Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


авчитись вимірювати кути різця.




ивчити інструментальні матеріали.

знайомитись із основними елементами конструкції токарного різця.

авчитись вимірювати кути різця.

1. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ОБРОБКУ МЕТАЛІВ РІЗАННЯМ

В сучасній техніці обробки металів різанням на металорізальних верстатах має велике значення, тому що вона є єдиним технологічним процесом, за допомогою якого одержуємо необхідну форму, точність розмірів деталей машин і чистоту їх робочих поверхонь.

Методи обробки металів різанням дуже різноманітні. Широке росповсюдження мають точіння, розточування, свердління, стругання, фрезерування, протягування, шліфування і т.д. Кожен з цих методів здійснюється інструментами на металорізальних верстатах.

Надійсніть будь-якого з цих методів механічної обробки залежить від якості матеріалу, з якого виготовлений різальний інструмент, від його геометрії, а також від потужності і швидкохідності металорізальних верстатів.

За останні роки вчені, інженери провели велику роботу по винаходу нових високонадійних інструментальних матеріалів, зокрема таких як: металокерамічні тверді сплави і мінералокерамічні сплави. Велику роботу в розвитку і удосконаленні механічної обробки металів провели також новатори виробництва, які застосували в практиці високонадійні різці для швидкісного і силового різання металів.

Успішне виготовлення деталей на металорізальних верстатах неможливе без знання властивостей інструментальних матеріалів, геометрії різального інструмента і будови металорізальних верстатів.

 

2. ІНСТРУМЕНТАЛЬНІ МАТЕРІАЛИ

Інстументальними називаються такі матеріали, з яких виготовляють різальні інструменти. При різанні металів виникає великий тиск стружки і оброблюваної заготовки на різальний інструмент. Виникаючі при цьому сили – тертя між стружкою і передньою поверхнею інструмента, між оброблюваною заготовкою і задньою поверхнею, а також внутрішні сили тертя частин деформованого металу є джерелами утворення тепла в процесі різання – все це приводить до притуплення інструменту.

Тoму матеріали, що ідуть на виготовлення різальних інструмеyтів, повинні мати високу твердість, міцність і теплостійкість.

Твердість інструментальних сталей після термічної обробки визначається по Роквеллу за шкалою С з навантаженням на алмазний конус 150 кгс, а твердих сплавів – за шкалою А з навантаженням 60 кгс.

Теплостійкість визначається температурою, при якій матеріал інструмента втрачає свою початкову твердість і швидко притупляється.

Працездатність будь – якого інструмента залежить від здатності його зберігати різальні властивості. Всі матеріали, що застосовуються для виготовлення різального інструмента, можна розділити на такі групи:

а) вуглецеві інструментальні сталі;

б) леговані інструментальні сталі;

в) швидкорізальні сталі;

г) металокерамічні тверді сплави;

д) мінералокерамічні сплави.

а) Вуглецеві інструментальні сталі містять від 0,6 до 1,4% вуглецю. Чим більше вуглецю, тим більшу твердість має сталь після загартування і відпуску. Вуглецеві інструментальні сталі поділяються на два класи:

клас І – якісні сталі;

клас ІІ – високоякісні сталі.

Класи вуглецевих інструментальних сталей поділяються на марки У7-У7А; У8А; У9А; У10А; У11А; У12А; У13А. В позначенні марки сталі за ДЕСТом “У” показує, що сталь “вуглецева”, цифра показує середню кількість вуглецю в десятих долях відсотка, а буква “А” на те, що ця сталь високоякісна, яка має понижену кількість сірки і фосфору (S і P 0,03% кожного).

Недоліком вуглецевих і інструментальних сталей є низька теплостійкість, яка дорівнює 200 – 2500 С. Тому їх застосовують для виготовлення інструмента, що працює при низьких швидкостях різання, наприклад, напилків, ручних розверток і інших інструментів. Вони працюють з швидкістю різання від 5 до 10 м/хв.

