Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Оцінка собівартості на сучасних гірничодобувних підприємствах України




Найрозвиненішою галуззю паливної промисловості України є вугільна. Вона представлена видобутком кам’яного й бурого вугілля. До складу галузі входять підприємства з видобутку вугілля (шахти) і збагачувальні фабрики. Частка вугілля в паливно-енергетичному балансі України складає 69%, що є одним з найвищих показників у світі. Запаси вугілля в Україні цілком достатні для задоволення власних потреб і забезпечення експортних поставок [9].

Вугільна промисловість України зосереджена в Донецькому, Львівсько-Волинському і Дніпровському басейнах. Найбільші поклади коксівного вугілля найвищої якості залягають у Донецькій області, а антрациту – у Луганській. Однієї із причин високої собівартості кам'яного вугілля Донбасу є більш глибоке залягання шарів і мала їхня потужність. Основним районом залягання бурого вугілля в Україні є Дніпровський басейн. Буре вугілля в порівнянні з кам'яним відрізняється невисокою теплотворністю, крихкістю, значною зольністю, досить високим утримуванням сірки й в окремих родовищах − надмірною зволоженістю.

На рис.1.4 та 1.5. представлено динаміку видобутку вугілля за 2010-2011 роки всіма вугільними підприємствами України та державними гірничодобувними підприємствами [23].

 

Рисунок 1.4 – Видобуток вугілля підприємствами України 12 місяців 2010, 2011 років, тис.тонн.

 

За даними Мінвуглепрому у 2011 році гірничодобувними підприємствами України видобуто вугілля на 6760,4 тис. тонн (або на 9,0%) більше порівняно з відповідним періодом минулого року. В тому числі видобуток енергетичного вугілля збільшився на 5920,4 тис. тонн (або на 11,6%), коксівного – збільшився на 840,0 тис. тонн (або на 3,5%). [23]

Рисунок 1.5 – Видобуток вугілля підприємствами, підпорядкованими Міненерговугілля за 12 місяців 2010-2011 років, тис.тонн.

 

На протязі 2011 року загальний обсяг видобутку вугілля гірничодобувними підприємствами, що підпорядковані Міненерго вугілля України, збільшився порівняно з минулим роком на 3015,8 тис.тонн (або на 8,5%). В тому числі видобуток енергетичного вугілля збільшився на 2930,0 тис.тонн (або на 10,5%), а коксівного зріс на 85,8 тис. тонн (або на 1,2%). Обсяг товарної вугільної продукції, виробленої державними підприємствами, за 2011 рік склав 24140,2 тис.тонн. Протягом 2011 року державними підприємствами вироблено товарної вугільної продукції на суму 15242,1 млн.грн., що на 3186,0 млн.грн. (або на 25,4%) більше порівняно з 2010 роком.

За 2011 рік ціна 1 тонни товарної вугільної продукції, виробленої державними підприємствами, склала 631,4 грн та подорожчала на 55,7 грн. порівняно з 2010 роком. Фактична собівартість 1 тонни товарної вугільної продукції становила 999,6 грн. Протягом 2011 року з державного бюджету надійшло 6710,2 млн. грн. на часткове покриття витрат з собівартості вугільної продукції.

На сьогоднішній день в Україні існує найбільша приватна вертикально-інтегрована енергетична компанія, чиї підприємства ефективно працюють у сферах видобутку та збагачення вугілля, а також на ринках генерації та постачання електроенергії – це ДТЕК. енергетичний підрозділ System Capital Management, найбільшої бізнес-групи України. Двадцять одне підприємство ДТЕК і Корпоративний центр розташовані в Донецькій, Дніпропетровській, Запорізькій і Луганській областях.

Більша частина видобутого вугілля ДТЕК збагачується на власних фабриках і постачається переважно на підприємства генеруючого сегмента ДТЕК. Частина вугілля експортується. Вироблена ТЕС електроенергія постачається на оптовий ринок електроенергії України, де ДТЕК виступає одним із ключових операторів. Закуповувана на ринку енергія власними мережами Компанії надходить найбільшим промисловим споживачам України [31].

На рис. 1.6. та 1.7 зображена середня собівартість видобутку вугілля гірничодобувними підприємствами України та загальні обсяги видобутку вугілля складовими підприємствами ДТЕК.

 

 
 

 

 


Рисунок 1.6 – Середня собівартість видобутку вугілля найбільшими гірничодобувними підприємствами України в 2011 році, грн/тонна [31]

 

 
 

 


Рисунок 1.7 – Видобуток вугілля підприємствами ДТЕК у 2010-2011 роках., тис.тонн [31]

 

ДТЕК володіє унікальним досвідом розвитку вугільних підприємств, що відпрацьовують пласти малої потужності [21]. Це дозволяє мінімізувати собівартість видобутку вугілля. Саме тому найнижча собівартість серед українських виробників вугілля дозволяє мати конкурентоспроможну ресурсну базу для розширення бізнесу генерації.

