Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Небезпечні метеорологічні явища.




ПЛАН-КОНСПЕКТ

На проведення занять з студентами МНАУ

з дисципліни «Безпека життєдіяльності»

Тема № 2. «Небезпеки природного середовища»

Навчальна мета: Ознайомити студентів з основними визначеннями

та поняттями щодо природними стихійними лихами та небезпечними явища-ми, причинами їх виникнення

 

 

Час: 2 години.

 

 

Місце проведення: аудиторія.

 

 

Навчально-матеріальне забезпечення: плакати, стенди, наочні приладдя.

 

 

Література: 1.Желібо Є. П., Заверуха Н.М., Зацарний В.В. Безпека життєдіяльності: Навч. посібник для студентів вищих закладів освіти Украї-ни І – ІV рівнів акредитації/ За ред. Є.П. Желібо і В.М. Пічі. – Київ: «Караве-ла»; Львів: «Новий Світ – 2000», 2001. –320. 2. Желібо Є. П., Заверуха Н.М., Зацарний В.В. Безпека життєдіяльності: Навч. посіб. / За ред. Є.П. Желібо. 4 – е вид. – К.: Каравела, 2005. – 344 с. 3. Скобло Ю.С., Соколовська Т. Б., Ма-зоренко Д. І., Тіщенко Л. М., Троянов М. М. Безпека життєдіяльності: Нав-чальний посібник для вищих навчальних закладів ІІІ – ІV рівнів акредитації. - Київ: Кондор, 2003. – 424 с.: іл. ISBN 966 – 7982 – 10 – 6. 4. З.М. Яремко «Безпека життєдіяльності», Навчальний посібник,- Київ, Центр навчальної літератури. 2005, -320с. 5. Безопасность жизнедеятельности: Учебник / Под ред. проф. Э.А. Арустамова. – 2-е изд. Перераб. и доп. – М.: Изд. дом "Даш-ков и К", 2000. – 678 с. 6. Безпека життєдіяльності: Навч. посіб. / О.С. Баб’як, О.М. Сітенко, І.В. Ківва та ін. – Х.: Ранок, 2000. – 304 с. 7. Заплатинський В. М. Полімовний тлумачний словник з безпеки. Підручник. – К.: Центр уч-бової літератури, 2009. – 120 с. ISBN 978-911-01-0002-1. 8. Заплатинський В., Матис Й. Безопасность в эру глобализации. Монография. – ЦУЛ, 2010.- 142. 9. Іванова І.В., Заплатинський В.М., Гвоздій С.П. "Безпека життєдіяль-ності" навчально-контролюючі тести. – Київ: "Саміт-книга", 2005. – 148 с.

Порядок проведення занять.

Організаційний момент – 3 хв.

 

- перевіряю присутніх;

- оголошую тему та мету заняття, питання, які мають вивчатися.

Викладення матеріалу теми - 72 хв.

Питання, які вивчатимуться:

1. Небезпечні метеорологічні явища.

2. Небезпечні геологічні процеси і явища.

3. Гідрологічні процеси і явища.

4. Фактори природних пожеж.

5. Біологічні небезпеки.

3. Підведення підсумків – 5 хв.

- оголошую оцінкі, відповідаю на запитання;

- вказую на питання, які вимагають підвищеної уваги на самопідготовці.

Завдання на самопідготовку:

1. Вивчити класифікацію негативних факторів середовищ життєдіяльності та їх характеристики.

2. Вивчити природні стихійні лиха та небезпечні явища, причини їх виникнення.

3. Вивчити загальні поняття про глобальні небезпеки.

 

 

Небезпечне природне явище - подія природного походжень-ня або результат діяльності природних процесів, які за своєю інтенсивністю, масштабом поширення і тривалістю можуть вражати людей, об'єкти економіки та довкілля.

Небезпечні метеорологічні явища.

 

Небезпечні метеорологічні явища - природні процеси і яви-ща, що виникають в атмосфері під дією різних природних факторів і їх комбінацій, які можуть створити загрозу життю і здоров'ю людей та завдати шкоди об'єктам економіки і довкіл-ля.

Протягом останнього десятиріччя в Україні зафіксовано близько 240 випадків виникнення катастрофічних природних явищ метеорологічного походження зі значними матеріальни-ми збитками.