б) Леговані інструментальні сталі мають, крім вуглецю, легуючі елементи: хром, кремній, вольфрам, ванадій, марганець, які надають сталі стійкість проти спрацьовування, збільшують прогартованність і зменшують деформацію. Завдяки зменшеної деформації при загартуванні вони використовуються для виготовлення складних і точних інструментів, таких як: мітчики, плашки, розвертки, протяжки і т.д. Найбільш поширені марки легованої сталі це:

9ХС – хромиста сталь,

ХВГ – хромовольфрамомарганцева сталь,

ХВ5 – хромовольфрамова сталь

і інш.

В марці легованої сталі цифра зліва показує середню кількість вуглецю в десятих долях відсотку; букви справа від цифри показують легуючі елементи:

  Г – марганець С – кремній Х – хром  
  В – вольфрам Ф – ванадій    

цифри після букв показують вміст даного елемента в цілих числах.

Наприклад: сталь марки 7Х3 має 0,7% вуглецю і 3% хрому.

Теплостійкість цих сталей – 350-4000 С, що дає можливість інструменту, виготовленому з них працювати на більш високих швидкостях різання.

в) Швидкорізальна сталь застосовується лише для виготовлення верстатного різального інструмента (різців, свердл, фрез і т.д.).

Найпоширенішими є дві марки швидкорізальної сталі – Р18 і Р9, хімічний склад яких приведений в таблиці 1.

аблиця 1

Хімічний склад, %

 
C Si Mn Cr W V Mo Ni S P Co
не більше не більше
0,73-0,83 0,50 0,50 3,80-4,40 17,0-18,5 1,00-1,40 1,00 0,40 0,03 0,03 0,50
Сталь марки Р9
0,89-0,95 0,4 0,4 3,80-4,40 8,50-10,0 2,0-2,6 1,00 0,40 0,03 0,03 0,50

 

Швидкорізальна сталь має теплостійкість 570-6000С і твердість 65 – 67 Rc. Високої твердості й теплостійкості вона набуває внаслідок термічної обробки і вмісту в ній понад 8% вольфраму і 3,8 – 4.4% хрому. Термічну обробку цієї сталі проводять так: спочатку її повільно нагрівають до температури 840-8700С, потім швидко підігрівають до температури 1260-12800С (для марки Р18), охолоджують в маслі і відпускають при повторному нагріванні 2-3 рази при температурі 550-5600С.

г) Металокерамічні тверді сплави мають високу твердість (HRA=88-94), яка близька до твердості алмазу, і високу теплостйкість 800-11000С. Вони термічно не обробляються, а їх властивості (твердість і висока теплостійкість) забезпечуються в процесі виготовлення. Тверді сплави виготовляються пресуванням і наступним спіканням (при темпертурі 15000С) порошку кобальту і карбіду вольфраму WC або порошку кобальту з WC і карбідом титану ТіС.

В нашій державі виготовляють дві основні групи твердих сплавів: вольфрамокобальтова (ВК) і вольфрамотитанокобальтова (ТК).

У першу групу входять такі марки сплавів: ВК2, ВК6, ВК8; в другу групу – Т15К10, Т15К6, Т30К4 та інші.

В позначенні марки твердого сплаву букви показують:

В – карбід вольфраму,

Т – карбід титану,

К – кобальт.

Цифри після букв показують процентний вміст даного елемента в цілих числах.

Наприклад: сплав марки ВК2 має: 2%Со і 98%WC,

Сплав марки Т15К10 має: 10%Со, 5%ТіС, 85%WC.

Висока твердість і червоностійкість зумовлені наявністю у складі твердих сплавів карбідів вольфраму, титану; і кобальт є цементуючою речовиною сплаву, із збільшенням його вмісту сплав стає більш вязким.

Тверді сплави групи ВК застосовують для обробки чавунів і інших крихких матеріалів, а сплави групи ТК – для обробки сталей.

З металокерамічних сплавів виготовляють різні за формою пластинки, які кріплять механічно, або припаюють до сталевого стержня різця.

