96. Складова частина марксистсько-ленінської філософії, наука про найзагальніші закони і рушійні сили розвитку суспільства, умови та форми їхньої дії в тих чи інших соціально-економічних формаціях:
B) історичний матеріалізм;
97. Філософсько-соціологічна категорія, що відбиває перетворення діяльності людей та її результатів у самостійну, чужу і пануючу над ними силу:
D) відчуження;
98. У марксизмі – історичний тип суспільства, що базується на певному способі виробництва, характеризується специфічною структурою та законами розвитку:
B) суспільно-економічна формація;
99. Великі групи людей, з яких одна може собі привласнювати працю другої внаслідок відмінності їх місця в певному укладі суспільного господарства:
D) класи суспільні;
100. У марксизмі – сукупність виробничих відносин, що являють собою основу для всіх інших відносин та явищ свідомості у суспільстві:
B) базис;
101. У марксизмі – сукупність ідей, ідеологічних відносин, а також організацій і суспільних інститутів, що підтримують їх (держава, політичні партії, профспілки та інші громадські організації). Виникає і розвивається на основі сукупності виробничих відносин:
C) надбудова;
102. Представники суспільної думки в Росії 40 – 50 рр. ХІХ ст., які вважали необхідним і неминучим для Росії західноєвропейський, буржуазний шлях розвитку:
E) західники.
103. Представники суспільної думки в Росії 40 – 50 рр. ХІХ ст., які дотримувалися уявлень про самобутній шлях історичного розвитку Росії:
B) слов’янофіли;
104. “…Філософська категорія для означення об’єктивної реальності, яка дана людині у відчуттях її, яка копіюється, фотографується, відображається нашими відчуттями, існуючи незалежно від них” (Ленін В. І. ПЗТ, т. 18, с. 120):
E) матерія.
105. Філософський напрям, що протиставляє містиці, твердженням про обмеженість людського розуму переконання у його безмежній силі, здатності пізнавати світ:
A) раціоналізм;
106. Ідеалістичне філософське вчення, яке твердить про обмеженість можливостей людського розуму в процесі пізнання, протиставить йому інтуїцію, віру, інстинкт як основні види пізнання:
E) ірраціоналізм.
107. Рівень психічного відображення дійсності, який характеризується мимовільністю виникнення і протікання, відсутністю свідомого контролю й регулювання:
B) несвідоме;
108. Активні психічні процеси, які, не будучи в певний момент центром смислової діяльності свідомості, впливають на хід свідомих процесів:
C) підсвідоме;
109. У психоаналізі – сукупність несвідомих інстинктів, потягів, пристрастей, що цілковито основуються на принципі задоволення і спонукають людину до відповідних дій:
D) Ід;
110. У психоаналізі – середня ланка побудови особистості, яка є посередником між “Воно” та “Супер-Его”, а також регулятором свідомої психічної діяльності у взаємовідношеннях між індивідуумом і навколишнім світом:
A) Его;
111. У психоаналізі – найвища ланка побудови особистості, яка виконує функції цензора, що відкидає несвідомі потяги і бажання або допускає їх у свідомість у зміненому вигляді:
C) Супер-Его;
112. У психоаналізі – вид відхилення інстинктів від притаманної їм спрямованості і переключення їхньої енергії на досягнення соціальних і культурних цілей:
E) сублімація.
113. Категорія, яка означає внутрішнє буття людини, те непізнаванне, ірраціональне в людському “Я”, внаслідок якого людина є конкретною неповторною особистістю:
B) екзистенція;
114. Течія в філософії, яка проголошує єдиним джерелом істинного знання емпіричні дані і заперечує пізнавальну цінність філософських знань, теоретичного мислення в цілому:
C) позитивізм;
115. Офіційна філософська доктрина католицизму, яка відроджує і модернізує схоластичне вчення Фоми Аквінського, поєднуючи його з ідеалістичними філософськими системами 18 – 20 ст.:
E) неотомізм.
116. Релігійно-ідеалістична течія в сучасній філософії, яка розглядає особу як первинну реальність і найвищу духовну цінність, а світ – як вияв творчої активності Верховної Особи – Бога:
A) персоналізм;
117. Релігійно-філософське вчення, що проголошує предметом пізнання Божественну Мудрість, а джерелом його – містичну інтуїцію та одкровення:
D) теософія;
118. Релігійно-містичне вчення, яке ставить місце Бога обожнену людину і твердить, що людині притаманні надприродні якості, завдяки яким вона може безпосередньо спілкуватися зі світом духів:
B) антропософія;
ТЕМА 6
119. Вид церковно-історичної літератури, описи життя святих (житія святих):
A) агіографія;
120. Вчення, яке вважає, що енергії, які виходять від Бога, можуть сприйматися органами чуттів людини. Це досягається через самозаглиблення у свій внутрішній світ та в універсальний світ духовних явищ, наслідком чого є просвітлення:
C) ісихазм;
121. Центри освіти та духовного життя в Україні, що виникали, починаючи від XVI ст., з метою збереження православних засад життя та протидії католицькому засиллю:
A) братські школи;
122. Письменники, які у своїх творах у формі обговорення спірних релігійних питань відображали боротьбу українського народу за соціальне і національне визволення:
E) полемісти.
123. Європейська течія в галузі культурного і суспільного життя, що ставила собі за мету сформувати погляди, які виходили передусім з вимог людського розуму:
C) Просвітництво;
124. Український філософ-пантеїст; просвітитель-гуманіст, демократ, поет; автор вчення про дві натури і три світи:
E) Сковорода Г. С.
125. У вченні Г. Сковороди вид діяльності, що особливо припадає людині до душі, відповідає її природним схильностям та здібностям:
A) споріднена праця;
126. Прояви в українському національному характері та філософській думці любові до землі, культ землі:
B) антеїзм;
127. Рухливість, динамізм та певна зосередженість української філософської думки навколо проблем духовного вдосконалення, пов’язаного з глибокою релігійністю:
D) барокальність;
128. Одна з провідних особливостей української філософії, що полягає у наданні переваги прямому щирому почуттю над раціональним міркуванням при вирішенні смисложиттєвих проблем:
E) емоційність.
129. Особливість української філософії та духовності взагалі, що полягає у цінуванні краси в усіх її виявах:
A) естетизм;
130. Зосередженість української філософії на дослідженні серця (почуттів) людини:
C) кордоцентризм;
131. Концепція М. В. Гоголя, згідно з якою у боротьбі Бога та диявола за людські душі найнебезпечнішим для людини постає маленьке, непомітне зло: