Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


ідмембранні компоненти клітини.




ранспорт речовин.

Незважаючи на те, що товщина плазмолеми сягає до 10 нм, вона є бар’єром для проникнення полярних молекул (глюкоза, амінокислоти), оскільки неполярні ліпіди мембрани відштовхують ці речовини. Отже, плазмолема володіє вибірковою проникливістю.

Транспорт через плазмолему забезпечує:

· підтримку в клітині відповідного рН і відповідної іонної концентрації, необхідної для роботи клітинних ферментів;

· постачання поживних речовин, які служать джерелом енергії, а також "сировиною" для утворення клітинних компонентів;

· виведення з клітини токсичних продуктів метаболізму;

· секрецію різних корисних речовин;

· створення іонних градієнтів, які необхідні для нервової і м’язової активності.

Існує чотири основних механізми для поступання речовин в клітину чи виходу з неї:

1. Дифузія.

2. Осмос.

3. Активний транспорт.

4. Транспорт у мембранному упакуванні.

 

Рис. 3. Види транспорту речовин через плазмолему клітини.

1 – проста дифузія; 2 – полегшена дифузія; 3 – дифузія за допомогою молекули-переносника; 4 – активний транспорт.

Дифузія - це пасивний транспорт речовин, тобто транспорт, який відбувається без затрат енергії клітиною.

Через плазмолему швидко дифундують гази (кисень, вуглекислий газ), незаряджені і ліпофільні молекули, рухаючись за дифузним градієнтом, тобто з області з високою концентрацією в область з низькою концентрацією. Повільно дифундують через плазмолему іони і малі полярні молекули (амінокислоти, глюкоза, жирні кислоти, гліцерол).

При полегшеній дифузії речовин проходить через плазмолему за допомогою специфічної молекули, у якої може бути особливий канал, що пропускає речовини тільки одного типу (наприклад, поступання глюкози в еритроцити).

Осмос - це проходження води через вибірково проникливу мембрану, що зумовлено дифузією окремих молекул води і рухом води через особливі пори в мембрані (пасивний транспорт).

Оскільки концентрація будь-якого водного розчину залежить від кількості розчиненої речовини у воді, то вода прагне перейти з більш розведеного розчину у більш концентрований.

Осмотичний рух води залежить від двох факторів:

· від загальної концентрації всіх розчинених у воді частинок по обидві сторони мембрани;

· від тиску, що створює кожен розчин.

 

Активний транспорт - це переміщення речовин проти градієнту концентрації - речовини переходять при цьому з тої області, де їх концентрація нижча, туди де вона і без того вже висока. При цьому клітина затрачає енергію АТФ.

Відомо, що концентрація іонів К+ в середині клітини є більша, ніж позаклітинній рідині, а концентрація іонів + - навпаки. Прикладом такого транспорту може бути вже вивчений механізм Na+/K+-помпи. Ця помпа відпомповує іони + з клітини і напомповує іони К+, використовуючи енергію АТФ.

Про фізіологічне значення помпи свідчить той факт, що більше третини АТФ, що споживається клітиною в стані спокою, витрачається на перепомпування натрію і калію.

Це є необхідно:

· для збереження клітинного об’єму (осморегуляція);

· для підтримки електричної активності в нервових і м’язових клітинах;

· для активного транспорту деяких інших речовин (цукрів, амінокислот).

· високі концентрації калію необхідні також для білкового синтезу, гліколізу, фотосинтезу і ін.

 

++-помпа - це особливий білок, що локалізується в мембрані пронизуючи її. З внутрішньої сторони мембрани до неї поступає натрій і АТФ, а зовні - калій. Перенесення натрію і калію через мембрану здійснюється, як вважають, в результаті конформаційних змін цього білка. Білок діє і як АТФаза, каталізуючи гідроліз АТФ з вивільненням енергії, яка і приводить у рух помпу.

При цьому, на кожні два поглинуті іони калію з клітини виводиться три іони натрію.

Внаслідок цього вміст клітини стає більш негативним по відношенню до зовнішнього середовища, а між двома сторонами мембрани виникає різниця потенціалів.

Натрій, який відпомпували з клітини звичайно пасивно дифундує назад в клітину. Але мембрана є мало проникна для натрію, тому ця дифузія у зворотному напрямку йде дуже повільно.

Для іонів калію мембрана приблизно в 100 разів більш проникна, ніж для натрію, відповідно і дифундує калій набагато швидше.

Цікаво, що одна з форм ожиріння організму пов’язана з пониженим вмістом в мембранах молекул-переносників, що виконують роль Nа+-помпи. Оскільки системи активного транспорту витрачають при цьому менше енергії, організму для забезпечення його життєдіяльності потрібно менше їжі і її надлишок перетворюється в жир.

Транспорт у мембранному упакуванні характерний тим, що речовини, які переносяться через плазмолемму, звичайно оточені мембраною.

Ендоцитоз і екзоцитоз - це два активні процеси, за допомогою яких різні речовини (матеріали) транспортуються через мембрану або в клітину (ендоцитоз), або з клітини (екзоцитоз).

1 2

Рис. 4. Транспорт у мембранному упакуванні.

1 – ендоцитоз; 2 – екзоцитоз.

