Розгляд цієї теми полягає в аналізі інституту конституційної юстиції. Передбачається розкриття змісту цього інституту з точки зору історичного підходу шляхом розгляду законодавчого закріплення та фактичного існування конституційної юстиції як в Україні, так і в зарубіжних країнах. Аналіз історичних аспектів цього конституційно-правового явища дозволить сформувати уявлення про історичні етапи розвитку конституційної юстиції. В результаті проведеного аналізу можна охарактеризувати інститут конституційної юстиції в Україні на сучасному етапі його розвитку, зрозуміти його правову природу як з теоретичної, так і з практичної точки зору.
В Україні конституційно-правовий статус Конституційного Суду України визначено в окремому розділі ХІІ “Конституційний Суд України” та в Законі України “Про Конституційний Суд України”.
Стаття 147 Конституції України визначає сутність Конституційного Суду та його призначення.
Конституційний Суд України визначається як єдиний орган конституційної юрисдикції.
Конституція України визначає склад Конституційного Суду України та порядок його формування. Необхідно охарактеризувати процедуру висування кандидатів на посаду судді Конституційного Суду, визначити коло суб’єктів, які призначають суддів на відповідну посаду.
Конституційно-правовий статус суддів Конституційного Суду визначається Конституцією України, Законами України “Про Конституційний Суд України”, “Про судоустрій і статус суддів”, Регламентом Конституційного Суду України тощо. На підставі зазначених актів необхідно визначити вимоги до кандидатів на посаду судді та порядок вступу на цю посаду; компетенцію суддів Конституційного Суду України, підстави припинення повноважень, гарантії діяльності суддів та види цих гарантій.
Висвітлення положень щодо конституційно-правової регламентації засад організації і діяльності Конституційного Суду України пов’язано із необхідністю дослідження поняття функцій і повноважень цього органу. Конституційний Суд України – це єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні, функціонально уповноважений на здійснення конституційного контролю. Виходячи з цього потрібно розкрити зміст конституційного контролю як конституційно-правової категорії: визначити поняття та ознаки цієї дефініції; міжнародно-правові аспекти регулювання конституційного контролю та порядок здійснення в зарубіжних країнах. Визначення особливостей інституту конституційного контролю в Україні передбачає аналіз повноважень Конституційного Суду України. На основі визначених повноважень можна з’ясувати, які основні функції виконує Конституційний Суд України.
З метою більш ефективної реалізації функцій і повноважень Конституційний Суд України утворює на своєму засіданні з числа суддів допоміжні робочі органи з питань організації його внутрішньої діяльності. Передбачається розкрити конституційно-правовий статус цих органів.
Законодавство про Конституційний Суд України визначає процедуру конституційного провадження.
Перш за все, визначаються форми звернення до Конституційного Суду України, до яких належать: конституційне подання та конституційне звернення. Таким чином, пропонується визначити поняття, зміст та форму конституційного подання та конституційного звернення; суб’єктів права на конституційне подання та конституційне звернення. А також, необхідно визначити: підстави для відмови у відкритті конституційного провадження; порядок відкриття провадження у справах у Конституційному Суді України; порядок утворення у складі Конституційного Суду колегії суддів та їх повноваження; порядок проведення засідань Конституційного Суду, а також пленарних засідань. Важливо звернути увагу на конституційно-правове регулювання питань, які пов’язані з особливостями конституційного провадження з певних категорій справ.
Дайте визначення наступних понять:
Конституційний Суд України, конституційна юстиція, конституційна юрисдикція, конституційне правосуддя, принципи функціонування Конституційного Суду України, суддя Конституційного Суду України, гарантії діяльності Конституційного Суду України, функції Конституційного Суду України, конституційний контроль, офіційне тлумачення конституційно-правових норм, конституційність, акти Конституційного Суду України, конституційне подання, конституційне звернення, колегії суддів, конституційне провадження, предмет конституційного провадження.
Скласти схеми:
ü Внутрішня структура Конституційного Суду України.
ü Конституційно-правова регламентація статусу Конституційного Суду України.
Тематика рефератів:
¨ “Правова природа актів Конституційного Суду України”.
