Мета роботи – Вивчити процес балансування коліс та методи ремонту камери автомобіля.
Зміст роботи: 1 Провести балансування колеса
2 Провести ремонт камери
Обладнання: 1 Пристрій УБКА-Л для балансування в комплекті
2 Камери, які потребують ремонту
3 Ремонтний комплект для камер
4 Електричний вулканізатор
5 Колеса для балансування
Загальні положення: При сучасних високих швидкостях руху автомобілів, велике значення має зрівноважування коліс. Це можна пояснити тим, що велика питома вага матеріалу, значна віддаленість мас від осі і нерівномірний розподіл маси шин при великих швидкостях можуть призвести до виникнення великих неврівноважених сил і моментів. Дія цього явища особливо несприятлива для керованих коліс, оскільки навантаження, що виникають не тільки спричиняють спрацювання деталей ходової частини, а й можуть порушити стійкість руху. Нерівноваженість коліс виникає як при їх виготовленні, так і при нерівномірному спрацьовуванні. Це свідчить про те, що зрівноваженість коліс треба перевіряти систематично. При незалежній підвісці неврівноваженість обертових мас може спричинити вертикальні коливання навколо шворнів.
Зрівноважування коліс є органічною частиною технологічного процесу ТО автомобілів. Є динамічне і статичне (застосовується рідко) зрівноважування коліс. Для стійкого руху колеса потрібно, щоб вісь його інерції збігалася з віссю обертання. Цього можна досягти динамічним зрівноважуванням.
При статичному зрівноважуванні прагнуть до того, щоб колесо, встановлене на справних підшипниках, у будь-якому положенні залишалося нерухомим, що свідчить про рівність мас із обох боків осі обертання. Для цього колеса закріплюють на валу, встановленому на підшипниках або призмах. Потім за допомогою противаг (свинцевих тягарців) добиваються такого положення, щоб колесо, повернуте в будь-яке положення, залишалося нерухомим. При цьому абсолютно байдуже, на який бік обода встановлюють противагу.
Динамічне зрівноважування коліс цілком зрівноважує усі вільні сили і моменти. Є два способи динамічного зрівноважування коліс: при знятому колесі з автомобіля і безпосередньо на автомобілі. Кожен метод має свої недоліки й переваги, тому при виборі способу зрівноважування коліс треба брати до уваги конкретні умови.
Основними перевагами зрівноважування коліс поза автомобілем є висока точність вимірювань, мала потреба в площах, незалежність операцій від положення автомобіля. До недоліків слід віднести неможливість усунення неврівноваженості ходової частини автомобіля, а також ту обставину, що неправильне центрування коліс на автомобілі (а його дуже важко витримати, бо гайки коліс не дають змоги досягти точного центрування) може порушити їхню зрівноваженість. Крім того, на цю роботу затрачається багато часу. Устаткування, яке застосовують для зрівноважування коліс поза автомобілем, дороге порівняно з тим, яке застосовують для зрівноважування на автомобілі.
Зрівноважуючи колеса на автомобілі, можна зрівноважувати й інші обертові деталі (гальмовий барабан, диск та ін.), що дає змогу усунути дефекти, які не можуть бути виявлені іншими методами. Для виконання цієї роботи затрачається значно менше часу і праці, оскільки немає потреби знімати колеса. Недоліком зрівноважування коліс на автомобілі є неможливість точно визначити масу потрібного тягарця.
Хід роботи: 1 Балансування колеса Провести зовнішній огляд пристрою, перевірити легкість і плавність обертання вала коливного блока і роботоздатності гальма, наявність і справність пристроїв балансувального колеса. Підключити пристрій до мережі живлення. Встановити на блоці живлення перемикач включення живлення в положення "ВКЛ". При цьому повинні засвітитися індикатор "СЕТЬ" на передній панелі блока живлення та індикатор "РАБОТА" на передній панелі пульта керування індикації на 1-1,5с повинні засвітитися одночасно всі індикатори напрямку обертання "↑" і "↓", а також повинен прозвучати звуковий сигнал, що сигналізує про готовність пристрою до роботи.
