Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Ос­но­ви ци­то­ло­гії та за­га­ль­ної ем­б­рі­о­ло­гії




УЖГО­РОД­СЬ­КИЙ НА­ЦІ­О­НА­ЛЬ­НИЙ УНІ­ВЕР­СИ­ТЕТ

МЕ­ДИ­Ч­НИЙ ФА­КУ­ЛЬ­ТЕТ

КА­ФЕ­Д­РА АНА­ТО­МІЇ ЛЮ­ДИ­НИ ТА ГІ­СТО­ЛО­ГІЇ

ДО­ВІ­Д­НИК

дляса­мо­стій­ної під­го­то­в­ки сту­де­н­тів
СТОМАТОЛОГІЧНОГО фа­ку­ль­те­ту до прак­ти­ч­них за­нять

 

ЦИ­ТО­ЛО­ГІЯ, ЕМ­Б­РІ­О­ЛО­ГІЯ ТА ЗА­ГА­ЛЬ­НА ГІ­СТО­ЛО­ГІЯ

За кре­ди­т­но-­мо­ду­ль­ною си­с­те­мою

Від­по­ві­д­но до ви­мог бо­лон­сь­ко­го про­це­су

Мо­дуль 1

 

Ужго­род – 2015


 

 

До­ві­д­ник під­го­ту­ва­ли:

до­цент Ге­ц­ко О.­І.

до­цент Па­ла­па В.Й.

до­цент До­б­рян­сь­ка Е.С.

до­цент Ге­р­бут А.­О.

 

Ре­ко­ме­н­до­ва­но до дру­ку

Вче­ною ра­дою ме­ди­ч­но­го фа­ку­ль­те­ту

Ужго­род­сь­ко­го на­ці­о­на­ль­но­го уні­вер­си­те­ту

13 ве­ре­с­ня 2010 ро­ку, про­то­кол №.1

 

 
 

 

 


ВСТУП

 

Гі­сто­ло­гія, ци­то­ло­гія та ем­б­рі­о­ло­гія від­но­сить­ся до те­о­ре­ти­ч­них медичних ди­с­ци­п­лін, на яких ба­зу­єть­ся вся клі­ні­ч­на ме­ди­ци­на. Во­на ви­вчає мікроско­пі­ч­ну і суб­мі­к­ро­ско­пі­ч­ну бу­до­ву тка­нин і ор­га­нів в про­це­сі їх виникнен­ня та роз­ви­т­ку, знан­ня яких має ве­ли­ке зна­чен­ня для лі­ка­ря. Під час розви­т­ку хворо­би спо­ча­т­ку по­ру­шу­єть­ся стру­к­ту­р­на ор­га­ні­за­ція клі­ти­ни на субмікроскопічно­му і мі­к­ро­ско­пі­ч­но­му рі­в­нях, то­му ран­ня ді­а­г­но­с­ти­ка хво­роб мо­ж­ли­ва са­ме на цих рі­в­нях.

На да­но­му ета­пі роз­ви­т­ку ме­ди­ци­ни гі­сто­ло­гі­ч­ні ме­то­ди до­слі­джен­ня набу­ли ши­ро­ко­го за­сто­су­ван­ня у най­рі­з­но­ма­ні­т­ні­ших га­лу­зях клі­ні­ч­ної медицини. Тіль­ки до­ско­на­лі знан­ня бу­до­ви ор­га­нів і тка­нин на субмікроскопіч­но­му і мі­к­ро­ско­пі­ч­но­му рі­в­нях, а та­кож во­ло­дін­ня мікроскопічни­ми методами досліджен­ня да­дуть мо­ж­ли­вість лі­ка­рю високоякіс­но ді­а­г­но­с­ту­ва­ти рі­з­ні хво­ро­би та па­то­ло­гі­ч­ні ста­ни. То­му першочер­го­ве за­вдан­ня під час навчан­ня сту­де­н­та на ку­р­сі гі­сто­ло­гії, ци­то­ло­гії та ем­б­рі­о­ло­гії – на­вчи­ти­ся логі­ч­но «чита­ти» гістологі­ч­ний пре­па­рат.

Для то­го, щоб укра­ї­н­сь­кий лі­кар від­по­ві­дав усім ви­мо­гам, які ста­в­лять­ся до су­час­ного лікаря, ви­ни­к­ла на­га­ль­на не­об­хід­ність пе­ре­гля­ну­ти ос­но­в­ні принци­пи під­хо­дів до під­го­то­в­ки май­бу­т­ніх лі­ка­рів на Укра­ї­ні з тою ме­тою, щоб ма­к­си­ма­ль­но на­бли­зи­ти їх рі­вень ква­лі­фі­ка­ції до єв­ро­пей­сь­ко­го. От­же, пере­хід до но­вої си­с­те­ми на­вчан­ня – кре­ди­т­но-мо­ду­ль­ної – це ви­мо­га ча­су.

У зв’я­з­ку з пе­ре­хо­дом до кре­ди­т­но-мо­ду­ль­ної си­с­те­ми ор­га­ні­за­ції навчаль­но­го про­це­су та оці­ню­ван­ня знань сту­де­н­тів ви­ни­к­ла не­об­хід­ність в то­му, щоб до­по­мо­г­ти сту­де­н­то­ві-ме­ди­ко­ві зро­зу­мі­ти, що яв­ляє со­бою да­на сис­те­ма і які кон­к­ре­т­ні ви­мо­ги во­на ста­вить пе­ред ним. До­ві­д­ник до­по­мо­же розібра­ти­ся в стру­к­ту­рі но­вої си­с­те­ми, зро­зу­мі­ти, які за­вдан­ня він по­ви­нен вирішу­ва­ти впро­довж на­вчан­ня на ку­р­сі гі­сто­ло­гії, ци­то­ло­гії та ем­б­рі­о­ло­гі­ї.

У до­ві­д­ни­ку при­ве­де­ні стру­к­ту­ра і зміст ди­с­ци­п­лі­ни, ко­н­т­ро­ль­ні пи­тан­ня, які ви­но­сять­ся на прак­ти­ч­ні за­нят­тя мо­ду­ля 1, пе­ре­лік гі­сто­ло­гі­ч­них препаратів та еле­к­т­ро­но­грам (згі­д­но із до­да­т­ка­ми Аль­бо­ма-по­сі­б­ни­ка, ч.1), які сту­дент по­ви­нен від­по­ві­д­но за­ма­лю­ва­ти і на­вчи­ти­ся ді­а­г­но­с­ту­ва­ти на практично­му занят­ті і під час зда­чі мо­ду­ля 1. Роз­ро­б­ле­ні також ме­то­ди­ч­ні рекомендації для са­мостій­ної ро­бо­ти сту­де­н­та, по­да­ні кри­те­рії оці­н­ки знань.

 


Мо­дуль 1.

Ци­то­ло­гія, ем­б­рі­о­ло­гія та за­га­ль­на гі­сто­ло­гія

Кон­к­ре­т­ні ці­лі:

· Ви­вчи­ти за­га­ль­ні прин­ци­пи ор­га­ні­за­ції жи­во­го.

· Зна­ти ос­но­в­ні по­ло­жен­ня клі­тин­ної те­о­рі­ї.

