Тема № 7. Адміністративний процес
- Поняття і характерні риси адміністративного процесу
- Принципи адміністративного процесу
- Структура адміністративного процесу. Види адміністративних проваджень.
- Провадження адміністративно-судового процесу.
- Провадження адміністративно-управлінського процесу.
6. Провадження адміністративно-юрисдикційного процесу.
Контрольні запитання:
1. Що таке адміністративний процес?
2. В чому відмінність адміністративного судового процесу від цивільного, кримінального, господарського і конституційного-юрисдикційного процесів?
3. Як співвідносяться поняття «адміністративний процес» і «адміністративний судовий процес», «адміністративно-позовне провадження»?
4. Як правильно сказати: «учасники адміністративного процесу», чи «учасники адміністративного судочинства»?
Рекомендована література:
І.Заверуха І.Б. Особливості адміністративного процесу як засобу забезпечення процедури розгляду в адміністративному суді //Вісник ЛНУ. - серія юрид.-2004.-№39
2. Кононов П.Й. Административньїй процесс: подходьі к определению понятия і структури // Государство и право.-2001-№6
3. Старилов Ю.Н. Административньїй процесс в системе современньїх научньїх представлений об административной юстиции // Государство и право. -2004-№6.
4. Стефанюк В.С. Проблеми вдосконалення адміністративного процесу та розвитку адміністративної юстиції в Україні // Право України.-2003.-№1.
5. Стефанюк В.С.Судовий адміністративний процесс. - Х.: Консуль, 2003р.
б.Педько Ю.С. Адміністративна юстиція і адміністративна юрисдикція: деякі теоретичні та практичні питання співвідношення // Право України 2001р. - №10.
Тема 3. Принципи адміністративного судочинства
1. Поняття принципів адміністративного судочинства.
2. Характеристика принципів адміністративного судочинства та їх особливості.
Контрольні запитання:
1. В чому різниця між принципом верховенства права і принципом законності? Які особливості їх застосування в адміністративному судочинстві?
2. Яким чином розкриває зміст принципу верховенства права Конституційний суд України та Європейський суд з прав людини?
3.Чим обумовлена наявність в адміністративному судочинстві принципу офіційності? У чому полягає його зміст?
4.В чому особливості принципу диспозитивності на відміну від його змісту в цивільному процесі?
Задачі:
1.В одній зі справ у якості відповідача була притягнута ДПА України. Позивач просив захистити його право шляхом покладення певних обов'язків на одну із посадових осіб цього органу. Суд залишив справу без руху та зобов'язав узгодити вступну частину позовної заяви із її прохальною частиною.
Дайте оцінку дій суду. Чи дотримано принципу офіційності?
2.Залізничним судом м. Львова ухвалою було призначено судову будівельно-технічну експертизу. Розглянувши скаргу на цю ухвалу,
апеляційний суд скасував її на тій підставі, що призначення експертизи як способу забезпечення доказів відбулося з порушенням порядку, встановленого ст..75 КАСУ, - без подання зацікавленою особою заяви про забезпечення доказів та її розгляду в установленому порядку.
Дайте оцінку діям суду. Чи взяв суд до уваги принципи офіційності?
З.Особою, яка була звільнена з посади заступником начальна об'єднання№1 їз режиму та оперативної роботи управління виправно - трудових колоній Красноярського краю СРСР, було подано позов про неправомірне нарахування їй пенсії в меншому розмірі, аніж передбачений для осіб, які звільнені із аналогічних посад в Установах Державного Департаменту України з питань виконання покарань, займана посада при СРСР прирівняна до посади першого заступника начальника установ з нагляду, безпеки, охорони та оперативної роботи. Суд апеляційної інстанції у задоволенні позову відмовив, оскільки позивач не дав іншої довідки, яка б підтвердила відповідність займаної при звільненні посади іншій (вищій) посаді у структурі Державного департаменту України з питань виконання покарань.
Проаналізуйте, чи дотримався суд принципу диспозитивності в судовому процесі?
Рекомендована література:
1. Кузьменко О.В. Адміністративна юстиція. К.2007р.
2. Рижков Г.Роль принципу офіційності в адміністративно-процесуальному праві за європейським досвідом // Адміністративна юстиція: Європейський досвід К.2003р.
3. Сухомилінов С.Доцільність чи верховенство закону? // Право України - 200.-№3