Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Звукові методи діагностики. Ультразвук. Інфразвук.




Практичне заняття №2

Мета:

Знати: фізичні принципи звукових методів діагностики і застосування ультразвуку в медицині; звукові методи діагностики: аускультація, пневмотахографія, респіросонографія, перкусія, фонокардіографія і ін.;

способи отримання ультразвуку, будову УЗ генератора;

особливості поширення УЗ хвиль в біологічних середовищах і застосування УЗ в медицині;

галузі використання ультразвуку в діагностиці, терапії, хірургії, фармакології, фізіотерапії і т.ін.

Вміти: користуватись фонендоскопом; пояснити природу і основні властивості УЗ;

пояснити призначення окремих блоків УЗ установок;

пояснити механізм біологічної дії ультразвуку й інфразвуку.

Теоретичні питання:

  1. Фізичні основи звукових методів діагностики.
  2. Випромінювачі і приймачі УЗ.
  3. Особливості поширення ультразвукової хвилі: мала довжина хвилі, направленість, поглинання заломлення, відбивання.
  4. Взаємодія УЗ з речовиною: деформація, кавітація, виділення тепла, хімічні реакції.
  5. Використання УЗ в медицині: терапії, хірургії, діагностиці, фармакології, фізіотерапії.
  6. Ефект Допплера и його застосування для неінвазивного вимірювання швидкості кровотоку.
  7. Інфразвук і його вплив на живі організми.

Література: Л.Ф. Ємчик, Я.М. Кміт Медична і біологічна фізика. – Л.: Світ, 2003. Розділ 2. §§2.1 – 2.11. Стор.49–90.

Короткі теоретичні відомості.

Звук може бути і джерелом інформації про стан внутрішніх органів людини. Поширений звуковий метод діагностики захворювань - аускультація (вислуховування) – відомий ще з II ст. до н. е. Для аускультації використовують стетоскоп або фонендоскоп. Фонендоскоп (рис. 6.5) складається з порожнистої капсули 1 з мембраною 2, яка передає звук і прикладається до тіла хворого, від неї йдуть гумові трубки 3 до вуха лікаря. В порожнистої капсулі виникає резонанс стовпа повітря, внаслідок чого посилюється звучання і поліпшується аускультація. При аускультації легень вислуховують дихальні шуми, різні хрипи, характерні для захворювань. По зміні тонів серця і появі шумів можна судити про стан серцевої діяльності. Використовуючи аускультацію, можна встановити наявність перистальтики шлунка і кишечника, прослухати серцебиття плода. Для одночасного вислуховування хворого декількома дослідниками з навчальною метою або при консиліумі використовують систему, до якої входять мікрофон, підсилювач і гучномовець або кілька телефонів. Для діагностики стану серцевої діяльності застосовується метод, подібний аускультації і названий фонокардіографією (ФКГ). Цей метод полягає в графічній реєстрації тонів і шумів серця та їх діагностичної інтерпретації. Запис фонокардіограми роблять за допомогою фонокардіографа, що складається з мікрофона, підсилювача, системи частотних фільтрів і реєструючого пристрою. Принципові відмінності від двох викладених вище звукових методів має перкусія. В цьому методі вислуховують звучання окремих частин тіла при простукуванні їх. Уявімо замкнуту порожнину усередині якого-небудь тіла, заповнену повітрям. Якщо викликати в цьому тілі звукові коливання, то при певній частоті звуку повітря в порожнині почне резонувати, виділяючи і посилюючи тон, відповідний розміру і положенню порожнини. Схематично тіло людини можна представити як сукупність газонаповнених (легені), рідких (внутрішні органи) і твердих (кістка) об'ємів. При ударі по поверхні тіла виникають коливання, частоти яких мають широкій діапазон. З цього діапазону одні коливання згаснуть досить швидко, інші ж, що збігаються з власними коливаннями пустот, посиляться і внаслідок резонансу будуть чутнішими. Досвідчений лікар по тону перкуторних звуків визначає стан і топографію внутрішніх органів.

