Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


E) філософія непомітного зла.




132. Філософія П. О. Куліша, який закликав повернутися до близькості з природою та простих форм життя:

A) хуторянська філософія;

133. Український і російський філософ-ідеаліст; розробив вчення про серце; стверджував, що ідея ні до чого не змушує, а лише є зразком для діяльності:

A) Юркевич П. Д.;

134. Назва, якою часто позначають філософську концепцію П. Д. Юркевича:

C) філософія серця;

135. Державний устрій, спосіб правління, для якого характерні повний контроль держави над усіма сферами життя суспільства, фактична ліквідація конституційних прав та свобод, репресії:

D) тоталітаризм;

136. Буржуазна концепція, за якою в ході історичного розвитку поступово зникає відмінність між капіталізмом і соціалізмом, відбувається їхнє зближення, поступове злиття:

E) теорія конвергенції.

137. Розроблена В. К. Винниченком світоглядна позиція, за якою людина повинна жити у згоді з собою, з природою, з людьми, з нацією, повинна бути чесною з собою:

B) конкордизм;

138. Вчення, яким обґрунтовував свою державницьку ідею В. К. Липинський, пояснюючи його як віру у наперед визначене вищими силами призначення українського народу здійснити високу справу в історії людства, повести його до більшої досконалості:

A) месіанство;

139. Принцип, розроблений Д. І. Донцовим; першою його підставою є зміцнення волі нації до життя, до влади, до експансії, а другою – прагнення до боротьби та свідомість її конечності:

B) інтегральний націоналізм;

140. Напрям у сучасній філософії, який розглядає особу як первинну реальність і найвищу духовну цінність та має національний колорит: говорить про українську людину, українця:

C) український персоналізм;

ТЕМА 7

141. Філософське вчення про буття, його основи, принципи, структуру і закономірності:

A) онтологія;

142. Філософська категорія, яка позначає все, що реально існує:

C) буття;

143. Відсутність, заперечення буття; стосовно до існування окремого предмета – межа, за якою даний предмет ще не існує або вже не існує. Протиставляється буттю взагалі:

D) небуття;

144. Те, що вже існує в собі і для себе, але ще не одержало подальших визначень:

B) дещо;

145. Відсутність, небуття конкретного сущого або ж відсутність буття взагалі. Протиставляється багатоманітності різних дещо:

E) ніщо.

146. У широкому розумінні – все існуюче, тобто матеріальний світ та всі ідеальні утворення:

B) реальність;

147. Нематеріальне начало, на відміну від матеріального, природного начала:

A) дух;

148. Філософська категорія для позначення нематеріальної, духовно-образної реальності; суб’єктивний образ об’єктивної реальності:

C) ідеальне;

149. Віра в існування душ і духів як надприродних носіїв життя, що управляють усім матеріальним світом:

E) анімізм.

150. Об’єктивна матеріальна дійсність, яка є об’єктом людської практики і пізнання (частина матеріального світу, з якою взаємодії людина):

B) природа;

151. Категорія мислення, яка фіксує відособленість (практичну і теоретичну) одних предметів від інших; об’єкт пізнання й предмет діяльності:

D) річ;

152. Спосіб існування матерії. У найбільш загальному вигляді – це будь-яка зміна взагалі:

A) рух;

153. Об’єктивна форма існування матерії, яка характеризує її протяжність, структурність, співіснування (відділеність) і взаємодію матеріальних тіл:

C) простір;

154. Об’єктивна форма існування матерії, яка характеризує послідовність, тривалість, ритми і темпи, відокремленість різних станів у змінах і розвитку матеріальних систем і процесів:

E) час.

