ВСТУП
Нова система управління господарством потребує великої кількості фахівців, що володіють глибокими знаннями в галузі сучасного менеджменту. Організації, що діють в умовах перехідної економіки, повинні за короткий час створити систему управління, що забезпечує високу ефективність, конкурентноздатність та надійні позиції на ринку. Для цього потрібні спеціальні наукові знання з теорії управління, вміння застосовувати наукові методи керівництва організацією. Саме такі знання майбутні фахівці з економіки та управління повинні отримати під час вивчення курсу «Основи менеджменту». Сучасний спеціаліст з менеджменту повинен оволодіти не тільки теоретичними основами управлінської діяльності, але й вміти використовувати їх на практиці. Більш глибокому вивченню дисципліни «Основи менеджменту» буде сприяти виконання курсової роботи студентами як важливого елементу навчального процесу.
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
У відповідності з навчальним планом студенти напряму підготовки 6.030601 «Менеджмент» професійного спрямування «Менеджмент організацій», «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» виконують курсову роботу з дисципліни "Основи менеджменту".
Виконання курсової роботи в значній мірі сприяє кращому засвоєнню теоретичних знань та аналізу практичних питань дисципліни, що вивчається, засвоєнню навиків узагальнення і аналізу статистичних даних, ув'язки загальних теоретичних положень з існуючою практикою діяльності і розробки на основі цього особистих рекомендацій.
Написання курсової роботи з дисципліни «Основи менеджменту» переслідує наступні цілі:
- закріпити і поглибити знання з менеджменту, отримані студентами в процесі навчання;
- залучити студентів до самостійної роботи з економічною літературою;
- сформувати навички пошуку необхідних джерел і матеріалів;
- набуття студентами досвіду чітко, послідовно і грамотно письмово викладати теоретичні питання;
- сприяти виробленню навички самостійно вести науково-дослідницьку роботу;
- розвивати вміння аналізувати, узагальнювати і робити висновки;
- навчити творчо застосовувати здобуті знання для аналізу конкретної дійсності;
- підготувати до виконання курсових робіт із спеціальних дисциплін на старших курсах, кваліфікаційної роботи бакалавра, дипломної роботи.
Підготовка і виконання курсової роботи є важливим підготовчим етапом для виконання кваліфікаційної роботи бакалавра та дипломної роботи. Курсова робота повинна бути написана на основі глибокого вивчення літературних джерел, виданих вищими органами законодавчої та виконавчої влади, спеціальної літератури з питань, що вивчаються, інформації про передовий вітчизняний та зарубіжний досвід, розрахунків на основі статистичних даних, а також результатів індивідуальних дослідів на підприємстві-об'єкті дослідження. Курсова робота, що написана тільки на основі вивчення літературних джерел, без конкретних даних з практики управлінської діяльності, а також особистих досліджень, висновків, до захисту не допускається.
Для одержання консультацій під час виконання курсової роботи для кожного студента призначається науковий керівник. З науковим керівником студент обговорює план роботи, термін виконання окремих розділів, методи та об'єкти дослідження. Робота повинна бути виконана, здана на кафедру для перевірки науковому керівникові та захищена у відповідності з графіком.
Науковий керівник проводить із студентами групові і індивідуальні консультації у визначені і затверджені на кафедрі дні та години.
Для своєчасного і якісного виконання курсової роботи, раціонального використання часу студентом доцільно розробляти календарний план, який складається з наступних етапів:
1. Обрання теми.
2. Установча консультація. Складання робочого плану.
3. Складання бібліографії.
4. Робота над першоджерелами.
5. Вивчення літератури та статистичного матеріалу.
6. Відпрацювання плану курсової роботи.
7. Написання І розділу.
8. Написання II розділу.
9. Написання III розділу.
10.Оформлення роботи.
11. Захист курсової роботи.
Матеріал курсової роботи повинен свідчити, що студент: достатньо глибоко вивчив спеціальну літературу з менеджменту; повно і комплексно зібрав фактичний матеріал; самостійно на основі літературних джерел та фактичного матеріалу глибоко проаналізувати питання, що досліджувалось; зробив загальні та особисті висновки і рекомендації щодо поліпшення роботи підприємства, підрозділу.
Робота, що виконана у відповідності з вимогами, може бути використана для виступу на студентській науковій конференції, для публікації, для участі у конкурсі студентських наукових робіт, а також, після необхідного подальшого доопрацювання, для виконання дипломної роботи.
ВИБІР І ЗАТВЕРДЖЕННЯ ТЕМИ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Студент має право користуватися консультаціями викладачів, які викладають даний курс, і на основі досвіду попередньої роботи, наукових інтересів і особистих схильностей обрати для виконання тему курсової роботи. При виборі теми можлива спадкоємність із попередніми науково-дослідними роботами студента. Тема має бути актуальною, перспективною, відповідати профілю освіти студента та відбивати специфіку конкретного підприємства, на базі якого проводиться дослідження. Рекомендована тематика курсових робіт наведена у додатку А.
Визначивши тему курсової роботи, студент узгоджує обрану тему з керівником курсової роботи і заповнює завдання на курсову роботу, в якому мають бути вказані точне визначення теми курсової роботи, назва конкретного підприємства, на матеріалах якого виконуватиметься робота, календарний план роботи над розділами курсової роботи (див. додаток Д).
СКЛАДАННЯ ПЛАНУ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Вивчивши літературні джерела (перелік рекомендованої літератури до вивчення курсу "Основи менеджменту" наведено у додатку Л), студент самостійно складає план роботи і погоджує його з науковим керівником. Зміст подається перед текстом роботи.
План курсової роботи дає загальне враження про неї, про ступінь засвоєння студентом матеріалу. План роботи - це його коротка формула. Тому його не варто перевантажувати другорядними питаннями, оскільки це призводить до поверхневого викладення матеріалу на шкоду розкриттю основних питань змісту теми.
Добре розроблений план забезпечить якісне написання курсової роботи. Він повинен містити висвітлення, як правило, таких питань:
- актуальність, значимість даної проблеми в сучасних умовах господарювання;
- теоретичний розгляд проблеми з даної теми;
- розгляд стану даної проблеми на підприємстві, чи в підрозділі;
- шляхи удосконалення досліджуваної проблеми;
- короткі висновки та рекомендації з досліджуваних питань;
- перелік літератур;
- додатки.
Доцільно досліджуване питання вивчити на конкретному підприємстві. Студент повинен ознайомитись на підприємстві з документами, що стосуються обраної проблеми, зробити особливості дослідження, висновки та пропозиції.