· Зро­зу­мі­ти єди­ний за­га­ль­ний план бу­до­ви ор­га­ні­з­му ро­с­лин, тва­рин і лю­ди­ни.

· Ви­вчи­ти за­га­ль­ний план бу­до­ви клі­ти­ни, від­мін­но­с­ті в бу­до­ві між рослин­ни­ми і тва­рин­ни­ми клі­ти­на­ми.

· Ви­вчи­ти бу­до­ву та фу­н­к­ці­о­на­ль­не зна­чен­ня стру­к­ту­р­них ком­по­не­н­тів клі­ти­ни – ор­га­нел і яд­ра.

· Ви­вчи­ти жит­тє­вий цикл клі­ти­ни.

· Зна­ти ос­но­ви за­га­ль­ної ем­б­рі­о­ло­гії, ем­б­рі­о­ге­нез ни­ж­чих і ви­щих тварин, лю­ди­ни.

· Ви­вчи­ти кла­си­фі­ка­цію, бу­до­ву та фу­н­к­ці­о­на­ль­не зна­чен­ня тка­нин.

· На­вчи­ти­ся роз­пі­зна­ва­ти стру­к­ту­р­ні ком­по­не­н­ти клі­тин і тка­нин на мікро­ско­пі­ч­но­му і суб­мі­к­ро­ско­пі­ч­но­му рі­в­нях.

· Ма­ти уяв­лен­ня про по­стій­ний гі­сто­ло­гі­ч­ний пре­па­рат і ме­то­ди­ку вигото­в­лен­ня йо­го.

· На­вчи­ти­ся оці­ню­ва­ти зна­чен­ня ме­то­дів до­слі­джен­ня, які використовують­ся при ци­то­ло­гі­ч­них і ем­б­рі­о­ло­гі­ч­них до­слі­джен­нях; аде­к­ва­т­но оціню­ва­ти мо­ж­ли­во­с­ті їх у за­ле­ж­ності від кон­к­ре­т­ної ме­ти, по­ста­в­ле­ної пе­ред до­слі­д­ни­ком.

 

 

Змі­с­то­ві мо­ду­лі, які вклю­чає мо­дуль 1:

 

Змі­с­то­вий мо­дуль 1. Вступ до гі­сто­ло­гії, ци­то­ло­гії та ем­б­рі­о­ло­гі­ї. Ци­то­ло­гі­я.

Змі­с­то­вий мо­дуль 2. Ем­б­рі­о­ло­гі­я.

Змі­с­то­вий мо­дуль 3. За­га­ль­на гі­сто­ло­гі­я. За­га­ль­ні тка­ни­ни.

Змі­с­то­вий мо­дуль 4. За­га­ль­на гі­сто­ло­гі­я. Спеціальні тканини.

 

 


Змі­с­то­вий мо­дуль 1.

Вступ до гі­сто­ло­гії, ци­то­ло­гії та ем­б­рі­о­ло­гі­ї. Ци­то­ло­гі­я.

 

Кон­к­ре­т­ні ці­лі:

· Тра­к­ту­ва­ти по­нят­тя ор­га­ні­за­ції клі­тин на мі­к­ро­ско­пі­ч­но­му та субмікроско­пі­ч­но­му рі­в­нях.

· Ро­би­ти ви­сно­в­ки про роль по­ве­р­х­не­во­го ком­пле­к­су клі­ти­ни, ор­га­нел та вклю­чень ци­то­пла­з­ми.

· Оці­ню­ва­ти стан яд­ра клі­ти­ни в ін­тер­фа­зі та під час мі­то­зу.

· Ана­лі­зу­ва­ти про­це­си ста­рін­ня та сме­р­ті клі­тин.

Те­ма 1. ІС­ТО­РІЯ РОЗ­ВИ­Т­КУ ГІ­СТО­ЛО­ГІЇ, ЦИ­ТО­ЛО­ГІЇ ТА ЕМБРІО­ЛО­ГІЇ. МЕ­ТО­ДИ ГІ­СТО­ЛО­ГІ­Ч­НИХ, ЦИ­ТО­ЛО­ГІ­Ч­НИХ ТА ЕМ­БРІ­О­­ЛО­ГІ­Ч­НИХ ДО­СЛІ­ДЖЕНЬ.

 

Ви­ни­к­нен­ня гі­сто­ло­гії, ци­то­ло­гії та ем­б­рі­о­ло­гії як са­мо­стій­них на­ук. Значен­ня ро­біт Р.Гу­ка, А.­Ле­ве­н­гу­ка, Я.­Пу­р­кі­нь­є., Р.Бро­у­на, М.Шлей­де­на для ство­рен­ня клі­тин­ної те­о­рі­ї. До­слі­джен­ня Т.Шван­на. Клі­тин­на те­о­рія як фу­н­да­ме­н­та­ль­не уза­галь­нен­ня біо­ло­гі­ї. З’я­су­ван­ня мі­к­ро­ско­пі­ч­ної бу­до­ви тка­нин і ор­га­нів, ство­рен­ня кла­си­фі­ка­ції тка­нин.

Роз­ви­ток гі­сто­ло­гії, ци­то­ло­гії та ем­б­рі­о­ло­гії в Укра­ї­ні. Ор­га­ні­за­ція самостій­них ка­федр (П.І­.­Пе­ре­ме­ж­ко, Н.Л.Хржо­н­щев­сь­кий). Зна­чен­ня досліджень М.К.Ку­ль­чи­ць­ко­го, В.Я­.­Ру­ба­ш­кі­на, В.В.А­льо­ши­на, М.І­.­За­зи­бі­на, М.Ф.Кащенка, Б.І­.­Х­ва­то­ва.

Су­час­ний етап роз­ви­т­ку гі­сто­ло­гії, ци­то­ло­гії та ем­б­рі­о­ло­гі­ї. Зв’я­зок гістоло­гії з ін­ши­ми на­у­ка­ми ме­ди­ко-бі­о­ло­гі­ч­но­го про­фі­лю.

Ос­но­в­ні прин­ци­пи ви­го­то­в­лен­ня пре­па­ра­тів для сві­т­ло­вої та еле­к­т­ро­нної мік­ро­ско­пії, отри­ман­ня ма­те­рі­а­лу (біо­псія, гол­ко­ва пу­н­к­цій­на біо­псія, ау­то­п­сія). Фік­са­ція, зне­во­д­нен­ня, ущі­ль­нен­ня об’­єк­тів, ви­го­то­в­лен­ня зрі­зів на мі­к­ро­то­мах та уль­т­ра­мі­к­ро­то­мах. Ви­ди мі­к­ро­пре­па­ра­тів – зріз, ма­зок, від­би­ток, плі­в­ка, шліф. Заба­р­в­лен­ня та ко­н­т­ра­с­ту­ван­ня пре­па­ра­тів. По­нят­тя про гі­сто­ло­гі­ч­ні ба­р­в­ни­ки.