Досягають зниження собівартості продукції та підвищення продуктивності праці за допомогою інноваційних рішень, програм енергозбереження і введення нової техніки. ДТЕК у 2011 році виконала оснащення вугільних підприємств обладнанням вітчизняного і закордонного виробництва. Було закуплено 34 прохідницьких комбайна компанії SANY (Китай). Було розпочато експлуатацію підвісного підземного транспорту, який дозволяє зменшувати час на проведення монтажно-демонтажних робіт, доставку робітників і транспортування вантажів, забезпечуючи високий рівень безпеки праці гірничих робочих і полегшує умови їх праці. На шахті «Благодатна» відбулось відкриття першої в Україні і найбільш потужної тепло насосної установки на пострадянському просторі. Надалі подібні установку планується вводити і на інших складових компанії ДТЕК.


2 АНАЛІЗ СОБІВАРТОСТІ ПРОДУКЦІЇ ГІРНИЧОДОБУВНОГО ПІДПРИЄМСТВА НА ПРИКЛАДІ ШАХТИ «ПАВЛОГРАДСЬКА»

 

2.1 Загальна характеристика гірничодобувного підприємства шахта «Павлоградська»

 

 

Шахта "Павлоградська" – це успішно працююче підприємство. Поточна ситуація на шахті дозволяє її керівництву здійснити зміни, необхідні для того, щоб надати протидію фінансових наслідків, пов'язаних з виснаженням запасів більш потужних пластів.

Це одна з найкращих шахт в ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля". Вона має великі запаси, хороші умови і низькі виробничі витрати. Шахта була введена в експлуатацію в 1968 році з проектною потужністю 1,2 млн. т/рік.

Шахта містить велику соціальну інфраструктуру, що включає два дитячих садки, стадіон, оздоровчий табір, а також їдальню, теплицю і т. д. Однак незважаючи на це шахта все одно має найнижчі витрати серед виробників вугілля цієї марки на Україну.

Приблизно 75% видобутку реалізується в рядовому вигляді електростанціям, для побутового використання і т. д., а також в держзапас для електростанцій. Решта 25% вугілля збагачуються і реалізуються коксохімічним комбінатам як компонент коксової шихти. Збагачене вугілля та вугілля в держрезерв оплачуються реальними грошима, а решту оплачується бартером і за обміном.

Шахта "Павлоградська" працює під рівниною, підземні води розташовані близько до поверхні, тому значною nроблемою тут є осідання порід, що впливає на собівартість видобутку та технічну здійсненність видобутку вугілля на ділянках під населеними пунктами.

Електропостачання шахти здійснюється від Придніпровської та Курахівської ГРЕС через Павлоградську і Тернівську електростанції. Джерелами водопостачання є водовід «Дніпро-Західний Донбас». Найближчими промисловими підприємствами є сусідні діючі шахти Благодатна, Героїв космосу і ЦЗФ Павлоградська.

Мета діяльності підприємства – задоволення потреб на вугільну продукцію на внутрішньому і зовнішньому ринках, отримання прибутку як результату виробничої і комерційної діяльності при дотриманні законодавства України, реалізація соціальних та економічних інтересів працівників підприємства.

Основні напрямки діяльності підприємства:

– видобуток і реалізація вугільної продукції;

– розвиток виробничо-господарського комплексу, підвищення продуктивності праці та ефективності видобутку вугілля дотримання правил охорони праці;

– впровадження нових методів і способів попередження виробничого травматизму та аварій;

– матеріально-технічне забезпечення виробництва продукції та послуг через систему прямих договорів, або через біржі та інші організації;

– реалізація своєї продукції, майна за цінами і тарифами, встановленими самостійно або на договірній основі;

– автотранспортні послуги та перевезення;

– медичне обслуговування та оздоровлення трудящих;

– надання послуг юридичним і фізичним особам;

– зовнішньоекономічна і зовнішньоторговельна діяльність;

– виконання навантажувально-розвантажувальних робіт і надання транспортних послуг;

Шахта складається із структурних підрозділів, які (залежно від участі в процесі добичі вугілля і виконуваних функцій) розділяються на промислово-виробничі і непромислові. Перші з них (ділянки, цехи, служби) організовуються з метою здійснення технологічно однорідних процесів і розподіляються на основні, допоміжні, обслуговуючі і підсобні. У своїй основі ці підрозділи утворюють виробничу структуру шахти, а сукупність тих та інших – загальну.Очолює гірничодобувне підприємство директор. Керівництво виробничою діяльністю підприємства здійснюють головний інженер та заступник директора з виробництва, які мають у своєму розпорядженні відповідні функціональні підрозділи. Роботою невиробничих підрозділів керують головний бухгалтер, заступники директора з економіки, кадрів, адміністративно-господарської діяльності, начальник юр. відділу та інші.

Основні техніко-економічні та фінансові показники діяльності підприємства шахта «Павлоградська» за 2009-2012 рр. наведено у таблиці 2.1, яка побудована на підставі річних загальних та фінансових звітів (планові та звітні калькуляції собівартості продукції, пояснювальнізаписки про виконання техніко-економічних показників по підприємству) відповідних років.

Динаміку зміни основних показників діяльності шахти «Павлоградська» за період 2009 – 2012 рр. проаналізовано в таблиці 2.2 та проілюстровано на рисунках 2.1-2.

 

Таблиця 2.1 – Техніко-економічні та фінансові показники діяльності шахти «Павлоградська» у 2009-2012 рр.