155. Сукупність дискретних (роздільних, перервних) утворень, що мають масу спокою, просторову обмеженість, хімічні властивості тощо; один з двох основних видів матерії:

B) речовина;

156. Один з двох основних видів матерії, що характеризується неперервністю і відсутністю маси спокою:

D) поле фізичне;

157. Газоподібне середовище, де концентрації позитивних і негативних іонів практично однакові, а хаотичний рух частинок переважає над упорядкованим рухом їх навіть в електричному полі:

B) плазма;

158. Фундаментальні елементарні частинки, з яких побудовано всі відомі й невідомі (але можливі) елементарні частинки:

A) кварки;

159. Фізична величина, яка характеризує знецінювання (розсіювання) енергії, зумовлене перетворенням усіх її видів на теплову і рівномірним розподілом тепла між тілами:

D) ентропія;

160. Ідеалістичне вчення, за яким в організмах міститься особлива нематеріальна надприродна сила, що спрямовує й регулює всі біологічні процеси в них:

A) віталізм;.

161. Абсолютизація законів механіки, спроба пояснити за допомогою механіки всі явища природи й суспільства; перенесення законів нижчих форм руху на вищі:

D) механіцизм;

162. Сукупність визначених елементів, між якими існує закономірний зв’язок чи взаємодія:

A) система;

163. Внутрішня будова чогось, спосіб зв’язку елементів системи:

C) структура;

164. Певна завершеність, внутрішня єдність об’єкта, його відносна автономність, протиставленість оточенню, пов’язана з внутрішньою активністю, якісна своєрідність об’єкта, зумовлена специфічними закономірностями його функціонування та розвитку:

E) цілісність.

ТЕМА 8

165. Загальна властивість матерії, яка полягає в тому, що за певних умов взаємодії одна матеріальна система через свої зміни, зберігаючи якісну визначеність, відтворює в специфічній для неї формі певні сторони іншої системи, що взаємодіє з нею:

A) відображення;

166. Здатність живого організму відповідати на вплив зовнішнього середовища або внутрішнього органічного процесу. Є основною і початковою властивістю живих істот:

B) подразливість;

167. Реакція організму людини та тварин на подразнення рецепторів:

D) рефлекс;

168. Відображення окремих властивостей предметів і явищ об’єктивної дійсності та станів організму внаслідок безпосереднього впливу подразників на органи чуттів:

E) відчуття.

169. Спеціалізовані периферичні органи людини і тварин, які сприймають подразнення, що надходять із зовнішнього і внутрішнього середовищ:

C) органи чуттів;

170. Філософське вчення, за яким здатність відчувати притаманна всій матерії:

D) гілозоїзм;

171. Спосіб відображення світу живою істотою (твариною, людиною) у формі суб’єктивного образу та практичних дій (у людини – насамперед у праці):

A) психіка;

172. Властивий людині спосіб відношення до світу через суспільно вироблену систему знань, закріплених у мові; найвища форма відображення матерії:

C) свідомість;

173. Система звукових сигналів (знаків) разом з їхніми значеннями, основний засіб спілкування між людьми і форма реального існування свідомості:

B) мова;

174. Опосередковане, абстрактне, узагальнене пізнання явищ світу, їхньої сутності і зв’язків між ними, здійснюване шляхом відповідних операцій (аналізу і синтезу, абстрагування та інших); найвища форма відображальної діяльності людини:

C) мислення;

175. Психічне відображення дійсності у формі безпосереднього пристрасного переживання життєвого смислу предметів, явищ і ситуацій стосовно потреб і прагнень суб’єкта (задоволення, незадоволення, радість тощо):

D) емоція;

176. Форма суб’єктивного, безпосереднього переживання людиною взаємовідношень з позитивними чи негативними для неї явищами дійсності. Не тотожна з емоціями, оскільки пов’язана з задоволенням вищих, зокрема духовних, потреб:

E) почуття.

177. Здатність людини мобілізовувати і цілеспрямовувати свої сили на розв’язання завдань, що постають перед нею і вимагають свідомого подолання суб’єктивних і об’єктивних труднощів та перешкод:

A) воля;

178. Пізнана і практично використовувана в інтересах людини необхідність; основана на пізнанні необхідності здатність людини діяти відповідно до своїх цілей та інтересів:

C) свобода;

179. Форма суспільної свідомості, що ґрунтується на вірі в надприродні сили, у можливість впливу їх на долю людини і можливість людини впливати на них, одержувати від них допомогу:

A) релігія;

180. Форма суспільної свідомості; сфера діяльності, функцією якої є вироблення і теоретична систематизація об’єктивних знань про дійсність:

E) наука.