Ультразвукові коливання і хвилі – це такі пружні коливання і хвилі, які мають частоту в межах від 20 кГц до 109 Гц. Оскільки енергія пружних коливань і хвиль пропорційна добутку квадрата амплітуди і квадрата частоти, то ультразвукові коливання і хвилі мають значно більшу енергію, ніж звукові коливання при одній і тій самій амплітуді. Так, наприклад, якщо частота коливань змінюється в тисячу разів, скажімо від 1 кГц (зву­кові коливання) до 103 кГц (ультразвукові коливання), то при цьому енергія коливань збільшується в мільйон разів.

З метою генерації та прийому ультразвукових коливань використовують найчастіше два методи: механічний, в якому джерелом ультразвуку є енергія потоку газу чи рідини, та електромагнітний, в якому для отримання ультразвуку використовують енергію електричних коливань відповідної ультразвукової частоти. Недолік першого методу – широкий спектр частот і нестабільність амплітуди. Другий метод – магнітострикції и електрострикції дає більш вузьку смугу частот, що дозволяє використовувати такі ультразвукові генератори і приймачі з метою контролю і вимірювання, в тому числі і медико–біологічних показників.

Застосування ультразвуку в різних галузях, включаючи медицину, пов’язані з тією їх важливою властивістю, що будь-які зміни в середовищі, через яке проходить ультразвукова хвиля, приводять до зміни швидкості поширення і поглинання цієї хвилі, відбиття хвилі від границі розділу, акустичної кавітації – появи мікропорожнин в матеріальному середовищі (наприклад, в рідині) під дією коливань тиску. Так, при інтенсивності ультразвукової хвилі І = 105 Вт / м 2 і частоті n = 5×106 Гц на відстані половини довжини хвилі l /2 = 0.03 мм утворюється дуже великий перепад тиску, що дорівнює 6.3×107 Па / см, тобто цей перепад в 630 разів перевищує нормальний атмосферний тиск. Кавітаційний та інші механізми дії ультразвуку можуть викликати механічні ефекти (розрив і загибель бактерій тощо), хімічні ефекти (збудження й іонізацію атомів та молекул з утворенням радикалів), які можуть бути як позитивними при відносно малих інтенсивностях, так і негативними при великих інтенсивностях ультразвукової хвилі.

Зміна швидкості і поглинання ультразвуку в різних органах і тканинах, а також відбиття ультразвукової хвилі на границях різних середовищ в організмі людини лежать в основі відомого методу ультразвукового дослідження (УЗД). Створені спеціальні комп’ютеризовані пристрої, які за певною програмою дозволяють візуалізувати зображення на екрані монітора. Сучасними прикладами УЗД в медицині є ультразвукова ехоенцефалографія – діагностування пухлин та запалень головного мозку, ультразвукова кардіографія – дослідження динаміки серцевої діяльності за допомогою ультразвуку, ультразвукова голографія – отримання тривимірних зображень біооб’єктів з використанням інтерференції ультразвукових променів, тощо.

Дія ультразвукової хвилі з малою інтенсивністю на рівні 1 Вт / м 2 використовується як позитивний терапевтичний вплив, в основі якого лежить прискорення фізіологічних процесів у клітинах.

При збільшенні інтенсивності ультразвуку на декілька порядків (до 106 Вт / м 2 і вище) внутрішні рухи окремих цитоплазматичних частин клітин підсилюються, виникає ефект кавітації і, як наслідок, необоротні зміни структури і функцій клітин. Подібний механізм лежить в основі бактерицидної дії ультразвуку.