При ендоцитозі матеріал, який перебуває в позаклітинному просторі, будучи охопленим складками плазмолеми, потрапляє в клітину у вигляді ендоцитозного міхурця, або ендосоми.

Розрізняють два види ендоцитозу:

· фагоцитоз – захоплювання і поглинання великих (до 1 мкм) і щільних частинок;

· піноцитоз – втягування оточених плазмолемою рідин і розчинених речовин.

 

Рецепторно-опосередкований ендоцитоз – значно ефективніший, тому що він опосередкований рецепторами, які зв’язуються з молекулами фагоцитованого об’єкта – лігандами. Після поглинення речовини комплекс рецептор-ліганд розщеплюється, і рецептори можуть знову повертатися в плазмолему.

Приклад, фагоцитоз лейкоцитом мікроба: на плазмолемі лейкоцита є рецептори до імуноглобулінів (антитіла), якщо поверхня мікробів вкрита антитілами-опсонінами (opson – від грец. – приправа), то швидкість фагоцитозу різко зростає.

Екзоцитоз - процес, зворотній ендоцитозу – при якому мембранні екзоцитозні міхурці зливаються з плазмолемою, а вміст мембранного міхурця виділяється в навколишнє середовище.

Трансцитоз – процес, за якого на одній поверхні клітини формується ендоцитозний міхурець, який переноситься на протилежну поверхню клітини як екзоцитозний і виділяє свій вміст у позаклітинний простір.

Трансцитоз характерний для клітин із периферійною тонкою плазмолемою (ендотеліоцити), які вистилають дрібні кровоносні судини – в цих клітинах міхурці, зливаючись, можуть утворювати тимчасові трансцелюлярні канали, через які транспортуються водорозчинні речовини.

 

2. Рецепторна функція плазмолеми полягає у здійсненні сприйняття клітиною хімічних сигналів з її мікроточення, що реалізується за участю спеціальних складних рецепторних білків плазмолеми, які містять вуглеводний компонент.

Вона здійснюється шляхом:

· розпізнавання даною клітиною інших клітин і прикріплення до них;

· розпізнавання міжклітинної речовини і прикріплення до її елементів (базальної мембрани, волокон сполучної тканини);

· взаємодії з сигнальними молекулами (гормонами, медіаторами);

· забезпечення різних таксисів;

· рецепторна функція лежить в основі явища запліднення, руху клітин, відповіді на гормональні впливи.

 

3. Структурна функція полягає у тому, що мембрани формують властивості мембранних органоїдів.

4. Захисна функція полягає у здатностімембрани, як захисного молекулярного бар’єру, здійснювати регуляцію процесів транспорту речовин в різних напрямках, відділяти цитоплазму від зовнішнього середовища.

5. Компартменталізація – це здатність мембрани розділяти клітину на компартменти, даючи можливість здійснюватись в одній клітині різним біохімічним реакціям і запобюігати змішування утворених речовин.

6. Мембрана, як основа, на якій протікають багато біохімічних процесів (біосинтез білка).

7. Мембрана відіграє важливу роль в енергетичних процесах, передачі нервових імпульсів, мембранного потенціалу.

ідмембранні компоненти клітини.

До них належать:

І. Цитоплазма.

ІІ. Органоїди.

ІІІ. Включення.

 

І. Цитоплазма (від грец. cytos – клітина і plasma – сформоване) - це своєрідна жива колоїдна система з упорядкованою субмікроскопічною структурою.

Цитоплазма – це трифазна система, що складається з:

· гіалоплазми (розташовані органоїди та включення);

· внутрішньоклітинних структур;

· вмісту мембранної системи.

Цитоплазма є метаболічним, робочим апаратом клітини: у ній зосереджені органоїди і відбуваються основні метаболічні процеси.

Гіалоплазма (від грец. hyalos – скло і plasma – виліплене) (синоніми: цитоплазматичний матрикс, основна речовина цитоплазми чи цитозоль) – це організована, впорядкована багатокомпонентна система, яка здатна до формування складних структур.

Гіалоплазма - це розчинна частина цитоплазми, що заповнює простір між клітинними органоїдами. Містить всі будівельні компоненти, необхідні для утворення мембран, мікрофіламентів, мікротубул, гранул. До складу гіалоплазми входить 90% води, іони і малі молекули (солі, цукри, амінокислоти, нуклеотиди, вітаміни і розчинені гази) – істинний розчин. Великі молекули - білки і в меншій мірі РНК - утворюють колоїдні розчини, які можуть бути золем (нев’язким) або гелем (в’язким).

Функції гіалоплазми:

1. Інтегральна – об’єднання всіх клітинних структур, забезпечення їх хімічної взаємодії та регуляція внутрішньоклітинного обміну.

2. Гліколіз – анаеробне розщеплення вуглеводів.

3. Функціонування ферментних сигнальних систем (наприклад, проліпазних).

4. Транспорт речовин.

5. Участь у біосинтезі білка на вільних полісомах, синтезі жирних кислот, нуклеотидів і деяких амінокислот.

Цитоплазматичний вміст клітини здатний активно рухатися - циклоз, що сприяє кращому перебігу біохімічних реакцій, виділенню продуктів метаболізму і ін.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-11; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 891 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Настоящая ответственность бывает только личной. © Фазиль Искандер
==> читать все изречения...

2310 - | 2034 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.