Радіозахисні препарати призначені для профілактики уражень іонізуючими випромінюваннями і послаблення проявів променевої хвороби.
Медичні засоби протирадіаційного захисту поділяють на три групи:
1. Засоби профілактики радіаційних уражень при зовнішньому опроміненні. Для ослаблення реакції організму на дію іонізаційного випромінювання використовують лікарські засоби, які мають назву «радіозахисні препарати», або «радіопротектори». Це препарати, що зумовлюють гіпоксію в радіочутливих тканинах і тим самим знижують їх радіочутливість (цистамін, індралін тощо), а також гормональні засоби (діетилстильбестрол і ін.). Радіопротектори діють лише при введенні в організм до опромінювання і у великих дозах (які небезпечні для організму).
Цистамін належить до сірковмісних препаратів і є дисульфідом хлористоводневої солі — меркаптоетиламіну. Рекомендована доза — 1,2 г. Оптимальний термін застосування цистаміну — за 40-60 хв до дії іонізаційного випромінювання, тривалість радіозахисної дії становить 4-5 год.
Індралін є гетероциклічним з’єднанням (похідне індолілалкіламіну) і радіопротектором екстреної дії. Рекомендована доза для людини — 0,45 г на 1 прийом. Три таблетки радіопротектора по 0,15 г ретельно розжовують і запивають водою. Оптимальний термін вживання — за 15 хв до передбачуваного опромінювання. Препарат забезпечує захист протягом 1 год. Допускається повторне вживання з інтервалом 1 год. Радіозахисний ефект індраліну виявляється, як правило, при короткочасній дії іонізаційного випромінювання різних видів (у-випромінювання, високоенергетичних нейтронів, протонів, електронів) з великою потужністю дози. Ефективність його застосування збільшується в умовах нерівномірного опромінювання і при поєднаному застосуванні із засобами раннього і комплексного лікування радіаційних уражень. Індралін зберігає протипроменеву активність в умовах дії на організм таких екстремальних факторів, як фізичне навантаження, підвищена температура повітря тощо, а також при сумісному застосуванні з іншими медичними засобами протирадіаційного захисту, зокрема із засобами профілактики первинної реакції на опромінювання. Препарат не має негативного впливу на операторську й інші види професійної діяльності фахівців різного профілю і добре ними переноситься в екстремальних умовах.
При проведенні персоналом аварійних робіт в умовах дії низькоінтенсивного у-випромінювання на радіоактивно забрудненій місцевості при дозах радіації 150-200 мЗв передовсім призначають засоби субстратної терапії, яка сприяє прискоренню пострадіаційних репаративних процесів в організмі. З цією метою можливе застосування рибоксину, амінотетравіту, тетрафольовіту і препаратів з янтарною кислотою. Нині розроблений новий протипроменевий препарат — індометафен, призначений для захисту персоналу від низькоінтенсивного у-випромінювання, перш за все від променевого ураження системи кровотворення.
2. Засоби для запобігання або послаблення первинної загальної реакції організму на опромінювання (нудота, блювання, загальна слабкість). До них належать в основному седативні засоби — диметкарб (включає 0,04 г проти- блювотного засобу «Диметпрамід» і 0,002 г психостимулятора «Сиднокарб»), етаперазин, аерон, диметпрамід, діетилперазин, реглан, церукал, динелфен (диметпрамід, кофеїн і ефедрин).
3. Засоби профілактики радіаційних уражень при інкорпорації радіонуклідів (під час потрапляння радіоактивних речовин через рот або інгаляційно). Для прискорення виведення їх із травного тракту і запобігання всмоктуванню в кров застосовують адсорбенти. На жаль, адсорбенти не чинять полівалентну дію, тому для виведення ізотопів стронцію і барію застосовують адсорбар, полісурмін, високоокиснену целюлозу, альгісорб; при інкорпорації плутонію — інгаляцію пентацину; при попаданні радіоактивного йоду — препарати стабільного йоду; для запобігання всмоктуванню ізотопів цезію найефективнішими є фероцин, бентонітова глина, вермікуліт, берлінська блакить.
Подібно до пентацину цинкацин зв’язує в стійкі водорозчинні комплекси ізотопи плутонію, америцію, ітрію, церію, прометію та ін.
Можуть призначатися всередину катіоно- і аніонообмінні смоли, блювотні засоби, засоби для промивання шлунка, відхаркувальні (при потраплянні радіоактивних речовин інгаляційно), комплексони (засоби, що прискорюють виведення радіоактивних речовин з організму: солі лимонної, молочної, оцтової кислот).