Тех­ні­ка мі­к­ро­ско­пії у сві­т­ло­вих мі­к­ро­ско­пах. Спе­ці­а­ль­ні ме­то­ди сві­т­ло­вої мі­к­ро­ско­пії – фа­зо­во­ко­н­т­ра­с­т­на, те­м­но­по­льо­ва, лю­мі­не­с­це­н­т­на, ін­тер­фе­ре­н­т­на, ла­зе­р­на, ска­ну­ю­ча. Транс­мі­сій­на та ска­ну­ю­ча еле­к­т­ро­нна мі­к­ро­ско­пі­я. По­нят­тя про гі­сто­хі­мію, ра­діо­ау­то­г­ра­фію, іму­но­ци­то­хі­мі­ю. Ві­та­ль­ні ме­то­ди до­слі­джен­ня.

Кі­ль­кі­с­ні ме­то­ди до­слі­джен­ня – мор­фо­ме­т­рія, ден­си­то­ме­т­рія, цитофотоме­т­рія, спе­к­т­ро­флу­о­ро­ме­т­рі­я.

 


Те­ма 2. СТРУ­К­ТУ­Р­НІ КОМ­ПО­НЕ­Н­ТИ КЛІ­ТИ­НИ. ЦИ­ТО­ЛЕ­МА (ПЛА­З­МО­ЛЕ­МА)

 

По­нят­тя про клі­ти­ну як еле­ме­н­та­р­ну жи­ву си­с­те­му. Еу­ка­рі­о­ти­ч­на клі­ти­на як ос­но­ва бу­до­ви, фу­н­к­ції, від­тво­рен­ня, роз­ви­т­ку, при­сто­су­ван­ня та відновлення ба­га­то­клі­тин­них ор­га­ні­з­мів. По­хі­д­ні клі­тин як ком­по­не­н­ти тка­нин ба­га­то­клітин­них ор­га­ні­з­мів.

Ме­та і за­вдан­ня ци­то­ло­гії, її зна­чен­ня для ме­ди­ци­ни. Ос­но­в­ні по­ло­жен­ня клі­тин­ної те­о­рії на су­час­но­му ета­пі роз­ви­т­ку на­у­ки.

За­га­ль­ний план бу­до­ви еу­ка­рі­о­ти­ч­ної клі­ти­ни. Вза­є­мо­зв’я­зок фо­р­ми та розмі­рів клі­тин з їх фу­н­к­ці­о­на­ль­ною спе­ці­а­лі­за­ці­єю в ор­га­ні­з­мі тва­рин та людини.

Су­час­не уяв­лен­ня про біо­ло­гі­ч­ні мем­бра­ни. Кла­с­те­р­но-мо­за­ї­ч­на мо­дель бу­до­ви біо­ме­м­б­ра­ни. Мем­бра­на, над­ме­м­б­ран­ний і під­ме­м­б­ран­ний ком­по­не­н­ти ци­то­ле­ми, їх стру­к­ту­р­но-хі­мі­ч­на та фу­н­к­ці­о­на­ль­на ха­ра­к­те­ри­с­ти­ка. Трансмемб­ран­ний транс­порт ре­чо­вин. Ди­фу­зія, по­ле­г­ше­ний транс­порт. Ен­до- та екзоцитоз. При­сті­н­ко­ве тра­в­лен­ня. Ре­це­п­то­р­ні фу­н­к­ції ци­то­ле­ми. Мікроворси­н­ка, вій­ка, джгу­тик, ба­за­ль­на ін­ва­гі­на­ці­я. Між­клі­тин­ні ко­н­та­к­ти, їх різновиди, будо­ва та фу­н­к­ції, між­клі­тин­на вза­є­мо­ді­я.

 

 

Те­ма 3. ЦИ­ТО­ПЛА­З­МА

Ос­но­в­ні ком­по­не­н­ти ци­то­пла­з­ми – гі­а­ло­п­ла­з­ма, ор­га­не­ли, вклю­чен­ня.

Гі­а­ло­п­ла­з­ма – ви­зна­чен­ня, ци­то­золь і ци­то­ма­т­рикс, фі­зи­ко-хі­мі­ч­ні властиво­с­ті, хі­мі­ч­ний склад, зна­чен­ня для клі­тин­но­го ме­та­бо­лі­з­му.

Ор­га­не­ли – ви­зна­чен­ня, кла­си­фі­ка­ці­я. Ор­га­не­ли за­га­ль­но­го та спеціального при­зна­чен­ня. Мем­бран­ні ор­га­не­ли (зе­р­ни­с­та та не­зе­р­ни­с­та ендоплазматична сі­т­ка, ком­плекс Го­ль­джі, лі­зо­со­ми, пе­ро­к­си­со­ми, мітохондрії). Не­ме­м­б­ран­ні ор­га­не­ли (ри­бо­со­ми, центрі­о­лі, мі­к­ро­тру­бо­ч­ки, мікрофіламен­ти та про­мі­ж­ні фі­ла­ме­н­ти). Си­н­те­ти­ч­ні про­це­си в клі­ти­ні. Взаємо­дія структур­них ком­по­не­н­тів клі­ти­ни при си­н­те­зі бі­л­ків та не­бі­л­ко­вих ре­чо­вин.

Вклю­чен­ня – ви­зна­чен­ня, кла­си­фі­ка­ція, зна­чен­ня.

 

 

Те­ма 4. ЯД­РО. РЕ­ПРО­ДУ­К­ЦІЯ КЛІ­ТИН. СТА­РІН­НЯ ТА СМЕРТЬ КЛІ­ТИ­НИ

 

Зна­чен­ня яд­ра в жит­тє­ді­я­ль­но­с­ті еу­ка­рі­о­ти­ч­ної клі­ти­ни, збе­рі­ган­ні та пере­да­чі ге­не­ти­ч­ної ін­фо­р­ма­ці­ї. Фо­р­ма, роз­мі­ри, кі­ль­кість ядер і яде­р­но-цитоплаз­ма­ти­ч­не спів­від­но­шен­ня у рі­з­них ти­пах клі­тин. Ос­но­в­ні ком­по­не­н­ти яд­ра: яде­р­на обо­ло­н­ка, хро­ма­тин, яде­р­це, ка­рі­о­п­ла­з­ма.

Яде­р­на обо­ло­н­ка. Її бу­до­ва та фу­н­к­ці­ї. Мем­бра­ни яде­р­ної обо­ло­н­ки, перину­к­ле­а­р­ний про­с­тір, яде­р­ні по­ри.

 

Хро­ма­тин. Бу­до­ва та хі­мі­ч­ний склад. Еу­х­ро­ма­тин та ге­те­ро­хро­ма­тин. Стате­вий хро­ма­тин. Хро­ма­тин як фо­р­ма іс­ну­ван­ня хро­мо­сом у ін­тер­фа­з­но­му яд­рі. Склад хро­мо­сом: ДНК, РНК, гі­сто­но­ві та не­гі­с­то­но­ві бі­л­ки. Бу­до­ва та фун­к­ція хро­мо­сом під час по­ді­лу клі­тин. Ка­рі­о­тип, пло­ї­д­ність.

Яде­р­це як по­хі­д­не хро­мо­сом. Яде­р­це­ві ор­га­ні­за­то­ри. Бу­до­ва яде­р­ця та його роль в утво­рен­ні ри­бо­сом.

Ка­рі­о­п­ла­з­ма, фі­зи­ко-хі­мі­ч­ні вла­с­ти­во­с­ті, хі­мі­ч­ний склад, зна­чен­ня в життє­ді­я­ль­но­с­ті яд­ра.