При монтажі балансувального колеса необхідно керуватися збиральним кресленням Пг.2 782.000 ЗК. На збиральному кресленню показані три варіанти монтажу колеса. Варіант монтажу вибирається в залежності від конструкції диска колеса. Рекомендується колеса на стальних шліфованих дисках монтувати за варіантом 1, а колеса на литих грубостінних дисках монтувати за варіантом 3. Колеса автомобілів "Запорожець" і "Таврія" монтуються за варіантом 2 з використанням перехідників і комплекту змінних частин і штатних гайок кріплення колеса на маточини автомобіля.
Монтування колеса на стальному штампованому диску проводити наступним чином:
- встановити на вал пружину і центрувальний конус даного диска до упора у фланець;
- колесо, яке підлягає балансуванню, надіти на конус до упору в
опорну поверхню фланця;
- надіти на вал послідовно кришку, шайбу і закрутити ручку до упору в шайбу;
- підтримуючи колесо лівою рукою, правою рукою затиснути його ручкою до опорної поверхні фланця.
Балансування колеса проводять по лівій і правій сторонам колеса. При цьому ліві індикатори напрямку обертання "↑" і "↓" індикують процес вираховування дисбалансу лівої сторони колеса, а праві індикатори напрямку обертання "↑" і "↓" - правої сторони колеса. Переведення процесу вираховування з лівої сторони на праву або навпаки здійснюється поворотом колеса в напрямку годинникової стрілки.
Процеси балансування лівої і правої сторін колеса ідентичні. Для прикладу
розглянемо процес балансування лівої сторони колеса:
- встановити перемикач 81 "ТИП КОЛЕСА" в положення згідно типу балансування колеса (Таблиця 1);
- обертати плавно колесо за ручку, за годинниковою стрілкою до появи звукового сигналу;
- після появи звукового сигналу перестати обертати колесо;
- очікувати вторинної появи звукового сигналу, який сигналізує про те, що вираховування в пульті керування і індикації проведені і пройшов перехід пристрою в режим індикації результатів вираховувань;
- зупинити колесо ручкою гальма;
- при увімкненні лівого індикатора напрямку обертання "↓" колесо повернути проти годинникової стрілки до положення, при якому одночасно вмикаються два лівих індикатора напрямку обертання "↑", "↓", і на цифровому табло пульта керування і індикації з’явиться значення маси балансувального вантажу. При увімкненні лівого індикатора напрямку обертання "↑" колесо повернути за годинниковою стрілкою до положення при якому одночасно засвічуються два лівих індикатора напрямку обертання "↑", "↓" і на цифровому табло пульта керування і індикації появиться значення маси балансувального вантажу;
- в момент увімкнення обох лівих індикаторів напрямку обертання "↑", "↓" і індикації маси балансувального вантажу на табло, перестати подальше обертання колеса і, притримуючи його в найденому положенні одною рукою, другою рукою за допомогою крейди відмітити крайню верхню точку ободу або шини колеса, як точку, в якій необхідно закріпити балансувальний вантаж.
Використовуючи штатні інструменти і засоби кріплення, закріпити
балансувальні вантажі. Встановити колесо з закріпленими вантажами на вал коливального блоку стенду в таке саме положення, в якому воно знаходилося до зняття з вала. При цьому необхідно зберігати взаємне розміщення вала і місць
установки балансувальних вантажів (закріплені на колесі балансувальні
вантажі повинні знаходитися в крайній верхній точці обертання колеса). Розгальмувати вал і провести контрольний замір дисбалансу збалансованого колеса з встановленими вантажами, При досягненні величини дисбалансу менше 10 грам по обидвох сторонах колеса на індикатор маси дисбалансу виводяться покази "000" і звучить переривистий звуковий сигнал, що сигналізує кінець процесу балансування. В іншому випадку необхідно повторити балансування
колеса з наново вибраними балансувальними вантажами для лівої і
правої сторін колеса.
Таблиця 1 – Положення відповідності перемикача до типу колеса автомобіля
Положення перемикача "ТИП КОЛЕСА" | Параметри коліс, що балансуються | |
ВАЗ 2101 | 155...R 13 | |
ВАЗ 2103 | 165...R ІЗ | |
ВАЗ 2121 | 175...R 13, R 14 | |
Москвич | 185...R 13, R 14 | |
ГАЗ - 24 | 195...R13, R 14, R 15 | |
ЗАЗ 968 | 205...R 13, R 14. R 15 | |
Газ 21 | 215...R 13, R 14, R 15 | |
Москвич | 225...R 15, R 16 | |
245...R 15, R 16 | ||
265...R 15, R16 |