Учитель. Завчасно продумайте кожен образ будинку своєї мрії. Відповідно до форми та пропорцій будинку оберіть відповідний формат. Для багатоповерхівок – вертикальний, для одноповерхового просторого будинку - горизонтальний
Намалюй будинок або виконай його в техніці аплікації, прикрась цікавим декором.
Колективна робота. Після обговорення робіт можна вирізати зображені будинки та поєднати їх у спільну композицію «Місто нашої мрії» для шкільної виставки.
Фізкультхвилинка
Практична робота учнів
Учитель. Про мистецтво архітектури говорять що це музика,яка застигла у камені. Нехай звуки музики П.Чайковського»Пори року. Лютий»застигнуть у стінах вашого чарівного палацу.
6. Підсумок уроку
- З яким видом образотворчого мистецтва познайомились на уроці?(З архітектурою).
- Що створюють архітектори? (Будинки, палаци, храми.)
7. Оцінювання дитячих робіт
Урок 13 Дата______________
Урок 13. У селянській хаті. Уведення поняття «інтер’єр». Розташування предметів у закритому просторі з урахуванням межі зламу (підлога – стіна).
Практичне завдання: малювання композиції«У селянській хаті»
Мета: формування ключових компетентностей: вміння вчитися – планування своїх дій, доведення роботи до кінця; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури; соціальної – почуватися часткою колективу; предметних компетентностей: виробити практичні навички зображення інтер’єру, уміння бачити і розуміти особливості будови форми замкнутого простору, враховувати межі зламу поверхонь; вдосконалювати композиційні компетентності; розвивати образно-просторове мислення та уяву, інтерес до знань та культурної спадщини українського народу; виховувати старанність, почуття емоційного підйому від творчості.
Обладнання: таблиці-схеми побудови інтер’єру в різних видах перспективи, плакат порожньої кімнати, малюнки начиння сільської хати, двосторонній скоч, картки для гри-анаграми, кращі дитячі роботи.
Музичний ряд: українські пісні, П. Дворський «Смерекова хата»
Візуальний ряд: картина М. Приймаченко «Сидить баба на печі, пряде кудель», фотоматеріали оформлення кімнат у селянській хаті.
Матеріали та інструменти: альбоми, графітовий олівець, гумка, кольорові фломастери, фарби, пензлі, серветки.
Техніка виконання: графічна, живописна або змішана (на вибір учня).
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
1. Організація класу. Створення емоційної атмосфери.
Дзвінки на уроки лунають,
На цей же чекали ви зрання,
Всі учні дістали альбоми, бо знають,
Що зараз урок малювання.
Вправа «Очікування»
- Що кожен з вас очікує від сьогоднішнього уроку?
2. Актуалізація опорних знань
Пропоную здійснити відео подорож до найбільшого музею під відкритим небом у Європі Національного музею у архітектури та будівництва Музею у Пирогове.
Та будьте уважними, зверніть особливу увагу на внутрішнє убранство хат, речі які в них є.
Робота в групах Гра-анаграма «Хто швидше знайде зашифровані слова».
КРСОВ ІНТЕР’Є РАНС
НА ПІЧ СУВ ПІЛ ОЖРТ
ЛАВА КОР МИСНИК В
ВІКРА СКРИНЯ БРНЗ
В українській хаті можна побачити майстерно вирізьблені дерев’яні меблі: стіл, лавки, полиці для посуду. Інтер’єр збагачували вишитими рушниками, іноді барвистими килимами, оздоблювали витинанками й мальовками. Адже хата для селянина була не лише помешканням, а й духовним світом із традиційними оберегами (сніп, засушені трави), які, на думку українців, захищали їх від усіляких негараздів.
3. Повідомлення теми
Сьогодні ми поговоримо про українську селянську хату і спробуємо її зобразити, яка вона всередині.
4. Вивчення нового матеріалу
Кожна людина за своєю природою – художник. Ще з давніх-давен вона прагнула прикрасити своє житло та речі побуту.
Словникова робота
Побутовий жанр – жанр образотворчого мистецтва, де зображені події і сцени повсякденного життя.
