Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


IV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.




1. Ознайомлення з основними фактами з життя Є.П.Гребінки.

Учитель. Євген Павлович Гребінка – яскрава зірка української літератури першої половини ХІХ століття, продовжувач традицій І.П.Котляревського та П.П.Гулака-Артемовського, друг Т.Г.Шевченка.(Слайд 8) У вас на столі є інформація про його життя(Додаток 3) та зараз до вашої уваги відеофільм про Є.П.Гребінку. (Слайд 9)

Учитель. Ви ознайомилися з біографією Є.П.Гребінки. Скажіть, будь ласка, які факти з його біографії, на вашу думку, сприяли створенню ним байок, а які – ліричних творів. Байкарі, лірики, у вас є можливість висловити свою точку зору.

Відповіді учнів.

Учитель. Молодці! Не забувайте про карту самооцінки та про наші чарівні літери. А ми крокуємо далі і зараз з’ясуємо, який же внесок зробив Є.Гребінка в розвиток української байки.

2. Знайомство з байкою Є.П.Гребінки «Ведмежий суд». Інсценівка.

3. Словникова робота. (Слайд10)

Віл- самець великої рогатої худоби, який відгодовувався рослинними кормами та був спеціально призначений для відгодівлі і забою. Раніше волів також запрягали у плуг чи вози.

Брага – стародавній напій.

Сласті – тут: щось смачне.

Ратиці – (рос.) копыта.

4. Бесіда за змістом байки: (Слайд 11)

- Чи здійснював Віл якісь протиправні дії?

- Зачитайте цитату з байки, яка розкриває причину звинувачень Вола?

- Кого зобразив байкар в алегоричному образі Вола? З яким іншим героєм байки, вивченої вже вами, його можна порівняти?

- Чи справедливий суд у байці Гребінки?

5. Хвилинка теорії. (Слайд 12)

Ліричний твір –художній твір, у якому через об­раз ліричного героя висловлено авторські думки, емоції, почуття.

Бала́да — жанр ліро-епічної поезії фантастичного, історико-героїчного або соціально-побутового характеру з драматичним сюжетом.

 

Учитель. Гребінка є автором українських ліричних поезій та балад, що виникли на грунті народної творчості ("Човен" (1833), "Українська мелодія", "Заквітчалася дівчина...", "Маруся" та ін.). Власне, Гребінка слідом за Гулаком-Артемовським розвинув у новій українській літературі жанр літературної балади. Писав він ліричні твори і російською мовою. Так його перу належать слова до популярної пісні «Очи черные». (Слайди13,14)

6. Виразне читання балади «Човен».

Бесіда за змістом балади

- Яким настроєм сповнений твір?

- Символом чого виступає море для ліричного героя? А човен?

- Які художні засоби використовує поет, щоб передати почуття ліричного героя?

 

 

V. Рефлексія.

Робота в парах. Складання асоціативного куща: «Гребінка – байкар», «Гребінка – лірик». (Слайди 15,16)

 

VІ. Підсумок уроку.

1. Заключне слово учителя.

Учитель. От і закінчується наша зустріч з українським романтиком Євгеном Павловичем Гребінкою. Давайте підрахуємо, скільки чарівних літер назбирали байкарі? А лірики?Так хто переміг сьогодні: Гребінка - байкар чи Гребінка-лірик?

2. Оцінка навчальної діяльності учнів. Карта самооцінки.

 

VІІ. Домашнє завдання. Підготувати усне повідомлення

«Роль Є.П. Гребінки у долі Т.Г. Шевченка»

Додаток 1

Літературний диктант «Так – ні».

 

1) Головним героєм твору Гулака- Артемовського «Пан та собака» є пес Рябко.

2) Рябко – це алегоричний образ ледачої, безвідповідальної людини.

3) Пан був справедливим, і задарма нікого не карав.

4) На другу ніч Рябко міцно спав за порадою Явтуха.

5) Явтух щиро давав Рябкові корисні поради.

6) Явтух – це образ доброї, справедливої людини.

7) Рябко вірно служив панові і чекав на подяку.

8) Рябка два рази підряд жорстоко побили.

9) Рябко – це образ безправної, закріпаченої людини, що страждає від свавілля пана.

10) Рябко вирішив, пану неможливо догодити.

Кожна правильна відповідь – 0,5. Самоперевірка.

