, .. .
- R2 R3 : R23 =
- R1, R23, R4 c .
:
R = R1 + R23 + R4 = 60 + 12 + 8 = 80
- :
I = I1 = U / R = 120 / 80 =1,5 A
4. R2 R3:
U23 = I × R23 = 1,5 × 12 = 18 B
5. R2:
I2 = U23 / R2 = 18 / 30 = 0,6 A
6. R3:
I3 = U23 / R3 = 18 / 20 = 0,9 A
7. R4 , .. R1, R23 R4
: I4 = I1 = 1,5 A.
8. R1:
U1 = I × R1 =1,5 × 60 = 90 B
- R4:
U4 = I × R4 = 1,5 × 8 = 12 B
- , , , .
: Σ = Σ , Σ , ; Σ , .
= 1 + 23 + 4;
= U×I = 120 × 1,5 = 180 ; 1 = U1× I = 90 × 1,5 = 135 ;
23 = U23 × I = 18 × 1,5 = 27 ; 4 = U4 × I = 12 × 1,5 = 18
180 = 135 + 27 + 18 = 180
1.
, , .
1
: R 1=7 ; R 2=10 ; R 3=2 ; R 4=3 , U = 120 .
2
: R 1=1 ; R 2=2 ; R 3=3 ; R 4=3 ; R 5=4 , U = 120
3
: R 1=10 ; R 2=5 ; R 3=2 ; R 4=3 , U = 120
4
: R 1=2 ; R 2=10 ; R 3=4 ; R 4=6 ; R 5=1 , U = 120
5
: R 1=5 ; R 2=7 ; R 3=3 ; R 4=10 , U = 120
6
: R 1=4 ; R 2=2 ; R 3=1 ; R 4=6 ; R 5=10 ; R 6=1 ; R 7=2 , U = 120
7
: R 1=1 ; R 2=2 ; R 3=4 ; R 4=6 ; R 5= R 6=1 ; R 7=10 , U = 120
8
: R 1=10 ; R 2=5 ; R 3=1 ; R 4=2 ; R 5=6 , U = 120
9
: R 1=8 ; R 2=15 ; R 3=20 ; R 4=6 , U = 120
10
: R 1=10 ; R 2=20 ; R 3=15 ; R 4=5 ; R 5=4 , U = 120
2.
( ).
. , , 1 = 48 , 2 = 36 ,
R1 = 35 , R2 = 36 , R3 = 50 . R01 = 5 , R02 = 4 ,
|
|
1. : .
2. ( ) ( ).
3. , 1 2 ( ): m = 3 ( )
4. , : (n −1) , n − (); n −1 = 2 − 1 = 1.
5. , : m − (n − 1) = 3 − (2 − 1) = 3 − 2 + 1 = 2.
6. : 7. :
I1 + I2 = I3 I1 + I2 = I3
E1 = I1 (R1 + R01) + I3 R3 48 = I1 (35 + 5) + I3∙ 50
E1 − E2 = I1 (R1 + R01) − I2 (R2 + R02) 48 − 36 = I1 (35 + 5) − I2 (36 + 4)
8. : 9. :
I1 + I2 − I3 = 0 I1 + I2 − I3 = 0
40 I1 + 50 I3 = 48 20 I1 + 25 I3 = 24
40 I1 − 40 I2 = 12 10 I1 − 10 I2 = 3
10. ( ):
I3 = I1 + I2 20 I1 + 25 I1 + 25 I2 = 24 45 I1 + 25 I2 = 24 │ 45 I1 + 25 I2 = 24
20 I1 + 25 (I1 + I2) = 24 10 I1 − 10 I2 = 3 10 I1 − 10 I2 = 3 │2,5 + 25I1 −25I2 = 7,5
10 I1 − 10 I2 = 3
70 I1 = 31,5 I1 = 31,5 / 70 = 0,45 A; I1 = 0,45 A
11. I1 10 I1 − 10 I2 = 3 :
I2 = (10 ∙ 0,45 −3) / 10 = 0,15 A; I2 = 0,15 A
12. I1 I2 I1 + I2 = I3, :
0,45 + 0,15 = I3; I3 = 0,6 .