Інтер’єр – зображення в живописі і графіці різноманітних внутрішніх приміщень. Інтер’єр є синтезом різних видів мистецтва, підпорядкованих архітектурі, будівлі. Отже, інтер’єр – це внутрішнє оформлення кімнати: розміщення меблів, оформлення стін, вікон, розташування предметів побуту.
Розповідь учителя
Хата завжди є і залишається найпершим і найсильнішим оберегом для людини. Інтер’єр українського житла був типовим. За традицією піч розміщувалась у кутку біля дверей, «мисник» (шафа для посуду) – у протилежному кутку дверей. У найсвітлішому місці в хаті – попід вікнами чільної стіни проти печі – ставили широку лаву. На лаві встановлювали кужіль з прядивом; сидячи на лаві, шили та вишивали, а на свята садовили почесних гостей.
Між піччю і причільною стіною – «піл» або ліжко. Коли в хаті були немовлята, над ліжком підвішували колиску для дитини.
У кутку, при печі, біля дверей стояли «кочерги» або «коцюби», біля мисника відро з водою. На покуті на полицях чи на стінах – ікони, прикрашені квітами і зіллям, прибрані вишиваними рушниками. До меблів також належала оздоблена скриня з майном дівчат і жінок, жердки над полом для розвішування одягу. Ткані рядна на ліжку, вишиті подушки доповнювали багатобарвність інтер’єру.
Перегляд відеоряду «Зразки оформлення кімнати селянської хати».
Сприймання учнями творів мистецтва
М. Приймаченко «Сидить баба на печі, пряде куделицю».
Тут зображено інтер’єр селянської хати з розкішною уквітчаною піччю, на якій сидить баба. Хата вся наповнена рослинами і тваринами. Летить ластівка, несучи до хати добробут. Мирно співіснують кіт і миші: одна з мишей навіть бавиться з котячим хвостом. Колір – це основний компонент композиції М. Приймаченко.
Фізкультхвилинка.
5. Практична діяльність учнів
Учитель малює на дошці і пояснює поступову побудову кімнати.
- Спочатку намітьте у композиції лінію зламу підлоги й стіни.
- Потім розмістіть вікна, двері, піч,меблі.
- Не забудьте «розписати» хату та «розвішати» рушники й витинанки
6. Підсумок уроку. Рефлексія.
Організація виставки робіт.
Вправа «Жива анкета».
Продовжити одну з фраз:
- Я дізнався (дізналася)
- Я навчився (навчилась)…
- Мені сподобалося…
- Мені вдалося…
Урок 14 Дата______________
Урок 14. Дизайн годинника. Поняття дизайну та художнього конструювання. Створення художнього образу в техніках паперопластики, оригамі.
Практичне завдання: створення колажу оригінального настінного годинника.
Мета: формування ключових компетентностей: вміння вчитися – само організуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури; соціальної – вміння співпрацювати в групі; предметних компетентностей: вчити компонувати в об’ємі задуманий художній образ, розвивати вміння конструювати з паперу; розвивати кругозір, звернути увагу дітей на різноманітність годинників; виховувати зацікавленість, бажання до творчості.
Обладнання: презентація «Різновиди годинників».
Матеріали та інструменти: білий, кольоровий папір, картон, клей, ножиці, фломастери, серветки.
Техніка виконання: паперопластика.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
1. Організація класу. Створення емоційного настрою.
- Посміхніться один одному, хай гарний настрій буде у вас протягом усього уроку.
Пам’ятайте, якщо є праця, то буде і успіх.
2. Актуалізація опорних знань
- Що таке дизайн?
- Чим займаються дизайнери?
- А без чого вони не можуть обійтися в своїй роботі? Звісно без фантазії.
Робота з поняттями
Дизайн – це творча діяльність. Дизайн – це художнє конструювання зручних і красивих предметів на основі наукових і естетичних даних.
Дизайнери – фахівці, які проектують, розробляють речі, техніку, оздоблюють приміщення, проектують парки тощо
Оголошення теми уроку
Тема нашого уроку: Дизайн годинника. Поняття дизайну та художнього конструювання. Створення художнього образу в техніках паперопластики, оригамі.