д) Мінералокерамічні матеріали є дуже дешеві і одночасно високопродуктивні при обробці деталей на верстатах. Вони не містять будь-яких дорогих елементів, їх виготовляють із спеченого оксиду алюмінію (Al2O3) пресуваням і наступним спіканням (при температурі 17000С) у вигляді пластинок, які прикріпляють до сталевого стержня різця. Мінералокераміка иає високу твердість (HRA=91-93) і високу червоностійкість (до 12000С).

Найбілш поширеними сортами мінералокераміки є марки ЦМ332 і ТС48.

Недоліком цих матеріалів є висока крихкість і чутливість при різких змінах температури.

 

3. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ І ВИЗНАЧЕННЯ

ПРИ ОБРОБЦІ МЕТАЛІВ РІЗЦЯМИ

 

1. Геометрична форма різця. Одним з найбільш поширених способів обробки металів різанням на металорізальних верстатах є точіння. Цим способом обробляють деталі, які мають форму тіл обертання на токарних верстатах, токарними різцями різними за конструкцією.

Різець (рис.1) є найпростішим металорізальним інструментом. Він складається з двох частин: головки – робочої частини і стержня, необхідного для закріплення різця у різтримачі верстата. Головка різця має форму клина, вона утворена взаємним розміщенням граней і різальних кромок.

Рис.1. Будова різця

За ОСТ 6897 і 6898 головка різця має такі елементи: передню грань, головну задню грань, допоміжну задню грань, головну різальну кромку, допоміжну різальну кромку і вершину різця.

Передньою гранню називається поверхня різця, по якій сходить стружка.

Задніми гранями називаються поверхні різця, які в процесі різання звернені до оброблюваної деталі.Їх дві – головна і допоміжна. При перетині передньої грані з задньою головною гранню утворюється головна різальна кромка. При перетині передньої грані з задньою допоміжною гранню утворюється допоміжна різальна кромка. Місце спряження головної і допоміжної різальних кромок називається вершиною різця. Вершина різця закругляється радіусом від 0,1 до 5 мм. В конструкції головки різця найбільш цікавим є взаємне розміщення передньої і задньої граней, яке визначається геометричними кутами. Від величини цих кутів залежить у великій мірі працездатність різця. Кути різця розглядаються відносно встановлених ОСТом поверхонь оброблюваної деталі і координатних площин.

2. Поверхні і координати площин для визначення кутів різця. На оброблюваній деталі (рис.2) при обробці металів різанням на металорізальних верстатах розрізняють такі поверхні:

Рис.2. Поверхні і координати площин для визначення кутів різця

 

Оброблювана поверхня – поверхня, яка підлягає обробці.

1. Оброблена поверхня – поверхня, яку дістають після зрізання стружки.

2. Поверхня різання – поверхня, яка утворюється на оброблюваній деталі різальною кромкою різця. Це поверхня, по якій відділяється стружка від оброблюваної деталі.

Для визначення кутів різця установлені такі координатні площини:

1) площина різання,

2) основна площина,

3) головна січна площина,

4) допоміжна січна площина.

Площина різання – площина,яка дотична до поверхні різання і проходить через головну різальну кромку різця.

Основна площина – площина паралельна напрямам поздовжньої і поперечної подач. У токарних різців призматичної форми вона збігається з опорною поверхнею різця.

Головна січна площина – площина перпендикулярна до проекції різальної кромки на основну площину.

Допоміжна січна площина – площина перпендикулярна до проекції допоміжної різальної кромки на основну площину.

3.Кути різця. Геометричні кути різця необхідно знати при конструюванні і виготовленні різця. Геометричні кути розглядають при таких умовах:

1. Вісь прямого різця повинна бути перпендикулярною до подачі або паралельною їй;

2. Різальна кромка різця повинна лежати на лінії центрів верстата, заготовка має обертовий рух, а рух подачі зустрічний.

У всякого різця розрізняють головні кути, допоміжні і кути у плані.

Головними кутами є: задній кут a, кут загострення b, передній кут g і кут різання d. Вони вимірюються у головній січній площині.

