Нині, за умов нестабільного фінансового стану багатьох підприємств, можливості їхнього банкрутства, особливого значення набуває систематична (не рідше одного разу на квартал) оцінка фінансової стійкості та стабільності підприємства.
Оцінка фінансової стійкості підприємства має на меті об’єктивний аналіз величини структури активів і пасивів підприємства і визначення на цій основі міри його фінансової стабільності й незалежності, а також відповідності фінансово-господарської діяльності підприємства цілям його статутної діяльності.
Деталізований аналіз в динаміці фінансової стійкості і стабільності підприємств за сукупністю перелічених показників уможливить усебічну оцінку стану і тенденцій зміни фінансової стійкості підприємства будь-якої сфери діяльності, форми власності та визначення наявних потенційних можливостей (резервів) підвищення фінансової стійкості та стабільності.
Оцінку фінансової стійкості підприємства доцільно здійснювати поетапно, на підставі комплексу показників.
Класифікація та порядок розрахунку показників оцінки фінансової стійкості та стабільності підприємства
Показник | Порядок розрахунку або джерело одержання вихідних даних |
Коефіцієнт автономії (незалежності) | ______ Власний капітал ____ Майно |
Коефіцієнт фінансової залежності | ____ Позиковий капітал ___ Майно |
Коефіцієнт фінансового лівереджу | Позиковий капітал Власний капітал |
Коефіцієнт фінансової стабільності | Власний капітал Позиковий капітал |
Коефіцієнт довгострокового залучення капіталу | _______ Довгострокові зобов’язання ______ Власний капітал + Довгострокові зобов’язання |
Коефіцієнт інвестування | Власні оборотні кошти Основні засоби |
Коефіцієнт маневреності власних коштів | __ Власні оборотні кошти __ Власний капітал |
Коефіцієнт структури залученого капіталу | ___ Довгострокові зобов’язання __ Залучений капітал |
Коефіцієнт забезпеченості запасами | Власні оборотні кошти Запаси |
Показник заборгованості акціонерам | Заборгованість акціонерам Активи |
Коефіцієнт фінансової автономії (незалежності) (коефіцієнт концентрації власного капіталу) характеризує частку власних коштів (власного капіталу) в загальній сумі коштів, авансованих у його діяльність.
Чим вище значення цього коефіцієнта, тим більш фінансово стійким, стабільним і більш незалежним від зовнішніх кредиторів є підприємство. Вважають, що в підприємства з високою часткою власного капіталу кредитори швидше вкладають кошти, оскільки вони мають можливість погасити борги за рахунок власних коштів. Практика свідчить, що загальна сума заборгованості не повинна перевищувати суму власних джерел фінансування, тобто джерела фінансування підприємства (загальна сума капіталу) мають бути хоча б наполовину сформовані за рахунок власних коштів. Отже, критичне значення коефіцієнта автономії має становити 0,5
Коефіцієнтом, зворотним коефіцієнту фінансової автономії, є коефіцієнт фінансової залежності. Добуток цих коефіцієнтів дорівнює 1.
Зростання цього показника у динаміці означає збільшення частки позикових коштів у фінансуванні підприємства, а отже, втрату фінансової незалежності. Якщо його значення знижується до одиниці (100 %), то це свідчить про те, що власники підприємства повністю його фінансують, а якщо перевищує одиницю, то навпаки. Так, якщо значення коефіцієнта 1,40, це означає, що при вкладенні в активи підприємства 1,40 грн., позиченими є 40 коп.
Коефіцієнт маневреності власного капіталу показує, яка частина власного оборотного капіталу перебуває в обороті, тобто у тій формі, яка дає змогу вільно маневрувати цими коштами, а яка капіталізована. Для забезпечення гнучкості у використанні власних коштів підприємства необхідно, щоб коефіцієнт маневреності за своїм значенням був досить високим.
Для визначення оптимального значення коефіцієнта маневреності потрібно цей показник по конкретному підприємству порівняти із середнім його значенням по галузі або в суб’єктів господарювання — конкурентів.