Практичне завдання: створення колажу оригінального настінного годинника.
4. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя.
Здавна люди намагалися прикрасити свій побут, зробити красивими й зручними предмети, що їх оточували.
Так зародився дизайн — діяльність з художнього конструювання виробів. На його розвиток вплинули традиції народного мистецтва, досягнення науки і техніки.
Завдяки творчій діяльності дизайнерів предметне середовище стає гармонійним і привабливим. Дизайнери проектують предмети побуту, меблі, одяг, транспорт, інтер’єри, архітектурне середовище тощо. Також розробляють ескізи листівок, плакатів, етикеток; здійснюють художнє оформлення книжок, буклетів.
Незамінним помічником людини здавна є годинник. Часто великий годинник гучно відлічує час на міській вежі, а маленький — тихо тікає на руці.
Настінний годинник завжди прикрашає інтер’єр приміщення, а той, що стоїть на підлозі, надає йому урочистості.
Розгляд дизайнерських рішень настінних годинників.
В одному з найстаріших будинків столиці Австрії – Відня розміщено музей годинників, який нараховує близько тисячі баштових, підлогових, камінних, настінних, кишенькових, наручних та інших годинників. Одним із символів Відня є «годинник, що танцює». Така його назва пов’язана з тим, що за добу на ньому змінюється 12 фігурок найвідоміших персон в австрійській історії.
Німецькі майстри понад 300 років тому вперше виготовили годинник, який відбиває години звуком, схожим на кування зозулі. Найбільший у світі одинник із зозулею був занесений у Книгу рекордів Гіннеса і знаходиться в німецькому місті Шонах.
Технологія виготовлення годинника:
Роздивіться, як по-різному виглядають годинники, який у них оригінальний дизайн.
Продумайте форму настінного годинника залежно від його призначення — для шкільного класу, святкової зали, їдальні, власної кімнати тощо. Відповідно до задуму доберіть колір, декор та написання цифр.
Фізкультхвилинка
Перед початком самостійної роботи учнів вчитель нагадує про санітарно-гігієнічні вимоги, правила користування ножицями, культуру праці.
5. Самостійна робота учнів
6. Підсумок уроку
Організація виставки робіт.
Рефлексія
Сьогодні було цікаво…
На уроці я дізнався…
Я хотів би прокататися на…
Урок 15 Дата______________
Урок 15. Новорічні прикраси. Ознайомлення зі шрифтом. Уведення слів та чисел у декоративно-орнаментальну пропозицію.
Практичне завдання « Святкова листівка».
Мета: формування ключових компетентностей: вміння вчитися – планування своїх дій, доведення роботи до кінця; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури; соціальної – почуватися часткою колективу; предметних компетентностей: ознайомити учнів з різними шрифтами, розширювати уявлення учнів про роль графічного мистецтва, формувати поняття про відповідальність і врівноваженість зображення і шрифтової частини композиції; удосконалювати композиційні навички; розвивати фантазію, уяву, гармонію, естетичні смаки, виховувати охайність, працелюбність.
Обладнання: різні за композицією вітальні листівки, наочна таблиця із написанням різних шрифтів, технологічна картка, зразки дитячих робіт.
Музичний ряд: записи дитячих новорічних пісень.
Візуальний ряд: таблиця «Шрифти Г. Нарбута»
Матеріали та інструменти: альбомний аркуш, кольоровий папір, клей, ножиці, гуаш, пензлі, тампон або паличка, конфетті, дощик, клей з блискітками, серветки.
Техніка виконання: комбінована (графіка з аплікацією).
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
1. Організація класу. Створення емоційного настрою.
Всі приємно посміхніться,
Продзвенів уже дзвінок –
Починаємо урок!
2. Актуалізація опорних знань
- Які основні види мистецтва вам відомі?
- Чим характеризується такий вид мистецтва, як графіка?
- Які різновиди графічного мистецтва ви знаєте?
3. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми.
Розгадування загадки
Чорні, криві, від роду німі, а встануть поряд – враз заговорять (букви).
Створення асоціативного куща «Буква».
- Що найперше виникає у вашій уяві, коли ми говоримо про букви?