Ультразвуки великої інтенсивності використовуються також з метою руйнування різного роду новоутворень (пухлин тощо). Подібний механізм дії ультразвуку застосовується також в стоматології (зняття зубних каменів, висвердлювання зубних каналів тощо). Процес руйнування біологічних тканин при інтенсивностях вище 106 Вт / м 2 використовується в ультразвуковій хірургії та при ультразвуковому остеосинтезі – зварюванні тканин та кісток за рахунок значного підвищення в них швидкості процесів дифузії.

У фармацевтичній промисловості кавітаційні процеси, що виникають під дією ультразвукової хвилі великої інтенсивності, використовуються для диспергування твердих і рідких матеріалів з метою отримання лікарняних порошків і емульсій тощо.

Механічні та теплові ефекти, що виникають при дії ультразвуку на різні біологічні тканини, лежать в основі методу ультразвукової фізіотерапії.

Метод УЗ локації базується на тому, що:

– швидкість поширення ультразвуку залежить від пружності і густини середовища.

– УЗ хвиля відбивається від межі поділу середовищ з різними властивостіми. Коефіцієнт відбивання r = при нормальному падінні хвилі z1, z2 – акустичні опори двох середовищ.

– у джерелах і приймачах УЗ використовується п"єзоелектричний ефект. У джерелах обернений, у приймачах прямий. Випромінювач називається п"єзоелемент УЗ.Основним параметром п"єзоелемента є п"єзомодуль L = , де зміна лінійних розмірів, u – напруга на його поверхні.

Локатор складається з генератора, п"єзодатчика, приймача-підсилювача відбитих сигналів. Локатор працює у імпульсному режимі. Відбитий сигнал приймається п"єзодатчиком в момент паузи, відбувається перетворення УЗ в електричний сигна, підсилюється і поступає на індикатор. Синхронізатор одномоментно запускає розгортку променя індикатора і посилки сигналу у досліджуване середовище. Час, за який електронний промінь на екрані індикатора пройде відстань від початкової точки до повернення відбитого сигналу дорівнює часу проходженняУЗ хвилі від датчика до місця відбивання і назад. t = , l – відстань до об"єкта, с – швидкість УЗ. Межа роздільності це найменша відстань між відбиваючими структурами від яких реєструється два окремих відбитих сигнали. Δ l = , n – число періодів у імпульсі.

Приклади розв'язування задач.

Задача №1. Визначити максимальну швидкість і прискорення частинок повітря у УЗ хвилі частотою 105Гц, якщо амплітуда зміщення частинки дорівнює 0,5мм.

Розв'язання:

S = Asin ), V = Aω Acos ), Vmax = Aω = A·2πν

a = – Aω2sin ), amax = Aω2 = A·4π2ν2.

Підставляючи значення отримаємо:

Vmax = 5 10–4м 2 3,14 105м/с = 0,03м/с.

amax = = 5 10–4м 4 3,142 1010 = 2 104м/с2.

Відповідь: 0,03м/с, 2 104м/с2.

Задача №2 Швидкість УЗ хвилі у кістці черепа 3500м/с, частота 4 МГц. Визначити межу розділення УЗ локатора, якщо число періодів у посилці 8.

Δ l = / Δ l = = 3,5 10–3м

Відповідь: 3,5 10–3м.

Задача №3 Густина здорової м’язової тканини 1060 кг/м3, її хвильовий опір Ζ = 1,63 106 кг/м2·с. При УЗД відбитий сигнал був прийнятий через 2 10-5с після випромінювання. На якій глибині виявлена неоднорідність?

З формули акустичного опору z = rc c = .

З формули часу повернення УЗ сигналу t = l = .

Обчислимо l = .

Відповідь: 15,4мм.

 

Задача №4 Яка інтенсивність УЗ хвилі в м’язі на глибині 4 см, якщо глибина половинного послаблення 2 см? Інтенсивність хвилі на поверхні повітря – шкіра

І0 = 1,5 Вт/м2, а в тканину проходить 75% енергії хвилі.

Запишемо закон поглинання звуку І = І1 , де І1 = 0,75 І0, а h = 0,02м глибина половинного поглинання. Підставимо числові значення

І = 0,75 = 0,5625 Вт/м2.