Жит­тє­вий та клі­тин­ний ци­к­ли, їх ха­ра­к­те­ри­с­ти­ка. Ти­пи клі­тин, що виходять з клі­тин­но­го ци­к­лу.

Мі­тоз. Біо­ло­гі­ч­не зна­чен­ня. Фа­зи мі­то­зу. Пе­ре­бу­до­ва стру­к­ту­р­них компоне­н­тів клі­ти­ни під час рі­з­них фаз мі­то­зу. Ен­до­мі­тоз. По­лі­пло­ї­ді­я.

Вну­т­рі­ш­ньо­клі­тин­на ре­ге­не­ра­ці­я. За­га­ль­на мор­фо­фу­н­к­ці­о­на­ль­на характери­с­ти­ка, біо­ло­гі­ч­не зна­чен­ня.

Ре­а­к­ції клі­тин на ушко­джу­вальну ді­ю. Обо­ро­т­ні та не­обо­ро­т­ні змі­ни клітин, їх мор­фо­ло­гі­ч­ні про­яви. Ада­п­та­ція клі­тин, її зна­чен­ня для збе­ре­жен­ня жит­тя клі­тин у змі­не­них умо­вах іс­ну­ван­ня. Апо­п­тоз і йо­го біо­ло­гі­ч­не та медич­не зна­чен­ня. Ста­рін­ня та смерть клі­ти­ни.

 

 

Те­ма 5. КО­Н­Т­РОЛЬ ЗА­СВО­ЄН­НЯ ЗМІ­С­ТО­ВО­ГО МО­ДУ­ЛЮ 1: «ОСНО­ВИ ЦИ­ТО­ЛО­ГІЇ»

 

Змі­с­то­вий мо­дуль 2.

За­га­ль­на та по­рі­в­ня­ль­на ем­б­рі­о­ло­гія

Кон­к­ре­т­ні ці­лі:

· Ін­тер­пре­ту­ва­ти за­ко­но­мі­р­но­с­ті ос­но­в­них ета­пів ем­б­рі­о­ге­не­зу.

· Ана­лі­зу­ва­ти ета­пи роз­ви­т­ку хо­р­до­вих та хре­бе­т­них.

· Ін­тер­пре­ту­ва­ти за­ко­но­мі­р­но­с­ті ем­б­рі­о­на­ль­но­го роз­ви­т­ку лю­ди­ни.

· Ви­зна­ча­ти кри­ти­ч­ні пе­рі­оди ем­б­рі­о­ге­не­зу, ва­ди роз­ви­т­ку лю­ди­ни.

Те­ма 6. ОС­НО­ВИ ЗА­ГА­ЛЬ­НОЇ ЕМ­Б­РІ­О­ЛО­ГІ­Ї. ЕМ­Б­РІ­О­ГЕ­НЕЗ ЛАН­­ЦЕ­Т­НИ­КА.

 

Ем­б­рі­о­ло­гія, її зміст. Іс­то­рія роз­ви­т­ку. Ме­то­ди ем­б­рі­о­ло­гі­ч­них досліджень. На­у­ко­ві на­пря­м­ки. Зна­чен­ня для біо­ло­гії та ме­ди­ци­ни.

Пе­рі­оди­за­ція роз­ви­т­ку тва­рин. Ос­но­в­ні ста­дії роз­ви­т­ку за­ро­д­ка: запліднен­ня, дро­б­лен­ня, га­с­т­ру­ля­ція, гі­с­то- і ор­га­но­ге­нез.

Про­ге­нез. Ста­те­ві клі­ти­ни. Бу­до­ва спе­р­ма­то­зо­ї­да. Бу­до­ва яй­це­клі­ти­ни. Ти­пи яй­це­клі­тин. За­плі­д­нен­ня. Дро­б­лен­ня; осо­б­ли­во­с­ті у за­ле­ж­но­с­ті від ти­пу яй­це­клі­тин.

Утво­рен­ня бла­с­ту­ли; ти­пи бла­с­тул.

Га­с­т­ру­ля­ці­я. Ви­зна­чен­ня по­нят­тя; ти­пи га­с­т­ру­ля­ції; зна­чен­ня.

По­нят­тя про біо­ло­гі­ч­ні про­це­си, що ле­жать в ос­но­ві роз­ви­т­ку за­ро­д­ка: інду­к­ція, де­те­р­мі­на­ція, по­діл, мі­г­ра­ція клі­тин, ріст, ди­фе­ре­н­ці­ю­ван­ня, взаємодія клі­тин, руй­ну­ван­ня.

Кло­ну­ван­ня тва­рин.

Ем­б­рі­о­на­ль­ний роз­ви­ток ла­н­це­т­ни­ка.

 

Те­ма 7. ЕМ­Б­РІ­О­ГЕ­НЕЗ ПТА­ХІВ І ССА­В­ЦІВ.

 

Ем­б­рі­о­на­ль­ний роз­ви­ток пта­хів. За­плі­д­нен­ня, дро­б­лен­ня і бу­до­ва бластули. Га­с­т­ру­ля­ці­я. Біо­ло­гі­ч­не зна­чен­ня пер­шо­го та дру­го­го ета­пів гаструля­ці­ї. За­ро­д­ко­ві ли­с­т­ки: ек­то­де­р­ма, ен­до­де­р­ма та ме­зо­де­р­ма, їх диференці­ю­ван­ня. Утво­рен­ня осьо­во­го ком­пле­к­су ор­га­нів. Ме­зе­н­хі­ма: бу­до­ва; по­хі­д­ні мезе­н­хі­ми. Утво­рен­ня, бу­до­ва та фу­н­к­ці­о­на­ль­не зна­чен­ня про­ві­зо­р­них ор­га­нів: ам­ні­о­на, жо­в­т­ко­во­го мі­ш­ка, ала­н­то­ї­са і се­ро­з­ної обо­ло­н­ки.

Ем­б­рі­о­на­ль­ний роз­ви­ток сса­в­ців (на при­кла­ді кро­ли­ка). За­плі­д­нен­ня, особ­ли­во­с­ті дро­б­лен­ня і фо­р­му­ван­ня бла­с­ту­ли. Бла­с­то­цист. Утво­рен­ня зародкового щи­т­ка. Га­с­т­ру­ля­ці­я. Фо­р­му­ван­ня осьо­во­го ком­пле­к­су ор­га­нів. Диференціюван­ня за­ро­д­ко­вих ли­с­т­ків. Ме­зе­н­хі­ма та її по­хі­д­ні. Гі­с­то- та органо­ге­нез. Утворен­ня, бу­до­ва та фу­н­к­ці­о­на­ль­не зна­чен­ня про­ві­зо­р­них органів: ам­ні­о­на, жовтко­во­го мі­ш­ка, ала­н­то­ї­са, се­ро­з­ної обо­ло­н­ки, хо­рі­о­на і плацен­ти. Пла­це­н­та, її фу­н­к­ці­о­на­ль­не зна­чен­ня. Ти­пи пла­цент, які відображають по­слі­до­в­ні ета­пи утво­рен­ня ге­мо­хо­рі­а­ль­ної пла­це­н­ти.

