Відкритий урок з української літератури
У 8 класі
Підготувала вчитель української мови та літератури
МОЗ «Школа №144 міста Донецька»
Жукова Ірина Вікторівна
І кваліфікаційна категорія
2016 ГОД
Тема. Євген Гребінка. Основні факти з життя. «Ведмежий суд». «Човен». Поглиблення відомостей про жанр байки та балади.
Мета:
- ознайомити учнів з основними фактами з життя Є.П.Гребінки та його творчістю як байкаря та лірика, поглибити знання учнів про баладу та байку;
- розвивати навички виразного читання байок та ліричних творів, уміння аналізувати їх зміст;
- виховувати повагу до творчості Є.Гребінки.
Очікувані результати.
Учні:
- знають основні факти з життя Є.Гребінки;
- оцінюють його внесок у розвиток української літератури як байкаря та лірика;
- виразно читають байки та балади, аналізують їх зміст;
- усвідомлюють теоретичні поняття: романтизм, ліричний твір, балада, байка;
- уміють працювати колективно, у парах; підтримують атмосферу взаєморозуміння, взаємоповаги у процесі навчальної діяльності;
- висловлюють власні судження, володіють умінням відстоювати власну точку зору.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: електронна презентація, тексти творів Є.Гребінки, карта самооцінки, картки, літери-символи.
Перебіг уроку
Столи та стільці в класі розставлені так, що учні сидять навпроти один одного.
І. Оргмомент.
Психологічний настрой учнів на урок. (Слайд 2)
Учитель. Вітаю вас, шановні восьмикласники! Маю надію, що сьогодні на урок ви прийшли з гарним настроєм, з запасом уже засвоєних знань, з бажанням дізнатись про щось нове, незнане раніше. Хочеться вірити, що з уроку ви підете теж з гарним настроєм, сповнені знань та умінь, які обов’язково вам згодяться в майбутньому. Подивіться, будь ласка, один одному в очі, візьміться за руки та побажайте самі собі та своїм однокласникам успіху! Я теж бажаю вам успіху! Тож із завзяттям беремося за роботу!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Перевіка домашнього завдання. (Слайд
1) Бесіда за питаннями:
- Що ви знаєте про романтизм?
- Про творчість якого поета-романтика йшла мова на попередньому уроці?
- Що ви дізналися про П.Гулака-Артемовського?
- Який твір його ви читали?
- Який твір називається байкою? (Слайд 3)
2) Літературний диктант «Так – ні». (Додаток 1)
1) Головним героєм твору Гулака- Артемовського «Пан та собака» є пес Рябко.
2) Рябко – це алегоричний образ ледачої, безвідповідальної людини.
3) Пан був справедливим, і задарма нікого не карав.
4) На другу ніч Рябко міцно спав за порадою Явтуха.
5) Явтух щиро давав Рябкові корисні поради.
6) Явтух – це образ доброї, справедливої людини.
7) Рябко вірно служив панові і чекав на подяку.
8) Рябка два рази підряд жорстоко побили.
9) Рябко – це образ безправної, закріпаченої людини, що страждає від свавілля пана.
10) Рябко вирішив, пану неможливо догодити.
Кожна правильна відповідь – 0,5. Самоперевірка. Ключ. (Слайд 4)
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчання. (Слайди 5,6,7)
Учитель. На сьогоднішньому уроці ми з вами продовжуємо вивчати творчість українських поетів – романтиків і познайомимося з основними фактами з життя і з байками та ліричними творами Євгена Павловича Гребінки. Запишіть, будь ласка, у зошитах число та тему уроку. Ознайомтеся також з метою нашого уроку та очікуваними результатами - цього ми з вами будемо досягати шляхом розв’язання такої проблеми: «Хто зробив більший внесок в розвиток української літератури: Гребінка-байкар чи Гребінка-лірик?».
Учні, які сидять праворуч від мене, будуть ліриками – вони виступають на боці Гребінки – лірика, ліворуч – байкарі, що відстоюють переваги Гребінки – байкаря. На ваших столах знаходяться чарівні літери Б та Л – за кожну правильну відповідь ви можете додати собі відповідну літеру, що буде одним із критеріїв оцінки вашої роботи на уроці. Також ви маєте карту самооцінки, яку не забувайте заповнювати протягом уроку, а в кінці ми підведемо підсумки. (Додаток 2)