- А тепер поміркуємо, чи потрібні нам букви? Що вони нам дають?
Графічне зображення букв, цифр в одному стилі називають шрифтом.
Проблемна ситуація
З’являється казковий персонаж Грайлик з стурбованим і сумним виразом обличчя звертається до учнів класу:
- Добрий день діти. Наближаються Новорічні свята.
Вчитель: - Що трапилось, Грайлику, чи можемо ми тобі допомогти?
Грайлик: - Сьогодні я обійшов магазини і розгубився – не знаю що обрати на подарунок другу.
Вчитель:
- Не хвилюйся, залишайся з нами і ми тебе навчимо виготовляти чудовий подарунок власними руками, а саме Новорічну листівку.
Святкова листівка – це чудовий подарунок для рідних, друзів. Це будуть особливі листівки – з елементами аплікації, колажу та написом.
4. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя
Спілкування людей за допомогою письмових знаків-шрифтів – одне з великих досягнень. Слово «шрифт» − німецького походження і в перекладі означає малюнок або написання літер.
Зі шрифтом людина зустрічається на кожному кроці. Крім книжок, газет, журналів, різноманітні написи ми бачимо на бігбордах, плакатах, вивісках магазинів, етикетках промислової продукції, художніх листівках тощо.
Одні й ті самі літери можна писати по-різному. Це тому, що є багато шрифтів. Вони поділяються на групи: стрічковий, рублений, шкільний, вільний, каліграфічний та інші.
Залежно від техніки креслення шрифти бувають: рукописні, мальовані, рельєфно-об’ємні.
2. Перегляд демонстраційного матеріалу з повідомленнями «Довідкового бюро».
Група «Історики»
Римський капітальний шрифт лежить в основі всіх сучасних латинських шрифтів. Відрізняючись простотою форм, він є класичним зразком краси й урочистості. Може використовуватися в дипломах, почесних грамотах, архітектурних спорудах. Незграбні та громіздкі шрифти навряд чи варто використовувати як текстові.
Група «Декоратори»
Існують рукописні, каліграфічні й вільно написані пензлем шрифти. Декоративно виглядають написи на візитній картці, запрошенні. Прозорі та легкі шрифти добре використовувати на плакатах, афішах, тоді як національні краще підходять для написів з національною тематикою, а декоративні, орнаментальні – дляоформлення етикеток, упаковок, художньої літератури.
Група «Каліграфи»
У старовинних книжках, переважно рукописних, кожну літеру виписував майстер – каліграф спеціальними паличками або гусячим пером. Книжки прикрашалися буквицею. Вона була головним елементом композиції сторінки. Приділено особливу увагу найкрасивішій букві, яка виникла ще тисячу років тому, коли книги писалися від руки. Називали цю букву червоною, красивою. ЇЇ прикрашали золотом, дорогоцінним камінням, золотими нитками.
Перегляд таблиці «Шрифти Г. Нарбута».
Великий внесок у розвиток книжкової графіки вніс геніальний графік – Георгій Іванович Нарбут. «Українська абетка» - зліт його дарування.
Перегляд художніх святкових листівок.
Аналізуючи композицію листівок, можна помітити, що вона буває розташована горизонтально чи вертикально. Іноді вона повністю займає білий простір листівки, іноді частково. Важливу роль у композиції відіграє шрифтовий напис: «Зі святом!», «Вітаємо!», «З Новим роком!», «З Різдвом!». Це рівноправний композиційний елемент, який має своє місце і являє собою цілісну пляму.
Фізкультхвилинка.
5. Практична діяльність учнів
Основою для листівки може бути альбомний аркуш зігнутий навпіл.
Фон вибираємо будь-який колір, бажано нейтральний, щоб він гарно поєднувався з зеленим кольором ялинки.
Обираємо формат аркуша.
Створюємо в уяві композицію.
З зеленого паперу вирізаємо ялинку.
На ялинці олівцем намічаємо цифри «2016».
Визначаємо висоту букв і довжину слова (слів), позначивши їх олівцем у потрібному місці.
