Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Детермінований еквівалент лотереї, премія за ризик та страхова сума




Для визначення корисності використовують поняття лотереї. Для цього експерту пропонують порівняти дві альтернативи:

1) значення показника X;

2) лотерею: отримати Xmin з імовірністю (1 – p) або Xmax з ймовірністю p– L (Xmax; p; Xmin).

Величину ймовірності (p) змінюють поступово до такої величини від 0 до1, доки, на думку експерта, значення показника X і лотерея L (Xmax; p; Xmin) стануть еквівалентними. Тобто всі можливі результати розміщують за зростанням. Корисність найгіршого результату оцінюється як 0, а найкращого – 1 (або як 100): U(Xmin) = 0; U (Xmax) = 100.

Для того щоб оцінити проміжний результат, особі пропонують взяти участь у лотереї. Значення p, за якого особа відмовиться від гарантованого результату на користь участі у лотереї, беруть для розрахунку корисності: U (Xj) = p U (Xmax) + (1 – p) U (Xmin) = 100. Тобто із множини значень відомого показника X експерт повинен розрахувати два: Xmax і Xmin – найбільш пріоритетне і найменш пріоритетне, для яких X не гірше за Xmax, а Xmin не гірше за X.

Корисність варіанту X визначається ймовірністю p – за якої експерту байдуже що обирати: X гарантовано або лотерею L (Xmax; p; Xmin), де Xmax і Xmin – вектори, найбільш і найменш пріоритетні у порівнянні з X.

Для кожної людини буде своє значення ймовірності, за якої їй байдуже, що обирати: гроші гарантовано або участь у лотереї. Ймовірність перетворюють на корисність, помножуючи на100, якщо корисність визначається за 100-бальною шкалою, або помножуючи на10, коли за10-бальною.

Нехай лотерея L приводить до виграшів(подій) X1, X2, …, Xn із відповідними ймовірностями P1, P2, …, Pn і відповідними корисностями U(X1), U(X2), …, U(Xn).

Математичне сподівання виграшу, тобто очікуваний виграш знаходять за формулою:

(4.1)

Математичне сподівання корисності, тобто очікувану корисність знаходять за формулою:

(4.2)

Корисність результатів збігається з математичним сподіванням корисності результатів.

Взаємозв’язок ризику із функціями корисності визначається поняттям детермінованого еквіваленту. Детермінований еквівалент лотереї – це гарантована сума Х, отримання якої еквівалентно участі у лотереї і гарантує особі таку саму корисність, як і участь у ризикованій справі, тобто

U (Х) = M (U(X)) (4.3)

Особу, що приймає рішення, називають несхильною до ризику, коли для неї найбільш пріоритетною є можливість одержати гарантовано очікуваний виграш в лотереї, ніж узяти в ній участь.

Із теорії корисності можна зробити висновок, що корисність лотереї збігається з математичним сподіванням корисності її випадкових результатів. Відповідно до цього умова несхильності до ризику набуває такого вигляду:

U (M(X)) > M(U(X)), (4.4)

тобто корисність сподіваного доходу більше сподіваної корисності.

Для функції корисності можна розрахувати премію за ризик в лотереї (π (Х)) як різницю між очікуваним виграшем і детермінованим еквівалентом:

π (Х) = M(X) – Х (4.5)

За своїм фізичним змістом премія за ризик (надбавка за ризик) – це сума в одиницях виміру показника X, якою суб’єкт управління згоден поступитися із середнього виграшу, щоб уникнути ризику, пов’язаного з лотереєю, і отримати гарантований дохід без ризику.

Коли особа, що приймає рішення, натрапляє на лотерею, менш пріоритетну, ніж стан, в якому вона в даний момент перебуває, то постає питання, скільки б вона заплатила (в одиницях виміру критерію X) за свою неучасть у цій лотереї (уникнення її).

Страхова сума (СС) – це величина детермінованого еквівалента з протилежним знаком:

СС(Х) = Х (4.6)

Умова схильності до ризику набуває такого вигляду:

U(M(X)) < M(U(X)), (4.7)

тобто корисність сподіваного доходу менше сподіваної корисності. ОПР схильна до ризику. Премія за ризик у випадку схильності до ризику показує, скільки коштів інвестор може додатково отримати або втратити, ризикуючи.

Умова байдужості до ризику набуває такого вигляду:

U(M(X)) = M(U(X)) (4.8)

Премія за ризик у випадку байдужості до ризику завжди дорівнює нулю.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1316 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наглость – это ругаться с преподавателем по поводу четверки, хотя перед экзаменом уверен, что не знаешь даже на два. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2613 - | 2186 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.