 

Те­ма 8. ЕМ­Б­РІ­О­НА­ЛЬ­НИЙ РОЗ­ВИ­ТОК ЛЮ­ДИ­НИ

 

Пред­мет і за­вдан­ня ем­б­рі­о­ло­гії лю­ди­ни. Ме­ди­ч­на ем­б­рі­о­ло­гі­я.

Он­то­ге­нез і фі­ло­ге­нез, спів­від­но­шен­ня між ни­ми. Пе­рі­оди­за­ція ембріогене­зу лю­ди­ни.

Ста­те­ві клі­ти­ни. Осо­б­ли­во­с­ті бу­до­ви та фу­н­к­ції чо­ло­ві­чих і жі­но­чих стате­вих клі­тин.

За­плі­д­нен­ня у лю­ди­ни, йо­го біо­ло­гі­ч­не зна­чен­ня, фа­зи. Умо­ви, не­об­хід­ні для но­р­ма­ль­но­го за­плі­д­нен­ня. Яви­ще ка­па­ци­та­ції, ак­ро­со­ма­ль­на ре­а­к­ція, пенет­ра­ція спе­р­ма­то­зо­ї­дів, утво­рен­ня чо­ло­ві­чо­го про­ну­к­ле­у­са. Ко­р­ти­ка­ль­на реакція ово­ци­та. Утво­рен­ня жі­но­чо­го про­ну­к­ле­у­са.

По­нят­тя про ек­с­т­ра­ко­р­по­ра­ль­не за­плі­д­нен­ня, йо­го ме­ди­ч­не та со­ці­а­ль­не зна­чен­ня.

Зи­го­та як од­но­клі­тин­ний ор­га­нізм.

Дро­б­лен­ня за­ро­д­ка лю­ди­ни, йо­го ха­ра­к­те­ри­с­ти­ка. Бу­до­ва і ло­ка­лі­за­ція заро­д­ка під час дро­б­лен­ня. Ти­пи бла­с­то­ме­рів. Мо­ру­ла. Утво­рен­ня бла­с­то­ци­с­та. Ем­б­ріо- і тро­фо­б­ласт.

Ім­план­та­ція; її ме­ха­ні­з­ми, ета­пи, хро­но­ло­гія, осо­б­ли­во­с­ті у лю­ди­ни.

Де­ля­мі­на­ці­я. Стру­к­ту­ри, що утво­рю­ють­ся в ре­зуль­та­ті де­ля­мі­на­ці­ї.

Презумп­ти­в­ні за­ча­т­ки про­ві­зо­р­них ор­га­нів, епі­б­ласт, гі­по­бласт. Га­с­т­ру­ля­ція, утворен­ня за­ро­д­ко­вої ме­зо­де­р­ми. По­рі­в­ня­ль­на ха­ра­к­те­ри­с­ти­ка га­с­т­ру­ля­ції у хордових та лю­ди­ни.

Ней­ру­ля­ція та утво­рен­ня осьо­во­го ком­пле­к­су за­ча­т­ків ор­га­нів.

Ди­фе­ре­н­ці­ю­ван­ня за­ро­д­ко­вих ли­с­т­ків та їх по­хі­д­ні.

Осо­б­ли­во­с­ті ем­б­рі­о­ге­не­зу лю­ди­ни.

 

 

Те­ма 9. ЕМ­Б­РІ­О­НА­ЛЬ­НИЙ РОЗ­ВИ­ТОК ЛЮ­ДИ­НИ. УТВО­РЕН­НЯ, БУ­ДО­ВА ТА ФУ­Н­К­ЦІ­О­НА­ЛЬ­НЕ ЗНА­ЧЕН­НЯ ТИМЧАСОВИХ (ПРО­ВІ­ЗО­РНИХ) ОР­ГА­НІВ

 

Про­ві­зо­р­ні ор­га­ни: хо­рі­он, ам­ні­он, жо­в­т­ко­вий мі­шок, ала­н­то­їс, пу­по­ви­на. Пла­це­н­та лю­ди­ни, її роз­ви­ток, бу­до­ва та фу­н­к­ці­ї. Змі­ни ен­до­ме­т­рію при вагітно­с­ті, пло­до­ві обо­ло­н­ки. Си­с­те­ма "ма­ти-плід". По­нят­тя про кри­ти­ч­ні періоди ем­б­рі­о­ге­не­зу та он­то­ге­не­зу.

Те­мА 10. КО­Н­Т­РОЛЬ ЗА­СВО­ЄН­НЯ ЗМІ­С­ТО­ВО­ГО МО­ДУ­ЛЮ 2: «ЗАГА­ЛЬ­НА ТА ПО­РІ­В­НЯ­ЛЬ­НА ЕМ­Б­РІ­О­ЛО­ГІЯ»

Змі­с­то­вий мо­дуль 3.

За­га­ль­ні тка­ни­ни (епі­те­лі­а­ль­на тканина і

тка­ни­ни вну­т­рі­ш­ньо­го сере­до­ви­ща ор­га­ні­з­му)

 

Кон­к­ре­т­ні ці­лі:

· Тра­к­ту­ва­ти по­нят­тя «тка­ни­на».

· Ро­би­ти ви­сно­в­ки про роль за­га­ль­них тка­нин в бу­до­ві рі­з­них ор­га­нів.

· Ана­лі­зу­ва­ти ві­ко­ві осо­б­ли­во­с­ті за­га­ль­них тка­нин.

· Ін­тер­пре­ту­ва­ти ем­б­рі­о­на­ль­ний та пост­ем­б­рі­о­на­ль­ний роз­ви­ток загальних тка­нин.

· Оці­ню­ва­ти фі­зі­о­ло­гі­ч­ну та ре­па­ра­ти­в­ну ре­ге­не­ра­цію за­га­ль­них тка­нин.

 

 

Те­ма 11. ЗА­ГА­ЛЬ­НІ ПРИН­ЦИ­ПИ ОР­ГА­НІ­ЗА­ЦІЇ ТКА­НИН. ЕПІТЕЛІ­А­ЛЬ­НА ТКА­НИ­НА

 

По­нят­тя про тка­ни­ну. Си­с­те­м­ний під­хід при ви­зна­чен­ні по­нят­тя тка­ни­ни як ба­га­то­клі­тин­но­го ор­га­ні­з­му.

Клі­ти­ни та клі­тин­ні по­хі­д­ні як еле­ме­н­ти тка­ни­ни: сим­п­ла­с­ти, си­н­ци­тії, між­клі­тин­на ре­чо­ви­на, по­ст­к­лі­тин­ні стру­к­ту­ри.

Утво­рен­ня тка­нин на ос­но­ві ди­фе­ре­н­ці­ю­ван­ня клі­тин ем­б­рі­о­на­ль­них зачат­ків. Ме­ха­ні­з­ми гі­сто­ге­не­зу. По­нят­тя про клі­тин­ні по­пу­ля­ці­ї. Сто­в­бу­ро­ві клі­ти­ни, їх вла­с­ти­во­с­ті. Де­те­р­мі­на­ція та ди­фе­ре­н­ці­ю­ван­ня клі­тин, їх молекуляр­но-ге­не­ти­ч­ні ос­но­ви. По­нят­тя про гі­сто­ге­не­ти­ч­ний ряд (ди­фе­рон).

