Všechny z mořských regionů jsou v současnosti ohroženy. To je následek lidské nedbalosti a atomových zkoušek. Celý svět je ohrožen, veškerý život na této planetě stojí blízko katastrofy. Budoucnost života na zemi však mají v rukou dnešní lidé. Samočisticí schopnost moře neexistuje. Toxické substance jako radioaktivita, přetrvávající několik tisíc let, se nemohou samy vyčistit.
Zdroje na na této planetě jsou limitovány, pokud s nimi nebudeme zacházet šetrně, tak v budoucnu nebude odkud brát. Lidé moc nerozumějí podstatě ochrany životného prostředí. Ekologové upozorní na špinavou řeku a řeknou, že je potřeba ji vyčistit. Tohle vyčištění přináší jen málo. Důležité je zjistit, proč řeka je špinavá. pak lze odstranit tu pravou přičinu.
Po léta se pobíjely tisíce slonů aby z jejich klů mohli být zhotovany ozdoby. Dny slonů ve volné přírodě jsou sečtěny. Pytláctví snížilo populací volně žijících afrických slonů za posledních deset let o víc než polovinu. Africký slon je prohlášen za ohrožený druh.
Rybáři pročesávají oceán obrovskými sítěmi, do nich loví tuňáky, ale v nich však uváznou jiné druhy ryb a živočichů, dokonce mořští ptáci a savci.
Japonsko omezilo lov velryb, ale stále ještě zabíjí stovky těchto kytovců pro “ věděcký výzkum”. Japonci se dívají na tato zvířata jako Američané na hovězi dobytek.
Po ztroskotání ropných tankerů hynou ptáky a mořské vydry, protože ropní vrstva na mořské hladině je ničivá. Tuleni nemohou dychat, ptáky nemohou vzlétnout, ropa klesá na mořské dno.
XV. VZDĚLÁNÍ
Образование
Slovní zásoba: Словарный запас:
Vzdělanost f. образованность, nastoupit поступить, ukončit закончить, maturovat сдать выпускные экзамены за курс средней школы, udělat maturitu s vyznamenáním закончить школу с отличием, absolvovat закончить вуз, žák m. ученик, žákyně f. ученица, škola f. учебное заведение, školák m. ученик, školáčka f. ученица, známka f. оценка, vysvědčení n. свидетельство, vysokoškolské vzdělání n. высшее образование, středoškolské vzdělání n. среднее образование, promovaný odborník m. дипломированный специалист, mateřská škola f. детский сад, základní škola f. базовая школа, průmyslovka f. техникум, třída f. класс, třídní т. классный учитель, sborovna f. учительская, ředitelna f. кабинет директора, ředitel školy m. директор школы, učitel m. учитель, gymnázium n. гимназия, všeobecné vzdělávácí předmět m. общеобразовательный предмет, povinná výuka f. angličtiny обязательное изучение английского, nepovinné jazykové studium n. факультативное изучение языков, volba f. předmětu s humanitním zaměřením выбор предмета с гуманитарным уклоном, prospěch m. успеваемость, přijímací zkouška f. вступительный экзамен, propadnout na zkoušce провалиться на экзамене, přípravný kurs m. подготовительный курс, katedra f. кафедра, vedoucí katedry m. заведующий кафедры, přednášející m., lektor m., лектор, přednaška f. лекция, vysokoškolský profesor m. преподаватель вуза, profesor m. профессор, kandidát věd m. кандидат наук, obhajit kandidátskou (doktorskou) disertaci защитить кандидатскую (докторскую) диссертацию, titul m. степень, doktor prav m. доктор права, obor m. специальность, obhajit diplomku защитить дипломную работу, stažista m. стажёр, děkan m. декан, proděkan m. замдекана, děkanát m. деканат
1. STRACH Z VYSVĔDČENÍ
Konec školního roku. Vysvědčení. Strach z reakce rodičů na vysvědčení býva nejčastěji příčinou útěku dětí z domova. Proto máme rady pro děti:
- s výsledky studia se svěrujte rodičům v průběhu celého školního roku,
- pokud nechápete probíranou látku, upzorněte na to učitele i rodiče,
A to jsou rady pro rodiče:
- průběžně sledujte studium svého potomka,
- nehrozte svým dětem tresty kvůli neúspěchu ve škole,
- za každy mimimalní úspěch je pochvalte,
- k opakování učiva v době prazdnin zvolte formu hry.
2. České vysoké školy
Vysoké školy jsou nejvyšší vzdělávací zařízení. Studium na nich, stejně jako na ostatních českých školách je bezplatné a platné.
V čele každé vysoké školy stojí rektor a několik prorektorů. Vysoká škola se obyčejně dělí na fakulty (fakultu vede děkan a proděkani). Každá fakulta má určity počet kateder, které sdružují učitele stejného oboru.
Skoro na všech vysokých školách jsou dva typy studia: studium denní (pro studenty, kteří se věnují jen studiu) a studium pro zaměstnání (pro studenty, kteří pracují a zároveň se vzdělávají na vysoké škole).
V České republice jsou čtyři druhy nebo směry vysokých škol:
1. vysoké školy technické (počítáme k nim i vysoké školy zemědělské),
2. vysoké školy univerzitní (patří k nim i vysoké školy ekonomické),
3. vysoké školy umělecké,
4. pedagogické fakulty.
Nejstarší vysoká škola technického směru je pražské České vysoké učení technické (ČVUT, existuje od r. 1707). Kromě ČVUT existuje celá řada jíných vysokých technických škol, např. vysoká škola chemicko-technologická, vysoká škola textilní a strojní, vysoká škola dopravní.
Nejstarší vysoká škola univerzitního typu je Univerzita Кarlova (UK, založil jí Karel IV. v roce 1348). Je to nejstarší univerzita ve střední Evropě. Má dnes fakulty ve třech různých městech. Vedle ní je v ČR dalších pět univerzit. Vysoká škola ekonomická je v Praze.
K vysokým školam uměleckým patří: Akademie muzických umění (AMU), dále Akademie výtvarných umění a Vysoká škola umělecko-průmyslová.
Na pedagogických fakultách studují budoucí učitele základních škol.