1.Поняття і функції політичного менеджменту
2. Функціонування команди і менеджмент виборчої кампанії
3. Менеджмент правлячої команди
Політичний менеджмент як наука й мистецтво аналізу тенденцій політичного розвитку відіграє надзвичайно важливу роль, сприяючи виробленню рекомендацій для політичного керівництва, реалізації управлінських рішень, проектуванню нових типів мислення, життєдіяльності соціальної організації. У своїх ціннісних установках політичний менеджмент спирається на конструктивність, компетентність, професіоналізм, гуманізм і здоровий прагматизм.
Політичний маркетинг і політичний менеджмент: полярність принципів.
Якщо в рамках звичайного маркетингу товарів і послуг первинним завжди є попит на подібні товари і послуги, лише виявивши який, можна займатися маркетингом, тобто формувати пропозицію (природно, і тут можливі варіанти, коли цілеспрямовано, з величезними витратами формується попит на певний новий вигляд товару, але подібний підхід не правило, а виключення), то зрозуміло, чому основним є тут вже згадуваний методологічний принцип: «Споживач — король, він завжди правий». В рамках же політичного маркетингу, при дотриманні всіх зовні видимих складових процесу обміну, що реально реалізовуються, первинно найчастіше пропозиція (певної партії, програми, кандидата), для реалізації якого вивчається попит. «Політіки не питають у виборців, чого вони хочуть. Їх швидше цікавить реакція виборців на те, що вони вже вирішили зрбити». Таким чином, що функціонує в рамках політичного маркетингу основний методологічний принцип умовно можна було б сформулювати так: «Вашу думку ми вивчимо, врахуємо Ваші побажання, але постараємося, щоб Ви узяли те, що Вам запропонували».
У політиці також можливий прямий маркетинговий підхід: хочемо створити і «розкрутити» нову політичну партію, давайте вивчимо, які саме потреби населення, електорату не задоволені, на які політичні ідеї є попит, який лиідер найбільш прийнятний і т.і. Проте практика, насамперед — українська, показує, що так не робиться практично ніколи. Десятки існуючих сьогодні в країні політичних партій функціонують і «розмножуються» методом «ділення» під нових лідерів, виборчі кампанії і тому подібне Причому потреби в створенні таких партій абсолютно не враховуються.
Відмінність між політичним маркетингом і політичним менеджментом. Навіть у спеціальній літературі їх суть нерідко смішують. Політичний менеджмент в одному із значень (виділяють чотири значення даного поняття: політичний менеджмент як соціальний інститут; як група людей, професійно занятих регулюванням, управлінням політичною діяльністю; наукова дисципліна; мистецтво політичного управління і регулювання), яке нас цікавить, є процес управління політичною діяльністю, безпосереднього розгляду і реалізації в практичному житті політичних рішень на основі використання різноманітних методів, засобів, технологій і ін. чинників дії на політичні процеси і стосунки. Тому можна говорити, що між політичним менеджментом і маркетингом існує такий же зв'язок, як між менеджментом і маркетингом в цілому. Політичний маркетинг є одна з найважливіших функцій політичного менеджменту, суть якої, полягає у вивченні політичного ринку (ринку влади) з метою виявлення реальної ситуації на нім, існуючих інтересів і потреб «агентів» даного ринку (напр. політиків, що вирішили про участь у виборах; політичних партій, що бажають «розкрутитися» і поліпшити свій імідж в очах виборців) і створення таким чином передумов для ефективної, діяльності на даному ринку, більш того, в забезпеченні можливості вироблення найбільш дієвих заходів, шляхів, способів реалізації подібної діяльності.