Кла­си­фі­ка­ція тка­нин. Ти­пи фі­зі­о­ло­гі­ч­ної ре­ге­не­ра­ці­ї. По­нят­тя про репарати­в­ну ре­ге­не­ра­цію та ме­та­пла­зі­ю.

Епі­те­лі­а­ль­ні тка­ни­ни та за­ло­зи.За­га­ль­на мор­фо­фу­н­к­ці­о­на­ль­на характерис­ти­ка епі­те­лі­ю. Ор­га­ні­за­ція епі­те­лі­а­ль­но­го пла­с­та. Ци­то­ке­ра­ти­ни як ма­р­ке­ри рі­з­них ви­дів епі­те­лі­а­ль­них тка­нин. Су­час­ні уяв­лен­ня про бу­до­ву, похо­джен­ня та фу­н­к­ції ба­за­ль­ної мем­бра­ни. Жи­в­лен­ня епі­те­лі­ю. Гі­сто­ге­нез епі­те­лі­а­ль­них тка­нин. Ге­не­ти­ч­на та мор­фо­фу­н­к­ці­о­на­ль­на кла­си­фі­ка­ці­ї.

По­хо­джен­ня, за­га­ль­на ха­ра­к­те­ри­с­ти­ка та кла­си­фі­ка­ція од­но­ша­ро­вих епітелі­їв. Ти­пи між­клі­тин­них ко­н­та­к­тів, які ха­ра­к­те­р­ні для од­но­ша­ро­вих епітелі­їв.

По­хо­джен­ня, за­га­ль­на ха­ра­к­те­ри­с­ти­ка та кла­си­фі­ка­ція ба­га­то­ша­ро­вих епіте­лі­їв.

Мор­фо­фу­н­к­ці­о­на­ль­на ха­ра­к­те­ри­с­ти­ка ба­га­то­ша­ро­во­го пло­с­ко­го незрогові­ло­го і ба­га­то­ша­ро­во­го пло­с­ко­го зро­го­ві­ло­го епі­те­лі­їв, пе­ре­хі­д­но­го епі­те­лі­ю.

Ти­пи між­клі­тин­них ко­н­та­к­тів, які ха­ра­к­те­р­ні для ба­га­то­ша­ро­вих епі­те­лі­їв.

За­ло­зи­с­тий епі­те­лій. Осо­б­ли­во­с­ті бу­до­ви та фу­н­к­ці­о­ну­ван­ня за­ло­зи­с­тих клі­тин. Се­к­ре­то­р­ний цикл. Ти­пи се­к­ре­ці­ї. Бу­до­ва та кла­си­фі­ка­ція за­лоз.

 

 

Те­ма 12. ТКА­НИ­НИ ВНУ­Т­РІ­Ш­НЬО­ГО СЕ­РЕ­ДО­ВИ­ЩА ОРГАНІЗМУ. КРОВ І ЛІ­М­ФА

 

Си­с­те­ма спо­лу­ч­них тка­нин як вну­т­рі­шнє се­ре­до­ви­ще ор­га­ні­з­му. За­га­ль­на мор­фо­фу­н­к­ці­о­на­ль­на ха­ра­к­те­ри­с­ти­ка тка­нин вну­т­рі­ш­ньо­го се­ре­до­ви­ща організму, по­хо­джен­ня та кла­си­фі­ка­ці­я.

Кров. Фу­н­к­ції кро­ві. Склад кро­ві: пла­з­ма та фо­р­ме­ні еле­ме­н­ти.

Ха­ра­к­те­ри­с­ти­ка пла­з­ми.

Бу­до­ва та фу­н­к­ції ери­т­ро­ци­тів і тром­бо­ци­тів. Кла­си­фі­ка­ція і бу­до­ва лейко­ци­тів, їх участь в за­хи­с­них ре­а­к­ці­ях ор­га­ні­з­му.

Ге­мо­г­ра­ма та лей­ко­ци­та­р­на фо­р­му­ла, їх осо­б­ли­во­с­ті у но­во­на­ро­дже­них та ді­тей рі­з­но­го ві­ку.

Ха­ра­к­те­ри­с­ти­ка лі­м­фи.

По­нят­тя про фі­зі­о­ло­гі­ч­ну ре­ге­не­ра­цію кро­ві та лі­м­фи.

 

Те­ма 13. ВЛА­С­НЕ СПО­ЛУ­Ч­НІ ТКА­НИ­НИ

 

За­га­ль­на ха­ра­к­те­ри­с­ти­ка. Кла­си­фі­ка­ці­я.

Во­ло­к­ни­с­ті спо­лу­ч­ні тка­ни­ни. Їх рі­з­но­ви­ди – пу­х­ка і щіль­на.

Ха­ра­к­те­ри­с­ти­ка пу­х­кої во­ло­к­ни­с­тої спо­лу­ч­ної тка­ни­ни. Клі­тин­ний склад пу­х­кої во­ло­к­ни­с­тої спо­лу­ч­ної тка­ни­ни (фі­б­ро­б­ла­с­ти, ма­к­ро­фа­го­ци­ти, плазмоци­ти, тка­нин­ні ба­зо­фі­ли, лі­по­ци­ти, пі­г­ме­н­т­ні ти ад­ве­н­ти­цій­ні клі­ти­ни). Між­клі­тин­на ре­чо­ви­на пу­х­кої во­ло­к­ни­с­тої спо­лу­ч­ної тка­ни­ни, во­ло­к­ни­с­ті стру­к­ту­ри (ко­ла­ге­но­ві, ре­ти­ку­ля­р­ні, ела­с­ти­ч­ні во­ло­к­на) та амо­р­ф­на ре­чо­ви­на.

Спо­лу­ч­ні тка­ни­ни зі спе­ці­а­ль­ни­ми вла­с­ти­во­с­тя­ми: ре­ти­ку­ля­р­на, жи­ро­ва (бі­ла та бу­ра), пі­г­ме­н­т­на та сли­зо­ва, їх ло­ка­лі­за­ція, бу­до­ва та фу­н­к­ці­ї.

 

 

Тема 14. ЩІЛЬНА ВОЛОКНИСТА СПОЛУЧНА І ХРЯЩОВА ТКАНИНИ

Щіль­ні во­ло­к­ни­с­ті спо­лу­ч­ні тка­ни­ни, їх рі­з­но­ви­ди – офо­р­м­ле­на та неофор­м­ле­на, їх­ня ло­ка­лі­за­ція, бу­до­ва та фу­н­к­ці­ї. Бу­до­ва су­хо­жи­л­ка. Особливос­ті бу­до­ви зв’я­зок, мем­бран, фасцій та апо­не­в­ро­зів.

Хря­що­ва тка­ни­на­.­ За­га­ль­ний план бу­до­ви та фу­н­к­ці­ї. Клі­тин­ні еле­ме­н­ти (хо­н­д­ро­б­ла­с­ти, хо­н­д­ро­ци­ти). Ізо­ген­ні гру­пи клі­тин. Між­клі­тин­на ре­чо­ви­на, її гі­сто­хі­мі­ч­ні осо­б­ли­во­с­ті. Рі­з­но­ви­ди хря­що­вих тканин (гі­а­лі­но­ва, ела­с­ти­ч­на, воло­к­ни­с­та). Охря­с­тя, йо­го зна­чен­ня в жи­в­лен­ні, ро­с­ті та ре­ге­не­ра­ції хря­ща. Гі­сто­ге­нез хря­що­вої тка­ни­ни.

