Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Семінар 1 Філософія як спосіб осмисленого буття у світі та навчальна дисципліна




Міністерство освіти і науки України

Полтавський національний технічний університет

Імені Юрія Кондратюка

Кафедра філософії і соціально-політичних дисциплін

 

 

Методичні вказівки

До семінарських занять

Із дисципліни

«Філософія»

Для студентів гуманітарних напрямів підготовки

 

 

 

 

Полтава 2013


Методичні вказівки до семінарських занять із дисципліни «Філософія» для студентів гуманітарних напрямів підготовки. – Полтава: ПолтНТУ, 2013. – 28 с.

 

Укладач: В. В. Чернишов, доцент кафедри філософії і соціально-політичних дисциплін, кандидат філософських наук.

 

Відповідальний за випуск: Г. Є. Аляєв, завідувач кафедри філософії і соціально-політичних дисциплін, професор, доктор філософських наук.

 

Рецензент: В.М. Мартинюк, доцент кафедри українознавства, культури та документознавства, кандидат філософських наук.

 

 

Затверджено науково-методичною
радою університету

Протокол № 3 від 18.11.2013 p.

 

В авторській редакції

 

 

32.01.05.03


Вступ

Семінарські заняття з курсу філософії мають на меті засвоєння основних тем і усвідомлення студентами головних понять, категорій та змісту предмета. Студенти мають оволодіти філософською термінологією, ознайомитися з історією філософії, засвоїти загальні принципи філософського осягнення дійсності. Поряд із історико-філософською проблематикою значна увага на семінарах має приділятися нагальним проблемам та викликам сучасності – особистим, суспільним, професійним, політичним, релігійним, тощо.

Студенти мусять бути готові до відповіді з кожного питання плану семінару. Основною формою проведення семінару є усне обговорення основних питань плану. Під час відповідей студенти можуть користуватись власними конспектами, але при цьому повинні розповідати питання, а не читати конспект.

Джерелом підготовки до семінарів є конспекти лекцій, безпосередні джерела, тобто класичні філософські тексти, і рекомендована література. У списках рекомендованої літератури зазвичай подаються, по-перше, джерела, обов’язкові для вивчення даної теми (якщо такі є); по-друге, навчальні посібники та підручники; по-третє, додаткова література. Бібліографія наведена у списках рекомендованої літератури ні в якому разі не претендує на вичерпність й безальтернативність. Студенти можуть використовувати іншу літературу, не наведену у списках рекомендованої літератури та користуватися матеріалами зі світової мережі (Інтернет), проте, у будь-якому разі ставлення до матеріалу має бути осмислено-критичним, з певним знанням де була запозичена та чи інша думка або концепт.

Обговорення питань на семінарах у першу чергу є способом актуалізації евристичного та філософського потенціалу кожного студента – формою їх контролю та оцінки.

Робота студентів на семінарських заняттях оцінюється відповідно до затверджених кафедрою правил модульно-рейтингового оцінювання знань і враховується при визначенні підсумкової оцінки.

Загальні правила модульно-рейтингового оцінювання знань визначають співвідношення поточного та підсумкового контролю знань як 50% кожний. Головною формою поточного контролю є усні відповіді на семінарському занятті. Підсумковий контроль складається з відповіді на іспиті на питання екзаменаційних білетів та виконання письмової роботи (філософське есе, історико-філософська наукова робота, тощо). Формами поточного та підсумкового контролю знань студентів також можуть бути: письмові роботи (наукові, навчальні, творчі), тестування, індивідуальні співбесіди під час консультацій й безпосередньо на іспиті.

Семінар 1 Філософія як спосіб осмисленого буття у світі та навчальна дисципліна

План

1. Проблема визначення філософії.

2. Специфіка філософського знання.

3. Функції філософії.

4. Класична й пост-класична парадигми філософування.

Література

Філософія. Курс лекцій для студентів усіх напрямків підготовки усіх форм навчання. – Полтава., 2012, С. 3-13.

Киричок О.Б. Філософія: підручник для студентів вищих навчальних закладів / Олександр Борисович Киричок.– Полтава: РВВ ПДАА, 2010.– C. 6-16.

Кривуля О.М. Філософія: Навчальний посібник. – Х.: ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2010. – C. 10-25.

Філософія: Навчальний посібник / І.Ф.Надольний, В.П.Андрущенко, І.В.Бойченко, В.Л.Розумний та ін. За ред. І.Ф.Надольного – К.: Вікар, 1997 – С. 5 – 30.

Бохенский И.М. Современная европейская философия / Сокр. пер. с англ. В.В. Мшвениерадзе, М.К. Мамардашвили. – М.: Изд-во иностранной лит-ры, 1959. – 288 с.

Гільдебранд Д. фон. Що таке філософія? / Пер. з англ. Ю. Підлісний. – Львів: Колесо, 2008. – 244 с. – С. 20-32.

Делёз Ж., Гваттари Ф. Что такое философия? / Пер. с фр. и послесл. С.Н. Зенкина— М.: Институт экспериментальной социологии, Спб.: Алетейя, 1998. – 288 с.

Мамардашвили М.К. Философские чтения. – СПб.: Азбука-классика, 2002. – 832 с.

Фуко М. Археология знания / Пер. с фр. и общ. ред. Б. Левченко. – К.: Ника-Центр, 1996. – 208 с.

Чернышов В.В. Философия, религия, наука: мировоззрения или способы осмысленного бытия в мире? Філософія у сучасному світі: Матеріали міжнародної наукової конференції 24-26 квітня 2013 року, Донецький національний університет, м. Донецьк. – Донецьк: ДонНУ, 2013. – Т. II. – С. 111-113.

Штайн Е. Вступ до філософії (Впровадження: Значення і структура твору «Вступу до філософії» Едит Штайн. Клавдія Марієць Вульф) / Пер. з нім. Ілони Терзової. – Жовква: Місіонер, 2011. – 248 с. – С. 5-19.

Методичні рекомендації

Перше семінарське заняття спрямоване на ознайомлення студентів із загальною філософською проблематикою – філософією як людським прагненням до мудрості, осмисленого буття у світі, а також філософією як навчальною дисципліною, що відіграє значну роль у підготовці кадрів вищої кваліфікації.

Підчас розгляду першого питання головну увагу потрібно приділити розмаїттю визначень філософії, головним відмінностям цих визначень. Почати розгляд питання доречно з проведення розрізнення між ноуменальним та реальним способами визначення.

При розгляді другого питання особливу увагу потрібно приділити проясненню поняття «світогляд», а також розведенню таких понять як «філософія» й «світогляд», «філософія» й «міфологія», «філософія» й «релігія», «філософія» й «наука», наголошуючи, що кожне з цих понять може означати як певну «картину світу» (світогляд), так і певний спосіб осмисленого буття у світі.

Розгляд третього питання доречно почати з розгляду структури філософського знання, поступово переходячи до функцій філософії, пов’язуючи кожний структурний елемент філософського знання з певною функцією філософії – світоглядною, пізнавальною, критичною, тощо.

Підчас розгляду четвертого питання головну увагу потрібно приділити відмінностям класичної та пост-класичної парадигм філософування. Для цього, спершу потрібно прояснити поняття «парадигми», окреслити рамки обох парадигм, визначити їх головні риси.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 377 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинать всегда стоит с того, что сеет сомнения. © Борис Стругацкий
==> читать все изречения...

2348 - | 2104 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.