Відповідь: 0,5625 Вт/м2.

 

Інфразвук

Інфразвукові коливання і хвилі – це пружні коливання з частотами до 16 Гц. Інфразвук дуже слабко поглинається в газах, рідинах та твердих тілах і тому може розповсюджуватися майже без втрат на великі відстані. Ця надзвичайно важлива властивість інфразвуку використовується у техніці у звукометричних приладах (мікрофони, гідрофони тощо) для реєстрації різноманітних процесів, що відбуваються з інфразвуковими частотами. До таких процесів належать землетруси, вибухи, виробничі шуми і вібрації, грозові розряди, турбулентні явища в атмосфері, хвилі цунамі тощо.

Зрозуміло, що властивість інфразвукових хвиль розповсюджуватись на дуже далекі відстані повинна бути використаною в процесі біологічної еволюції як засіб передачі та прийому інформації між живими істотами. І хоча це питання ще недостатньо вивчене, слід зазначити, що такі тварини, як летючі миші, дельфіни, кити і деякі інші мають (окрім ультразвукової локації в діапазоні декількох десятків кГц) ще й органи інфразвукової локації. Для людини інфразвукові коливання великої амплітуди можуть бути дуже шкідливими, оскільки деякі процеси в організмі людини відбуваються в інтервалі інфразвукових частот. Наприклад, a -ритми головного мозку мають частотний інтервал 9–13 Гц і тому дія інфразвукових хвиль може викликати шкідливі резонансні явища в мозку людини. Високо інтенсивні виробничі шуми і вібрації, що мають складний неперіодичний характер в різних частотних інтервалах, включаючи інфразвуковий, також є шкідливими для людини. Рівень інтенсивності цих звуків вимірюється за допомогою спеціальних приладів – шумомірів. Встановлено, що гранично дозволений рівень інтенсивності низькочастотних шумів та вібрацій дорівнює L = 100 дБ, тоді як їх нормальним рівнем вважається значення L < 50 дБ.

Завдання для самостійної роботи.

Дати відповіді на запитання.

1. На якому явищу ґрунтується звуковий метод діагностики перкусія.

2. Яке явище лежить в основі принципу дії фонендоскопа?

3. У яких галузях і для чого використовується явище кавітації.

4. Як взаємодіє УЗ з речовиною?

5. Які властивості УЗ–хвиль дозволяють використовувати їх у діагностиці захворювань?

6. Яку біофізичну дію чинить УЗ ф як це застосовується у медицині.

7. Поясніть механізм фонофорезу.

8. Поясніть принцип доплерографії.

9. Як вимірюють швидкість руху крові в судинах за допомогою УЗ?

10. Як застосовується УЗ у терапії?

11. Як застосовується УЗ у хірургії?

12. Як впливає інфразвук на живі істоти? Чи може він бути смертельно небезпечним?

 

Розв'язати задачі.

1. УЗ–хвиля частотою 5МГц проходить з м'яких тканин у кістку. Визначити довжину хвилі у обох середовищах, якщо швидкість у першому 1500м/с, а у другому 3500м/с. Визначити коефіцієнт відбивання, якщо густини середовищ однакові.

2. Визначити мінімальну частоту УЗ–хвилі в посилці з 10 періодів, якщо при дослідженні кістки потрібно розрізнити тріщину шириною 2,5мм. Швидкість УЗ 3500м/с.

3. Яку робочу частоту потрібно вибрати для дослідження відшарування сітківки в оці 1МГц, або 20МГц. Відповідь обґрунтуйте.

4. Межа розділення Δ = 3,5мм, швидкість УЗ–хвилі 3500м/с, частота УЗ 4МГц. Визначити число періодів у посилці.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-21; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 3243 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Настоящая ответственность бывает только личной. © Фазиль Искандер
==> читать все изречения...

2310 - | 2034 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.