 

 

Те­ма 15. КІ­С­Т­КО­ВА ТКА­НИ­НА

 

За­га­ль­ний план бу­до­ви та фу­н­к­ці­ї. Рі­з­но­ви­ди кістко­вих тка­нин. Ретикулофі­б­ро­з­на та пла­с­ти­н­ча­с­та кі­с­т­ко­ві тка­ни­ни. Клі­ти­ни кі­с­т­ко­вих тканин: ос­тео­ци­ти, ос­тео­бла­с­ти, ос­тео­кла­с­ти. Між­клі­тин­на ре­чо­ви­на. Її склад (во­ло­к­на та амо­р­ф­ний ком­по­нент), фі­зи­ко-хі­мі­ч­ні осо­б­ли­во­с­ті. Пря­мий та непря­мий ос­тео­ге­нез. Кі­с­т­ка як ор­ган. Окі­с­тя, йо­го роль у бу­до­ві, жи­в­лен­ні, ро­с­ті та регенерації кі­с­т­ки. Пе­ре­бу­до­ва кі­с­ток під час ро­с­ту ор­га­ні­з­му. Фактори, що впли­ва­ють на ріст кі­с­ток.

З’єд­нан­ня кі­с­ток. Кла­си­фі­ка­ці­я. Бу­до­ва су­г­ло­бів, су­г­ло­бо­вий хрящ, суглобо­ва ка­п­су­ла, її стру­к­ту­ра.

 

 

Те­ма 16. КО­Н­Т­РОЛЬ ЗА­СВО­ЄН­НЯ ЗМІ­С­ТО­ВО­ГО МО­ДУ­ЛЮ 3: «ЗА­ГА­ЛЬ­НІ ТКА­НИ­НИ».

Змі­с­то­вий мо­дуль 4.

Спе­ці­а­ль­ні тка­ни­ни

Кон­к­ре­т­ні ці­лі:

· Ро­би­ти ви­сно­в­ки про роль спе­ці­а­ль­них тка­нин у складі рі­з­них ор­га­нів.

· Ана­лі­зу­ва­ти ві­ко­ві осо­б­ли­во­с­ті спе­ці­а­ль­них тка­нин.

· Ін­тер­пре­ту­ва­ти ем­б­рі­о­на­ль­ний та пост­ем­б­рі­о­на­ль­ний роз­ви­ток спеціаль­них тка­нин.

· Оці­ню­ва­ти фі­зі­о­ло­гі­ч­ну та ре­па­ра­ти­в­ну ре­ге­не­ра­цію спе­ці­а­ль­них тка­нин.

Те­ма 17. М’Я­ЗО­ВА ТКА­НИ­НА

 

За­га­ль­на мор­фо­фу­н­к­ці­о­на­ль­на ха­ра­к­те­ри­с­ти­ка м’я­зо­вих тка­нин, генетична та мор­фо­ло­гі­ч­на кла­си­фі­ка­ці­ї.

Не­по­с­му­го­ва­на м’я­зо­ва тка­ни­на ме­зе­н­хі­м­но­го по­хо­джен­ня. Гі­сто­ге­нез, бу­до­ва, мор­фофу­н­к­ці­о­на­ль­на та гі­сто­хі­мі­ч­на ха­ра­к­те­ри­с­ти­ка. Мі­о­цит. Організа­ція ско­ро­чу­ва­ль­но­го апа­ра­ту. Ре­ге­не­ра­ція не­по­с­му­го­ва­ної м’я­зо­вої тка­ни­ни. Не­по­с­му­го­ва­ні м’я­зо­ві тка­ни­ни епі­де­р­ма­ль­но­го та ней­ра­ль­но­го походжен­ня.

По­сму­го­ва­на ске­ле­т­на м’я­зо­ва тка­ни­на (со­ма­ти­ч­но­го ти­пу). Ло­ка­лі­за­ція, гі­сто­ге­нез, фу­н­к­ці­о­на­ль­ні осо­б­ли­во­с­ті. М’я­зо­ве во­ло­к­но як стру­к­ту­р­но-функці­о­на­ль­на оди­ни­ця тка­ни­ни. Бу­до­ва м’я­зо­во­го во­ло­к­на. Мі­о­са­те­лі­то­ци­ти. Сар­ко­пла­з­ма­ти­ч­на сі­т­ка. Т-си­с­те­ма. Ти­пи м’я­зо­вих во­ло­кон, зв’я­зок між збуджен­ням та ско­ро­чен­ням м’я­зо­вих во­ло­кон. М’яз як ор­ган. Мі­он. Ендомізій, пе­ри­мі­зій, епі­мі­зій. Ре­ге­не­ра­ція ске­ле­т­ної м’я­зо­вої тка­ни­ни.

Се­р­це­ва м’я­зо­ва тка­ни­на (це­ло­мі­ч­но­го ти­пу) – див. роз­діл "Се­р­це­во-судин­на си­с­те­ма".

Те­ма 18. НЕ­Р­ВО­ВА ТКА­НИ­НА. НЕЙ­РО­НИ І НЕЙ­РО­Г­ЛІЯ.

 

За­га­ль­на мор­фо­фу­н­кці­о­на­ль­на ха­ра­к­те­ри­с­ти­ка. Гі­сто­ге­нез.

Ней­ро­ци­ти (ней­ро­ни). Мор­фо­ло­гі­ч­на та фу­н­к­ці­о­на­ль­на кла­си­фі­ка­ці­я. Будо­ва пе­ри­ка­рі­о­на, ак­со­на, де­н­т­ри­тів. Ор­га­не­ли за­га­ль­но­го та спе­ці­а­ль­но­го при­зна­чен­ня. Про­це­си транс­по­р­ту ре­чо­вин в ней­ро­ні. По­нят­тя про нейромедіато­ри. Се­к­ре­то­р­ні ней­ро­ни.

Най­ро­г­лія. За­га­ль­на ха­ра­к­те­ри­с­ти­ка, ос­но­в­ні рі­з­но­ви­ди. Центра­ль­ні гліоци­ти. Ма­к­ро­глія (епе­н­ди­мо­ци­ти, ас­т­ро­ци­ти, олі­го­де­н­д­ро­ци­ти). Мі­к­ро­глі­я. Пе­ри­фе­ри­ч­ні глі­о­ци­ти.

По­нят­тя про си­напс. Між­ней­рон­ні си­на­п­си (кла­си­фі­ка­ція, бу­до­ва, медіато­ри). Ме­ха­нізм пе­ре­да­чі збу­джен­ня в си­на­п­сах.

 

Те­ма 19. НЕРВОВІ ВО­ЛО­К­НА.

 

За­га­ль­на ха­ра­к­те­ри­с­ти­ка та кла­си­фі­ка­ція не­р­во­вих во­ло­кон.

Мі­є­лі­но­ві та без мієлінові не­р­во­ві во­ло­к­на.

Де­ге­не­ра­ція та ре­ге­не­ра­ція не­р­во­вих во­ло­кон.