Відповідно до визначеної загальної форми напису проводимо верхню і нижню лінії шрифтового рядка. Всю довжину ділимо навпіл. Потім знаходимо у написі середину. Намічаємо від неї літери ліворуч, потім праворуч.
Цифри і букви зручно малювати пальцем, тампоном або паличкою. Можна також вирізати їх з кольорового паперу й акуратно наклеїти. Якщо ж добре володієте круглим чи плоским пензлем, скористайтеся ним.
Прикрашаємо ялинку конфетті різних кольорів, дрібно нарізаним новорічним дощиком, клеєм з блискітками. Малюємо сніжинки, гірлянди за власним задумом.
Самостійна робота учнів під музичний супровід.
6. Підсумок уроку. Рефлексія
Організація виставки робіт.
«Продовж речення».
Я дізнався…
Я відчув…
Мені вдалося…
3. Побажання.
Нагадую, що в листівці ще потрібно написати привітання – найтепліші слова тому, для кого ви її виготовляли.
Дякую вам за урок. Хочу побажати вам, щоб ви дарували тільки гарний настрій іншим людям, тоді люди віддячать вам тим же.
Урок 16 Дата______________
Урок 16. Перевір свої досягнення
Практичне завдання: створення « Новорічного панно» (групова форма роботи).
Мета: формування ключових компетентностей: вміння вчитися – само організуватися до навчальної діяльності у взаємодії; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури; соціальної – вміння співпрацювати в групі; предметних компетентностей: узагальнити та перевірити знання з теми «Художник», образ у графіці, живописі, скульптурі, архітектурі, декоративно-прикладному мистецтві; формувати вміння створювати різні панно на новорічну тематику, з урахуванням законів композиції, розвивати художній смак, просторове і комбіноване мислення, творчу уяву; створити атмосферу святкового настрою, відчуття радості, виховувати старанність, акуратність в роботі.
Обладнання: малюнки-символи: сніговик, долонька, сніжинка, зірочка (за кількістю учнів у класі); назви груп, дві ксерокопії зимового пейзажу, білий картон А3, А2 – 2 штуки, 6 трикутників і 1 шестикутник з білого картону.
Візуальний ряд: зразки новорічних панно.
Матеріали та інструменти: І група – блискітки, пайєтки, коробковий картон, клей, ножиці; ІІ група – кольоровий папір, клей, ножиці блискітки, фломастери, вата; ІІІ група – кольоровий папір, ватні диски, клаптики тканини, ножиці, клей, подрібнений пінопласт; ІV група – фарби, кольоровий папір, клей, ножиці, старі новорічні листівки, дощик.
Техніка виконання: змішана: графіка, аплікація, колаж, паперопластика, живопис.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
1. Організаційна частина. Створення емоційного настрою.
Парти у класі розміщені так, щоб учні утворили 4 групи. На столі розсипані малюнки-символи – сніговик, долонька, сніжинка, зірочка (їх кількість відповідає кількості учнів).
По дзвінку учні заходять у клас і обирають символ-малюнок. Відповідно сідають за парти. Так формуються 4 групи: «Творча», «Дружна», «Креативна», «Ініціативна».
2. Повторення і узагальнення вивченого матеріалу протягом семестру
Обговорення теоретичного блоку питань. Робота в групах. Перегляд презентаційного матеріалу.
У лініях, штрихах і плямах
Немов сховався цілий світ.
Скажіть, що це – перо чи маркер,
А я скажу: ні, це – політ!
Політ фантазії і мрії,
Краса очей, краса сердець,
Бо ж дивним даром володіє
І маркер, і графічний олівець.
- Про який вид мистецтва говориться у вірші? (графіка)
- Без чого годі намалювати живописний пейзаж? (колір, пензлик, фарба)
- Чим відрізняється скульптура від творів графіки чи живопису?
- Що означає слово «декоративний»? (Декоративний – такий, що прикрашає, або слугує для прикраси, оздоблення).
- Що належить до мистецтва архітектури?
- Художнє конструювання зручних і красивих предметів на основі наукових і естетичних даних – це … (дизайн).