¨ “Теорія та практика реалізації рішень Конституційного Суду України”.
Закон №1
До Конституційного Суду України надійшло конституційне подання, підписане 43 народними депутатами, щодо офіційного тлумачення ст. 8 Конституції України. У поданні зазначалося, що “хоча в ч. 1 ст. 8 Конституції України проголошено принцип верховенства права, однак у ч. 2 закріплено принцип юридичного верховенства Конституції України. А оскільки, як зазначено в Преамбулі, Конституція України – це Основний Закон, то фактично в Україні діє принцип верховенства закону, а не верховенства права”. На підставі такого аналізу ст. 8 Основного Закону народні депутати вимагали від Конституційного Суду України офіційно визнати, що наведене конституційне положення слід розуміти як верховенство закону.
Складіть і обґрунтуйте проект відповідного рішення Конституційного Суду України.
Нормативні акти:
v Конституція України від 28 червня 1996 року (зі змінами і допов.) // Відомості Верховної Ради України. — 1996. — № 30. — Ст. 141; Офіційний вісник України. — 2010. — №72/1 Спеціальний випуск. — С. 15. — Ст. 2598.
v Висновок Конституційного Суду України від 4 липня 2001 року у справі за зверненням Верховної Ради України про надання висновку щодо відповідності проекту Закону України “Про внесення змін до Конституції України” вимогам статей 157 і 158 Конституції України (справа про внесення змін до статті 81 Конституції України) // Вісник Конституційного Суду України. — 2001. — № 4.
v Про Конституційний Суд України: Закон України від 16 жовтня 1996 року (зі змінами і допов.) // Відомості Верховної Ради України. — 1996. — № 49. — Ст. 272.
v Регламент Конституційного Суду України від 5 березня 1997 року (зі змінами і допов.) // Офіційний вісник України. — 1997. — № 20. — С. 87.
v Рішення Конституційного Суду України від 11 квітня 2000 року у справі за конституційним поданням Генеральної прокуратури щодо офіційного тлумачення, положень статті 86 Конституції України та статей 12, 19 Закону України “Про статус народного депутата України” // Право України. — 2000. — № 6. — С. 123.
v Рішення Конституційного Суду України від 14 грудня 1999 року у справі за конституційними поданнями 51 народного депутата України про офіційне тлумачення положень статті 50 Конституції України щодо застосування державної мови органами державної влади, органами місцевого самоврядування та використання її у навчальному процесі, в навчальних закладах України // Право України. — 2000. — № 1. — С. 140.
v Рішення Конституційного Суду України від 14 грудня 1999 року у справі за конституційними поданнями 51 народного депутата України про офіційне тлумачення положень статті 10 Конституції України щодо застосування державної мови органами державної влади, органами місцевого самоврядування та використання її у навчальному процесі в навчальних закладах України (справа про застосування української мови) // Юридический вестник. — 2000. — № 1. — С. 27.
v Рішення Конституційного Суду України від 19 квітня 2000 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення положень ст. ст. 6, 81 Кримінального кодексу України і ст. 58 Конституції України // Право України. — 2000. — № 6. — С. 122.
v Рішення Конституційного Суду України від 28 березня 2001 року у справі за конституційним поданням Президента України щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 93 Конституції України (справа про позачерговий розгляд законопроектів) // Вісник Конституційного Суду України. — 2001. — № 1.
v Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 2000 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо конституційності положень Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” // Право України. — 2000. — № 3. — С. 125.
v Лінецький С. В. Конституційне законодавство України (законодавчі акти, коментар, офіційне тлумачення): збірник нормативних актів / С. В. Лінецький, М. І. Мельник, А. М. Рішелюк. — К.: Атіка, 2000. — 896 с.
Спеціалізована література:
1. Бакірова І. О. Офіційне тлумачення Конституції та законів України як одна із форм забезпечення судового захисту прав людини і громадянина Конституційним Судом України / І. О. Бакірова // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2010. — № 4-5. — С. 52-63.