Показники Одиниці виміру 2009 р. 2010 р. 2011 р. 2012 р.
Видобуток вугілля тонн        
Видобуток вугілля в середньому за день тонн        
Готова вугільна продукція тонн        
Готова вугільна продукція в оптових цінах тис.грн     148137,8  
Товарне вугілля тонн        
Готова товарна продукція в опт.цінах. тис.грн       172423,3
Видобуток вугілля дільницею №1 тонн        
№3 тонн        
№4 тонн        
№5 тонн        
№7 тонн        

Продовження таблиці 2.1

УПР тонн        
Продуктивність праці одного робітника тонн/місяць 47,6 42,2 54,6 59,3
Всього робочих чол        
а) на підземних роботах чол        
б) на поверхні чол        
Керівники чол        
Спеціалісти чол        
Службовці чол        
ППП чол        
Непромислова група чол        
Всього працюючих чол        
Фонд оплати праці всього персоналу тис.грн   34205,7    
Реалізована вугільна продукція тонн        
Реалізація в оптових цінах тис.грн 90189,8   148888,2  
Виробнича собівартість 1т грн 110,46 124,36 138,91 157,36
в тому числі          
матеріали грн 24,42 24,48 28,23 31,38
послуги виробничого хар-ру грн 21,38 15,22 27,37 30,62
паливо грн 0,69 1,56 1,04 1,42
електроенергія грн 5,25 5,76 5,64 6,84
витрати, пов'язані з використанням природних запасів грн 1,42 1,3 1,22 1,35
Матеріальні витрати грн 53,16 48,32 63,5 71,61
Витрати на оплату праці грн 26,81 32,37 34,54 41,53
відрахування на соц.цілі грн 12,54 16,38 16,37 20,24
амортизація грн 14,13 23,81 21,36 19,85
інші грошові витрати грн 3,82 3,48 3,14 4,13
адміністративні витрати грн 3,64 5,35 3,14 3,37
витрати на збут грн 1,55 1,01 0,34 0,57
Повна собівартість 1 т тис.грн 115,65 130,7 142,39 161,30
Повна собівартість готової вугільної продукції тис.грн        
Собівартість товарної вугільної продукції тис.грн        
Прибуток від випуску тис.грн - 1110     11101,3
Ціна реалізації 1 т вугілля грн 114,3 130,7 151,15 172,4
Рентабельність від випуску % - 1,2   6,2 6,9
Зольність видобутого вугілля % 42,5 39,5 38,7 37,4

Таблиця 2.2 – Динаміка зміни основних показників діяльності шахти «Павлоградська» за 2009-2012 рр.

  Показники ∆2010-2009 ∆2011-2010 ∆2011-2012
(+,-) % (+,-) % (+,-) %
Видобуток вугілля - 130000,0 - 10,2 252000,0 21,9 333000,0 26,0
Видобуток вугілля в середньому за місяць - 388,0 - 10,7 708,0 21,9 863,0 23,9
Готова вугільна продукція 86506,0 10,8 89072,0 10,0 201706,0 25,1
Готова вугільна продукція в оптових цінах 24542,0 26,7 31668,8 27,2 81542,0 88,7
Товарне вугілля 82347,0 10,3 90654,0 10,3 202482,0 25,4
Готова товарна продукція в опт.цінах. 23708,0 25,9 32040,0 27,8 81052,3 88,7
Видобуток вугілля дільницею №1 25609,0 17,7 11063,0 6,5 66243,0 45,8
№3 - 9499,0 - 4,0 21251,0 9,3 47558,0 20,0
№4 - 112208,0 - 49,1 26637,0 22,9 - 56585,0 - 24,8
№5 26074,0 13,2 69165,0 31,0 137164,0 69,7
№7 36237,0 14,5 78014,0 27,3 144995,0 58,1
УПР - 96213,0 - 43,1 45870,0 36,2 - 6375,0 - 2,9
Продуктивність праці одного робітника - 5,4 - 11,3 12,4 29,4 11,7 24,6
Всього робочих 28,0 1,2 - 129,0 - 5,7 - 66,0 - 2,9
а) на підземних роботах 6,0 0,3 - 114,0 - 6,4 - 79,0 - 4,4
б) на поверхні 22,0 4,8 - 15,0 - 3,1 13,0 2,8
Керівники - 5,0 - 2,3 - 2,0 - 0,9 - 9,0 - 4,1
Спеціалісти - 4,0 - 4,5 - 1,0 - 1,2 - 4,0 - 4,5
Службовці 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
ППП 19,0 0,7 - 132,0 - 5,1 - 79,0 - 3,1
Непромислова група 41,0 13,1 - 32,0 - 9,1 17,0 5,4
Всього працюючих 60,0 2,1 - 164,0 - 5,6 - 62,0 - 2,2
Фонд оплати праці всього персоналу 8503,7 33,1 4761,3 13,9 21211,0 82,5
Реалізована вугільна продукція 92785,0 11,8 104117,0 11,8 222530,0 28,3
Реалізація в оптових цінах 24889,2 27,6 33809,2 29,4 83890,2 93,0