Важливою складовою фінансового аналізу підприємства будь-якої сфери діяльності і форми власності має бути оцінка його прибутковості. Для цієї мети доцільно використовувати показники, відображені в таблиці.
Обов’язковою і важливою складовою фінансового аналізу має бути оцінка показників рентабельності підприємства. Таку оцінку доцільно здійснювати за показниками, відображеними в таблиці.
Аналіз показників прибутковості та рентабельності в динаміці дасть змогу визначити тенденцію розвитку підприємства та визначити конкретні резерви її підвищення.
Класифікація та порядок розрахунку показників прибутковості підприємства
Показник | Порядок розрахунку або джерело одержання вихідних даних |
Прибутковість інвестицій у звичайні акції | Прибуток від звичайної діяльності після сплати податків та дивідендів на привілейовані акції Зобов’язання перед акціонерами – Загальна вартість акцій |
Прибутковість інвестицій у фірму | Прибуток від звичайної діяльності ________ після сплати податків _____ Інвестиції |
Головний показник прибутковості | Фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування Усього активів – Нематеріальні активи |
Прибутковість активів | Прибуток від звичайної діяльності після сплати податків та дивідендів на привілейовані акції Усього активів – Нематеріальні активи |
Прибутковість реалізації | Чистий прибуток від реалізації продукції Обсяг реалізації |
Класифікація та порядок розрахунку показників оцінки рентабельності підприємства
Для детального аналізу усі показники рентабельності поділяють на 4 основні групи:
1. показники рентабельності щодо реалізації
2. показники рентабельності щодо активів
3. показники рентабельності щодо власного капіталу і зобов’язань
4. показники рентабельності витрат і продукції
Перша група – показники рентабельності щодо реалізації. До першої групи належать наступні показники:
1. Рентабельність зо операційним прибутком:
Роп=ОП / ЧВР*100%
де Роп – рентабельність продажу;
ОП – чистий прибуток від операційної діяльності;
ЧВР – чиста виручка від реалізації.
Характеризує скільки копійок прибутку від операційної діяльності отримує підприємство на 1 грн. чистого доходу (виручки від реалізації)
2. Рентабельність реалізованої продукції за чистим прибутком (рентабельність чистого прибутку).
Рчп=ЧП/ЧВР*100%,
де Рчп - рентабельність реалізованої продукції за чистим прибутком.
Характеризує скільки копійок чистого прибутку підприємство на 1 грн. чистого доходу (виручки від реалізації).
3. Рентабельність реалізованої продукції за валовим прибутком (рентабельність валового прибутку):
Р вп=ВП/ЧВР*100%,
де Рвп - рентабельність реалізованої продукції за валовим прибутком;
ВП - валовий прибуток.
Характеризує скільки припадає валового прибутку на одиницю виручки. Показує чи ефективно використовуються матеріальні ресурси та робоча сила в процесі здійснення виробничо-комерційної діяльності.
Друга група – показники рентабельності щодо активів, до них належать наступні показники:
1. Рентабельність активів (майна):
Ра=ЧП/Асер,
де Ра- рентабельність активів;
Асер-середньорічна сума активів.
Показує, скільки припадає чистого прибутку на одиницю інвестованих в активи коштів (рівень прибутковості від використання майна підприємства).
2. Термін окупності активів.
Тоа=100%/Ра,
де ТОа - термін окупності активів.
Показує, за який період будуть компенсовані чистим прибутком інвестовані в активи кошти, тобто за який термін окупляться всі активи підприємства, враховуючи досягнутий їх рівень рентабельності за аналізований період.
3. Рентабельність необоротних активів.
Рна=ЧП/НАсер
де Рна - рентабельність необоротних активів;
НАсер - середньорічна сума необоротних активів.
Показує, скільки припадає чистого прибутку на одиницю інвестованих в необоротні активи коштів (рівень прибутковості від використання необоротних активів підприємства).