До початкових літер слова необхідно дібрати: А Н П Ф
- терміни образотворчого мистецтва які ми вивчили протягом теми
(- жанри образотворчого мистецтва, які ми зображали в 4 класі
(А-анімалістичний, Н-натюрморт, П-пейзаж, Ф-фантастичний).
Оголошення теми
Погляньте на календар – незабаром Новий рік, скільки днів лишилося до цього свята?!
Новорічні свята – це час красивої, доброї казки, яка приносить людям надію на краще і дарує багато подарунків. Ми всі чекаємо на Діда Мороза і Снігуроньку, які обов’язково прийдуть до нас у школу, до вас у дім.
- Як можна підняти новорічний настрій? (прикрасити ялинку, клас)
Сьогодні на уроці продовжить роботу наша «Новорічна майстерня». Ви будете працювати в групах і створите колективні композиції «Новорічне панно», яке послужить прикрасою інтер’єру нашої школи.
Робота над темою
Розповідь учителя
Панно – це декоративний виріб, призначений для прикрашання простору стіни. Композиція означає – з’єднання різних частин в єдине ціле. В композиції все важливо – предмет, їх зорова «вага», розміщення на площині, виразність силуетів, ритмічне чергування ліній, плям, колір, формат, розмір виробу.
- Які етапи роботи проходить майстер, виготовляючи виріб?
Малювання в уяві, задуманий план дій.
Підбір матеріалів та інструментів.
Виготовлення виробу.
Оздоблення.
Кожна група буде виготовляти різні композиції.
«Творча» - панно новорічного пейзажу у форматі 3 D.
«Дружня» - новорічне панно із долоньок.
«Креативна» - снігове дефіле.
«Ініціативна» - панно «Новорічна зірка».
Перегляд зразків робіт.
Інструктаж учителя.
Ялинка, Дід Мороз, сніговик, сніжинки, − це все подих зими, все це можна зобразити на панно.
Блискітки, пайєтки, новорічний дощик, подрібнений пінопласт – ці прикраси довершать композицію.
Можете відвести місце для вітання.
Кожній групі є конкретні завдання, зразки, інструкції, шаблони для роботи і необхідний матеріал.
«Спікер» організовує роботу в групі, встановлює порядок.
Фізкультхвилинка.
5. Самостійна робота учнів.
І група «Творча» панно новорічного пейзажу у форматі 3 D.
Беремо 2 ксерокопії зимового пейзажу (один для фону картини, другий – для вирізання дрібних деталей), 2 ялинки, 2 баранці, сніжинки.
На білий картон приклеїти картину зимового пейзажу.
Врізати із другої ксерокопії зимового пейзажу будинок, місток, 2 ялинки, 2 баранці.
Приклеюємо вирізані деталі на коробковий картон і вирізаємо. Вид збоку показує об’єм деталей.
На основу картини приклеюємо дім, міст, баранці, ялинки.
Оформляємо рамку картини маленькими сніжинками, пайєтками, дощиком.
ІІ група «Дружня» - новорічне панно із долоньок.
Обводимо дитячу долоньку. Вирізаємо. Це трафарет.
За допомогою трафарету вирізаємо долоньки із кольорового паперу (білого, червоного, зеленого).
На піваркуші ватману малюємо обличчя Діда Мороза. Викладаємо з червоних долоньок шубу. На хутро для шуби використовуємо вату. Бороду викладаємо з білих долоньок. З чорного паперу вирізаємо валянки.
Із долоньок різного зеленого відтінку викладаємо ялинку. Прикрашаємо блискітками.
Вирізаємо червоного кольору мішок, на який наклеюємо вітання.
ІІІ група «Креативна» - снігове дефіле.
Кожен член групи виготовляє сніговика з різних матеріалів. Готовий виріб розмістити на ватмані, де зображено зимові кучугури снігу. Довершити роботу витинанками ялинок, сніжинок, подрібненим пінопластом.
ІV група «Ініціативна» - панно «Новорічна зірка».
Розділити заготовки – 6 рівнобедрених трикутників з білого картону.
Кожен член групи оздоблює фігуру трикутник новорічною або різдвяною тематикою за власним задумом. Техніка виконання теж за вибором учня: живопис, аплікація, колаж, змішана.