Продовження таблиці 2.2

Виробнича собівартість 1тонни 13,9 12,6 14,6 11,7 46,9 42,5
в тому числі            
матеріали 0,1 0,2 3,8 15,3 7,0 28,5
послуги виробничого хар-ру - 6,2 - 28,8 12,2 79,8 9,2 43,2
паливо 0,9 126,1 - 0,5 - 33,3 0,7 105,8
електроенергія 0,5 9,7 - 0,1 - 2,1 1,6 30,3
витрати, пов'язані з використанням природних запасів - 0,1 - 8,5 - 0,1 - 6,2 - 0,1 - 4,9
Матеріальні витрати - 4,8 - 9,1 15,2 31,4 18,5 34,7
Витрати на оплату праці 5,6 20,7 2,2 6,7 14,7 54,9
відрахування на соц.цілі 3,8 30,6 0,0 - 0,1 7,7 61,4
амортизація 9,7 68,5 - 2,5 - 10,3 5,7 40,5
інші грошові витрати - 0,3 - 8,9 - 0,3 - 9,8 0,3 8,1
адміністративні витрати 1,7 47,0 - 2,2 - 41,3 - 0,3 - 7,4
витрати на збут - 0,5 - 34,8 - 0,7 - 66,3 - 1,0 - 63,2
Повна собівартість 1т 15,1 13,0 11,7 8,9 45,7 39,5
Повна собівартість 23432,0 25,2 23084,0 19,8 69263,0 74,4
Собівартість товарної вугільної продукції продукції 22598,0 24,4 23455,0 20,4 68841,0 74,4
Прибуток від випуску 1110,0 - 100,0 8585,0 - 12211,3  
Ціна реалізації 1т вугілля 16,4 14,3 20,5 15,6 58,1 50,8
Рентабельність від випуску - 1,2 - 100,0 6,2 - 8,1 475,0
Зольність вугілля - 3,0 - 7,1 - 0,8 - 2,0 - 5,1 - 12,0

 

Як видно з таблиці 2.2, по багатьом показникам просліджується позитивна динаміка. За розглянутий період обсяг видобутого вугілля збільшився в натуральному виразі на 333 тис. тонн, готова вугільна продукція в оптових цінах збільшилась на 81542 тис. грн., або приріст на 23,9%. Зменшилась кількість робочих на даному гірничодобувному підприємстві на 2,9%. Продуктивність праці одного робітника за місяць зросла на 11,7 тонн/місяць. Фонд оплати праці всього персоналу збільшився на 21211 тис. грн. Покращилися фінансові показники діяльності шахти «Павлоградська» у порівнянні з 2009 роком: виручка від реалізації продукції підвищилась 83890,2 тис грн. або на 93%; прибуток від операційної діяльності збільшився на 12211,3 тис грн. Рентабельність від випуску вугільної продукції підвищилась у 2012 році на 8,1%, або приріст склав 475%. Зольність видобутого вугілля поступово зменшується і в 2012 році становить 38,7%, що менше ніж в 2009 р. на 5,1%. Ціна вугільної продукції зросла на 58,1 грн або на 50,8%.

Рисунок 2.1 – Динаміка зміни основних економічних показників діяльності шахти «Павлоградська» за період 2009-2012 рр.

Рисунок 2.2 – Динаміка зміни основних економічних показників діяльності шахти «Павлоградська» за період 2009-2012 рр.

Динаміка вищерозглянутих розглянутих техніко-економічних показників свідчить про те, що підприємство в останні роки активізує свою діяльність. В той же час збільшення обсягів виробництва вугільної продукції призвело до збільшення витрат підприємства. Так, загальні витрати на виробництво зросли на 69263 тис. грн або на 74,4%, в той час, коли обсяги видобутого вугілля зросли лише на 26%. Тому необхідність впровадження ефективної системи використання ресурсів, розроблення нових методів формування собівартості продукції та пошуку шляхів її зниження на даному підприємстві.

 

2.2 Аналіз загальної суми витрат на виробництво продукції

 

 

Розглянемо загальні витрати на виробництво та реалізацію вугільної продукції шахтою «Павлоградська» у період з 2009 по 2012 роки в табл.2.3.

 

Таблиця 2.3 – Загальні витрати на виробництво вугільної продукції за період 2009-2012 рр.

Показник Сума, тис.грн. Абсолютні відхилення, тис.грн.
        ∆2010-2009 ∆2011-2010 ∆2012-2011
Повна собівартість              
у тому числі              
змінні витрати         12877,567   14330,1
постійні витрати         10554,433   8416,9

 

В період з 2009 по 2012 роки на даному гірничодобувному підприємстві спостерігається динаміка росту загальної суми витрат на виробництво та реалізацію вугільної продукції. У 2012 році частка змінних витрат становить 48,7%, постійних – 51,3%. Результати аналізу собівартості свідчать, що змінні витрати підвищуються з кожним роком і в 2012 році становлять 14330,1 тис. грн., цей показник більше аналогічного в 2009 році на 174,9%. Постійні витрати в 2011 році залишались на рівні 2010, але вже в 2012 знов зростають на 8416,9 тис. грн., загалом в порівнянні з 2009 роком вони збільшились на 29,5%.Повна собівартість вугільної продукції у 2012 році становить 162300 тис. грн. в порівнянні з 2009 вона зросла на 69263 тис. грн. або на 74,4 %.

