Об*єктивне право-це система загальнообов’язкових норм,що мають формальний вираз,встанов та гарнат державою з метою впорядкування сусп. Відносин.
Ознаки:
1)загальна обов’язковість-його вимоги обов’язкові для всіх,кому адресуються
2)нормативність-воно встановлює певні норми,стандарти та правила поведінки суб’єктів сусп. Відносин 3)системність-узгоджений та взаємопов’язаний хар-р його норм, комплексний вплив на сусп. Відносини 4)держ-вольовий харктер-твориться державою і виражає її волю
5)забезпеченість держ примусом-держава забезп загальнообов’язковий зар-р права шляхом застосування примусових заходів,до всіх хто порушує його приписи та заборони
6)формальна визначеність-норми пр. мають чітко визначену структуру і зміст.
АСПЕКТИ: +норми хар-ться науковістю,чіткістю,однозначністю змісту +завжди мають документальну форму вираження +мають специфічну будову та формуються з використанням спец лексики Закономірності-це якості і тенденції,які хар-ють право на різних етапах його істор розвитку. Основні: 1)стабільність-незмінність суті,непорушність принципів,беззаперечність провідної ролі в регул сусп. Відносин
2)динамізм-здатність розвиватись,оновлюватись,змінюватись
3)конкретизація –тенденція щодо збільшення кількості юр норм,покликаних більш детально і конкретно регулювати сусп. Відносини 4)уніфікація-взаємне наближення нац. Правових систем перехід до одноманітної регламентації сусп. Відносин у різних країнах світу.
Релігійна догма
–норма вироблена у рамках певного реліг віровчення,закріплена в текстах священних писань,богословських доктринах,реліг актах,настановах.
Ознаки: 1)розглядається як прояв божественної волі 2)на практиці твориться не держ,а засновниками і послідовниками реліг віровчень 3)має персональний хар-р дії,поширюється не на певну територію,а на членів певної реліг общини 4)на відміні від інших джерел, може бути вищою за законнавіть бути конституцією 5)хар-ться надзвичайно високою стабільністю Класифікація реліг джерел:1)джерела християнського права-біблія,вчення апостолів,звернення церк правил,статути реліг організацій 2)мусульманське-проповіді магомета(коран),описання його діянь,рішень(суна),висновки провідних знавців ісламу з пр. питань 3)іудейське-(Галаки),Тора-част старого заповіту,Талмуд-багатотомне зведення правових та реліг-етичних положень 4)індуїстське-Смріті,Дхармашастри,Нібандхази
Правовий звичай
- санкціоноване державою правило,яке скл в результаті багаторазового вирішення одноманітних життєвих ситуацій. Узвичаєння-усталена практика взаємовідносин між сторонами,котра відбув з мовчазної згоди держави,але не буде нею оф санкціонована,не має обов’язкового характеру.
ОЗНАКИ: +форм на основі тривалого,систематичного одноманітного регулюв сусп. Відносин +являє собою неписане правило поведінки +має чітко визнач зміст +органічно поєднується з іншими джерелами права +не твориться держ,лише санкціонується нею ФОРМИ санкцій: + збирання фіксація звичаєвиї норм в писаних пр. джерелах +посилання на звичай у законах +судові рішення +конституційні угоди-неписані домовленості між вищими суб’єктами влади. Звичай санкціоновані в україні: 1)Морського порту-правила надання послуг у морсь порту,обслуговування суден,пасажирів,що скл і тривалий час застос на практиці і цьому порту. 2)мореплавства-звичаї пов’язані з викорст суден для перевезення пасажирів і вантажу,для наукових,військ,господарських,культурних цілей 3)ритуальні-звичаї,які сформув у зв’язку із здійсненням похоронних обрядів 4)торгівлі та підприємства-у сфері діяльності пов’язаної з виготовленням,реалізацією продукції,виконанням робіт,надання постуг вартісного хар-ру. 5)сімейно-правові-якими регламент відносини між подружжям,батьками та дітьми,усиновленими та усиновлювачами. 6)етнічні-поширені серед нац. Груп які проживають на території україни 7)місцеві-поширені серед населення певної території.
Юрид прецедент
- рішення в конкретній юр справі,яке береться за основу,при вирішенні всіх інших аналогічних справ.
ОЗНАКИ:
1)має нормативний хар-р
2)джерелом можуть сулгувати не будь-які рішення суду,а лише вищих суд інстанцій
3)вищі суд органи відносно зв’язані власними попередніми рішеннями
4)дія ряду прецедент них норм може пошир на територію одразу декількох держав
5)обов’язковою умовою визнання чинності-є оф оприлюднення,отже,як джерело пр. має писаний хар-р 6)підпорядковується закону: +прецедентні рішення виробляться судами не навмання,а на підставі чинного зак-тва,аг-соц прав людини +завжди узгоджуються з законодавчими положеннями +прецедент не може відмінити закон,а закон може скасув прецедентне рішення.
ПЕРЕВАГИ прецеденту: +практична обґрунтованість-завжди пов'язаний з вирішення реальної життєвої ситуації +точність-максимальна наближеність обставинам справи +гнучкість- суд завжди може відхилитись від нього,якщо вирішувана справа відрізняється від прецеденту.
ПРОБЛЕМИ: +неузгодженість +казуїстичність +невпорядкованість
20.Нормативно-правові акти -
оф письм документ,який приймається за чітко визначеною процедурою. ОЗНАКИ
загальні:нормативність,форма форм визначеність,загальна обов’язковість,визнання державою,взаємозв’язок з іншии джерелами права ОСОБЛИВІ ознаки:
1)творцем НПА є держава в особі уповноважених органів,посадових осіб,безпосередньо народу,який виявляє свою волю на референдумі
2)НПА являють собою багаторівневу ієрархічну систему,де акти нищого рівня підпорядковуються актам вищого рівня
3)властива велика різноманітність,мінливість форм
4)мають типу структуру і ряд обов’язкових елементів РЕКВІЗИТИ НПА-обовязкові елементи його документ оформлення.
Ревкізити:+ тип акту-назва +заголовок +найменування суб’єкту видання +місце прийняття +дата прийняття +реєстраційний номер +підпис уповноваженої особи +печатка
СТРУКТУРА:1) +статті-частини-абзаци +пункти +параграфи (великого змісту можливі блоки статей-глави-розділи-заг і особлива частини) 2)преамбула-вступна частина НПА,де є зміст,обставини прийняття,принципи,умови 3)аг положення-вихідні положення,які стосуються дії НПА,функціонування регульованої ним сфери відносин.