4. Термін окупності необоротних активів.
Отна=100%/Рна,
де ТОна - термін окупності необоротних активів.
Показує, за який період будуть компенсовані чистим прибутком інвестовані в необоротні активи кошти, тобто за який термін окупляться необоротні активи підприємства, враховуючи досягнутий їх рівень рентабельності за аналізований період.
5. Рентабельність основних засобів.
Роз=ЧП/ОЗсер,
де Роз - рентабельність основних засобів.
Показує скільки чистого прибутку дає використання одиниці основних засобів (рівень прибутковості від використання основних засобів).
6. Термін окупності основних засобів:
ТОоз=100%/Роз,
Де Тооз – термін окупності основних засобів
7. Рентабельність оборотних активів.
Роа= ЧП/ ОАсер,
де Роа - рентабельність оборотних активів.
Показує скільки припадає чистого прибутку на одиницю інвестованих в оборотні активи коштів (рівень прибутковості оборотних активів підприємства).
8. Термін окупності оборотних активів.
ТОоа=100%/Роа,
де ТОоа - термін окупності оборотних активів.
Показує, за який період будуть компенсовані чистим прибутком інвестовані в оборотні активи кошти, тобто за який термін окупляться оборотні активи підприємства, враховуючи досягнутий їх рівень рентабельності за аналізований період.
Третя група – показники рентабельності щодо власного капіталу та зобов’язань, до них належать:
1. Рентабельність власного капіталу.
Рвк=ЧП/ВКсер,
де Рвк - рентабельність власного капіталу.
Показує скільки припадає чистого прибутку на одиницю власного капіталу (рівень прибутковості від використання власного капіталу підприємства).
2. Термін окупності власного капіталу.
Товк=100%/Рвк,
де ТОвк - термін окупності власного капіталу.
Показує, за який період буде компенсований чистим прибутком власний капітал підприємства, враховуючи досягнутий рівень його рентабельності за аналізований період.
3. Рентабельність позикового капіталу.
Рпк = ЧП/Пксер,
де Рпк - рентабельність позикового капіталу.
Показує скільки припадає чистого прибутку на одиницю позикового капіталу (рівень прибутковості від використання позикового капіталу підприємства).
4. Термін окупності позикового капіталу.
ТОпк=100%/Рпк
де ТОпк - термін окупності позикового капіталу.
Показує, за який період буде компенсований чистим прибутком позиковий капітал підприємства, враховуючи досягнутий рівень його рентабельності за аналізований період.
Четверта група - показники рентабельності витрат і продукції:
1. Рентабельність витрат діяльності.
Рвд=ПЗД/Взд,
де Рвд - рентабельність витрат діяльності.
ПЗД - прибуток від звичайної діяльності;
ВЗД - витрати від звичайної діяльності.
Характеризує витратну рентабельність, показує, скільки прибутку припадає на кожну гривню всіх понесених за звітний період витрат.
2. Коефіцієнт адміністративних витрат.
Кав=АВ/С
де Кав - коефіцієнт адміністративних витрат;
АВ - адміністративні витрати;
С – собівартість.
Показує, скільки припадає адміністративних витрат на 1 грн. собівартості реалізованої продукції.
Нормативні значення основних оцінних показників фінансового стану підприємства
Показник | Нормативні значення показника |
Коефіцієнт співвідношення позикових і власних коштів | < 1 |
Коефіцієнт маневреності власних коштів | >0,3 |
Коефіцієнт реальної вартості основних засобів у майні підприємства | >0,3 |
Коефіцієнт абсолютної ліквідності | 0,2 – 0,35 |
Коефіцієнт проміжної ліквідності | 0,7 – 1,0 |
Коефіцієнт загальної ліквідності | 1,5-2 |
Коефіцієнт автономії | >0,5 |
Коефіцієнт фінансової залежності | <0,5 |
Коефіцієнт забезпечення запасів власними коштами | >0,6 – 0,8 |