В табл.2.4. представлено елементи витрат на виробництво та реалізацію вугільної продукції на шахті «Павлоградська».

 

Таблиця 2.4 – Елементи витрат на виробництво та реалізацію продукції у період 2009-2012 рр.

Елементи витрат Сума, тис.грн. Абсолютні відхилення, тис.грн.
        ∆2010-2009 ∆2011-2010 ∆2012-2011
Матеріальні витрати              
в тому числі:  
матеріали              
паливо           - 371  
електроенергія              
послуги вир.характеру         - 3639    
витрати пов'язані з використанням природних ресурсів              
Заробітна плата              
Відрахування до фонду соціального.захисту              
Амортизація           - 281 - 958
Інші витрати           - 26  
Адмін.витрати           - 1686  
Витрати на збут         - 350 - 562  

Продовження таблиці 2.4

Повна собівартість              
у тому числі  
змінні витрати         12877,5   14330,1
постійні витрати         10554,4   8416,9

 

У 2010 році витрати на матеріали зросли на 2165 тис. грн., паливо та електроенергія на технологічні цілі відповідно на 835 та 909 тис. грн., але витрати на послуги виробничого характеру знизились на 3639 тис. грн..

Зростання заробітної плати на 7280 тис. грн. В 2010 році стан обладнання на гірничодобувному підприємстві не є задовільним, величина амортизації зросла на 9847 тис. грн. Витрати на збут знижуються через встановлення постійних зв’язків і підписання довгострокових контрактів зі споживачами вугільної продукції даного підприємства.

Наявна галузева особливість формування собівартості видобутку вугілля, яка полягає у тому, що в структурі витрат близько 60% становлять постійні витрати. Основні витрати, які в структурі собівартості займають більше 70%, пов’язані з придбанням необхідних матеріалів та оплатою праці.

Однією з причин збільшення загальної суми витрат на виробництво та реалізацію продукції в 2011 році є зростання обсягу вугільної продукції. Відбувається значне підвищення рівня матеріальних витрат з 43052 тис. грн. до 62233 тис. грн. (зросли на 19181 тис. грн.) за рахунок зростання витрат на послуги виробничого характеру (витрати на оплату сторонніх підприємств по ремонту, монтажно-налагоджувальних робіт та інш.), та витрат на матеріали.

У 2012 році спостерігається підвищення величини матеріальних витрат на 9819 тис. грн. у порівнянні з 2011 роком. Зростає величина витрат на заробітну плату виробничих працівників на 7938 тис. грн. і відрахувань до фонду соц. захисту. Величина амортизації у 2012 році знизилась на 958 тис. грн.

Загалом на даному гірничодобувному підприємстві витрати на виробництво та реалізацію вугільної продукції зростають з кожним роком. Основними елементами, що зростають являються матеріальні витрати та витрати на оплату праці, що є особливістю для підприємств даної галузі.

Розглянемо структуру витрат на виробництво та реалізацію вугільної продукції, отримані дані і абсолютні відхилення занесемо у таблицю 2.5.

 

Таблиця 2.5 – Структура витрат та абсолютні відхилення 2009-2012 рр.

Елементи витрат Структура витрат, % Абсолютні відхилення,%
        09-10 10-11 11-12
Матеріальні витрати 46,0 30,8 44,6 44,4 - 15,2 7,6 - 0,2
в тому числі:  
матеріали 21,1 15,6 19,8 19,5 - 5,5 1,1 - 0,3
паливо 0,6 1,0 0,7 0,9 0,4 - 0,5 0,2
електроенергія 4,5 3,7 4,0 4,2 - 0,8 - 0,4 0,2
послуги вир.характеру 18,5 9,7 19,2 19,0 - 8,8 7,6 - 0,2
витрати за використ. прир.ресурсів 1,2 0,8 0,9 0,8 - 0,4 - 0,1 - 0,1
Заробітна плата 23,2 20,7 24,3 25,7 - 2,5 - 0,5 1,4
Відрахування до фонду соц.захисту 10,8 10,5 11,5 12,5 - 0,3 - 1,0 1,0
Амортизація 12,2 15,2 15,0 12,3 3,0 - 3,2 - 2,7
Інші витрати 3,3 2,2 2,2 2,6 - 1,1 -0,5 0,4
Адмін.витрати 3,1 3,4 2,2 2,1 0,3 - 1,9  
Витрати на збут 1,3 0,6 0,2 0,4 - 0,7 - 0,5 0,2
Повна собівартість         - - -
у тому числі  
змінні витрати 30,9 35,7 46,4 48,7 4,8 10,6 2,3
постійні витрати 69,1 64,3 53,6 51,3 - 4,8 - 10,6 - 2,3

 

На рисунках 2.3-6 графічно представлено частки кожного елементу витрат в загальній їх структурі по рокам (2009-2012).

 

Рисунок 2.3 – Структура витрат на виробництво та реалізацію вугільної продукції за 2009 рік

 

В 2009 році (та в наступних роках) представлена галузева особливість формування собівартості видобутку вугілля: величину собівартості даної продукції значною мірою формують виробничі витрати. Основними витратами виступають витрати, пов’язані з придбанням необхідних матеріалів (в загальній структурі становлять 46%) та оплатою праці основних робітників (23,2% + відрахування до фонду соц. захисту 10,8%).