Комплексони застосовуються інгаляційно у вигляді аерозолів і утворюють в легенях комплексні з’єднання з радіоізотопами, які потім всмоктуються в кров і виводяться із сечею. Разом з комплексонами для виведення з організму солей урану і полонію використовують унітіол.
Багато лікарських засобів є не тільки засобами медичного захисту, а й більшою мірою — засобами надання медичної допомоги і лікування радіаційних уражень. Це:
а) адаптогени (підвищують загальну опірність організму) — препарати елеутерококу, женьшеню, китайського лимоннику; дибазол; бджолина отрута (поліпептид із бджолиної отрути — мелітин); зміїна отрута; екстракти молюсків (мідій);
б) стимулятори кровотворення — пентоксил, гемостимулін і ін.;
в) стимулятори центральної нервової системи — ендопам, бемегрид, інші нейролептики, транквілізатори, антидепресанти, психотропні засоби;
г) антигеморагічні засоби — серотонін, мексамін, цистамін (у поєднанні з іншими засобами), батилол, лінімент тезану (при променевих опіках шкіри для місцевого застосування) і ін.
Лікарські засоби для профілактики і лікування при радіаційних ураженнях використовуються за призначенням лікаря, і лише ті засоби, що містяться в індивідуальній аптечці, населення може застосовувати самостійно.
Засоби профілактики радіаційних уражень шкіри при забрудненніїїрадіоактивним пилом. Найефективнішим заходом у цьому випадку є санітарне оброблення в максимально ранні терміни після забруднення (миття водою з милом; доцільне застосування препарату «Захист» і 1-3 % розчину хлоридної кислоти або цитрату натрію).
Антидоти (протиотрути) — це медичні засоби протихімічного захисту, здатні знешкоджувати отруту в організмі шляхом фізичної або хімічної взаємодії з ним або забезпечуючи антагонізм з отрутою при дії на ферменти і рецептори. Найважливішою умовою для отримання максимального лікувального ефекту від антидотів є їх якнайскоріше застосування.
У надзвичайній ситуації хімічної природи антидоти слід застосовувати одразу після дії отруйних речовин. Профілактичні антидоти для фосфорорганічних отруйних речовин (П-10М) і оксиду вуглецю (амізил) слід застосовувати безпосередньо перед входом в осередок аварії. Найефективніше антидоти діятимуть при їх внутрішньом’язевому, підшкірному, внутрішньовенному введенні. Очевидно, що при масовому ураженні населення і тим більше у надто обмежені терміни це зробити дуже складно.
Антидоти для самостійного використання населенням виробляють у таблетках, застосовують їх відповідно до вкладеної інструкції.
Протибактерицидні засоби поділяють на:
Ö засоби екстреної неспецифічної профілактики
Ö специфічної профілактики.
До засобів неспецифічної профілактики належать антибіотики і сульфаніламідні препарати широкого спектра дії, а також інтерферони. До засобів специфічної профілактики — антибіотики вузького спектра дії, сироватки, вакцини, анатоксини, бактеріофаги.
Деякі з указаних засобів вкладені в табельну індивідуальну аптечку.
Табельні засоби захисту
Для профілактики ураження сильнодіючими отруйними речовинами та надання першої медичної допомоги у надзвичайних ситуаціях використовуються табельні засоби – індивідуальна аптечка АІ-2 (та її аналоги), індивідуальний протихімічний пакет (ІПП-8, ІПП-10, ІПП-11), пакет перев'язувальний індивідуальний (ППІ) і антидоти само- і взаємодопомоги для фосфорорганічних отруйних речовин у шприцах-тюбиках (атропін, афінін, будаксим).
Склад аптечок може змінюватися залежно від наявності антидотів і від призначення (військовослужбовцям — при локальній або великомасштабній війні; рятувальникам — при аваріях у мирний або воєнний час тощо).
Аптечка індивідуальна містить медичні засоби захисту і призначена для надання допомоги, самодопомоги, взаємодопомоги при пораненнях і опіках (для зняття болю) і попередження або послаблення уражень фосфорорганічними отруйними речовинами, бактеріальними засобами і радіоактивними речовинами.
Гніздо № 1: шприц-тюбик з 2 % розчином промедолу. Промедол — сильний знеболювальний засіб. Застосовується для профілактики шоку при сильному болю, спричиненому переломами, обширними ранами, розтрощенням тканин і опіками. Для застосування шприц-тюбика потрібно:
1) вийняти його з аптечки;
2) однією рукою узятися за ребристий край канюлі, іншою — за корпус і повернути його за годинниковою стрілкою до проколу мембрани;
3) тримаючи шприц-тюбик за канюлю, зняти ковпачок, що захищає голку;
4) утримуючи шприц-тюбик за ребристий край канюлі і не стискаючи пальцями корпусу, ввести голку в м’які тканини стегна, сідниці або плеча (можна через одяг) до канюлі;
5) видавити вміст тюбика, стискаючи його корпус;
6) не розтискаючи пальці, витягти голку.
