Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Втрата Англією світової економічної гегемони




Урбанізація

Під впливом промислового розвитку наприкінці XIX століття починає різко зростати число міст, чисельність міських жителів і частка городян у загальній чисельності населення. Міське населення перевищило сільське в Англії в 1871 p., у Німеччині в 1895, у США — у 1920, у Росії — у 1958 р.

Міста сучасного типу істотно відрізняються від середньовічних. Вони вже не обносяться стінами, і захищати їх під час війни стає дуже важко. Тим більше, що після міських безладь середини століття вулиці міст почали робити прямими і широкими, із тим щоб їх не можна було перегородити барикадами. Відповідно змінюється характер війни в Європі. Якщо раніше основними її моментами були сутички армій і облога міст, то тепер основною стратегією стає протистояння по всій лінії фронту, що може розтягнутися на сотні кілометрів.

Міста ростуть не тільки вшир, але і вгору. Середнє число поверхів міського будинку досягає п'яти. Обов'язковим міським атрибутом стає водопровід, каналізація, а згодом — центральне опалення. Газові, а потім електричні ліхтарі освітлюють головні міські вулиці. Стан міського життя істотно удосконалюється. Знижується смертність, і міста починають зростати не лише за рахунок міграції сільських жителів, але й за рахунок природного приросту.

Життя людини в місті стає все більш автономним. З обмеженням робочого дня восьма годинами навіть у робітничих класів з'являється дозвілля, що можна заповнити культурним розвитком: читанням, відвідуваннями музеїв, клубів, театрів, а згодом і кінотеатрів.

Міські райони, до яких не надходять блага індустріальної цивілізації, заселені люмпен-пролетаріатом — неосвіченими, низько кваліфікованими особами без визначених занять перетворюються в нетрі, що стають причиною політичної і карної злочинності, алкоголізму і проституції.

Втрата Англією світової економічної гегемони

З останньої чверті XIX століття Англія починає поступово, але неухильно втрачати роль економічного центру світу. Можна знайти тому багато обґрунтувань:

1) забезпечувати високі темпи росту при високому рівні економічного розвитку набагато складніше, ніж при низькому;

2) дещо спізніла модернізація в США і Європі, особливо в Німеччині, здійснювалася на базі передових технологій, у той час як на острові значна частина устаткування встигла застаріти морально, фізично зберігаючи працездатність;

3) колонії забезпечували більш високий рівень прибутку, за рахунок дешевої робочої сили, тому капітал витікав туди;

4) політика протекціонізму, що практикується значним чином з експансією на світові ринки промисловців США (зерно, сталь, нафта, машини). Франції (розкіш, продовольство, озброєння) і Німеччини (вугілля, сталь, машини й устаткування), звузила ринки для англійських товарів;

5) недооцінка значення електричної енергії призвела до слабкої енергооснащеності пращ в Англії в порівнянні із США і Німеччиною.

У результаті частка Великобританії у світовому промисловому виробництві скоротилася з 32% у 1870 р. до 14% у 1913р., хоча саме виробництво за цей період виросло в 2,3 рази. Але у Франції виробництво потроїлося, а частка скоротилася з 10 до 6% світового, у Німеччині ріст склав 6 разів (!), а частка зросла з 9 до 16%, у США промислове виробництво збільшилося в 9 разів, частка ж Сполучених Штатів склала 38% світового промислового виробництва. Промисловий центр світу явно відійшов на інше узбережжя Атлантики, якщо вже в 1913 році США робили більше продукції, ніж Англія, Франція і Німеччина, разом узяті.

Втрата світової гегемонії відбувалася повільно і практично непомітно для сучасників, тим більше, що прибутки всіх прошарків англійського населення впевнено зростали. Національний доход Англії в останню чверть XIX століття виріс у три рази, а прибутки від вкладень за кордоном — у дев'ять разів.

Британський військовий флот залишався самим потужним у світі, тим більше, що на його оснащення йшла половина витрат бюджету країни.

4. Причини уповільнення промислового розвитку Франції

Промисловий розвиток Франції в аналізований нами період також істотно сповільнився, особливо в порівнянні з США і Німеччиною, від якої в 1871 році Франція потерпіла нищівну військову поразку, що спричинила втрату Ельзаса і Лотарингії, загибель 1,5 млн. чоловік, що складало 3,5% населення країни, контрибуцію в 5 млрд. франків та інші «втрати» у розмірі більше 10 млрд. франків (2 млрд. дол.).

Велика частка привозної (дорогої) сировини знижувала конкурентноздатність французьких товарів на світовому ринку, а стагнація чисельності населення призвела до відносного звуження внутрішнього ринку. Значна частка сільськогосподарського населення (більш половини) вела до дороговизни робочої сили. У промисловості було зайнято всього 2 млн. чоловік, у той час як у сільському господарстві — 5, у торгівлі — 4 мільйони.

Усе це призвело до переорієнтування капіталів з внутрішнього на зовнішні ринки і з промислових на ссудо-ростовщицькі операції. Франція перетворилася в найбільшого кредитора Заходу. Тільки Росії було надано позик на 12 мільярдів франків (біля 5 млрд. золотих рублів). Прошарок рантьє складав біля 15% населення Франції. За темпами ж концентрації банківського капіталу Франція займала перше місце у світі.

5. Технічний прогрес і його наслідки

В останню третину XIX століття була зроблено багато важливих наукових і технічних відкриттів, віддалені техніко-економічні наслідки яких відчувалися протягом всього такого століття. Наприкінці вісімдесятих англієць Парсонз і швед Лаваль винаходять парові турбіни, що незабаром об'єднуються з динамо-машиною в турбогенератор. І світ вступає в століття електрики, що змінює століття пару в якості головного техніко-технологічного вкладу. З'являються електростанції, газові ліхтарі замінюються електричними, з'являються трамваї, новий імпульс для розвитку одержують металургія і хімія.

Ще в шістдесяті роки Д.І. Менделєєв винаходить засіб бурування для видобутку нафти, що знайде широке застосування в Пенсільванії. Видобуток нафти збільшиться з 25 тис. тонн у 1860 р. до 800 тис. у 1 370-м і 20 млн. тонн у 1890 р. Але століття нафти прийде дещо пізніше — її століття двадцяте.

У вісімдесяті ж роки німцями Дизелем і Отто будуть винайдені двигуни внутрішнього згорання, а в 1885 році Даймлер і Бенц побудують перший автомобіль. Дещо пізніше брати Райт побудують свій перший літак, а безіменні конструктори — підводний човен.

У цей же період з'являться нові матеріали: вулканізована гума, дюралюміній, пластмаса.

У 1895 році італієць Марконі і російський Попов винаходять радіо, що стане відмінним додатковим засобом зв'язку поряд із телефоном, винайденим Беллом у 1876 році, і телеграфом. І в цьому ж 1895 році брати Люмьер

відчиняють еру кінематографу, якому призначено згодом перетворитися в одну із головних галузей господарства, принаймні в США.

Удосконалюються також способи знищення людей. Максим побудував перший кулемет, що дає небачену ще в історії можливість одному солдату на відкритому просторі змагатися відраз цілою сотнею. Нобель винаходить зброю страшної руйнівної сили — динаміт. З'являються артилерійські снаряди, начинені бойовими отруйними речовинами: іпритом, фосгеном.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 401 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2275 - | 2126 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.