 

181. Форма суспільної свідомості; система поглядів і уявлень, норм і оцінок, що регулюють поведінку людей. Її специфікою є те, що вона спирається не на силу державного примусу, а на силу переконання, громадської думки, традицій, авторитетів:

B) мораль;

182. Філософське вчення і наука про мораль, теорія моралі:

D) етика;

183. Розділ етики, що вивчає проблеми обов’язку, сферу належного, всі форми моральних вимог та їхнє співвідношення:

C) деонтологія;

184. Форма суспільної свідомості, в якій відбувається естетичне освоєння світу в процесі художньої творчості – особливого виду діяльності, що відображає дійсність у конкретно-чуттєвих образах відповідно до певних естетичних ідеалів:

E) мистецтво.

185. Форма суспільної свідомості; діяльність, пов’язана з відношеннями між класами, націями, соціальними групами, партіями та державами:

D) політика;

186. Форма суспільної свідомості; сукупність норм поведінки, додержання яких забезпечується примусовою силою держави; зведена в закон воля пануючого класу:

A) право;

187. Матеріальні відносини людей до природи і один до одного, що виникають разом із виникненням людського суспільства й існують незалежно від суспільної свідомості та відображаються нею:

E) суспільне буття.

188. Духовне життя суспільства, цілісне духовне явище, що володіє певною внутрішньою структурою; ідеї, теорії, погляди, уявлення, якими люди керуються у своїй практичній діяльності:

D) суспільна свідомість;

ТЕМА 9

189. Теорія і метод пізнання дійсності шляхом осягнення саморуху предмета на основі його внутрішніх суперечностей:

A) діалектика;

190. Первоначало, те, що лежить в основі певної сукупності фактів, теорії, науки:

B) принцип;

 

191. Філософський принцип, а також вчення, що стверджує об’єктивну закономірність і причинну зумовленість усіх явищ природи, суспільства й мислення:

E) детермінізм.

192. Загальне, гранично широке поняття, яке відображає універсальні властивості і відношення всіх матеріальних, суспільних і духовних явищ:

C) категорія;

193. Філософська категорія, що відображає головне, визначальне в предметі, таке, що зумовлене глибинними, необхідними зв’язками й тенденціями розвитку та пізнається на рівні теоретичного мислення:

A) сутність;

194. Філософська категорія, що відображає зовнішні властивості, процеси, зв’язки предмета, які пізнаються безпосередньо в формах живого споглядання. Є зовнішнім розкриттям сутності, формою її виявлення:

D) явище;

195. Специфічний процес зміни, результатом якого є виникнення якісно нового, поступальний процес сходження від нижчого до вищого, від простого до складного:

A) розвиток;

196. Поступовий розвиток предмета при збереженні його якості в процесі кількісних змін (на відміну від революції); процес зміни, розвитку, перетворення когось, чогось:

E) еволюція.

197. Тип, напрямок розвитку, що полягає у висхідному русі від нижчого до вищого, від менш досконалого до більш досконалого:

C) прогрес;

198. Тип, напрямок розвитку, що полягає у переході від вищого до нижчого, від більш досконалого до менш досконалого:

D) регрес;

199. Філософська категорія, що відображає необхідне, істотне, стійке, повторюване, загальне для даної галузі відношення між явищами:

E) закон.

200. Одна з двох сторін предмета, явища, процесу, які взаємно виключають і взаємно обумовлюють одна одну:

B) протилежність;

201. Взаємодія протилежностей, їхня єдність і боротьба:

D) суперечність;

202. Філософська категорія, що характеризує предмети і явища з погляду відносної байдужості до їхньої якості, відображаючи ступінь розвитку притаманних їм властивостей і виражаючись величиною, числом:

B) кількість;

203. Істотна визначеність об’єкта, невіддільна від його буття, тотожна з його буттям, яка відрізняє його від інших об’єктів; виражає цілісну характеристику об’єкта і не зводиться до простої суми його властивостей:

A) якість;