Шприц-тюбик після введення його вмісту постраждалому необхідно прикріпити до пов’язки або одягу на видному місці.
Гніздо № 2: круглий пенал червоного кольору з профілактичним антидотом для фосфорорганічних отруйних речовин — тареном (6 таблеток). Одну таблетку вживають за вказівкою. При появі ознак отруєння необхідно вжити ще одну таблетку самостійно. Повторно засіб можна вжити не раніше ніж через 5—6 год.
Гніздо № 3: довгий круглий пенал без забарвлення з протибактерійним засобом № 2. У пеналі міститься 15 таблеток сульфадиметоксину (сульфаніламідний препарат тривалої дії). Вживають при виникненні шлунково-кишкових розладів після опромінення, при пораненнях і опіках з метою запобігання інфікуванню. У 1-й день вживають 7 таблеток, у наступні два дні — по таблетки на день.
Гніздо № 4: два восьмигранні пенали рожевого кольору, що містять радіозахисний засіб № 1 — цист амін (по 6 таблеток у кожному). За ЗО—60 хв до входження на забруднену територію вживають 6 таблеток. За потреби повторне вживання допускається через 4—5 год.
Гніздо М 5: два чотиригранні пенали без забарвлення з протибактерій- ним засобом № 1 по 5 таблеток у кожному. Як засіб екстреної неспецифічної профілактики інфекційних захворювань використовується хлортетрациклін. Вживають при загрозі бактерійного зараження, а також при обширних ранах і опіках з метою профілактики гнійних ускладнень. Перше вживання — 5 таблеток, повторно (через 6 год) — ще 5. Можуть бути використані бісептол або септрин, а також будь-які сучасні антибіотики (ампіцилін, кефзол, цефобід, цифран тощо).
Гніздо № 6: чотиригранний пенал білого кольору, що містить радіозахисний засіб № 2 — калію йодид (10 таблеток по 0,25 г). Дорослі і діти від років і старше вживають по 0,125 г, тобто по 1/2 таблетки 1 раз на день протягом 7 днів з моменту випадання радіоактивних осадів (діти до 2 років вживають по 0,04 г на день) після їди, запиваючи киселем, чаєм або водою. Вагітним прийом калію йодиду (по 0,125 г) необхідно поєднувати з одночасним вживанням калію надхромовокислого — 0,75 г (3 таблетки по 0,25 г).
За відсутності калію йодиду використовують 5 % настойку йоду, яку дорослим і підліткам старше 14 років дають по 44 краплі 1 раз на день або по 20-22 краплі 2 рази на день після їди на 1/2 склянки молока або води. Дітям 5-14 років 5 % настойку йоду призначають по 20-22 краплі 1 раз на день або по 10-11 крапель 2 рази на день після їди на 1/2 склянки молока або води. Дітям до 5 років настойку йоду всередину не призначають, а спиртовий розчин йоду застосовують тільки зовнішньо (нашкірно): 10-20 крапель наносять у вигляді сіточки на шкіру стегна або передпліччя. Достатньо швидкий ефект також дає змазування шкіри настойкою йоду в будь-якому місці (площа оброблюваної поверхні 2X5 см).
Запізнення із вживанням препаратів йоду призводить до зниження його захисної дії. Так, якщо їх вживають через 2-3 год після початку надходження радіоактивного йоду в організм, ефективність препаратів знижується на 25-ЗО %, а через 5-6 год — на 50 %. У пізніші терміни застосування препаратів йоду малоефективне. Своєчасно вжиті препарати йоду запобігають накопиченню в щитоподібній залозі радіоактивного ізотопу йоду, отже, запобігають її ураженню.
Гніздо № 7: круглий пенал блакитного кольору, в якому міститься про- тиблювотний засіб — етаперазин (5 таблеток). Вживають по 1 таблетці відразу після опромінення, а також при появі нудоти, блювання як після опромінення, так і після контузії, при струсі мозку. При нудоті, що триває, — його слід вживати повторно по 1 таблетці через 3—4 год.
Дітям до 8 років при вживанні всіх препаратів з АІ-2 дають на одне вживання по 1/4 таблетки (окрім калію йодиду), від 8 до 15 років — по 1/2 таблетки. Виключенням є протибактерійний засіб, який у дітей старших 8 років застосовують у повній дозі, до 2 років — не застосовують.