 

Те­ма 20. НЕ­Р­ВО­ВІ ЗА­КІН­ЧЕН­НЯ

 

За­га­ль­на мор­фо­фу­н­к­ці­о­на­ль­на ха­ра­к­те­ри­с­ти­ка та кла­си­фі­ка­ція не­р­во­вих за­кін­чень.

Ре­це­п­то­ри та ефе­к­то­ри, їх кла­си­фі­ка­ція та бу­до­ва.

Мор­фо­ло­гі­ч­ний суб­страт ре­ф­ле­к­то­р­ної ді­я­ль­но­с­ті не­р­во­вої си­с­те­ми (понят­тя про про­с­ту та скла­д­ну ре­ф­ле­к­то­р­ні ду­ги).

Ней­рон­на те­о­рі­я.

 

 

Те­ма 21. НЕ­Р­ВО­ВА СИ­С­ТЕ­МА. ПЕРИФЕРІЙНИЙ ВІД­ДІЛ НЕ­Р­ВОВОЇ СИСТЕ­МИ. ВЕ­ГЕ­ТА­ТИ­В­НА (АВ­ТО­НО­М­НА) НЕ­Р­ВО­ВА СИ­С­ТЕ­МА

 

Пе­ри­фе­рій­на не­р­во­ва си­с­те­ма. Чу­т­ли­ві не­р­во­ві ву­з­ли (спин­но­мо­з­ко­ві та че­ре­п­ні). Дже­ре­ла роз­ви­т­ку. Тка­нин­ний склад. Бу­до­ва. По­ло­жен­ня ву­з­лів у рефлекторній ду­зі.

Бу­до­ва не­р­во­вих сто­в­бу­рів.

Со­ма­ти­ч­на та ве­ге­та­ти­в­на (ав­то­но­м­на) не­р­во­ва си­с­те­ма. За­га­ль­на морфофу­н­к­ці­о­на­ль­на ха­ра­к­те­ри­с­ти­ка ве­ге­та­ти­в­ної не­р­во­вої си­с­те­ми, роз­по­діл на сим­па­ти­ч­ну та па­ра­си­м­па­ти­ч­ну си­с­те­ми. По­нят­тя про ме­та­си­м­па­ти­ч­ну нерво­ву си­с­те­му. Яд­ра центра­ль­них ча­с­тин ве­ге­та­ти­в­ної не­р­во­вої си­с­те­ми. Будо­ва га­н­г­лі­їв ве­ге­та­ти­в­ної не­р­во­вої си­с­те­ми. Пе­ред­ву­з­ло­ві та пі­с­ля­ву­з­ло­ві не­р­во­ві во­ло­к­на.

 

 

Те­ма 22. КО­Н­Т­РОЛЬ ЗА­СВО­ЄН­НЯ ЗМІ­С­ТО­ВО­ГО МО­ДУ­ЛЮ 4: «СПЕ­ЦІ­А­ЛЬ­НІ ТКА­НИ­НИ»

Тема 23-24. Складання мо­ду­ля 1.

 

 


СТРУ­К­ТУ­РА ЗА­ЛІ­КО­ВО­ГО КРЕ­ДИ­ТУ – МО­ДУ­ЛЮ 1

 

Ос­но­ви ци­то­ло­гії та за­га­ль­ної ем­б­рі­о­ло­гії

 

Те­ма Ле­к­ції Прак­ти­ч­ні за­нят­тя Са­мо­стій­на ро­бо­та Ін­ди­ві­ду­а­ль­на ро­бо­та
Змі­с­то­вий мо­дуль 1. Ос­но­ви ци­то­ло­гії
1. Вступ до ку­р­су гі­сто­ло­гії, ци­то­ло­гії та ем­б­рі­о­ло­гі­ї. Мі­к­ро­скоп, мі­к­ро­ско­пі­ч­ні при­ла­ди, гі­сто­ло­гі­ч­на тех­ні­ка.       Під­го­ту­ва­ти огляд на­у­ко­вої лі­те­ра­ту­ри або про­ве­с­ти дослі­джен­ня з будь-якої те­ми.
2. По­ве­р­х­не­вий ком­плекс.      
3. Ци­то­пла­з­ма. Її стру­к­ту­ра та фун­к­ці­ї.      
4. Яд­ро. Клі­тин­ний цикл. По­діл кліти­ни. Ста­рін­ня та смерть клі­ти­ни.      
5. Ко­н­т­роль за­сво­єн­ня змі­с­то­во­го мо­ду­лю 1.      
Змі­с­то­вий мо­дуль 2. За­га­ль­на та по­рі­в­ня­ль­на ем­б­рі­о­ло­гія
6. Ос­но­ви за­га­ль­ної ем­б­рі­о­ло­гі­ї. Ем­б­рі­о­на­ль­ний роз­ви­ток ланцетни­ка.       Під­го­ту­ва­ти огляд на­у­ко­вої лі­те­ра­ту­ри або про­ве­с­ти дослі­джен­ня з будь-якої те­ми.
7. Ем­б­рі­о­на­ль­ний роз­ви­ток птахів і ссавців.      
8. Ембріональний розвиток людини. Утворення, будова та функціональне значення тимчасових (провізорних) органів людини.      
10. Ко­н­т­роль за­сво­єн­ня змі­с­то­во­го мо­ду­лю 2.      
Змі­с­то­вий мо­дуль 3. Гі­сто­ло­гія за­га­ль­них тка­нин
11. За­га­ль­ні прин­ци­пи ор­га­ні­за­ції тка­нин. Епі­те­лі­а­ль­ні тка­ни­ни.       Під­го­ту­ва­ти огляд на­у­ко­вої лі­те­ра­ту­ри або про­ве­с­ти дослі­джен­ня з будь-якої те­ми.
12. Кров та лі­м­фа.      
13. Власне спо­лу­ч­ні тка­ни­ни: пу­х­ка во­ло­к­ни­с­та, щіль­на во­ло­к­ни­с­та не­офо­р­м­ле­на і офо­р­м­ле­на, спо­лу­ч­ні тка­ни­ни із спе­ці­а­ль­ни­ми вла­с­ти­во­с­тя­ми.      
14. Хря­що­ві тка­ни­ни.      
15. Кі­с­т­ко­ві тка­ни­ни.      
16. Ко­н­т­роль за­сво­єн­ня змі­с­то­во­го мо­ду­лю 3.      
Змі­с­то­вий мо­дуль 4. Гі­сто­ло­гія спе­ці­а­ль­них тка­нин
17. М’я­зо­ві тка­ни­ни.       Під­го­ту­ва­ти ог­­ляд на­у­ко­вої лі­те­ра­ту­ри або про­ве­с­ти до­слі­джен­ня з будь-якої те­ми.
18. Не­р­во­ва тка­ни­на.      
22. Ко­н­т­роль за­сво­єн­ня змі­с­то­во­го мо­ду­лю 4.        
23-24. Під­су­м­ко­вий те­с­то­вий контроль за­сво­єн­ня мо­ду­лю 2.        
Усьо­го го­дин – 118        
Кре­ди­тів ECTS – 3        




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-21; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 696 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Сложнее всего начать действовать, все остальное зависит только от упорства. © Амелия Эрхарт
==> читать все изречения...

2159 - | 2048 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.