Допоміжними кутами є: задній допоміжний кут a1, і передній допоміжний кут g1. Вони вимірюються в допоміжній січний площині.

Кутами в плані є: головний кут у плані j, допоміжний кут у плані j1 і кут при вершині різця e. Вони вимірюються в основній площині (рис.3).

З рис.3 видно, що між кутами існує певна математична залежність

a+b+g = 900;

a+b = d;

d = 900 - g;

d + g = 900.

Очевидно також, що сума кутів у плані дорівнює 1800, це значить:

j + j1 + e = 1800;

e = 1800 – (j + j1).

 

Головним заднім кутом a називається кут між головною задньою гранью і площиною різання. Кут a зменшує тертя між оброблюваною поверхнею деталі і задньою гранью різця, і тим охороняє від несвоєчасного притуплення. Задній кут a рекомендується вибирати в межах від 30 до 120.

Кутом загострення b називається кут між передньою і головною задньою гранями різця. Він характеризує міцність різальної кромки. Із збільшенням кута a зменшується кут загострення b і тим самим зменшується міцність різальної частини різця.

Рис.3. Кути різця

 

Кутом різання d називається кут між передньою гранню різця і площиною різання. Кут d у великій мірі впливає на деформацію стружки, опір металу різанню і на стійкість інструмента.

Переднім кутом g називається кут між передньою гранню і площиною перпендикулярною до площини різання, проведеною через головну різальну кромку.

Кут g характеризує нахил передньої грані, полегшує збіг стружки при різанні металів різцем, зменшує тертя і спрацьовуваність передньої грані різця. Однак із збільшенням кута g різець стає недостатньо міцним, тому що зменшується кут b. Виходячи з цього, при обробці твердих металів, коли в процесі різання діють великі сили на передню грань різця, кут g вибирають меншим, а при обробці м’яких металів, коли на різець діють менші сили, кут g вибирають більшим, тоді полегшується збігання стружки по передній грані різця і зменшується спрацьовуваність різця.

Передній кут g може бути додатним, від’ємним і може дорівнювати 0.

Якщо кут різання d < 900, то передній кут g називається додатним (+g, рис. 4а).

Якщо кут різання d > 900, то передній кут g називається відємним (-g, рис. 4а).

Якщо кут різання d = 900, то передній кут g=0.

Кут g вибирається також в залежності від матеріалу самого різця. Найбільш поширеними матеріалами для виготовлення різців є:

1) швидкорізальні сталі марок Р9; Р18;

2) тверді сплави типу ВК і ТК.

Ці матеріали мають різні механічні властивості. Відомо, що швидкорізальна сталь має високу границю міцності при згині (370 КГс/мм2). Тому різці із швидкорізальних сталей виконують з додатним переднім кутом (+g) і тоді різальна кромка різця буде працювати на згин (рис.4а).

Рис.4. Передній кут

 

Різці з напаянними пластинками твердих сплавів мають дуже високу твердість і одночасно низьку границю міцності при згинанні (90 - 130 КГс/мм2), тому погано працюють на згин. Якщо при заточці твердосплавним різцям задати відємний передній кут (-g), то різальна кромка буде працювати на стиснення, а не на згин (див.рис.4б). Ці матеріали мають високу границю міцності при стисненні (400 КГс/мм2), тому задовільно працюють при таких деформаціях.

Допоміжним заднім кутом різця a1 називається кут між допоміжною задньою гранню і площиною, що проходить через допоміжну різальну кромку перпендикулярно до основної площини. Кут a1 беруть рівним задньому куту a у всіх різців, крім відрізних. У відрізних різців a = 1-20. Він зменшує тертя допоміжної задньої грані об оброблену поверхню деталі.

Головним кутом у плані j називається кут між проекцією головної різальної кромки на основну площину і напрямом подачі.

Рис.5. Головний кут в плані j

Кут j впливає на стійкість різального інструмента, на чистоту обробленої поверхні, а також на величину зусиль і вібрацій, що виникають при обробці деталі. Кут j вибирають головним чином в залежності від міцності матеріалу деталі.

