Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Університет внутрішніх справ




Кафедра кримінального права та кримінології

ЗАТВЕРДЖЕНО

Методичною Радою

Університету внутрішніх справ

від "___" _________ 2000 р.

протокол № ______

ЗБІРНИК ЗАДАЧ

З кримінального права

(Загальна частина)

Схвалено на засіданні кафедри

8 лютого 2000 р.

Протокол № 9

Харків


Збірник задач до практичних занять із Загальної частини кримінального права України. Розроблені кафедрою кримінального права та кримінології Університету внутрішніх справ МВС України. Під загальною редакцією канд. юрид. наук, професора Орлова П.І. та канд. юрид. наук Гуторової Н.О.

 

 

Упорядники:

Тема кримінальний закон – Лантінов Я.О., Павліковський В.І.

Тема поняття злочину - Лантінов Я.О., Павліковський В.І., Колєсніков С.В.

Тема об’єктивна сторона злочину – Шульга А.М., Вапсва Ю.А., Павліковський В.І.

Тема суб’єкт злочину – Байлов А.В., Павліковський В.І.

Тема суб’єктивна сторона злочину - Байлов А.В., Вапсва Ю.А.

Стадії вчинення злочину – Лантінов Я.О., Павліковський В.І., Колєсніков С.В., Гізімчук С.В.

Тема співучасть у злочині - Шульга А.М., Альошин Д.П.

Тема множинність злочинів - Шульга А.М., Альошин Д.П.

Тема обставини що виключають злочинність діяння – Лантінов Я.О., Колєсніков С.В.

Тема призначення покарання – Байлов А.В., Колєсніков С.В.

Тема звільнення від кримінальної відповідальності - Байлов А.В., Колєсніков С.В., Альошин Д.П.

Тема звільнення від покарання - Байлов А.В., Колєсніков С.В., Павліковький В.І.

 


Кримінальний закон

1. Їдучи потягом Москва-Нальчик, громадянин Вірменії Махтисян з метою заволодіння індивідуальним майном, підмішав до напою сусіда по купе сильнодіючу снотворну речовину. Коли той втратив свідомість, Махтисян з його речами вийшов на станції Курськ (Росія). У зв’язку з тим, що доза сильнодіючої речовини була дуже великою, потерпілий помер під час зупинки потягу на станції Харків (Україна), але факт його смерті було виявлено лише на кінцевій станції – в м. Нальчику (Росія).

За законом якої країни повинен бути притягнутий до кримінальної відповідальності гр-н Махтисян за скоєні крадіжку та убивство? Які принципи дії кримінального закону у просторі для цього слід застосувати? В яких випадках злочин визначається, як вчинений на території України? Чи визнаються територією України пасажирські потяги?

 

2. Громадянин України Конопко, знаходячись на морському лайнері “Шалом”, що йшов під прапором Ізраїлю, вчинив бійку, під час якої завдав двом членам екіпажу тілесні ушкодження середньої тяжкості.

За законом якої країни повинен бути притягнутий до кримінальної відповідальності гр-н Конопко, якщо лайнер знаходився у відкритому морі?

Чи зміниться рішення, якщо:

- лайнер був під прапором України, приписаний до порту Одеса, але знаходився у порту Ізраїлю?

- лайнер був під прапором України та знаходився у відкритому морі? Як зміниться рішення, якщо злочин був вчинений на військовому судні, що перебував під прапором України та знаходилося у порту США?

 

3. Гр-н України Пархоменко, знаходячись у Германії, був засуджений за декілька злочинів. Після відбуття покарання Пархоменко повернувся в Україну.

Чи підлягає він кримінальній відповідальності в Україні, якщо кримінальний закон України передбачає за такі злочини більш суворе покарання? Чи могла бути застосована процедура екстрадиції до гр-на України Пархоменко під час відбування покарання в Германії? Розкрийте поняття екстрадиції. Як вирішити завдання, якщо Пархоменко - особа без громадянства? Як вирішиться питання, якщо Пархоменко за протиправне діяння, яке в Україні є злочином, у Германії поніс лише адміністративне стягнення?

 

4.У правоохоронні органи України звернулися представники влади Об’єднаних Арабських Еміратів з проханням про видачу гр-на України Борькіна, який, знаходячись у ОАЕ, скоїв злочин проти ісламу.

Чи підлягає Борькін екстрадиції? Який зміст універсального принципу дії кримінального закону? Чи підлягає Борькін екстрадиції, якщо він особа без громадянства, але його дії, вчинені на території ОАЕ, за законодавством України злочинними не вважаються?

