Перш ніж розпочати розгляд цієї теми, слід зауважити, що права, свободи й обов’язки людини і громадянина є основоположною частиною чинної Конституції України. В Основному Законі права і свободи людини розглядаються не як даровані державою своїм громадянам, а як такі, що належать людині від народження, існують незалежно від діяльності держави та є невідчужуваними й непорушними.
Правам людини мають відповідати зобов’язання держави. Саме права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Їх затвердження й забезпечення є головним обов’язком держави, яка відповідає за свою діяльність перед людиною (ст. 3 Конституції).
Аналіз теоретичних аспектів цієї теми передбачає, насамперед, визначення поняття правового статусу людини і громадянина як конституційно-правового інституту. Під час розгляду цього питання необхідно відштовхуватись від існуючих підходів, концепцій щодо правового статусу особи у світовому конституціоналізмі. Передбачається розгляд системи взаємовідносин держави і особи та її елементів. І найважливішим моментом цього питання є основні принципи конституційно-правового інституту прав і свобод людини. Для більш об’єктивної картини та ефективного засвоєння матеріалу передбачається проведення порівняльного аналізу конституційно-правової регламентації правового статусу особи в Україні і країнах СНД з використанням текстів Конституцій Росії, Білорусії, Молдови, Грузії тощо.
Правова характеристика механізму реалізації, системи гарантій конституційних прав, свобод та обов’язків людини і громадянина полягає у визначенні поняття механізму реалізації та його елементів; поняття системи гарантій. Необхідно розглянути класифікацію гарантій за певними критеріями та розкрити їх види. Як відомо, ефективність гарантій основних прав та свобод людини залежить від певних чинників, тому необхідно провести їх аналіз.
Значне місце у механізмі захисту прав і свобод людини належить контролю за додержанням законодавчими, виконавчими й судовими органами положень Конституції про права і свободи людини і громадянина. Отже, потрібно визначити, які форми контролю існують у світовій конституційній практиці та в Україні; систему органів, які здійснюють моніторинг (нагляд за додержанням прав і свобод людини).
Велике значення при висвітленні цього питання має інститут омбудсмена в Україні. Детально питання діяльності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини визначені в Законі України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”.
Висвітлення питання щодо правового положення іноземців, біженців, осіб без громадянства важливо розпочати із розгляду наступних Законів України: “Про правовий статус іноземців”, “Про біженців”, “Про порядок в’їзду та виїзду з України”, “Про імміграцію”, “Про правовий статус закордонних українців” та інших. Відповідно до положень цих конституційно-правових актів необхідно визначити засади конституційно-правового статусу іноземців, біженців та осіб без громадянства. Тобто визначити поняття цих осіб, обсяг їх прав, свобод та обов’язків, особливості правового статусу певних осіб та співвідношення зі статусом громадян України.
Передбачається розгляд співвідношення міжнародно-правового і національного регулювання прав і свобод людини та забезпечення міжнародних стандартів прав і свобод людини в Україні. Мова йде про співвідношення норм міжнародного та конституційного права. Провідними міжнародно-правовими актами в галузі прав і свобод людини є Загальна декларація прав людини, Європейська Конвенція про захист прав та основних свобод, Міжнародний пакт про економічні, соціальні й культурні права, Міжнародний пакт про громадянські і політичні права людини й основні свободи, Європейська хартія для нової Європи тощо. І сутність співвідношення полягає в проведенні порівняльного аналізу норм Конституції України з прав і свобод людини з міжнародними документами про права людини, які в свою чергу ратифіковані Верховною Радою України. В кінці рекомендується зробити висновок з приводу відповідності положень національного законодавства міжнародно-правовим стандартам прав й свобод людини.
Важливим елементом правового статусу є громадянство. Потрібно визначити поняття громадянства як структурного елементу правового статусу особи та як конституційно-правовий інститут. Стаття 4 Конституції України та Закон “Про громадянство України” регламентують положення щодо порядку набуття та втрати громадянства України: перелік документів, які підтверджують належність до українського громадянства; положення про громадянство дітей; компетенцію органів, що розглядають справи, пов’язані з громадянством та інші. А також, буде доцільним розгляд міжнародно-правових документів, які регламентують положення про громадянство.
Потребує певного аналізу зміст одного з фундаментальних конституційних принципів прав і свобод – принципу необмеженості конституційних прав і свобод людини і громадянина, який має своє відображення в Конституції України. Передбачається розгляд положень міжнародно-правової регламентації щодо цього принципу. А також, слід визначити виключні випадки, що передбачені конституційно-правовими нормами, при яких передбачається обмеження прав і свобод людини і громадянина.