204. Співвідношення між якістю і кількістю, коли при збереженні даної якості кількісні характеристики не можуть вийти за певні межі, а при збереженні (змінах) кількості у певних межах не змінюється якість:

C) міра;

205. Процес кількісних змін у межах міри при збереженні даної якості:

B) поступовість;

206. Процес переходу кількісних змін у якісні, що починається з досягненням об’єктом, який змінюється, меж міри; перехід до нової якості:

D) стрибок;

207. Поняття діалектики, яке передбачає не тільки знищення чогось, але й збереження певних його сторін, зняття, як умову наступного розвитку:

A) заперечення;

208. Спільна дія органів або систем, яка перевищує просту суму окремих дій цих органів чи систем:

C) синергізм;

209. Протилежний діалектиці спосіб мислення і метод пізнання, який розглядає предмети і явища поза їхнім внутрішнім зв’язком і розвитком, в застиглому, незмінному стані, не визнає внутрішніх суперечностей як джерела саморуху:

E) метафізика.

210. Хитромудре використання у спорі та доведеннях усяких логічних і словесних вивертів, невірних доводів, що подаються як істинні. Для цього свідомо застосовуються хибні аргументи, безпідставність яких замасковано зовнішньою, уявною правильністю:

D) софістика;

ТЕМА 10

211. Вчення про сутність і закономірності пізнання, теорія пізнання:

A) гносеологія;

212. Процес цілеспрямованого активного відображення світу в свідомості людей; специфічна, вища форма відображення дійсності:

C) пізнання;

213. Форма духовного засвоєння результатів процесу відображення дійсності, що характеризується усвідомленням їхньої істинності:

B) знання;

214. Чуттєве відображення предметів та явищ об’єктивної дійсності в сукупності притаманних їм властивостей та особливостей при безпосередній дії їх на органи чуття:

D) сприймання;

215. Чуттєво-наочний узагальнений образ предметів чи явищ дійсності, який зберігається і відтворюється в свідомості і без безпосереднього впливу самих предметів на органи чуттів:

E) уявлення.

216. Творча здатність людини (поряд з інтуїцією та мисленням), що полягає у створенні нових образів, ідей у наочно-чуттєвій і абстрактній сферах:

C) уява;

217. Мислене відкидання частини властивостей, зв’язків об’єкта пізнання з метою його спрощення, виділення у самостійні об’єкти тих сторін, зв’язків, що зацікавили людину і є предметом пізнання:

A) абстракція;

218. Форма мислення, що характеризується відображенням закономірних відношень та властивостей об’єктів у вигляді думки про їхні загальні та специфічні ознаки. У мові виражається словом (звичайно іменником у називному відмінку) або словосполученням:

E) поняття.

219. Основна форма мислення, в якій стверджується або заперечується наявність у предметів, явищ, процесів тих чи інших ознак, властивостей, зв’язків або відношень між ними:

C) судження;

220. Спосіб логічного зв’язку висловлювань, за допомогою якого з наявних положень (засновків) можна одержати нове положення (висновок) і оцінювати його істинність за істинністю засновків:

E) умовивід.

221. Наукове і взагалі будь-яке припущення; спосіб побудови імовірного, проблематичного знання, коли формується одна з можливих відповідей на питання, що виникло в ході дослідження:

D) гіпотеза;

222. Система вірогідних наукових знань про якусь сукупність об’єктів, вища, найдосконаліша форма організації наукового знання:

C) теорія;

223. Найвища форма пізнання й мислення, яка не тільки відображає об’єкт, а й спрямована на його перетворення. Виявляє найсуттєвіші риси і закони об’єктивних процесів і створює цілісний, взірцевий образ предмета в пізнанні або творчості:

A) ідея;

224. Знання, що відповідає дійсності, відображення об’єкта таким, яким він є сам по собі, поза і незалежно від людини та її свідомості:

C) істина;

225. Суб’єктивна форма істини; поєднання об’єктивного знання і особливостей відображення людини чи групи людей, тобто суб’єкта пізнання:

E) правда.

