Урок 23.
«ХІД ЧАСУ У ВСЕСВІТІ»
Як проявляється у всесвіті час?
У попередніх уроках пояснювалося, що причиною створення й руйнування світу є воля Крішни. Однак людина, спостерігаючи за процесами, що проходять в матеріальному світі, як правило, приходить до висновку, що причиною всіх змін є не воля Крішни, а час. Насправді час є безособовим проявом Крішни у всесвіті і тому у впливі часу проявляється Його воля. Це підтверджується в Шрімад-Бхагават 3.26.16:
«Для введеної в оману обумовленої душі, що увійшла в зіткнення з матеріальною природою, влада Верховної Особи Бога проявляється у формі часу, який вселяє в обумовлену душу, що знаходиться під впливом помилкового его, страх смерті».
В цьому вірші відзначається кілька важливих моментів:
• Час (кала) породжує в живій істоті страх смерті. Цей страх проявляється в боязні живої істоти втратити те, до чого воно прив'язане. У коментарі до цього вірша Шріла Прабхупада зазначає: «... Страх смерті породжений«Калою», фактором часу, що втілює влада Верховної Особи Бога. Інакше кажучи, час грає роль руйнівної сили. Все, що з'являється на світ, час прирікає на загибель і тління. Будучи представником Господа, час нагадує нам про необхідність віддатися Йому. В образі часу Господь розмовляє з кожною обумовленої душею...»Таким чином, час є руйнівником всього. Тому зумовлене жива істота, маючи прихильність до тимчасових об'єктів матеріального світу, завжди знаходиться в неспокої, боячись втратити їх. До того ж воно боїться втратити своє тлінне тіло, оскільки саме за його допомоги воно насолоджується цими об'єктами.
• Час вселяє страх смерті тільки в ті душі, які перебувають під впливом помилкового его. Якщо ж людина всі свої дії здійснює для задоволення Крішни, тоді Господь відкривається йому у Своїй особистісної формі, а не у формі безособового часу. Але тому, хто вважає за краще знаходитися під впливом помилкового его, ототожнюючи себе з матеріальним тілом, дуже важко відчути присутність Бога у своєму житті.
У Бхагавад-гіти 7.25 Крішна говорить:
Нахам пракашах сарвасйа
Йога-майа-самаврітах
Мудхо ‘йам набхіджанаті
Локо мам аджам авйайам
«Я ніколи не являю Себе дурням і немудрим. Від них Мене приховує Моя внутрішня енергія, і тому вони не знають, що Я - ненароджений і невичерпний».
Які ще функції часу?
Було б помилкою вважати, що час лише руйнує, час є також і причиною створення будь-якого матеріального об'єкта. В уроці № 21 вже пояснювалося, що енергію часу несе в собі погляд Господа. І «... коли під поглядом Верховної Особи Бога матеріальна природа приходить в рух, вона проявляє себе у всьому різноманітті видів і форм. До цього вона знаходиться в інертному стані, в якому три гуни матеріальної природи не взаємодіють один з одним... Як жінка не може народити дитину, поки її не запліднена чоловік, так і матеріальна природа не здатна нічого зробити на світло, поки не буде запліднена Верховною Особою Бога в образі часу»(Шрімад-Бхагават 3.26.17, кому.).
Отже, під впливом енергії часу всі об'єкти в матеріальному світобудові проходять через три принципових етапи:
• Творіння
• Підтримки
• Руйнування
Час також проявляється в трьох фазах:
• Минуле
• Справжнє
• Майбутнє
Таким чином, будь-який об'єкт в цьому матеріальному світі був створений у минулому, існує в сьогоденні і в майбутньому буде зруйнований, як би ми не намагалися зберегти його. Таке незворотний вплив часу.
Яка тривалість існування всесвіту?
Тривалість існування матеріального всесвіту обмежена. Вона існує протягом одного життя Брахми, першої живої істоти у всесвіті, і вимірюється в повторюваних циклах - Калп.
Калпа - це день Брахми, який складається з тисячі періодів по чотири юги (Сатйа, Трета, Двапара і Калі). Вони тривають відповідно 1.728.000, 1.296.000, 864.000 і 432.000 років. Такий цикл з чотирьох юг називається дівья-югой, тривалість його складає 4.320.000 років. Таким чином, один день Брахми - це тисяча дівья-юг. Стільки ж триває його ніч. У місяці Брахми тридцять таких діб, що складаються з дня і ночі. Його рік складається з дванадцяти місяців. Брахма живе сто таких років і потім вмирає. Ці сто років Брахми відповідають 311 трильйонам 40 мільярдам років по земним обчисленням. На санскриті цей період часу називається вікалпой.
1. Дивья-юга (цикл чотирьох юг) – 4 320 000 років.
2. Калпа (день Брахми, цикл з тисячі Дивья-юг) – 4 320 000 000 років.
3. Вікалпа (життя Брахми) - 311 040 000 000 000 років.