 

Рисунок 2.4 – Структура витрат на виробництво та реалізацію вугільної продукції в 2010 році.

Найбільше зазнали змін у 2010 році матеріальні витрати, частка яких у загальній структурі витрат зменшилась з 46% до 30,8%.

Рисунок 2.5 – Структура витрат на виробництво вугільної продукції за 2011 рік

Рисунок 2.6 – Структура витрат на виробництво та реалізацію вугільної продукції за 2012 рік

 

Вагому частку витрат займають матеріальні витрат та витрати на оплату праці., вони становлять відповідно 44,4% та 25,7%. Найменшу частку в загальній структурі витрат займають адміністративні витрати, витрати на збут та інші витрати.

Отже в період з 2009 по 2012 роки підвищуються щорічні суми витрат на виробництво та реалізацію вугільної продукції. У 2012 році загальна сума витрат становить 162300 тис. грн. в порівнянні з аналогічним показником 2009 року – 93037 тис. грн.(за 3 роки збільшення на 69263 тис. грн.). Матеріальні витрати зменшились лише у 2010 році, але в подальшому зростають разом з підвищенням виробництва вугільної продукції, зміною цін на ринку на необхідні матеріали, паливо, електроенергію.

На рисунку 2.7 зображено динаміку загальної суми витрат на виробництво та реалізацію вугільної продукції за 4 розглянутих роки.

 

Рисунок 2.7 – Динаміка загальної суми витрат на виробництво та реалізацію вугільної продукції за 2009-2012 роки, тис. грн.

 

Загальна сума витрат на виробництво продукції може змінитися через: обсяг випуску продукції (VВПзаг), структуру продукції (ПВі), рівень змінних витрат на одиницю продукції (bі), суму постійних витрат (А) [40, c. 225]:

 

Взаг = ∑(VВПзаг × ПВі × bі) + А, (2.1)

де VВПзаг - обсяг випуску продукції;

ПВі – структура продукції;

bі – рівень змінних витрат на одиницю продукції;

А – сума постійних витрат.

У табл. 2.6 наведено початкові дані для проведення факторного аналізу впливу факторів на досліджувані витрати підприємства гірничодобувної промисловості за 2009-2012 роки.

 

Таблиця 2.6 – Початкові дані для факторного аналізу загальної суми витрат

Початкові дані        
Обсяг випуску продукції в цілому по підприємству (VВПзаг), тонн        
Структура продукції (Пві)        
Рівень змінних витрат на одиницю продукції (bi), грн 35,73 46,72 66,03 78,55
Сума постійних витрат на весь випуск продукції (А), тис.грн        

 

Виконаємо факторний аналіз загальної суми витрат на виробництво та реалізацію вугільної продукції попарно по рокам та занесемо отримані результати розрахунків до таблиць 2.7-2.9.

 

Таблиця 2.7 – Факторний аналіз загальної суми витрат на виробництво та реалізацію продукції 2009-2010 рр.

Витрати 2009-2010 років Сума, тис.грн Фактори зміни витрат  
VВП тис.грн ПВі bi, грн А тис.грн  
2009 року: ∑(VВПі2009 × bі2009) + А2009   804,5   35,73    
За рівнем 2009 р, перерахованим на обсяг продукції у 2010р. та структуру 2009: ∑(VВПі2009 × bі2009) × Ктп + А2009, Ктп = = 1,108   804,5   35,73    
За рівнем 2009 р. при обсягу продукції 2010 року і структурі 2010: ∑(VВПі2010 × bі2009) + А2009   891,0   35,73    
У 2010р. при рівні постійних витрат 2009 року: ∑(VВПі2010 × bі2010) + А2009   891,0   46,72    
2010 року: ∑(VВПі2010 × bі2010) + А2010:   891,0   46,72    
 

Так як на гірничодобувному підприємстві збільшився обсяг видобутку вугілля (на 11%), то підвищилися обсяг випуску вугільної продукції і сума витрат в 2010 році зросла на 3087 тис. грн. Оскільки особливістю підприємств даного типу є однорідна продукція - вугілля, то сума витрат за рахунок структури випуску не змінюється, так як продукція залишається сталою. Сума витрат на виробництво та реалізацію вугільної продукції в 2010 році зросла за рахунок підвищення рівня змінних витрат на 9791 тис. грн.. (105915- 96124). Постійні витрати зросли на 10554 тис. грн. (116469-105915). Загальна сума витрат на виробництво та реалізацію вугільної продукції збільшилась на 23432 тис. грн.. (116469-93037), або на 25,2%.

 

Таблиця 2.8 – Факторний аналіз загальної суми витрат 2010-2011 рр.