Готові всі модулі приклеїти до шестикутника. В центрі зірки написати цифри - дату прийдешнього Нового року.
Вчитель слідкує за роботою груп, надає допомогу, практичні поради.
6. Підсумок уроку
Організація виставки робіт.
Ось які чудові
Вийшли вироби у нас.
Ваші вмілі рученята
Так прикрасили наш клас!
Рефлексія.
Сьогодні було цікаво…
Мені сподобалося…
Я хочу побажати…
Урок 17 Дата______________
Урок 17. Невідома планета. Фантастичні та реалістичні образи в мистецтві.
Практичне завдання: створити композицію «Невідома планета»
Мета уроку: формувати ключові компетентності: вміння вчитися: орієнтуватися в часі та раціонально його використовувати; самостійно виконувати практичне завдання; здійснювати самоконтроль і самооцінку; міжпредметну естетичну компетентність: спроможність аналізувати й оцінювати найважливіші досягнення національної, європейської та світової культури; вміння цінувати красу, створену мит цями; предметні мистецькі компетентності: закріпити навички малювання пейзажу; розвивати фантазію, творчу уяву, окомір, почуття композиції, емоційно-почуттєву сферу; виховувати інтерес до образотворчого мистецтва; формувати художній смак при добірці кольорів, здібність отримувати художню насолоду від творчої роботи.
Тип уроку: комбінований.
Техніка виконання: на вибір.
Обладнання: для вчителя – учнівські роботи з методичного фонду, репродукції картин космонавта Олексія Леонова («На найближчій до Сонця планеті», «У відкритому космосі», «Планета в туманності ІС443», «Кратерний ланцюжок», Андрія Соколова «Світ подвійної зірки. Червоне сонце»), ілюстрації космічної тематики; для учнів – альбом, простий олівець, акварельні (гуашей)і фарби, пензлі, гумка.
Основні поняття: живопис, фантастичний пейзаж, лінійна перспектива, плановість у картині (передній, середній, дальній)
Техніка виконання: живописні техніки.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
Перевірка наявності необхідного для роботи матеріалу.
Епіграф:
Безмежжя Всесвіту й холодний блиск зірок,
Краса туманностей й могуть чорних дірок,
Супутники й незлічені планети,
Пульсари, астероїди, комети,
Їх загадковість манить й спокушає,
Над думами учених владу має,
Бо космос – наше джерело законів,
Не знаючи його – живем без перепонів,
Але Земля – піщинка у пустелі,
Й єдине місце людської оселі,
І вивчення простору нам не зашкодить,
Бо світ наш у космос незвіданий входить…
Ілля Герасюта
2. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань.
Бесіда
Що ми називаємо пейзажем? (Зображення природи.)
Які пейзажі малюють художники? (Весняні, зимові, морські, літні, весняні тощо.)
Якими художніми матеріалами користуються при зображенні пейзажу? (Фарби: гуаш, акварель; графічні: фломастери, простий олівець,; аплікація.)
3. Повідомлення теми уроку.
Пейзажі, як правило, відображають навколишній світ, а ми сьогодні будемо вчитися зображати незвичайні фантастичні пейзажі. Створити композицію «Невідома планета».
4.Вивчення нового матеріалу
Демонстрація вчителем реалістичних і фантастичних пейзажів в графічних і живописних техніках.
Учитель. - Роздивіться уважно пейзажі, що зображено на них, сюжети різні, техніки виконання теж, але є спільне, що об’єднує роботи. Що це, на вашу думку?
У пейзажах — графічних і живописних, реалістичних і фантастичних є спільні засоби зображення глибини простору. Це лінійна перспектива — видиме зменшення предметів з віддаленням до лінії горизонту. Щоб передати простір у пейзажі, художник використовує передній, середній і дальній плани та загороджує дальні предмети тими, що розташовані ближче.
На передньому плані зображення чітке, на середньому потроху втрачає чіткість, а на дальньому — розпливчасте.
Зверни увагу, чим далі перебуває предмет, тим вище він зображується, і навпаки, найближчий до глядача предмет розміщений на картині найнижче.