При обробці тонких і довгих деталей застосовують різці з кутом j = 60 – 900. При обробці деталей великих діаметрів кут j = 20 – 450. Кут j також впливає на зміну форми стружки (рис.5).

Допоміжним кутом у плані j1 називається кут між проекцією допоміжної різальної кромки на основну площину і напрямом подачі. Кут j1 зменшує тертя допоміжної кромки об оброблену поверхню деталі і вибирається з таких же міркувань, як і кут j. У прохідних різцях кут j вибирається в межах від 50 до 450.

Кутом при вершині e називається кут між проекціями головної і допоміжної різальних кромок на основну площину. Величина кута визначає міцність і стійкість різця. Різці для трикутної різі мають кут e = 550, 600. У всіх інших різцях кут e > 600.

Кутом нахилу різальної кромки l називається кут між головною різальною кромкою і лінією, проведеною через вершину різця паралельно основній площині. Кут l вимірюється в площині, яка проходить через головну різальну кромку перпендикулярно до основної площини (рис.6).

Рис.6. Кут нахилу різальної кромки l

 

Кут l може бути додатним, відємним і може дорівнювати нулю. Він вважається додатним, якщо вершина різця є найнижча точка головної різальної кромки.

Кут l вважається від’ємним, якщо вершина різця є найвища точка різальної кромки. Коли головна різальна кромка паралельна до основної площини, то кут l = 0 (рис.6).

Кут l впливає на напрям збігання стружки при точінні. Коли різець має додатний кут l, стружка сходить по передній грані у напрямі обробленої поверхні деталі, і вершина різця є більш міцна, ніж у різця з від’ємним кутом l. Коли різець має відємний кут l, стружка сходить у напрямі оброблюваної поверхні деталі. Якщо кут l = 0, тоді стружка сходить перпендикулярно від різальної кромки і закручується у архімедову спіраль. У прохідних різцях кут l вибирають ±40, лише у різцях для обробки деталей з переривними поверхнями кут l вибирають від +10 до 300.

4. Зміна кутів a і g при установленні різця вище або нижче осі заготовки. Кути заточки різця у процесі його роботи не завжди залишаються постійними по величині. Зміна кутів залежить від встановлення різця на верстаті відносно осі оброблюваної деталі. При звичайному установленні різця, коли його вершина є на лінії центрів верстата, а основа різця розміщена горизонтально, зміни кутів різця немає (рис.7а). Однак при установленні різця вище осі обертання оброблюваної деталі кут a зменшується, а кут g збільшується (див. рис.7в).

Рис.7. Зміна кутів a і g при установленні різця вище або нижче осі заготовки

 

Якщо різець установити нижче лінії центрів верстата, то маємо зворотнє явище (див. рис.7с). При розточуванні, навпаки, кути a і g залежно від установлення різця відносно лінії центрів верстата змінюються в зворотньому напрямі в порівнянні з зовнішнім обточуванням.

На величину кутів a і g різця впливає ще рух подачі. Внаслідок обертання деталі і поступального руху різця при обробці круглих деталей напрям площини різання співпадає з дотичною до спіралі (рис. 8). Значить, площина різання відхиляється від вертикального напряму тим більше, чим більше рух подачі різця. При звичайних токарних роботах рух подачі буває невеликим, внаслідок цього і зміна кутів a і g буде невелика, що можна практично не брати до уваги.

Рис.8. Напрям площини різання при обробці круглих деталей

 

4. ЗАТОЧКА РІЗЦІВ

 

Щоб надати різцям необхідну форму і необхідні кути, їх заточують. Від якості заточки в великій мірі залежить стійкість різця. Якість заточки визначається величиною кутів заточки, чистотою поверхонь заточки і станом різальної кромки.

Якісну і економічну заточку твердосплавних різців досягають тоді, коли правильно вибирають заточні круги, а також застосовують принципи подвійних кутів різця (рис.9).