Витрати 2010-2011 років Сума, тис.грн Фактори зміни витрат  
VВП тис.грн ПВі bi, грн А тис.грн  
2010 року: ∑(VВПі2010 × bі2010) + А2010   891,0   46,72    
За рівнем 2010 р, перерахованим на обсяг продукції у 2011р. та структуру 2010: ∑(VВПі2010 × bі2010) × Ктп + А2010 Ктп = = 1,1   980,1   46,72    
За рівнем 2010 р. при обсягу продукції 2011 року і структурі 2011: ∑(VВПі2011 × bі2010) + А2010         980,1   46,72    
У 2011 р. при рівні постійних витрат 2010 року: ∑(VВПі2011 × bі2011) + А2010   980,1   66,03    
2011 року: ∑(VВПі2011 × bі2011) + А2011:   980,1   66,03    
 

 

Отже, у зв’язку зі збільшенням випуску вугільної продукції в натуральному вираженні на 10 % (Ктп = 1,1) запланована сума витрат в 2011 році зросла на 4164 тис. грн (120633 – 116469). За рахунок підвищення рівня змінних витрат загальна сума витрат збільшилась в 2011 р. на 21168 тис. грн. Загальна сума витрат на виробництво на підприємстві та реалізацію вугільної продукції на підприємстві зросла у порівнянні з 2010 роком на 23084 тис. грн.., або на 19,8 %, це за рахунок зміни обсягу виробництва продукції та підвищення змінних та постійних витрат.Основною причиною зростання показників по витратам підприємства у 2011 було збільшення обсягів виробництва, що відповідно призвело до збільшення основних витрат.

 

Таблиця 2.9 – Факторний аналіз загальної суми витрат 2011-2012 рр.

Витрати Сума, тис.грн Фактори зміни витрат  
VВП тис.грн ПВі bi, грн А тис.грн  
2011 року: ∑(VВПі2011 × bі2011) + А2011       66,03    
За рівнем 2011 р, перерахованим на обсяг продукції у 2012 р. та структуру 2011: ∑(VВПі2011 × bі2011) × Ктп+ А2011 Ктп = = 1,03       66,03    
За рівнем 2011 р. при обсягу продукції 2012 року і структурі 2012: ∑(VВПі2012 × bі2011) + А2011       66,03    
У 2012 р. при рівні постійних витрат 2011 року: ∑(VВПі2012 × bі2012) + А2011       78,55    
2012 року: ∑(VВПі2012 × bі2012) + А2012:       78,55    
 

 

У 2012 році відбулось зростання випуску вугільної продукції на 3%, що призвело до підвищення суми витрат в цьому році у порівнянні з 2011 на 1946 тис. грн. Сума витрат на виробництво та реалізацію вугільної продукції в 2012 році зросла за рахунок підвищення рівня змінних витрат на 12384 тис. грн. Одним з факторів впливу на суму витрат являються постійні витрати, що зросли у 2012 році на 8417 тис. грн. Загальна сума витрат на виробництво та реалізацію вугільної продукції на гірничодобувному підприємстві зросла у порівнянні з 2011 роком на 22747 тис. грн., або на 16,3%.Отже, основними факторами впливу на суму витрат з 2009 по 2012 роки виступають зростання обсягів виробництва, і відповідно зміни рівня постійних та змінних витрат.

 

2.3 Аналіз собівартості одиниці продукції

 

 

Вплив факторів першого порядку на зміну рівня собівартості одиниці продукції визначають за допомогою факторної моделі [40, c. 232]

 

, (2.2)

 

де Сі – собівартість одиниці продукції;

Аі – сума постійних витрат на обсяг продукції;

VВПі – обсяг випуску продукції у фізичних одиницях;

Ві – сума змінних витрат на одиницю продукції.

У таблиці 2.10 наведені необхідні дані для факторного аналізу собівартості вугільної продукції.

 

Таблиця 2.10 – Початкові дані для факторного аналізу собівартості продукції в 2009-2012 рр.

Показник Значення показника Абсолютні відхилення
        2010-2009 2011-2010 2011-2012
Обсяг виробництва, тонн              
Сума постійних витрат, грн.              
Змінні витрати на одиницю продукції, грн 35,73 46,72 66,03 78,55 10,99 19,31 12,52
Собівартість 1 тонни, грн 115,65 130,7 142,4 161,3 15,05 11,70 18,71

Розрахуємо вплив факторів на зміну собівартості продукції підприємства використовуючи метод ланцюгових підстановок та встановимо вплив факторів на собівартість 1 тонни вугільної продукції і занесемо результати в табл. 2.11.

 

Таблиця 2.11 – Аналіз собівартості одиниці вугільної продукції

Вид продукції Собівартість одиниці продукції, тис. грн Зміна собівартості,
загальне у т. ч. за рахунок
  умовний1 умовний2     VВП А Ві
Вугілля 115,65 107,88 119,73 130,7 15,05 - 7,77 11,85 10,97

 

Продовження таблиці 2.11

Вид продукції Собівартість одиниці продукції, тис. грн Зміна собівартості,
загальне у т. ч. за рахунок
  умовний1 умовний2     VВП А Ві
Вугілля 130,7 123,08 123,08 142,4 11,7 - 7,63   19,31

 

Закінчення таблиці 2.11

Вид продукції Собівартість одиниці продукції, тис. грн Зміна собівартості,
загальне у т. ч. за рахунок
  умовний1 умовний2     VВП А Ві
Вугілля 142,4 140,41 148,78 161,3 18,91 - 1,98 8,37 12,52

 

Підприємству на вдалось утримати собівартість вугільної продукції на значеннях попередніх років, тому у 2012 році собівартість 1 тонни становить 161,3 грн., що більше на 18,91 грн. в порівнянні з 2011 роком, що на 45,65 грн вище собівартості 1 тонни у 2009 році. Основним фактором підвищення собівартості вугільної продукції виступає ріст змінних та постійних витрат.

