Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Великі географічні відкриття та зміни в шкалі цінностей європейців.




Тема 3.

Європа на шляху до нової цивілізації.

1. Великі географічні відкриття та зміни в шкалі цінностей європейців.

2. Реформація в Європі. Протестантський ідеал людини і світу.

3. Зародження ідей громадянського суспільства і правової держави.

4. Духовна культура європейської індустріальної цивілізації XIX – поч. XX ст..

 

Великі географічні відкриття та зміни в шкалі цінностей європейців.

У світовій історії передіндустріальна цивілізація займає особливе місце, як цивілізація перехідного етапу, хронологічні межі якої включають XVI-XVIII ст. Передіндустріальна цивілізація після тисячолітньої перерви повернула Європі роль політичного і економічного лідера. Сповільнений, традиційний і передбачений розвиток Середньовічної цивілізації змінився епохою прискореного історичного темпу, протиборства старих і нових традицій, форм духовного життя, знань і навиків, соціальних, національних і державно-правових інститутів, наростаючої нестійкості, невпорядкованості, криз і революцій. Якщо Середньовіччя заклало основи європейського миру (держави в їх нинішніх межах, форми влади і політичної культури, мови), то передіндустріальна цивілізація розширила межі ринку, відкрила дорогу капіталізму, відродила людину, надала їй право вибору, звеличила розум, змінила уявлення про навколишній світ і можливості його пізнання, поставила питання про сенс життя, випробувала захоплення і розчарування революції.

Знаменною віхою в історії передіндустріальної цивілізації стало Відродження (XIV-XVII ст.), яке за своїм значенням можна порівняти з першою інтелектуальною революцією VI-IV ст. до н. е. в Греції. Не випадково Відродження починалося із звернення до старогрецької спадщини і стало початком епохи гуманізму, що тривала до середини XIX ст. У епоху передіндустріальної цивілізації відбулася Велика наукова революція, яка заклала основи сучасної науки в різних сферах знань. Науковий переворот був зв’язаний і із загальнотехнічною революцією, бо він підживлювався досягненнями практики і задовольняв її запити. Зміцнювалися і розширювалися межі ринку, йшов процес первинного накопичення капіталу, становлення капіталізму в торгівлі, промисловості, частково в сільському господарстві (процес обгороджування в Англії). Передіндустріальна цивілізація – бурхливий час передісторії капіталу, але це і період стабільно-абсолютистського середньовіччя, коли формувалися абсолютистські національні держави. Великі географічні відкриття і морські подорожі привели до формування світових колоніальних імперій, серед яких першою стала Іспанія, а потім Англія. У Європі продовжувалася подальша консолідація єдиного історичного простору, почало затверджуватися панування матеріальної культури, мінялася соціальна структура суспільства, почав з’являтися вільний власник і підприємець, виникла конкуренція, зароджувалася нова ідеологія – як наслідок формувалися нові цінності.

Передіндустріальна цивілізація формувалася на основі інших цінностей, ніж попередня цивілізація Середньовіччя. Які ж це цінності?

Перш за все це модернізація, тобто руйнування самих засад попередньої традиційної цивілізації. Модернізація включала: урбанізацію – небувале зростання міст, які вперше отримали економічні переваги над селом, відтісняючи його на другий план; індустріалізацію – постійно наростаюче використання машин у виробництві, започатковане промисловим переворотом в Англії в кінці XVIII ст.; демократизацію політичних структур, коли закладалися передумови становлення цивільного суспільства і правової держави; зростання знань про природу і суспільство.

Великі географічні відкриття та початок океанічної глобальної цивілізації XV ст. стали переломною епохою у відносинах Європи з іншими цивілізаціями. Довгий час Захід жив відносно замкнуто. Зв’язки зі Сходом обмежувалися в основному торгівлею. Перша зустріч цивілізацій відбулася під час Хрестових походів (XI-XIII ст.), але тоді західноєвропейська середньовічна цивілізація відступила, залишивши ісламському світу раніше захоплені хрестоносцями землі. Другий прорив зробили Великі географічні відкриття, на першому початковому етапі яких (кінець XV – поч. XVI ст.) ініціатива належала іспанцям і португальцям. Європейці відкрили Новий Світ і здійснили першу кругосвітню подорож, у пошуках скарбів Індії ряд експедицій пройшли уздовж побережжя Африки. У 1456 р. португальцям вдалося дістатися до Зеленого мису, а в 1486 р. експедиція Б. Діаса обігнула Африканський континент з півдня. У 1492 р. Христофор Колумб, італієць, що жив в Іспанії, у пошуках Індії перетнув Атлантичний океан і відкрив Америку. У 1498 р. іспанський мандрівник Васко да Гама, обігнувши Африку, привів кораблі до Індії. На другому етапі Великих географічних відкриттів (з середини XVI ст. – до середини XVII ст.) ініціативу перехопили голландці, англійці і французи. У XVII ст. була відкрита Австралія, європейці провели свої кораблі навколо Америки і Азії. Після Великих географічних відкриттів почався процес формування океанічної глобальної цивілізації. Розширилося уявлення людей про країни і народи, в Європі почали стрімко розвиватися промисловість, торгівля, кредитно-фінансові відносини. Змінилися і змістилися провідні торгові центри – країни Середземномор’я поступилися місцем Голландії. Притік дорогоцінних металів до Європи викликав революцію цін, дорожчання продуктів харчування і сировини для виробництва.

Отже, Великі географічні відкриття є переходом до нового часу, початок яких зумовлено різними подіями, що склали комплекс взаємопов’язаних між собою причин і передумов. Наслідки епохи змінили хід подій декількох достатньо розвинених цивілізацій, вплинули на хід історичних подій кожної європейської країни, було покінчено з релігійними уявленнями про світ і всього за наступні 30 років людство взнало про Землю більше ніж за попередні тисячоліття, і це знання змінило світ. Крім змін в економіці, політиці і культурі, основною була зміна світогляду людей.

Великі географічні відкриття, давши могутній імпульс розвитку промисловості і торгівлі, сприяли формуванню капіталістичних відносин. Зустріч Заходу з рештою всього світу стала важливим чинником передіндустріальної цивілізації. Але вона мала драматичний і суперечливий характер, оскільки прагнення пізнання європейців, що відправлялися в далекі подорожі, химерно перепліталося з прагненням наживи і утвердженням християнських ідеалів серед інших народів. У завойованих іспанцями і португальцями заморських володіннях, що знаходилися на останніх стадіях розвитку стародавніх суспільств, був здійснений насильницький стрибок в середньовіччя, з пануванням феодальних відносин, рецидивом рабовласництва і руйнуванням самобутніх язичницьких культур.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-11; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 493 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

В моем словаре нет слова «невозможно». © Наполеон Бонапарт
==> читать все изречения...

2236 - | 2194 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.