Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Небезпечні геологічні процеси і явища.




 

Небезпечне геологічне явище - подія геологічного походжен-ня або наслідок дії геологічних процесів, що виникають в зем-ній корі під дією різних природних і геодинамічних факторів або їх комбінацій, які чинять або можуть чинити дію ураження на людей, сільськогосподарських тварин і рослин, об'єкти еко-номіки і навколишнє природне середовище.

До геологічно небезпечних явищ відносять:

 

1. Землетруси.Це сейсмічні явища, які виникають у резуль-таті раптових зміщень і розривів у корі й більш глибоких ша-рах землі або внаслідок вулканічних і обвальних явищ, коли на великі відстані передаються пружні хвилі. Ділянка землі, з якої виходять хвилі землетрусу, називається осередком (гіпоцентр-ром) землетрусу, точка на поверхні землі, розміщена над цент-ром осередку землетрусу, на­зивається епіцентром землетрусу. Осередки землетрусів знаходяться на глибині майже 60 км, а інколи на глибині до 700 км.

За причинами і місцями виникнення землетруси розрізня-ють:

А) Тектонічні - виникають у результаті переміщення мас зем­ної кори під впливом гірських процесів.

Б) Вулканічні - виникають при виверженні вулканів, а час-то і передують їм. Звичайно охоплюють невеликі райони і суп-роводжу­ються сильними вибухами, потоками лави, хмарами попелу й от­руйних газів. При виверженні підводних вулканів можуть утворю­ватися величезні хвилі - цунамі і створюватися нові острови.

В) Обвальні - мають локальний характер, спостерігаються при обваленні склепінь підземних карстових пустот.

Г) Моретрус - це різкі коливання води в морях і океанах, що виникають при землетрусі, вогнище якого міститься під дном моря. Воно може супроводжуватися утворенням цунамі, що поши­рюється зі швидкістю до 800 км/год, змиває на узбереж-жі цілі міста і спричиняє великі людські жертви.

Землетруси захоплюють великі території і характеризують-ся руйнуванням будівель, споруд, під уламки яких потрапля-ють люди, виникненням масових пожеж і виробничих аварій, затопленням населених пунктів і цілих районів, отруєнням га-зами при вулканічних виверженнях, ураженням людей, прова-лом населених пунктів при обвальних землетрусах; руйнуван-ням і змиванням їх хвилями цунамі, негативною психологіч-ною дією.

Основними параметрами, які характеризують силу і харак-тер зем­летрусу, є інтенсивність енергії на поверхні землі, маг-нітуда і глиби­на осередку.

Магнітуда - величина зміщення ґрунту. Зміщення ґрунту і амплітуда сейсмічних хвиль це одне й те саме. І чим сильніший розмах хвилі, тим більша магнітуда землетрусу.

В Україні сейсмоактивні зони на південному заході й півд.-ні: За­карпатська, Вранча (Румунія), Кримсько-Чорноморська та Південно-Азовська. Найбільш небезпечними сейсмічними областями є Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька, Одеська та Автономна Республіка Крим.

2. Вулканізм.Це сукупність явищ, що обумовлюють проник-нен­ня магми з глибини землі на її поверхні.

Діючі вулкани супроводжуються вибухами, локальними земле­трусами, виділеннями парів ртуті, вміст якої в атмосфер-ному повітрі під час виверження зростає на 1 - 2 порядки. Такі вулкани знищу­ють будівлі, населені пункти. В акваторії Азов-ського моря і Кер­ченської протоки активізація грязьових вул-канів призводить до ви­никнення нових островів та мілин, що загрожує погіршенням умов судноплавства.

3. Зсуви ґрунту.Це зміщення мас гірських порід вниз по схилу під дією сили земного тяжіння без втрати контакту з не-рухомою основою на більш низький гіпсометричний рівень.

Викликають великі завали й обва­лення автомобільних і заліз-ничних шляхів, руйнування будинків і споруд, населених пунктів, ураження і загибель людей.

Найчастіше зсуви бувають у зонах тектонічних порушень, на те­расах озер, водосховищ, морів, на схилах гір і річок.

Причини зсувів є:

А) Природні - збільшення крутизни схилів, підмив їх основи морською чи річковою водою, сейсмічні поштовхи.