Рис.9. Подвійні кути різця

 

Тоді технологічний процес заточки складатиметься з таких операцій:

1) заточка задніх поверхонь стержня різця заточувальним кругом 346 – 60; СМ-СМІ;

2) чорнової заточки по пластинці – кругом К346-60; М3-СМ2;

3) чистової заточки по пластинці – кругом К360-80; М3-М3;

4) доводки по пластинці пастою М20-М28.

У цьому випадку скорочується час на заточку, витрати твердого сплаву, заточувальних кругів і пасти.

З практики відомо, що застосування доводки різців при заточці підвищує їх стійкість в роботі в два рази.

Швидкорізальні різці заточують електрокорундом марки Е 60-80; СМІ; СМ2.

 

3. ВИМІРЮВАННЯ КУТІВ РІЗЦЯ

 

Перевірку кутів різця після заточування можна виконати кутоміром інженера Сімона і універсальним кутоміром. Кутоміром інж. Сімона вимірюють головні кути a і g, допоміжні кути a1 і g1, а також кут l нахилу головної різальної кромки.

На рис.10 зображено кутомір інж. Сімона.

Рис.10. Кутомір інж. Сімона

 

На вертикальній стійці 1, яка закріплена на плиті, пересувається повзун 2, що затискається гвинтом 3. В повзуні 2 закріплена шкала 4, з поділками в градусах, на якій може рухатися плече А важіля.

На плечі А є риска, яка співпадає з нулем шкали 4, коли плече В важіля горизонтально, між плечами В і С важіля є кут 900, так що при горизонтальному положенні плеча В плече С буде розміщено вертикально.

Для виміру заднього кута a плече С повертається до зіткнення з задньою гранню різця, установленого на плиту кутоміра (рис.10а).

Для виміру переднього кута g плече В важіля повертається до зіткнення з передньою гранню різця (рис.10в). При тих вимірах плечі важіля встановлюють в напрямі перпендикулярнім до проекції головної різальної кромки на основну площину, і величини кутів фіксують коли співпадає риска плеча А важіля з цією чи іншою поділкою шкали.

Після виміру кутів a і g величини кутів d і b визначають за формулами:

d = 900 - g;

b = 900 – (a + g).

Для виміру кута нахилу головної різальної кромки l плече В важіля встановлюють по різальній кромці.

Головний кут у плані j, допоміжний кут у плані j1 можуть бути виміряні універсальним кутоміром (рис.11).

Рис.10. Універсальний кутомір

 

Кут при вершині в плані e визначається за формулою e = 1800 – (j + j1).

 

Тема роботи: Вимірювання заточки токарного різця.

Завдання роботи: Вивчити конструкцію токарних різців, навчитись вимірювати кути різця.

Зміст роботи:

1. Виміряти кутоміром головні кути a і g, допоміжні кути a1 і g1 і визначити кут загострення b і кут різання d за формулами:

b = 900 – (a + g);

d = a + b.

2. Виміряти універсальним кутоміром головний кут в плані j, допоміжний кут в плані j1, кут при вершині e і перевірити величину кутів за формулою:

j + j1 + e = 1800.

3. Виміряти кут нахилу головної різальної кромки l.

4. Виміряти штангенциркулем загальну довжину, висоту головки і розміри державки різця.

5. За даними вимірами накреслити різець, записати марку матеріалу різця, вказати границю теплостійкості і швидкості різання.

6. За даними вимірами накреслити таблицю і привести в ній усі значення кутів різця.

Таблиця 2

Кути що вимірюються
Кути Значення кутів
  a  
  a1  
  g  
  g1  
  j  
  j1  
  l  
Кути що обчислюються
  b  
  d  
  e  

 

Звіт по роботі.

У звіті по роботі вказати: 1. Завдання. 2. Мету роботи. 3. Накреслити таблицю і привести в ній значення кутів. 4. Креслення різця.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-11; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 956 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если президенты не могут делать этого со своими женами, они делают это со своими странами © Иосиф Бродский
==> читать все изречения...

2457 - | 2326 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.