2. Барабаш Ю. Преюдиціальність рішень Конституційного Суду України: проблемні питання теорії та практики / Ю. Барабаш // Право України. — 2010. — № 6. — С. 45-49.
3. Барский В. Правовая природа судебного конституционного контроля в Украине / В. Барский // Юридический вестник. — 1998. — № 1. — С. 48-51.
4. Веніславський Ф. Інтерпретаційна діяльність Конституційного Суду України в механізмі забезпечення стабільності конституційного ладу / Ф. Веніславський // Вісник Академії правових наук України. — 2010. — № 2. — С. 61-69.
5. Волвенко П. Акти тлумачення (рішень і висновків) Конституційного Суду України в механізмі правового регулювання з погляду теорії поділу влади / П. Волвенко // Підприємництво, господарство і право. — 2005. — № 12. — С. 136-140.
6. Волвенко П. Статус актів тлумачення (рішень і висновків) Конституційного Суду України з огляду типології правових систем / П. Волвенко // Підприємництво, господарство і право. — 2005. — № 11. — С. 68-74.
7. Гергелійник В. Конституційний Суд в системі органів контрольної влади: теоретичні аспекти / В. Гергелійник // Право України. — 1999. — № 5. — С. 81-85.
8. Герлецький Д. Місце та роль Конституційного Суду України в контексті конституційно-правової регламентації дії міжнародно-правових договорів / Д. Герлецький // Юридический вестник. — 2004. — № 4. — С. 75-80.
9. Дроздов О. Зупинення провадження у справі у зв’язку зі зверненням до Конституційного Суду України / О. Дроздов // Право України. — 2001. — № 12. — С. 132-135.
10. Евсеев А. Психолого-правовые проблемы конституционной юрисдикции в Украине / А. Евсеев // Підприємництво, господарство і право. — 2010. — № 6. — С. 105-108.
11. Евсеев А. Судебные ошибки в деятельности Конституционного Суда Украины: к постановке проблемы / А. Евсеев // Підприємництво, господарство і право. — 2010. — № 8. — С. 3-6.
12. Євграфов Е. Акти Конституційного Суду України в системі національного законодавства / Е. Євграфов // Право України. — 2001. — № 10. — С. 66-68.
13. Задорожня Г. В. Принцип рівного виборчого права громадян у рішеннях Конституційного Суду України / Г. В. Задорожня // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2012. — № 9. — С. 42.
14. Кампо В. Деякі проблеми розвитку конституційної юстиції в Україні / В. Кампо // Право України. — 2010. — № 6. — С. 60-65.
15. Кампо В. М. Конституційні засади виборів у практиці Конституційного Суду України / В. М. Кампо, А. О. Янчук // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2009. — № 12 (98). — С. 17-28.
16. Кельман М. Підсумкові акти конституційної юрисдикції зарубіжних країн: їх юридична природа / М. Кельман // Право України. — 2000. — № 10. — С. 124-127.
17. Константий О. Окремі проблеми становлення самостійної судової влади в Україні / О. Константий // Підприємництво, господарство і право. — 2007. — № 10. — С. 33-37.
18. Кравец И. А. О правовой природе конституционной герменевтики / И. А. Кравец // Право и политика. — 2003. — № 1. — С. 15-20.
19. Кузнєцова Ю. Застосування міжнародних стандартів Конституційного Суду України: методологія та цільове призначення / Ю. Кузнєцова // Юридичний журнал. — 2012. — №7-8(121-122). — С. 103-107.
20. Кузьменко О. Про вплив Конституційного Суду України на процес законотворчості в Україні /О. Кузьменко // Підприємництво, господарство і право. — 2010. — № 7. — С. 132-134.
21. Кузьменко О. Про правові позиції Конституційного Суду України / О. Кузьменко // Підприємництво, господарство і право. — 2010. — № 6. — С. 112-114.
22. Ліфшиць Ю. Конституційність нормативного акта / Ю. Ліфшиць // Право України. — 1994. — № 11-12. — С. 36-37.
23. Ліфшиць Ю. Правовий статус Конституційного Суду / Ю. Ліфшиць // Право України. — 1994. — № 5-6. — С. 6-8.