 

5. Другий секретар посольства Бразилії в Україні Вайс, керуючи автомобілем, порушив правила дорожнього руху у м. Києві, в результаті чого загинув пішохід.

Як має бути розв’язане питання про кримінальну відповідальність у цьому випадку?

Чи зміниться рішення, якщо Вайс працював референтом посла Бразілії в Україні? Чи зміниться рішення, якщо буде встановлено, що Вайс на час скоєння злочину виконував свої службові обов’язки, або якщо він вчинив тяжкий злочин?

 

6. Співробітниками УБОЗ Київської області був затриманий громадянин Росії Сидоров, який був учасником російського злочинного угрупування та скоїв на території Росії декілька розбійних нападів, а також незаконний збут наркотичних засобів. В зв’язку з цим МВС Росії був оголошений його розшук.

За законом якої країни Сидоров має бути притягнений до кримінальної відповідальності?

Чи зміниться рішення, якщо:

- наркотичні засоби збувалися також і на території України?

- Сидоров був громадянином України?

Дайте визначення території України згідно з Законом України “Про державний кордон”. Розкрийте зміст поняття універсального принципу дії кримінального закону.

 

7. Громадянин Турції Осман завдав у м. Стамбул громадянину України тяжкі тілесні ушкодження. Через деякий час його було затримано у м. Одеса за збут наркотичних речовин.

Чи підлягає Осман кримінальній відповідальності за законодавством України за перший злочин? Назвіть угоди, існуючі між Україною і іншими державами по затриманню і видачі злочинців. Розкрийте зміст принципу громадянства, як одного з видів чинності кримінального закону у просторі.

 

8. 15.06.2002 р. близько 16 години Зорін вчинив угон а/м ВАЗ-2107, однак був затриманий і відносно нього було порушено кримінальну справу. 15.06.2002 р. Верховна Рада України прийняла Закон України “Про амністію”, який розповсюджується на всі нетяжкі злочини, скоєні до набуття ним законної сили.

Чи може бути Зорін звільнений від кримінальної відповідальності, згідно вказаного закону, за амністією. Вкажіть, який закон визнається пом’якшуючим. Розкрийте поняття зворотньої сили кримінального закону у часі. Як слід вирішити питання, якщо злочин буде вчинено 16.06.2002 р.

 

9. Репкін, який постійно проживав в Україні як особа без громадянства, поїхав до Польщі, де скоїв вбивство за необережністю, після чого повернувся до України. Польські правоохоронні органи звернулись з проханням про видачу Репкіна для притягнення до кримінальної відповідальності.

Як необхідно вирішити це питання? Хто не може бути виданий Україною іншій державі для кримінального переслідування і в яких випадках? Чи пядлягає Репкін кримінальній відповідальності за необережне вбивство, вчинене у Польщі, за ст. 119 КК України?

 

Поняття злочину.

1. Між Козловим та Барановським, які мешкали у сусідніх приватних будинках, склалися особисті неприязні стосунки. Восени Козлов регулярно палив листя у себе у дворі, вітром дим зносило до садиби Барановського. Барановський звернувся до правоохоронних органів з заявою про притягнення Козлова до кримінальної відповідальності за дії, які порушують конституційне право Барановського на чисте повітря.

Ознайомившись із розд. II, розд.VIII. та розд. XІІІ КК України визначте, чи присутні ознаки злочину у діях Козлова? Як вирішити питання, якщо внаслідок цього Барановський захворіє? Назвіть ознаки злочину. Що таке протиправність, як ознака злочину?

 

2. Никифоров, копаючи у себе у дворі колодязь, порушив природну ізоляцію водоносного шару. Вода, що просочилася, затопила три нижче розташовані будинки. В результаті цього їх власникам було заподіяно значну матеріальну шкоду.

Ознайомившись із розд. VІ та розд. VIII КК України, визначте, чи є ознаки злочину в діянні Никифорова? Як слід вирішити питання, якщо Никифоров виконував роботу згідно до отриманих у відповідних органах розрахунків? Чи зміниться рішення, якщо він свідомо порушив правила виконання робіт?

 

3. Оніщенко, який працював водієм АО “Пивзавод Рогань”, після настання холодів забув замінити масло в двигуні на зимове, в результаті чого двигун а/м “Газель” було пошкоджено і підприємству було заподіяно шкоду на суму 1 500 гривень.

Ознайомившись із розділом VІ КК України, з’ясуйте, чи є ознаки злочину в діянні Оніщенка? Чи зміниться рішення у випадку, якщо Оніщенко працював у приватного підприємця? Розкрийте зміст поняття такої ознаки злочину, як протиправність.