У індивідуальній аптечці не передбачені засоби загальнозаспокійливої дії і засоби, що зменшують відчуття страху. Під час надзвичайної ситуації, як показала практика, ці засоби необхідні. Тому можна рекомендувати населенню додатково до вмісту АІ-2 використовувати транквілізатори (еленіум, сибазон, фенозепам).
Індивідуальний протихімічний пакет (ІПП-8, ІПП-10, ІПП-11) призначений для часткового спеціального оброблення з метою знешкодження фосфорорганічних хімічних речовин і отруйних речовин, а також отрут шкірно-наривної дії на відкритих ділянках шкіри, одягу і слизових оболонках.
В індивідуальному протихімічному пакеті — ІПП-8 — міститься 1 скляний флакон з дегазуючим розчином, 4 марлеві серветки і інструкція, що упаковані в целофанову герметичну плівку. Дегазуючий розчин такого індивідуального протихімічного пакету не дає дезінфекційного ефекту.
При виявленні крапель хімічних і отруйних речовин на шкірі, одязі або слизових оболонках потрібно вжити таких заходів:
· розкрити пакет і рясно змочити тампон рідиною з флакона;
· протерти тампоном відкриті ділянки шкіри і зовнішню поверхню маски протигаза;
· змочити інший тампон і протерти ним комір і краї манжетів одягу, прилеглі до відкритих ділянок шкіри;
· рясно змочити ще один тампон і промокальними рухами просочити одяг у місцях попадання крапель речовин.
При обробці шкіри обличчя слід дотримувати правил поводження із засобом і стежити за тим, щоб дегазуючий розчин пакета не потрапив в очі. Якщо таке сталося, необхідно промити очі водою або 0,25-0,5 % розчином хлораміну.
В індивідуальному протихімічному пакеті ІПП-10 захисно-дегазуючий розчин міститься в металевому балоні. Оброблення цим розчином проводять шляхом наливання в долоню і обтирання нею обличчя, шиї і кистей рук як до дії отруйних речовин (входу в забруднену зону), так і після роботи в осередку. Дегазуючий розчин дає також дезінфекційний ефект.
Обробка шкіри, одягу розчином ІПП проводиться негайно після потрапляння на них хімічних і отруйних речовин. Оброблення, проведене протягом
4 хв після дії, може повністю запобігти ураженню.
Індивідуальний протихімічний пакет ІПП-11 є герметичним, містить серветки, змочені тим самим розчином. Його використання дає змогу цілеспрямованіше і економніше витрачати засіб.
За відсутності індивідуального протихімічного пакета часткове спеціальне оброблення можна провести 5 % розчином аміаку, 1 % розчином хлораміну, хлорним молоком і іншими засобами.
Пакет перев'язувальний медичний випускається 4 типів:
індивідуальний;
звичайний;
першої допомоги з однією подушечкою;
першої допомоги з двома подушечками.
Розрізняються вони за способом упакування, кількістю подушечок і розмірами.
Пакет перев’язувальний індивідуальний (ППІ, ППМ) призначений для накладення первинної асептичної пов’язки на рану, опікову поверхню. Містить стерильний перев’язувальний матеріал, який обгорнений двома оболонками: зовнішня — з прогумованої тканини (з надрукованим на ній описом способу розкриття і застосування) і внутрішня — з паперу.
У складці внутрішньої оболонки є безпечна шпилька. Оболонки забезпечують стерильність перев’язувального матеріалу, оберігають його від механічних пошкоджень, вогкості і забруднення. Перев’язувальний матеріал — марлевий бинт завширшки 10 см і завдовжки 7 м і дві однакові за величиною ватно-марлеві подушечки розміром 17X32 см. Одна з подушечок пришита до бинта, інша рухома і може вільно пересуватися по довжині бинта.
У разі поранення грудної клітки, коли з рани виділяється піниста, кров’яниста рідина або при вдиху чути всмоктування повітря (відкритий пневмоторакс), на рану накладається оклюзійна (герметизуюча) пов’язка. Для цього застосовують прогумовану оболонку, яку безпосередньо накладають на рану внутрішньою стороною, покривають подушечками і щільно прибинтовують.
Медичний захист населення і рятувальників у надзвичайній ситуації полягає у дослідженні і застосуванні засобів медичного захисту при несприятливій дії на організм фізичних факторів, а також при їх поєднанні з хімічними та іншими факторами, що мають місце при виникненні надзвичайної ситуації.