226. Мірило для визначення, оцінки предмета, явища; ознака, взята за основу класифікації:

B) критерій;

227. У марксизмі – критерій істини; матеріальна чуттєво-предметна цілепокладаюча діяльність людини, що має своїм змістом освоєння природних та соціальних об’єктів та становить загальну основу, рушійну силу людського суспільства і пізнання:

E) практика.

228. Форма і спосіб сприйняття інформації, норм, цінностей, ідеалів, коли вони не будучи даними власним досвідом, приймаються як очевидні факти чи характеристики дійсності, сущого і належного:

C) віра;

229. Філософська категорія, яка означає, що відповідність знання об’єктові та знання цієї відповідності виступають для суб’єкта як повністю встановлені:

A) вірогідне;

230. Філософська категорія, яка характеризує кількісну сторону можливості, об’єктивний ступінь її зумовленості, отже й здатність стати дійсністю:

E) імовірне.

231. Безпосереднє, однобічне, неадекватне відображення сутності предметів і явищ у їхніх зв’язках з іншими предметами і явищами. Не є породженням свідомості, а відбиває реальні відношення речей, їхню сутність та реальні умови спостереження:

D) видимість;

 

232. Термін, що позначає тип теоретичного знання, яке виводиться без звернення до досвіту, за допомогою рефлексії і спрямоване на осягнення граничних основ буття:

A) спекулятивне;

233. Реально існуючий об’єкт (окрема річ чи система речей) як цілісне утворення у єдності всіх його сторін, зв’язків і відношень, єдине ціле у всіх його часткових і особливих проявах, єдність у багатоманітності:

C) конкретне;

ТЕМА 11

234. Найзагальніша система зв’язків і відносин між людьми, що складається в процесі їхньої життєдіяльності:

A) суспільство;

235. Частина земного природного оточення, яка включена на даному історичному етапі в процес суспільного виробництва і є необхідною умовою існування й розвитку людського суспільства:

D) географічне середовище

236. Сукупність людей, що живуть на певній території (земній кулі в цілому, континенті, країні, її частинах, сільській місцевості, містах):

B) народонаселення;

237. Складноорганізоване, впорядковане ціле, що включає окремих індивідів і соціальні спільності, об’єднані різноманітними зв’язками і взаємовідносинами, специфічно соціальними за своєю природою:

C) система соціальна;

238. Спосіб закономірного взаємозв’язку елементів соціальної системи на певному етапі її розвитку:

D) структура соціальна;

239. Відносно стала сукупність людей, яка є елементом соціальної структури суспільства і характеризується спільністю інтересів, норм поведінки, соціально-психологічних ознак, цінностей тощо:

B) група соціальна;

240. Процес творення матеріальних і духовних продуктів (цінностей) з використанням зовнішніх засобів та внутрішніх сил і здібностей людей:

E) виробництво.

241. Доцільна діяльність людей з метою забезпечення обміну речовин між суспільством і природою, з метою перетворення і освоєння природних і суспільних сил для задоволення людських потреб:

A) праця;

242. Відносини між людьми з приводу засобів виробництва і предметів матеріального і духовного споживання:

D) власність;

243. Сукупність матеріальних і духовних цінностей, створених людством протягом його історії:

C) культура;

244. Будь-яка форма існування живих істот, наділених розумом; ступінь розвитку матеріальної та духовної культури, суспільного розвитку в цілому; етап, що приходить на зміну дикості й варварству, пов’язаним з первіснообщинним ладом:

E) цивілізація.

245. Система наукової і практичної діяльності, спрямована на зміцнення та охорону здоров’я людини, продовження її життя, запобігання хворобам та лікування хворих:

B) медицина;

246. Форма спільності людей за первіснообщинного ладу, група кровних родичів, які ведуть своє походження по єдиній лінії:

E) рід.

247. Об’єднання кількох родів, що характеризується спільністю території, економічного життя, мови, релігії, звичаїв, суспільного управління, походження і кровною спорідненістю:

B) плем’я;

248. Форма спільності людей рабовласницького та феодального ладу, що характеризується спільністю території, мови, культури, психологічного складу, певними господарськими зв’язками:

D) народність;

249. Стійка спільність людей, що виникає у період становлення капіталізму на основі спільності території, економічного життя, мови, культури, психологічного складу, а також має єдиний ринок:

B) нація;

250. Процес розвитку в природі і суспільстві; наука, що вивчає минуле суспільства з метою пізнання його сучасного і перспектив розвитку в майбутньому:

E) історія.