 

4. Лузін, бажаючи помститися Хотину, скинув з даху багатоповерхового будинку на нього цеглину, однак не влучив. Цеглина впала поруч з Хотином та розбилася. Адвокат Лузіна звернувся до слідчого з клопотанням про припинення кримінальної справи на підставі ч. 2 ст. 11 КК, мотивуючи це тим, що шкоду Хотину заподіяно не було, а отже це діяння не є суспільно небезпечним.

Чи обгрунтовані аргументи адвоката? Яке діяння згідно з ч. 2 ст.11 КК України не є злочином? Розкрийте поняття винності, як однієї з ознак злочину.

 

5. Мчаідзе, засновник ООО “Міазу”, усвідомлюючи, що його підприємство фактично є банкрутом та приховуючи цей факт, запропонував АО “Поліфінанс” інвестувати 100 000 грн. у спільний проект. Після інвестування проект було успішно завершено.

Ознайомившись з главою VIІ КК України, проаналізуйте, чи є ознаки злочину в діях Мчаідзе? Розкрийте зміст таких ознак злочину, як протиправність та суспільна небезпечність. Чи зміниться рішення, якщо Мчаїдзе не приховував факту банкрутства або проект не був успішно завершений?

 

6. Мальцев двічі вступав до політехнічного інституту, але не проходив за конкурсом. Серед абітурієнтів ходи­ли, чутки, що незважаючи на відсутність у правилах прийому пільг абітурієнтам-спортсменам, приймальна комісія фактично надає їм перевагу. Бажаючи навчати­ся в вузі, Мальцев частково підробив видану йому за місцем роботи характеристику, додрукувавши строчку про те, що він має 1 спортивний розряд з волейболу. Цю характеристику разом з іншими документами він подав до будівельного інституту, успішно склав іспити і його було зараховано до складу студентів.

Мальцева за підробку документів було засуджено за ст. 358 КК. Вважаючи дії Мальцева незлочинними, адвокат оскаржив вирок.

Ознайомтеся зі ст. 358 КК України зробіть висновок: чи є в діях Мальцева всі ознаки злочину? У чому знайшла вияв суспільна небезпека даного діяння? Охарактеризуйте два критерії суспільної небезпеки. Чи містить дане діяння ознаку винності?

 

7. П'яний шофер Угрюмов, керуючи машиною ГАЗ-51, в якій були пасажири і вантаж, перевищив дозволену швидкість руху, внаслідок чого машина перекинулась. Під кузовом опинився Кочетков. Однак Угрюмов та інші па­сажири - Колигін і Сигов, які при аварії не постраждали, заходів щодо врятування Кочеткова не вжили і одразу пішли в поряд розташоване селище. В селищі ніхто з них не заявив, що під кузовом перевернутої машини зна­ходиться Кочетков. Лише через тривалий час на місце події прибули робітники з трактором, які, піднявши ма­шину, стали розбирати вантаж, під яким знайшли мерт­вого Кочеткова.

Угрюмова притягли до кримінальної відповідальності за порушення правил безпеки руху, що спричинило смерть потерпілого.

Чи правильно вирішено справу? Ознайомтесь зі ст. ст. 135 та 286КК визначіть, чи є в даному прикладі ознаки злочину? Чи зміниться вирішення задачі, якщо шофер Угрюмов не знав про те, що він перевозить у кузові своєї машини Кочеткова? Чи зміниться кваліфікація дій Угрюмова, якби Кочетков залишився живий? Чи вплине на вирішення задачі та обставина, що в Угрюмова і пасажирів Колигіна і Сигова не було фізичної можливості надати допомогу Кочеткову?

 

8. Лисенко серед ночі розбудив свого приятеля Корсакова і запросив його до себе додому, де, пригощаючи розбавленим спиртом, розповів, що з приміщення лікарні викрав спирт, електрокамін та друкарську машинку. Корсаков запропонував повернути викрадене і до світанку вони віднесли в лікарню електрокамін та друкарську ма­шинку, частину спирту вони випили, а частину (10 л.) закопали на городі у Лисенка. Потім між Лисенком і Корюковим виникнула суперечка. Корюков стверджував, що Лисенко вчинив злочин. Останній не погоджувався, стверджуючи, що якщо про крадіжку спирту ніхто не дізнався, значить це не злочин.

Чи є злочином діяння вчинене Лисенком? Чи впливає на ступінь суспільної небезпеки крадіжки спирту те, що власне факт скоєння крадіжки лишився непоміченим? Як необхідно розуміти таку ознаку злочину, як “карність”? У чому виявляється “карність” у тому випадку, коли злочин скоєний, а покарання не було призначено?

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-07; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 619 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2464 - | 2390 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.