Сутність, об’єкти і суб’єкти внутрішньогосподарського контролю
У сучасних умовах господарювання з появою нових форм власності та організаційно-правових форм бізнесу якісно нового значення набуває організація і здійснення внутрішньогосподарського контролю.
Внутрішньогосподарський контроль - це систематична діяльність працівників підприємства або його власника, спрямована на виявлення відхилень фактичного стану суб'єкта господарювання від його заданих параметрів, усунення і попередження їх появи у майбутньому.
Тобто внутрішньогосподарський контроль включає контрольні функції, які забезпечуються власниками (керівниками) підприємств відповідно до чинного законодавства та передбачає надання незалежної оцінки відповідності діяльності підприємства поставленим завданням.
До завдань внутрішньогосподарського контролю належать:
- надання інформації про господарські процеси, які відбуваються;
- надання допомоги в прийнятті найбільш ефективних управлінських рішень;
- оцінка правильності прийнятих рішень, своєчасності та результативності їх виконання;
- своєчасне виявлення та усунення умов і факторів, які заважають ефективній діяльності підприємства;
- коригування діяльності суб'єкта господарювання та його структурних підрозділів.
Виходячи з наведених завдань об'єктами контролю є майно, капітал, зобов'язання підприємства, господарські процеси та їх результати, а також діяльність відповідних посадових осіб. Суб’єктами внутрішньогосподарського контролю виступає власник підприємства, спеціалізовані служби, створені на підприємстві для здійснення контролю, управлінський персонал та обліковий персонал на чолі з головним бухгалтером.
Функціонування бухгалтерського контролю
Бухгалтерський контроль - це систематична та постійна діяльність суб'єктів контролю щодо забезпечення достовірності бухгалтерської інформації, яку здійснює обліковий персонал на чолі з головним бухгалтером.
Важливість здійснення бухгалтерського контролю пов'язана з тим, що він забезпечує виконання контрольної функції бухгалтерського обліку, зокрема, контроль за законністю і доцільністю господарських операцій для оперативного усунення виявлених відхилень і помилок. Враховуючи це, бухгалтерський контроль є найбільш важливою складовою адміністративного контролю і контролю власника.
Бухгалтерський контроль як невід'ємна складова бухгалтерського обліку характеризується систематичністю і постійністю здійснення і передбачає:
- контроль дотримання облікової політики;
- оцінку достовірності бухгалтерської інформації;
- перевірку дотримання правильності облікових процедур;
- перевірку точності облікових записів;
- контроль за збереженням активів;
- попередження помилок і зловживань;
- визначення ефективності окремих операцій;
- розподіл обов'язків з ведення бухгалтерського обліку від обов'язків з управління підрозділами та зі зберігання запасів і грошових коштів.
Об'єктами бухгалтерського контролю є обліковий процес і діяльність облікових та інших працівників підприємства.
Завданнями бухгалтерського контролю є забезпечення достовірності, об'єктивності та своєчасності облікових даних і бухгалтерської інформації, а також правильності ведення бухгалтерського обліку. Реалізація завдань забезпечується розподілом обов'язків з ведення бухгалтерського обліку та зберігання майна підприємства.
Головне завдання керівництва та облікового персоналу в процесі здійснення бухгалтерського контролю полягає у здійсненні заходів, які забезпечують своєчасне документування господарських операцій, збереження майна підприємства. Облікові дані, документи повинні бути точними, забезпечувати достатню впевненість у тому, що всі активи належним чином контролюються, а всі господарські операції адекватно відображаються у бухгалтерському обліку. Наприклад, якщо відділ постачання підтвердив надходження матеріалів актом приймання, то розрахунковий відділ бухгалтерської служби може звірити кількість і вартість цих матеріалів з даними рахунку-фактури постачальника.
Контрольні обов'язки головного бухгалтера передбачають організацію документообороту підприємства, контроль за збереженням майна підприємства, нагляд за діяльністю облікового персоналу, контроль достовірності облікових даних.
Для всіх працівників підприємства обов'язковими є вимоги головного бухгалтера щодо своєчасного і правильного документального оформлення господарських операцій і подання до бухгалтерської служби необхідних документів та відомостей. Грошові та розрахункові документи, а також документи, які засвідчують фінансові й кредитні зобов'язання без підпису головного бухгалтера недійсні та не можуть прийматися до виконання.
Таким чином, здійснення бухгалтерського контролю забезпечує реалізацію цілей власника суб'єкта господарювання; попередження зривів у роботі; виявлення невикористаних ресурсів; попередження нераціональних витрат і безгосподарності; попередження незаконних дій; застосування заходів щодо попередження відхилень і недоліків у майбутньому; визначення відповідності господарської діяльності прийнятим управлінським рішенням; оцінку ступеня виконання управлінських рішень та ін.