 

Додаток 2

  Зміст Засвоєно повністю Засвоєно частково Не засвоєно Брав (-ла) участь Само оцінка Оцінка вчителя
  Перевірка домашнього завдання -бесіда; -літературний диктант.            
  Сприйняття навчального матеріалу -основні факти з життя Гребінки; -виразне читання байки; -бесіда за змістом байки -теорія; -виразне читання балади; -бесіда за змістом балади.            
  Рефлексія -робота в парах            

Карта самооцінки

 

Учня (учениці) 8 класу __________________________________________________

 

 

Додаток 3

Євген Павлович ГРЕБІНКА

(1812 — 1848)

Євген Павлович Гребінка народився 2 лютого 1812р. у сім'ї дрібного поміщика на хуторі Убіжище поблизу Пирятина на Полтавщині. Місцевість, де народився Є. Гребінка і де пройшли його дитячі роки, напрочуд мальовнича та поетична. Народився він на хуторі Убіжище на Полтавщині 2 лютого 1812 року в сім’ї дрібного поміщика. Величезний вплив на нього мала няня-кріпачка. Казки, легенди, народні перекази, пісні, загадки няні зачаровували малого хлопця й пробудили першу любов до літератури та мистецтва. Усе життя з вдячністю згадував Є. Гребінка свою няню. Як і всі поміщицькі діти, Є. Гребінка спочатку навчався вдома. А на тринадцятому році життя віддають його до Ніжинської гімназії вищих наук. Є. Гребінка мав великий потяг до знань. Багато читав, рано почав писати вірші. Ще в гімназичні роки робить вільний переклад поеми «Полтава» О. Пушкіна українською мовою, стає активним автором рукописних альманахів, які виходили в гімназії.
У 1831 р. Є. Гребінка успішно закінчив гімназію й поступив на військову службу. Але вона його не приваблювала, і Євген Павлович подає у відставку.

У 1834р. Гребінка переїжджає до Петербурга, де зав'язує широкі знайомства з літераторами й діячами російської культури, зокрема Пушкіним, Криловим, Тургенєвим, Брюлловим, відвідує літературні салони і влаштовує літературні вечори в себе вдома.

У Петербурзі Гребінка розгортає жваву літературну діяльність, систематично виступає із своїми творами на сторінках "Современника", "Отечественных записок", "Литературной газеты", "Утренней зари" та ін.

Велику роль відіграв Гребінка в житті, творчому становленні Т. Шевченка, з яким познайомився у другій половині 1836р. Він брав безпосередню участь у викупі його з кріпацької неволі. Особлива заслуга Гребінки в тому, що в 1840р. з його допомогою побачив світ "Кобзар" Шевченка.

З кінця 30-х рр. Гребінка виступає як невтомний організатор українських літературних сил. Так, за його участю в 1841р. виходить альманах "Ластівка", на сторінках якого були опубліковані твори Шевченка, Котляревського, Квітки-Основ'яненка, Боровиковського, Забіли та інших авторів, добірка українських народних пісень і приказок.

Окрилений успіхом, Є. Гребінка весь поринає в літературну творчість. Пише ліричні вірші українською та російською мовами, друкує прозові твори в періодичних виданнях, перевидає байки (1836). Найвизначніше місце в художньому доробку Гребінки українською мовою посідають байки. Славу йому як байкареві принесли "Малороссийские приказки", що з'явились окремими виданнями у Петербурзі в 1834 і 1836 рр.

Байки Гребінки органічно пов'язані з народними приказками і прислів'ями.

Крім традиційних персонажів, що уособлюють людські якості, у байці, як правило, є ще одна дійова особа — оповідач — тлумач смислу байки, її морального висновку ("Ведмежий суд", "Рибалка", "Будяк да Коноплиночка" та ін.).

Поетичний доробок Гребінки російською мовою значно ширший за обсягом і тематикою, ніж українською. Його російські вірші переважно романтичні. Широкою популярністю користується і сьогодні романс Гребінки "Черные очи" ("Очи черные, очи страстные..")

Є. Гребінка сумував за Україною, за рідним Убіжищем. Щоліта поспішав на батьківщину. А влітку 1843 р. приїхав на Україну разом з Т. Шевченком.
Сирий холодний клімат півночі підірвав здоров’я молодого письменника. Він захворів на туберкульоз легенів і помер у розквіті творчих сил на 37-му році життя. Тіло перевезли на Україну і поховали в рідному селі.

 

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-21; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 526 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Люди избавились бы от половины своих неприятностей, если бы договорились о значении слов. © Рене Декарт
==> читать все изречения...

2431 - | 2230 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.