Лекція 9 Основи адміністративного права
Питання теми
1 Поняття, предмет і метод адміністративного права України.
2 Державна служба і державні службовці.
3 Адміністративна відповідальність.
Основні терміни теми: адміністративне право, управління, державне управління, державна служба, посада, посадова особа, корупція, адміністративний примус, адміністративне правопорушення, адміністративне затримання, адміністративне стягнення, адміністративний штраф, оплатне вилучення предмета, конфіскація, адміністративний арешт.
Інформаційний блок
Поняття, предмет і метод адміністративного права України
У житті людини управління займає важливе місце. Без управлінського впливу неможливе існування, функціонування і розвиток держави, суспільства в цілому.
Управління – це такий вид діяльності, що полягає у здійсненні управлінського або організуючого впливу на будь – які сфери і галузі суспільного життя.
У перекладі з латинської мови термін адміністрація (аdministratio) означає управління, керівництво. Цей термін має декілька значень: управлінська діяльність державних органів, організаційна діяльність в сфері управління; органи виконавчої влади держави тощо.
Адмініструвати - означає керувати, управляти.
Отже, управління тісно пов'язане з адміністративним правом. Однак, поняття “управління” набагато ширше від поняття “адміністрування”.
Управлінський процес як багатоманітне явище здійснюється у природі, техніці та суспільстві.
Біологічне управління - це управління в рослинному і тваринному світі живими організмами.
Технічне - управління різноманітними машинами, механізмами, технічними засобами з допомогою математичних формул і символів.
Соціальне управління - це управління в суспільстві, в якому і суб'єктом, і об'єктом управління є людина.
Виділяють різні критерії для класифікації соціального управління. Залежно від суб'єкта управлінського процесу соціальне управління можна поділити на державне управління, місцеве й громадське самоврядування.
Одним з видів соціального управління є державне управління. У широкому значенні слова державне управління – це керівництво країною усіма видами органів державної влади: законодавчими, судовими, контрольно-наглядовими, виконавчо-розпорядчими з організації суспільного життя.
Кожна з названих гілок державної влади, зберігаючи загальні ознаки соціального й державного управління, має свої специфічні керівні структури, форми та методи, прийоми, способи й засоби керівного впливу на об'єкт управління.
У вузькому значенні державне управління розглядається як діяльність тільки органів виконачої влади держави.
Виконавча влада – сукупність державних органів влади, що виконують виконавчо – розпорядчі функції управління держави (Кабінет Міністрів, міністерства, державні комітети (служби), інші органи виконавчої влади зі спеціальним статусом, місцеві державні адміністрації).
Державне управління також здійснюється і за межами функціонування виконавчої влади, наприклад, на рівні державних підприємств, установ і організацій. Тому поняття "державне управління" за змістом є ширшим, ніж поняття "виконавча влада”.
Державному управлінню властиві такі риси: діяльність з реалізації завдань і функцій держави; воно здійснюється спеціально створеними для цього державними органами й посадовими особами; останні діють за дорученням держави, від її імені і мають державно-владні повноваження; форми та методи роботи управлінських органів регламентуються правом.
Відносини у виконавчій діяльності держави регулюються адміністративним правом.
Як галузь права адміністративне право являє собою систему правових норм, що регулюють суспільні відносини управлінського характеру в сфері державно – управлінської діяльності органів виконавчої влади. Іноді його називають управлінським правом.
Воно закріплює права та обов’язки громадян і юридичних осіб, які не мають владних повноважень, у відносинах з представниками виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, адміністрацією підприємств, організацій та установ, визначає систему, структуру, повноваження, принципи, методи і форми діяльності виконавчих органів, їх посадових осіб.
Адміністративне право є однією із найважливіших галузей національного права України, а адміністративне законодавство служить правовою основою побудови і функціонування самої численної гілки влади – виконавчої влади.