251. Необхідність у чомусь людини чи взагалі живого організму:

B) потреба;

252. У широкому розумінні – крайнє загострення суперечностей:

D) конфлікт;

253. Суперечність, що характеризується найгострішою боротьбою і непримиренністю тенденцій, сил, класів:

B) антагонізм;

254. Поняття, в якому фіксуються незначні, другорядні процеси, події, що стимулюють настання інших подій:

E) привід.

255. Індивід як суб’єкт соціальної діяльності:

A) особа;

256. Індивід, що виділяється правильним розумінням завдань і шляхів їх розв’язання у певній галузі людської діяльності, а також особливою активністю у досягненні суспільно значущих цілей:

C) особа видатна;

257. Нав’язування народу схиляння перед носіями влади як непогрішимими, приписування їм здатності творити історію за власним розсудом і сваволею:

D) культ особи;

ТЕМА 12

258. Суспільна істота, що втілює вищий ступінь у розвитку життя на Землі, продукт і суб’єкт трудової діяльності і культури:

A) людина;

259. Окремий організм тварини або рослини, який існує самостійно; окрема людина, особа:

B) індивід;

260. Суттєва визначеність способу буття людини в світі, здатність її вносити в дійсність зміни, опосередковані ідеальним; її істотною ознакою є цілепокладання:

E) діяльність.

261. Ідеальний, наперед визначений результат людської діяльності, спрямованої на перетворення дійсності відповідно до усвідомленої людиною потреби. Є безпосереднім мотивом людської діяльності:

D) ціль;

262. Спонукальна причина людської діяльності, зумовлена потребою (те, що штовхає до дії); безпосередньо передує конкретній поведінці людини і органічно пов’язана з нею:

C) мотив;

 

263. Смислоутворюючий зміст практики, що полягає у формуванні цілі (цілеформуванні) і втіленні її в результаті діяльності (цілереалізації). Є найвищим виявом активності свідомості людини, виявом її свободи:

E) цілепокладання.

264. Спосіб відношення суб’єкта до умов існування і розвитку його, що виражається у прагненні створювати і використовувати ці умови; спрямованість особистості до певних цінностей:

A) інтерес;

265. Стан готовності до певної активності, спрямованої на задоволення якоїсь потреби; первинна неусвідомлена реакція суб’єкта на ситуацію, в якій він ставить і вирішує задачі:

E) установка.

266. Основний принцип медицини:

C) не зашкодь;

267. У соціальній психології – спосіб зв’язку між людьми в процесі їхньої взаємодії; набирає різних форм:

B) спілкування;

268. Продуктивна людська діяльність, здатна породжувати якісно нові матеріальні і духовні цінності:

A) творчість;

269. Кардинальна світоглядна проблема людського існування, у якій усвідомлюється сутність людини, її місце у світі, життєве призначення:

C) сенс життя;

270. Гранично інтенсивне переживання людиною універсальності і глибини утвердження свого буття, максимальної відповідності наявного найзаповітнішим бажанням і мріям; моральна насолода життям:

B) щастя;

271. Етичний принцип, за яким основою моральності є прагнення людини до щастя:

A) евдемонізм;

272. Стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів:

E) здоров’я.

273. Нездатність адаптивних механізмів індивідуума забезпечувати фізичний і емоційний баланс, що призводить до зниження можливостей і тривалості життя:

D) хвороба;

274. Перехід у небуття, фізіологічну основу якого становить утрата людським організмом своїх життєвих функцій внаслідок старіння чи руйнування; необоротне припинення життєдіяльності організму, яке є неминучим кінцевим ступенем його індивідуального існування:

B) смерть;

275. Розділ медицини, що вивчає процеси, які відбуваються в організмі в останні, передсмертні моменти й після смерті, а також ознаки смерті, методи реанімації та полегшення передсмертних мук хворого:

E) танатологія.