Небезпечні метеорологічні явища, що мають місце в Украї-ні:

1. Сильні зливи - Карпатські та Кримські гори.

Сильні зливи є найбільш частими серед стихійних явищ Ук-раїни. Вони спостерігаються щорічно і поширюються на значні території. Частіше за все вони бувають у Карпатах та в горах Криму.

 

2. Град - на всій території України.

В теплий період року сильні дощі супроводжуються градом, що завдає відчутних збитків сільськогосподарським культурам. Град - це атмосферні опади у вигляді частинок льоду неправи-льної форми. Найчастіше град випадає у гірських районах Криму та Карпат.

У 40% випадків випадання граду спостерігається дрібний інтенсивний град. Великий град відмічається в період з кінця серпня до середини вересня в Автономній Республіці Крим, в Полтавській, Чернівецькій, Тернопільській областях, менший - в Сумській, Луганській, Запорізькій, Миколаївській, Одеській та Херсонській областях.

 

3. Сильна спека - степова зона.

В степовій зоні щорічно буває сильна спека з температурою вище 30°С, причому в деякі роки вона перевищує 40 °С.

 

4. Суховії, посухи - степова та східна лісостепова зони.

В Україні інтенсивні суховії спостерігаються майже щоріч-но. Суховії - це вітри з високою температурою і низькою від-носною вологістю повітря. Під час суховіїв посилюється випа-ровування, що при нестачі вологи у ґрунті часто призводить до в'янення та загибелі рослин. Найбільш зазнає дії суховіїв сте-пова зона, а також частково зона лісостепу.

Посухи. Тривала нестача опадів, частіше при підвищеній температурі та низькій вологості повітря, що викликає зниження запасів вологи у ґрунті, і як наслідок погіршення росту, а іноді і загибель рослин. Найчастіше вони зустрічаються на півдні степової зони.

 

5. Урагани, циклони, шквали, смерчі - більша частина тери-торії.

Ураган - це вітер силою 12 балів за шкалою Бофорта. На більшій частині території України вітри зі швидкістю більше 25 м/с бувають майже щорічно. Найчастіше - в Карпатах, в горах Криму та на Донбасі.

Циклони - область низького тиску в атмосфері з мінімумом у центрі. Погода при циклонах переважно похмура з сильними вітрами. В Азово-Чорноморському басейні виділяються своїми руйнівними наслідками осінні циклони. За своїми властивостя-ми, походженням та наслідками вони схожі на тропічні урага-ни.

Шквали можуть виникати в будь-яких місцях України, але найчастіше бувають в степовій, лісостеповій зоні та Поліссі. Це різке короткочасне посилення вітру, іноді до 30-70 м/с зі змі-ною його напрямку. Найчастіше це явище спостерігається під час грози.

Штормовий (шквальний) вітер на території України спосте-рігається дуже часто, а його швидкість буває від 20 до 29 м/с, а іноді і більше 30 м/с. У гірських масивах Криму і Карпат, за-хідних і північно-західних областях країни швидкість вітру до-сягає 40 м/с. Шквалонебезпечна ситуація може виникнути на всій території України.

Смерчі, це атмосферний вихор, що виникає у грозовій хма-рі та розповсюджується у вигляді темного рукава або хобота (частіше декількох) за напрямком до поверхні суші або моря. Він супроводжується грозою, дощем, градом і якщо досягає по-верхні землі, то майже завжди завдає значних руйнувань, вби-раючи у себе воду та предмети, що зустрічаються на його шля-ху, піднімаючи їх високо над землею і переносячи на значні відстані. Руйнівну дію цієї стихії можна порівняти з дією удар-ної хвилі ядерної зброї.

Смерчі супроводжуються сильними зливами і градом, що посилює їх небезпечність. Це найменші за розмірами та найбі-льша за швидкістю обертання форма вихорового руху повітря. За співвідношенням довжини та ширини виділяють дві групи смерчів: змієподібні (лійкоподібні) та хоботоподібні (колонопо-дібні), за місцем виникнення вони поділяються на такі, що сформувалися над сушею і такі, що сформувалися над водою, за швидкістю руйнувань - швидкі, середні та повільні.

