Мета роботи – навчитися перевіряти технічний стан та проводити регулювання паливних форсунок дизельних двигунів
Зміст роботи:
1 Підготувати прилад до роботи
2 Перевірити форсунки на герметичність
3 Перевірити і відрегулювати тиск початку підняття голки розпилювача
4 Перевірити якість розпилення палива
Обладнання: 1. Прилад КП 1609А
2. Комплект форсунок ЯМЗ, КамАЗ
3. Ключі 12х14, 17х19
4. Викрутка
Загальні положення: Форсунки перевіряють на якість розпилювання палива, герметичність і тиск початку вприскування (підйому голки розпилювача). Для знаходження несправностей форсунки припиняють подачу палива до форсунки, що перевіряється, послаблюючи затяжку накидної гайки, що з’єднує штуцер секції насоса з паливопроводом високого тиску. Якщо після цього частота обертання колінчастого вала зменшується, а димність не зміниться, то форсунка справна. Якщо ж частота обертання не зміниться, а димність зменшиться, то форсунка несправна.
Форсунку можна перевірити також за допомогою максиметра (рис. 1). Штуцером 3 максиметр приєднують до штуцера секції ПНВТ, а до штуцера 1 приєднують через короткий паливопровід форсунку, що перевіряється. Мікрометричною головкою 2 встановлюють на шкалі максиметра потрібний тиск підйому голки 4 розпилювача. Потім послаблюють затяжку накидних гайок всіх паливопроводів високого тиску і провертають колінчастий вал двигуна стартером. Якщо моменти початку вприскування палива через максиметр і форсунки співпадають, форсунка справна. Якщо вприскування палива через форсунку починається раніше, ніж через максиметр, то тиск початку підйому голки розпилювача нижче ніж таксиметра, і навпаки.
Рисунок 1 - Максиметр:
1, 3 – штуцер; 2 – мікрометрична голівка; 4 – голка розпилювача.
Несправні форсунки знімають з двигуна, розбирають і очищують від нагару. Для розм'якшення нагару розпилювачі занурюють в ванночку з бензином. Очищують розпилювачі за допомогою дерев’яного бруска, просоченого дизельним маслом, а внутрішні порожнини промивають профільтрованим дизельним паливом. Соплові отвори прочищають стальним дротом діаметром 0,40 мм. Не можна застосовувати для очистки розпилювачів гострі і тверді предмети або наждачний папір. Перед складанням розпилювач і голку ретельно промивають в чистому бензині і змащують профільтрованим дизельним паливом. Після цього голка, висунута із корпуса розпилювача на 1/3 довжини напрямної поверхні, при нахилі розпилювача під кутом 45º повинна повністю опуститися під дією власної маси. При складанні форсунки підтискують розпилювач до упору його в проставку, а потім затягують гайку розпилювача з моментом 70…80 Н·м.
Хід роботи:
Складену форсунку встановлюють на прилад (рис. 2) і важелем 1 нагнітають в неї паливо при включеній порожнині манометра 6 приладу, для чого попередньо відкривають вентиль 5. В момент початку вприскування палива визначають по манометру тиск початку підйому голки розпилювача. При невідповідності тиску вказаному форсунку регулюють за допомогою регулювальних шайб або регулювального гвинта (в залежності від моделі форсунки). При регулюванні шайбами відкручують гайку розпилювача, попередньо підтиснувши розпилювач до форсунки, і знімають розпилювач, проставку і штангу. Зі збільшенням товщини регулювальних шайб тиск підйому голки підвищується, а зі зменшенням — понижується. При регулюванні гвинтом відкручують гайку пружини форсунки і, обертаючи гвинт викруткою, домагаються потрібного тиску початку підйому голки розпилювача.
Рисунок 1 - Перевірка і регулювання форсунки на приладі КИ-652
1 – важіль; 2 – корпус; 3 – маховичок; 4 – розподільник; 5 – запірний вентиль; 6 – манометр; 7 – паливний бачок; 8 – викрутка; 9 – форсунка, що випробовується; 10 – захисний прозорий ковпак.
Якість розпилювання палива визначають візуально. Для цього відключають порожнину манометра 6, перекривши вентиль 5, і, нагнітаючи паливо важелем 1 з інтенсивністю 70…80 коливань за хвилину, спостерігають за струменем палива, що вприскується. Якість розпилювання вважається задовільною, якщо паливо вприскується в туманоподібному стані і рівномірно розподіляється по поперечному перерізу утвореного конуса без помітних крапельок і струменів.
Герметичність форсунки автомобіля КамАЗ перевіряють при тиску на 0,1…0,15 МПа меншому за тиск початку підйому голки. На протязі 15 с не повинно бути пропуску палива через запірний конус розпилювача і місця ущільнень. Допускається зволоження носка розпилювача без краплепадіння.
Для форсунки двигуна ЯМЗ, спочатку необхідно закрутити регулювальний гвинт, так, щоб тиск впорскування становив 31 - 32 МПа. Ручним насосом стенда створити тиск в системі 30 МПа та заміряти час падіння тиску з 28 МПа до 23 МПа. Час падіння тиску для нових форсунок повинен становити 17 – 45 с, для спрацьованих форсунок – не менше 5 с.
Контрольні запитання
1 Як визначити працездатність форсунки не знімаючи її з двигуна?
2 Як впливає на роботу двигуна неякісне розпилення палива форсункою?
3 Як впливає на роботу двигуна падіння тиску впорскування форсунки?
4 Які причини погіршення тиску впорскування форсунки?