276. Навмисне прискорення смерті або умертвіння невиліковного хворого з метою припинення його страждань:

D) евтаназія;

277. Штучне підтримання життя:

B) дистаназія;

278. Відмова від штучного підтримання життя:

C) ортоназія;

279. Гіпотетична здатність живого безконечно зберігати тотожність із самим собою:

E) безсмертя.

ТЕМА 13

280. Вчення про цінності:

A) аксіологія;

281. Певне (позитивне чи негативне) значення (важливість) об’єкта, явища чи процесу (носіїв цього значення), що його надають їм людство, група людей чи особа (адресати цього значення):

C) цінність;

282. Категорія теорії цінностей, що позначає сам процес і наслідок усвідомлення значущості будь-яких об’єктів, явищ і процесів для задоволення потреб, нахилів, цілей певних суб’єктів:

B) оцінка;

283. Суттєва ознака біологічної та соціальної форм руху матерії, найважливішими властивостями якої є подразливість, ріст, розмноження:

A) життя;

 

284. Термін, введений К. Юнгом для позначення особливого класу психічних явищ, які є носіями досвіду філогенетичного розвитку людства, що передається спадково через мозкові структури:

B) колективне несвідоме;

285. Центральне поняття аналітичної психології К. Юнга, яке позначає “первісні уявлення”, структурні елементи людської психіки, що заховані в її неусвідомлюваних шарах, спільних для всього людства:

E) архетип.

286. Взірець досконалості, кінцева, найвища мета прагнень:

A) ідеал;

287. Загальновизнане, узаконене правило, міра, закон, взірець, звичайний стан:

C) норма;

288. Закріплений у житті людини спосіб її поведінки, здійснення якого у певних ситуаціях набирає характеру потреби. Затримка у його виконанні супроводиться негативними емоційними станами (незадоволення, напруження, страждання):

D) звичка;

289. Особливий зміст, яким людина наділяє прояви своєї життєдіяльності, предмети та явища об’єктивного світу і внаслідок цього надає їм певного значення в системі людської культури, в ієрархії суспільних цінностей:

A) сенс;

290. Сукупність предметів, ідей, явищ та способів дій, які є неодмінною умовою реалізації цілі:

D) засіб;

291. Сфера взаємодії природи і суспільства, в межах якої розумна людська діяльність виступає визначальним фактором розвитку:

B) ноосфера;

292. Сукупність населених людиною областей Землі:

E) ейкумена.

293. Сукупність усіх життєво важливих проблем, від вирішення яких залежить дальша доля людства, його соціальний прогрес:

D) глобальні проблеми;

294. Частина Біблії, одна з книг Нового Заповіту, що містить пророцтва про кінець світу; уявлення про кінець світу і Страшний Суд Творця над людьми:

C) Апокаліпсис;

295. Наука, що вивчає зв’язок живих організмів між собою і з довкіллям; умови існування людини, тварин і рослин у певному регіоні:

D) екологія;

296. Наука, що вивчає можливості створення машин, приладів, механізмів тощо шляхом моделювання будови і функціонування живих організмів:

A) біоніка;

297. Наука, що вивчає допустимі фізичні, нервові та психічні навантаження на людину в процесі праці, проблеми оптимального пристосування навколишніх умов виробництва для ефективної праці:

E) ергономіка.

298. Перехід до якісно нових способів виробництва, заснованих не на грубому зовнішньому втручанні у природні процеси, а на входженні у внутрішнє їхнє регулювання на засадах їхніх власних законів та властивостей:

A) технологічна революція;

299. Політика залякування; використання насильницьких методів для досягнення мети (аж до вбивства):

C) диктатура;

300. Напрям у генетиці, що досліджує шляхи і методи активного впливу на еволюцію людини, ставить завдання поліпшити біологічні властивості людини:

C) євгеніка;

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1468 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент всегда отчаянный романтик! Хоть может сдать на двойку романтизм. © Эдуард А. Асадов
==> читать все изречения...

2394 - | 2151 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.