Наведіть приклад зустрічного позову
. у разі пред'явлення власником будинку позову про виселення наймача через несплату обумовленої договором найму суми, останній може пред'явити зустрічний позов про стягнення коштів, витрачених на капітальний ремонт будинку). Це положення стосується лише тих вимог, які мають грошову оцінку;
Часові межі та процесуальні наслідки
Протягом усього часу розгляду справи (на будь якій зі стадій руху цивільної справи).Суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі. За клопотанням сторін ухвала про визнання мирової угоди
Перерарухуйте справи до розгляду яких залучаються
1) обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи; 3) визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою; 4) усиновлення; надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку;10) обов'язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу;.Суд залучає народних засідателів до здійснення правосуддя у порядку черговості на строк не більше одного місяця на рік, крім випадків, коли продовження цього строку зумовлено необхідністю закінчити розгляд справи, розпочатий за їхньої участі.
Письмове запрошення для участі у здійсненні правосуддя надсилається судом народному засідателю не пізніше ніж за сім днів до початку судового засідання. У запрошенні зазначаються права та обов'язки народного засідателя, перелік вимог до народних засідателів, а також підстави для увільнення їх від виконання обов'язків.
10.Часові межі зміни підстав або предмету позову
Зміна підстав або предмет позову можлива лише до початку розгляду судом справи по суті, тобто до того моменту, коли суд почне проголошувати позовну заяву. Предмет позову — це частина позову, яка становить матеріально-правову вимогу позивача до відповідача, щодо якої суд повинен ухвалити рішення. Підстава позову — це частина позову, яка відображає обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги (п. 5 ч. 2 ст. 119 ЦПК) і докази, що підтверджують кожну обставину, а також наявність підстав для звільнення від доказування (п. 6 ч. 2 ст. 119 ЦПК).
Варіант 4
1.Назвіть ознаки осіб які беруть участь у справі
Всіх осіб, які беруть участь у справі, об'єднують такі суттєві ознаки:
а) право на вчинення процесуальних дій від свого імені;
б) право на вчинення волевиявлень, т. е. процесуальних дій, спрямованих на виникнення, розвиток і закінчення процесу в тій чи іншій стадії;
в) наявність самостійної юридичної інтересу в рішенні суду (особистого або громадського);
г) поширення на них в встановлених законом межах законної сили судового рішення (ухвали про припинення провадження у справі).
2.Назвіть випадки коли фізична особа
Наприклад представляти інтереси дитини в суді
3.Які процесуальні дії суду у разі коли позивач
Не підлягають допиту як свідки:
недієздатні фізичні особи, а також особи, які перебувають на обліку чи на лікуванні у психіатричному лікувальному закладі і не здатні через свої фізичні або психічні вади правильно сприймати обставини, що мають значення для справи, або давати показання; Тому такі показання визнаються судом неналежними
4. Перерахуйте умови за яких експерт
Експерт може відмовитися від давання висновку, якщо подані йому матеріали недостатні для виконання покладених на нього обов'язків. Заява про відмову повинна бути вмотивованою. Експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.
5. Склад інших учасників процесу
Секретар судового засідання, судовий розпорядник, свідок, експерт, перекладач, спеціаліст, особа яка надає правову допомогу
6. Як впливає на рух справи постановлення судом
У разі задоволення заяви про відвід судді, який розглядає справу одноособово, справа розглядається в тому самому суді іншим суддею.
7. Перерахуйте осіб які не підлягають допиту
Не підлягають допиту як свідки: 1) недієздатні фізичні особи, а також особи, які перебувають на обліку чи на лікуванні у психіатричному лікувальному закладі і не здатні через свої фізичні або психічні вади правильно сприймати обставини, що мають значення для справи, або давати показання; 2) особи, які за законом зобов'язані зберігати в таємниці відомості, що були довірені їм у зв'язку з їхнім службовим чи професійним становищем, - про такі відомості; 3) священнослужителі - про відомості, одержані ними на сповіді віруючих; 4) професійні судді, народні засідателі та присяжні - про обставини обговорення у нарадчій кімнаті питань, що виникли під час ухвалення рішення чи вироку. 2. Особи, які мають дипломатичний імунітет, не можуть бути допитані як свідки без їхньої згоди, а представники дипломатичних представництв - без згоди дипломатичного представника.
8. Які дії повинен вчинити суд у разі ліквідації юридичної особи
У разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії цивільного процесу.
9. Поняття та підстави процесуальної співучасті
Співучасть це обумовлена матеріальним правом множинність особ на тій чи іншій стороні в цивільному процесі внаслідок наявності загального права або загального обов’язку. Важливою ознакою співучасті є наявність декількох позивачів чи відповідачів у справі. Цивільна процесуальна співучасть може виникнути я в момент відкриття провадження у справі якщо в суд звертається декілька позивачі чи позов пред’явлено до декількох відповідачів так і на більш пізніх стадіях, наприклад суд може обєднати позови і в стадії судового розгляду. Також може виникнути процесуальна співучасть у разі вступу у справу кількох правонаступників сторони.
10.Часові межу та процесуальні наслідки відмови позивача
Позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов протягом усього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. У разі відмови позивача від позову суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі.