13. ,
.
2.
.
1
: 1=120 ; 2=80 ; R 1=5 ; R 2=10 ; R 3=15 ; R 4=10
2
: 1=20 ; 2=150 ; 3=50 ; R 1=8 ; R 2=4 ; R 3=20 ; R 4=40 .
3
: 1=150 ; 2=100 ; R 1=30 ; R 2=40 ; R 3=20 ; R 4=50 ; R 5=40 .
4
: 1=120 ; 2=160 ; 3=80 ; 4=140 ; R 1=40 ; R 2=30 ; R 3=20 ; R 4=10 .
5
: 1=130 ; 2=1600 ; 3=60 ; R 1=50 ; R 2=15 ; R 3=40 .
6
: 1=120 ; 2=100 ; R 1=10 ; R 2=15 ; R 3=20 ; R 4=80 .
7
: 1=40 ; 2=120 ; 3=60 ; R 1=10 ; R 2=40 ; R 3=80 .
8
: 1=80 ; 2=60 ; 3=140 ; 4=40 ; R 1=10 ; R 2=20 ; R 3=40 ; R 4=6 . R 5 = 20 ; R 6 =40
9
: 1=120 ; 2=60 ; 3=40 ; R 1=4 ; R 2=10 ; R 3=15 ; R 4=10
10
: 1=120 ; 2=60 ; R 1=20 ; R 2=40 ; R 3=50 ; R 4=10 ; R 5=40 .
3. ר
|
|
. .
. , , 1 = 36 , R01 = 6 , 2 = 12 , R02 = 3 , R1 = 20 , R2 = 14 , R3 = 5 .
1. :
1, .. 1> 2, .. .
2. φ = 0 (
, .)
3. , ..
R1:
φA− φB=UAB= I R1; φB = φA− I R1 = 0 − 0,5∙ 20 = − 10
4. :
φ− φ=UB= I R01; φ = φ− I R01 = −10 − 0,5∙ 6 = − 10 − 3 = − 13
5. D :
D (+ > −):
φD− φC= E1; φD = φC +E1 = − 13 + 36 = 23
6. E:
φD− φE=UDE= I R2; φE = φD − I R2 = 23 − 0,5∙ 14 = 23 − 7 = 16
7. F:
φE − φF = E2 ; φF = φE − E2 = 16 − 12 = 4
8. Q:
φF − φQ=UFQ = I R02; φQ = φF − I R02 = 4 − 0,5∙ 3 = 4 − 1,5 = 2,5
7. M:
φQ− φM = UQM = I R3; φM = φQ − I R3 = 2,5 − 0,5∙ 5 = 2,5 − 2,5 = 0
, 0,
.
8. .
, , , .. . , , 6 − (R01 = 6 ). D ( ), , D − , − , 1.
. . , , :
I = ΔU / R. , .
3.
.
1
: φ a=0 (); 1=60 ; 2=30 ; R 1=5 ; R 2=10 ; R 01= R 02=2 .
2
: φ a=0 (); 1=50 ; 2=25 ; R 1=3 ; R 2=3 ; R 3=6 ; R 01=0; R 02=1 .
3
: φ a=0 (); 1=20 ; 2=40 ; R 1=1 ; R 2=3 ; R 3=6 ; R 01=0; R 02=1 .
4
: φ a=0 (); 1=60 ; 2=30 ; R 1=5 ; R 2=10 ; R 01= R 02=2 .
5
: φ a=0 (); 1=30 ; 2=15 ; R 1=1,5 ; R 2=3,5 ; R 3=2,5 ; R 01= R 02=2 .
6
: φ d=0 (); 1=60 ; 2=40 ; R 1=10 ; R 2=10 ; R 3=10 ; R 01= R 02=3 .
:
4. R, L, C
|
|