Розглянемо собівартість продукції за кожною статтею витрат (табл.2.12).

 

 

Таблиця 2.12 – Аналіз собівартості одиниці продукції за статтями витрат.

  Витрати на 1 т вугільної продукції, грн Структура витрат,%
Стаття витрат     відхилення     відхилення
Матеріали 24,42 26,6 2,18 21,12% 20,35% - 0,77%
Паливо 0,69 1,56 0,87 0,60% 1,19% 0,60%
Електроенергія 5,25 5,76 0,51 4,54% 4,41% - 0,13%
Витрати з використ природних ресурсів 1,42 1,3 - 0,12 1,23% 0,99% - 0,23%
Послуги вир.хар-ру 21,38 15,22 - 6,16 18,49% 11,64% - 6,84%
Зарплата виробничих робочих 26,81 32,37 5,56 23,18% 24,76% 1,58%
Відрахування на соц. заходи 12,54 16,38 3,84 10,84% 12,53% 1,69%
Витрати на утримання та експлуатацію обладнання 14,13 21,69 7,56 12,22% 16,59% 4,37%
Інші виробничі витрати 3,82 3,48 - 0,34 3,30% 2,66% - 0,64%
Адміністративні витрати 3,64 5,35 1,71 3,15% 4,09% 0,95%
Витрати на збут 1,55 1,01 - 0,54 1,34% 0,77% - 0,57%
Усього 115,65 130,7 15,1 100,00% 100,00% 0,00%

 

Продовження таблиці 2.12

  Витрати на 1 т вугільної продукції, грн Структура витрат,%
Стаття витрат     відхилення     відхилення
Матеріали 26,6 28,23 3,75 20,35% 19,83% - 0,52%
Паливо 1,56 1,04 - 0,52 1,19% 0,73% - 0,46%
Електроенергія 5,76 5,64 - 0,12 4,41% 3,96% - 0,45%
Витрати з використ. природних ресурсів 1,3 1,22 - 0,08 0,99% 0,86% - 0,14%
Послуги вир. хар-ру 15,22 27,37 12,15 11,64% 19,22% 7,58%
Зарплата виробничих робочих 32,37 34,54 2,17 24,76% 24,26% - 0,51%
Відрахування на соц. заходи 16,38 16,37 - 0,01 12,53% 11,50% - 1,03%
Витрати на утримання та експлуатацію обладнання 21,69 21,36 - 2,45 16,59% 15,00% - 1,59%
Інші виробничі витрати 3,48 3,14 - 0,34 2,66% 2,21% - 0,46%
Адміністративні витрати 5,35 3,14 - 2,21 4,09% 2,21% - 1,89%
Витрати на збут 1,01 0,34 - 0,67 0,77% 0,24% - 0,53%
Усього 130,7 142,4 11,7 100,00 100,00 -

 

Закінчення таблиці 2.12

  Витрати на 1 т вугільної продукції, грн Структура витрат,%
Стаття витрат     відхилення     відхилення
Матеріали 28,23 31,38 + 3,15 19,83 19,45 - 0,37
Паливо 1,04 1,42 + 0,38 0,73 0,88 + 0,15
Електроенергія 5,64 6,84 + 1,20 3,96 4,24 + 0,28
Витрати з використ природних ресурсів 1,22 1,35 + 0,13 0,86 0,84 - 0,02
Послуги вир.хар-ру 27,37 30,62 + 3,25 19,22 18,98 - 0,24
Зарплата виробничих робочих 34,54 41,53 + 6,99 24,26 25,75 + 1,49
Відрахування на соц.заходи 16,37 20,24 + 3,87 11,50 12,55 + 1,05
Витрати на утримання та експлуатацію обладнання 21,36 19,85 - 1,51 15,00 12,31 - 2,69
Інші виробничі витрати 3,14 4,13 + 0,99 2,21 2,56 + 0,36
Адміністративні витрати 3,14 3,37 + 0,23 2,21 2,09 - 0,12
Витрати на збут 0,34 0,57 + 0,23 0,24 0,35 + 0,11
Усього 142,39 161,30 + 18,91 100,00 100,00 -

 

У 2012 році собівартість 1 тонни вугільної продукції становить 161,3 грн., що вище на 45,65 грн., ніж в 2009 році.

Збільшення витрат щорічно відбувається по статті «Матеріали», «Заробітна плата основних виробничих робочих» та «Відрахування на соціальні заходи». По «Послугам виробничого характеру» з 2010 року відбувається підвищення витрат, в тому числі по статтям: «Доставка вугілля на переробку», «Послуги ремонтних підприємств» (послуги монтажно-налагоджувальних управлінь), «Інші витрати та послуги» (за рахунок непланових витрат по ремонту виробничих ділянок). На рисунку 2.10 представлено динаміку собівартості вугільної продукції.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 392 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Либо вы управляете вашим днем, либо день управляет вами. © Джим Рон
==> читать все изречения...

2230 - | 1968 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.