В Україні рідко складаються умови для формування смер-чів, в основному це явище спостерігається в серпні. За останні 20 роківі зареєстровано 34 випадки. Найбільш характерні во-ни для степової зони та центрального Полісся. Невеликі смерчі спостерігаються майже щорічно і мають локальний характер. Смерчі завдають значних збитків об'єктам господарювання і призводять до людських жертв.

 

6. Пилові бурі - південний схід степової зони.

Це складні атмосферні явища, що характеризуються пере-носом пилу та піску з сильними та тривалими вітрами, що зни-щують поверхню ґрунту. Пилові бурі за кольором та складом пилу, який переноситься бувають: чорні (чорноземи); бурі та жовті (суглинок, супісок); червоні (суглинки з домішками окис-лів заліза) та білі (солончаки).

Дуже часто бувають короткочасні чорні бурі тривалістю до однієї години, велика кількість їх також може бути тривалістю від 10 до 12 годин і порівняно рідко такі бурі бувають трива-лістю понад добу. Червоні бурі тривають довше - протягом де-кількох днів. Висота підйому пилу може досягати 2-3 км, але найчастіше - 1-1,5 км. В зимово-весняний період у централь-них та південних областях України спостерігаються сніжно-пилові бурі.

 

7. Сильні тумани - південний схід степової зони.

Тумани погіршують видимість на шляхах, створюють пе-решкоди для роботи різних видів транспорту, сприяють заб-рудненню повітря. Сильні тумани спостерігаються переважно в холодну пору року. Найчастіше вони виникають у гірських районах Криму і Карпат та іноді на південному березі Криму. Сезон туманів починається у жовтні, закінчується у квітні.

Кількість днів з туманами тут становить близько 100, а з си-льними туманами - до 80. На підвищених територіях централь-ної та південної частини України (Донецький Кряж, Приазов-ська, Волинська, Подільська Придніпровська височини) кіль-кість днів з туманами складає близько 80, з сильними тумана-ми - до 30. На рівнинній території південної частини Степової зони тумани бувають близько 30 днів на рік, а сильні – 10 - 20 днів протягом року.

 

8. Сильні заметілі - південний схід степової зони.

Це інтенсивне випадання снігу більше 20 мм за півдоби, що при­зводить до погіршення видимості та припинення руху транспорту.

 

9. Снігові заноси – Карпати.

Утворюються під час інтенсивного випадання снігу при бу-ранах, заметілях. При низових заметілях багато снігу нагро­маджується в населених пунктах, на території тваринницьких ферм. Снігом заносяться залізничні й автомобільні шляхи. По-рушується нормальне життя населених пунктів, може тимчасо-во припинитися доставка продуктів хар­чування і кормів.

Сильні снігопади найчастіше спостерігаються в Карпатах, а також в лісостеповій та степовій зонах. На території Закарпат-ської, Івано-Франківської та Львівської областей снігопади бу-вають щорічно протягом січня-лютого, а в прилеглих районах до Карпат іноді і в травні. В основному по території України кількість снігових опадів складає 20 - 30 мм, іноді сягає 40 - 70 мм. В Карпатах в окремих випадках випадає більше 100 мм.

 

10. Значні ожеледі - степова зона.

Це шар щільного прозорого або матового льо­ду діаметром більше 20 мм, що наростає на дротах, земній поверхні, дере-вах, будівлях, предметах і техніці внаслідок замерзання кра-пель дощу, мряки або туману. Виникнення такої стихії пов'яза-не з надходженням південних циклонів, частіше при темпера-турі трохи ниж­че 0 0С. Визначальним фактором небезпечності ожеледі є не інтенсивність, а тривалість цього явища. Сильна ожеледь триває від кількох годин до кількох діб.

11. Сильний мороз - північ Полісся та схід лісостепової зо-ни.

В Україні в зимовий період спостерігаються сильні морози, що сягають – 30 °С та нижче. Найбільш холодна частина краї-ни - східні і північно-східні області (Луганська, Сумська, Хаар-ківська, Чернігівська) та гірські райони Карпат. В цих місце-востях буває температура нижче - 35 °С.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1142 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2338 - | 2092 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.