Б) Штучні (антропогенні) - руйнування схилів дорожніми канавами, вирубування лісів, неправильний вибір агротехніки для сільського­сподарських угідь на схилах, надмірний винос ґрунту.

Зсуви формуються у зволожених місцях, коли сила тяжіння на­копичених на схилах продуктів руйнування гірських порід переви­щує силу зчеплення ґрунтів.

Зсуви виникають в основному в літній час при великих опадах, у горах або на схилах, на берегах річок і ярів, там, де під верхнім водопроникним шаром знаходиться водотривкий, частіше всього глина. Причина цьому – інфільтрація шарів, з яких складається схил, їх перезволоження, підвищення плас-тичності водотривкого шару, збільшення крутості схилу. Часто зсуви з'являються внаслідок не­обережного або бездумного, без урахування геологічних умов місце­вості, видіння господарства.

Ознакою зсуву може бути: переміщення ґрунту разом з на-саджен­нями, будовами, заклинювання дверей та вікон буді-вель, просочуван­ня води на зсувонебезпечних схилах.

Зсув починається раптово. Спочатку з'являються тріщини у ґрунті, розриви доріг і берегових укріплень, зміщуються будів-лі, споруди, дерева, телефонні і електричні стовпи, руйнуються підземні комуні­кації. При зсувах зі схилів ґрунт захоплює і несе з собою все, що знаходиться на його поверхні.

По глибині залягання зсуви бувають - поверхневі - 1 м., дрібні - 5 м., глибокі - до 20 м., дуже глибокі - понад 20 м.

Залежно від по­тужності зсуви поділяються на - малі - до 10 тис. м3., великі - до 1 млн. м3., дуже великі - понад 1 млн. м3.

Зсуви можуть бути активними та неактивними. На ак­тив-ність впливає гірська порода схилу, що становить основу зсуву, а також наявність вологи. Швидкість руху зсуву може бути від 0,06 м/рік до 3 м/с. Зсуви характерні для західних областей України, а також узбережжя Чорного й Азовського морів. Пло-щі зсувоне­безпечних процесів за останні 30 років зросли в 5 разів. Найбільшо­го зростання вони набули в Закарпатській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Миколаївській, Одеській, Харківській областях і в Криму.

4. Осипи.Це нагромадження щебеню чи ґрунту біля підніж-жя схилів.

5. Обвали.Це відрив брил або мас гірських порід від схилу чи укосу гір або снігових (льодяних) мас та їх вільне па­діння під дією сили тяжіння.

Виникненню цих явищ сприяють геологічна будова місце-вості, на­явність на схилах тріщин та зон дроблення гірських порід, послаб­лення їх зв'язаності під впливом вивітрювання, підмивання, розчи­нення і дії сил тяжіння.

Ці явища спостерігаються на берегах морів, обривах берегів і у горах. До 80 % обвалів виникають у результаті порушень при прове­денні будівельних робіт та гірських розробок.

 

6. Абразія. Це процес руйнування хвилями прибою берегів морів, озер та водосховищ. Абразійний процес найбільш поши-рений на Чорноморському узбережжі. У береговій зоні Криму щорічно зникає 22 га, між дельтою Дунаю та Кримом - 24 га, у північній частині Азовського моря - 19 га. Абразії підпадає до 60 % берегів Азовського та до 30 % — Чорного морів. Швид-кість абразії становить в середньому 1,3 - 4,2 м за рік.

7. Осідання земної поверхні в результаті карсту.Особливу небезпеку викликають ділянки розвитку відкритого карсту, що призводить до виникнення в землі тріщин, у які провалюються будинки, споруди, транспортні засоби. Найбільше поширення осідання земної поверхні має в райо­нах розташування карсто-вих порід і насамперед на території Во­линської, Рівненської, Хмельницької області.

Карстове провалля - западина на поверхні землі, яка ви-никла внаслідок розчинення гірських порід поверхневими чи підземними водами.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 574 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Человек, которым вам суждено стать – это только тот человек, которым вы сами решите стать. © Ральф Уолдо Эмерсон
==> читать все изречения...

2276 - | 2132 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.