24. Малишев Б. В. Чи є рішення Конституційного Суду України судовими прецедентами? / Б. В. Малишев // Часопис Київського університету права. — 2007. — № 3. — С. 73-78.
25. Намясенко О. Правовий статус членів органів конституційного контролю: загальний характер та порівняльний аналіз / О. Намясенко // Юридична Україна. — 2007. — № 2. — С. 10-16.
26. Намясенко О. Теоретичні засади поняття правового статусу судді Конституційного Суду України / О. Намясенко // Юридична Україна. — 2007. — № 9. — С. 19-24.
27. Павликов С. Г. Порядок формирования конституционных (уставных) и мировых судов в субъектах Российской Федерации (Сравнительный анализ) / С. Г. Павликов // Государство и право. — 2006. — № 5. — С. 27-34.
28. Пелих Н. Конституційний Суд – гарант конституційного ладу в Україні / Н. Пелих // Підприємництво, господарство і право. — 2005. — № 3. — С. 25-27.
29. Портнов А. Сутність правових позицій Конституційного Суду України / А. Портнов // Юридична Україна. — 2009. — № 3. — С. 26-30.
30. Рабінович П. Інтерпретація верховенства права Конституційним Судом України (доктринальний коментар) / П. Рабінович // Право України. — 2006. — № 11. — С. 27-31.
31. Савчак А. Дія закону в часі: теорія та правові позиції Конституційного Суду України / А. Савчак // Підприємництво, господарство і право. — 2011. — № 1. — С. 64-67.
32. Савчин М. В. Природа актів Конституційного Суду України: теоретико-методологічні аспекти / М. В. Савчин // Часопис Київського університету права. — 2007. — № 2. — С. 65-69.
33. Савчин М. Конституційний Суд України у механізмі гарантій прав і свобод людини / М. Савчин // Право України. — 1999. — № 4. — С. 35-39.
34. Самсін І. Про обрання голів Конституційного Суду України та Верховного Суду України / І. Самсін // Право України. — 2006. — № 11. — С. 3-4.
35. Селіванов А. Конституційне правосуддя і конституційна юрисдикція в Україні (доктринальне визначення) / А. Селіванов // Право України. — 2010. — № 6. — С. 34-38.
36. Селіванов А. Проблемні аспекти законотворчого процесу та їх відображення в рішеннях Конституційного Суду України / А. Селіванов // Право України. — 2004. — № 9. — С. 34-36.
37. Селіванов А. Теоретичні і практичні погляди на тлумачення Конституційним Судом України норм законодавства / А. Селіванов // Право України. — 1999. — № 10. — С. 37-40.
38. Скомороха В. Вплив конституційної юстиції на розвиток українського конституціоналізму / В. Скомороха // Право України. — 2000. — № 12. — С. 3-8.
39. Скомороха В. Деякі питання конституційного провадження / В. Скомороха // Право України. — 1998. — № 9. — С. 5-9.
40. Скомороха В. Захист прав і свобод людини у практиці Конституційного Суду України / В. Скомороха // Право України. — 2009. — № 6. — С. 61-66.
41. Скомороха В. Конституційне правосуддя – веління часу / В. Скомороха // Право України. — 2001. — № 10. — С. 3-7.
42. Скомороха В. Конституційний Суд України досвід і проблеми / В. Скомороха // Право України. — 1999. — № 1. — С. 8-13.
43. Скомороха В. Окремі питання діяльності конституційної юстиції в Україні / В. Скомороха // Право України. — 1999. — № 12. — С. 4-10.
44. Скомороха В. Окремі питання поділу влади і юрисдикція Конституційного Суду України / В. Скомороха // Право України. — 1998. — № 5 — С. 8-17.
45. Скрипнюк О. Правові акти Конституційного суду України як джерела сучасного конституційного права України / О. Скрипнюк // Право України. — 2012. — № 3-4. — С. 404-410.
46. Стецюк П. Конституційний Суд України як суб’єкт формування сучасного українського конституціоналізму (до постановки проблеми) / П. Стецюк // Право України. — 2010. — № 6. — С. 70-76.