Варіант 1
1. Особи які беруть участь у справах окремого провадження
Ст. 235 ч 4 справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб
Коли є розірвання шлюбу за участю позбавленого волі то за уч його представника
2 суд за власною ініціал експертизу
Стаття 145. Обов'язкове призначення експертизи
1. Призначення експертизи є обов'язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи є обов'язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити:
1) характер і ступінь ушкодження здоров'я;
2) психічний стан особи;
3) вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати.
3 коли справа розглядається і суді 1 інстанції
Частина 2 ст. 18 ЦПК передбачає можливість розгляду справ у суді першої інстанції в колегіальному складі за участю народних засідателів. ЦПК України встановлює також в ч.4 ст.234 вичерпний перелік підстав розгляду справ у судах першої інстанції колегією, у складі одного судді і двох народних засідателів, які стосуються справ окремого провадження. Такий, законодавчо визначений вичерпний перелік справ, які розглядаються в колегіальному складі є важливою гарантією недопущення будь – яких неточностей та помилок в судовій практиці чи зловживань у формуванні складу суду для слухання конкретних справ. До таких справ зокрема належать справи про:
- обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи;
- визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою;
- усиновлення;
- надання психіатричної допомоги в примусовому порядку;
- обов’язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу.
4 Народ безпосередньо бере участь у здійсненні правосуддя через народних засідателів і присяжних. Частина 2 ст. 18 ЦПК передбачає можливість розгляду справ у суді першої інстанції в колегіальному складі за участю народних засідателів. Такий, законодавчо визначений вичерпний перелік справ, які розглядаються в колегіальному складі є важливою гарантією недопущення будь – яких неточностей та помилок в судовій практиці чи зловживань у формуванні складу суду для слухання конкретних справСписок народних засідателів затверджується рішенням відповідної місцевої ради на чотири роки і переглядається у разі необхідності, але не рідше ніж раз на два роки. Список народних засідателів публікується в друкованих засобах масової інформації відповідної місцевої ради. Письмове запрошення для участі у здійсненні правосуддя надсилається судом народному засідателю не пізніше ніж за сім днів до початку судового засідання. У запрошенні зазначаються права та обов’язки народного засідателя, перелік вимог до народних засідателів, а також підстави для увільнення їх від виконання обов’язків. Одночасно із запрошенням надсилається письмове повідомлення для роботодавця про залучення особи як народного засідателя.
5 1. Місцевими загальними судами є окружні суди, які утворюються в одному або декількох районах чи районах у містах, або у місті, або у районі (районах) і місті (містах).
Апеляційні суди діють як суди апеляційної інстанції, а у випадках, визначених процесуальним законом, - як суди першої інстанції, з розгляду цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
1. У системі судоустрою діють вищі спеціалізовані суди як суди першої інстанції з розгляду окремих категорій справ.
2. Вищими спеціалізованими судами є:
1) Вищий суд з питань інтелектуальної власності;
2) Вищий антикорупційний суд.
6 ознаки інших учасників цивільного процесу: 1) не мають заінтересованості у справі (ні матерільнї, ні процесуальної); 2) наділені спеціальною правосубєктністю; 3) сектерат судвого засіданні і судовий розпорядник належать до інших учасників цивільного процесу в силу виконання своїх службових обовязків; 4) не вступають у процес самостійно і їхній вступ не впливає на рух справи
7 Така специфіка передбачена у ч. 2 ст. 1179 ЦК України, відповідно до якої у разі відсутності у неповнолітньої особи майна, достатнього для відшкодування завданої нею шкоди, ця шкода відшкодовується в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі її батьками (усиновлювачами) або піклувальником, якщо вони не доведуть, що шкоду було завдано не з їхньої вини. Якщо неповнолітня особа перебувала у закладі, який за законом здійснює щодо неї функції піклувальника, цей заклад зобов'язаний відшкодувати шкоду в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі, якщо він не доведе, що шкоду було завдано не з його вини. Батьки неповнолітнього, позбавлені батьківських прав, несуть відповідальність за ст. 1183 ЦК України, як і позбавлені батьківських прав батьки малолітнього.
За своїм характером відповідальність батьків (усиновлювачів) та піклувальників неповнолітнього є додатковою, або субсидіарною. її суть полягає в тому, що вищезазначені особи відповідають перед потерпілим у тій частині, в якій не можуть відповідати самі неповнолітні через відсутність у них майна, достатнього для відшкодування шкоди.
8 Процесуальна співучасть - це участь в одному і тому ж процесі кількох позивачів або кількох відповідачів, права, вимоги та обов'язки яких не виключають одне одного.
Співучасть можна класифікувати на види за двома критеріями.
ЦПК чітко визначає підстави участі у справі кількох позивачів або відповідачів:
1) предметом спору є спільні права чи обов'язки кількох позивачів або відповідачів;
2) права і обов'язки кількох позивачів чи відповідачів виникли з однієї підстави;
3) предметом спору є однорідні права і обов'язки (ст. 32).
9. Відповідач має право пред'явити зустрічний позов до початку розгляду справи по суті.