Вражаючі, шкідливі та небезпечні фактори навколишнього середовища.
Здоров’я людини залежить від багатьох чинників: кліматичних умов, стану навколишнього середовища, забезпечення продуктами харчування і їхньої цінності, соціально-економічних умов, а також стану медицини.
У виробничій сфері чинники поділяються на вражаючі, небезпечні і шкідливі.
Вражаючі чинники можуть призводити до загибелі людини.
Небезпечні чинники викликають в окремих випадках травми чи раптове погіршення здоров’я.
Шкідливі чинники можуть викликати захворювання чи зниження працездатності людини як у явній, так і в прихованій формах. За характером і природою дії всі небезпечні і шкідливі чинники поділяють на чотири групи: фізичні, хімічні, біологічні і психофізіологічні.
Хімічні чинники – це хімічні елементи, речовини і сполуки, які перебувають у різному агрегатному стані (твердому, рідкому і газоподібному) і поділяються залежно від шляхів проникнення і характеру дії на організм людини.
Існує три шляхи проникнення хімічних речовин у людський організм:
1) через органи дихання; 2) через шлунково-кишковий тракт; 3) через шкірний покрив та слизову оболонку.
А за характером дії виділяють токсичні, подразнювальні, задушливі, сенсибілізуючі, канцерогенні, мутагенні речовини і ті які впливають на репродуктивні функції.
До найголовніших джерел хімічних аварій та катастроф можна віднести:
- викиди та витоки небезпечних хімічних речовин;
- загорання різних матеріалів, обладнання, будівельних конструкцій, яке супроводжується забрудненням навколишнього середовища;
- аварії на транспорті при перевезенні небезпечних хімічних речовин, вибухових та пожежонебезпечних вантажів.
Безпосередніми причинами цих аварій є: порушення правил безпеки й транспортування, недотримання техніки безпеки, вихід з ладу агрегатів, механізмів, трубопроводів, ушкодження ємностей тощо.
Самою головною особливістю хімічних аварій є їхня здатність розповсюджуватись на значній території, де можуть виникати великі зони небезпечного забруднення навколишнього середовища.
Також сильнодіючими отруйними речовинами називають хімічні сполуки, які в певних кількостях перевищують гранично допустимі концентрації. Вони дуже негативно впливають на людей, сільськогосподарських тварин, рослини та викликають у них ураження різного ступеня.
Ризик як оцінка небезпеки.
Завжди постає проблема оцінки цих наслідків. Кількісна оцінка збитків, заподіяних небезпекою, залежать від багатьох факторів, наприклад, від кількості людей, що знаходились у небезпечній зоні, кількості та якості матеріальних цінностей, що перебували там, природних ресурсів тощо.
Кожен вид шкоди має своє кількісне вираження. Наприклад, кількість загиблих, поранених чи хворих, площа зараженої території, площа лісу, що вигоріла, вартість зруйнованих споруд тощо.
Перший кількісний спосіб визначення шкоди — це вартісний, тобто визначення шкоди у грошовому еквіваленті. Другою, універсальною, найбільш розповсюдженою оцінкою небезпечності є ризик. Його можна назвати ще фактором потенційної небезпеки.
У тлумачному словнику наводиться таке означення поняття «ризику»: «усвідомлена можливість небезпеки». Точнішим, очевидно, слід вважати інше означення: «Усвідомлена ймовірність небезпеки».
Ризик — кількісна оцінка небезпеки, це відношення числа тих чи інших небажаних реалізованих наслідків (n), до максимально можливої їх кількості (N) за конкретний період часу: R = n/N, тобто це частота реалізації небезпечностей. Він є супутником будь-якої діяльності людини.
Наведена формула дозволяє розрахувати розміри індивідуального, групового та загального ризику. При оцінці загального ризику величина N визначає максимальну кількість усіх подій, а при оцінці групового ризику — максимальну кількість подій у конкретній соціальній групі, що вибрана із загальної кількості за певною ознакою. В групу можуть входити люди, що належать до однієї професії, віку, статі; групу може складати один клас суб’єктів господарської діяльності тощо.