47. Стрижак А. А. Конституція України в актах Конституційного Суду України (аналіт. огляд та комент.) / А. А. Стрижак. — К.: Ін Юре, 2010. — 631 с.
48. Стрижак А. Верховенство права і конституційне судочинство в Україні / А. Стрижак / Право України. — 2010. — № 3. — С. 62-66.
49. Стрижак А. Конституційний Суд України як гарант дотримання конституційних принципів демократичної, правової держави / А. Стрижак // Право України. — 2010. — № 6. — С. 4-9.
50. Тарадонов С. В. Некоторые аспекты международного и зарубежного влияния на конституционное правосудие Российской Федерации / С. В. Тарадонов, Д. С. Петренко // Государство и право. — 2007. — № 3. — С. 57-70.
51. Тесленко М. В. Судебный конституционный контроль в Украине: монография / М. В. Тесленко; Вступ. статья В. Ф. Погорилко. — К.: Ин-т государства и права им. В. М. Корецкого НАН Украины, 2001. — 344 с.
52. Тесленко М. Правова природа актів Конституційного Суду України / М. Тесленко / Право України. — 2000. — № 2. — С. 6-9.
53. Тесленко М. Про місце Конституційного Суду України в системі вищих органів державної влади / М. Тесленко // Право України. — 1999. — № 12. — С. 33-35.
54. Тимченко І. Механізм конституційної юрисдикції в Україні: становлення і розвиток / І. Тимченко // Право України. — 2010. — № 6. — С. 12-16.
55. Тимченко І. Принцип гласності – один з фундаментальних принципів діяльності Конституційного Суду України / І. Тимченко // Право України. — 1998. — № 6. — С. 3-5.
56. Тихий В. Правова природа, повноваження, рішення та висновки Конституційного Суду України / В. Тихий // Право України. — 2010. — № 6. — С. 26-31.
57. Ткаченко Ю. Підстави і критерії визнання конституційності нормативно-правових актів / Ю. Ткаченко // Право України. — 2000. — № 9. — С. 26-29.
58. Тодика Ю. М. Тлумачення Конституції і законів України: теорія та практика: монографія / Ю. М. Тодика. — Х.: Факт, 2001. — 328 с.
59. Черняк Є. В. Роль органів конституційної юстиції в процесі внесення змін до Основних законів (Конституцій) / Є. В. Черняк // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2010. — № 4-5 (102-103). — С. 42-51.
60. Шаповал В. Про генезу конституційного контролю: історико-правовий аспект проблеми / В. Шаповал // Вісник Академії правових наук України. — 1999. — № 2. — С. 104-108.
61. Шаповал В. Суд як орган конституційного контролю (із зарубіжного досвіду) / В. Шаповал // Вісник Конституційного Суду України. — 2005. — № 6. — С. 20-34.
62. Шевчук С. Основи конституційної юриспруденції / С. Шевчук. — К.: Український центр правничих студій, 2001. — 302 с.
63. Шевчук С. Щодо обов’язковості рішень Конституційного Суду України у контексті доктрини судового прецеденту / С. Шевчук // Право України. — 2000. — № 2. — С. 45-48.
ТЕМА №14
“МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ В УКРАЇНІ”
Семінарське заняття – 4 год.
1. Історія становлення і розвитку системи місцевого самоврядування.
2. Міжнародно-правова регламентація питань організації питань місцевого самоврядування. Європейська Хартія місцевого самоврядування.
3. Сучасні моделі місцевого самоврядування. Конституційне закріплення моделі місцевого самоврядування в Україні.
4. Поняття місцевого самоврядування.
5. Правові основи і система місцевого самоврядування:
- повноваження місцевого самоврядування;
- система місцевого самоврядування;
- матеріальна і фінансова основа місцевого самоврядування;
- гарантії місцевого самоврядування.
6. Рішення органів місцевого самоврядування: порядок прийняття та юридична сила. Припинення дії та відміна актів органів місцевого самоврядування.
7. Судовий захист прав місцевого самоврядування.
8. Перспективи розвитку місцевого самоврядування в ході адміністративної реформи.