Наступним питанням є визначення поняття та змісту права власності згідно з положеннями Конституції України та чинного законодавства. В межах цього питання необхідно визначити форми власності, які існують в Україні, суб’єктів та об’єктів цих форм власності.
Конституційно-правовий статус державної мови в Україні регламентується Конституцією України, Законами “Про засади державної мовної політики” (з урахуванням внесених змін), “Про Автономну Республіку Крим”, Конституцією Автономної Республіки Крим та іншими конституційно-правовими актами. Відповідно до положень зазначених актів слід проаналізувати мовну політику держави; виділити напрями і тенденції розвитку національного законодавства про мову; визначити статус мов національних меншин.
Згідно з положеннями Закону України “Про звернення громадян”, потрібно визначити зміст права на звернення громадян, основні форми звернення, охарактеризувати порядок розгляду звернень громадян відповідними суб’єктами, визначити юридичну відповідальність за порушення законодавства про звернення громадян.
Аналіз юридичного змісту права на правову допомогу передбачає визначення поняття та сутності цього права, яке закріплено в статті 59 Конституції України та у Законі України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”. Необхідно визначити конституційно-правовий статус адвокатури в Україні: поняття, основні принципи та організаційні форми діяльності адвокатури, види адвокатської діяльності; правовий статус адвоката, гарантії адвокатської діяльності тощо.
Передбачається визначення поняття та змісту права звернення до міжнародних установ. Потребує особливої уваги характеристика права звернення осіб за захистом своїх прав в Європейський суд з прав людини. Таке право з’явилось у громадян України після вступу України до Ради Європи і прийняття Закону України “Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції”. Таким чином, потрібно розглянути порядок звернення до Європейського суду з прав людини, форму та зміст звернення, перелік прав, які можуть бути захищені Європейським судом та іншими міжнародними організаціями, членом яких є Україна.
Характеристика суб’єктивних прав, зазначених в статтях 28-32 Конституції України передбачає визначення поняття та змісту таких конституційних прав, як право кожного на повагу до його гідності, право на свободу та особисту недоторканність, право на недоторканність житла, право на таємницю листування, невтручання в особисте і сімейне життя тощо. Повний аналіз правової природи цих прав передбачає розгляд положень статей 162, 163 Кримінального кодексу України тощо.
Дайте визначення наступних понять:
абсолютне суб’єктивне право, відносне суб’єктивне право, свобода людини і громадянина, конституційний обов’язок громадянина і людини, правовий статус, індивідуальний статус особи, родовий (спеціальний) статус особи, галузевий статус особи, конституційно-правовий (базовий) статус особи, конституційно-правовий статус людини і громадянина як конституційно-правовий інститут, принципи конституційно-правового інституту прав і свобод людини і громадянина, конституційні права, свободи та обов’язки, загальна правоздатність, дієздатність, громадянство, принципи громадянства, філіація, принцип “права крові”, принцип “права ґрунту”, натуралізація, індивідуальна натуралізація, натуралізація внаслідок правонаступництва держав, іноземець, імміграція, іммігрант, міграція, апатриди, біпатриди, біженці, природні права і свободи людини, громадянські права, економічні права, соціальні права, культурні права, політичні права і свободи, конституційні обов’язки людини і громадянина, механізм реалізації прав і свобод людини і громадянина, система гарантій конституційних прав, свобод та обов’язків, організаційні гарантії, юридичні гарантії, механізм захисту прав і свобод людини і громадянина, право на захист, право на звернення, адвокат.
Скласти схеми:
ü Механізм захисту прав і свобод людини.
ü Міжнародний захист прав людини: особливості регламентації.
ü Міграційні процеси в Україні.
Тематика рефератів:
¨ “Конституція України та міжнародні стандарти в сфері прав і свобод людини”.
¨ “Гарантії правового захисту прав і свобод людини і громадянина”.
Задача №1
Верховна Рада України 24.09.1997 р. ухвалила Закон України “Про вибори народних депутатів України”, окремі положення якого врегульовували особливості реалізації виборчого права для певних категорій громадян України. Зокрема, встановлювалося, що “здійснення виборчого права зупиняється для осіб, які за вироком суду перебувають у місцях позбавлення волі, на час перебування в цих місцях”.
Дайте конституційно-правову оцінку таким законодавчим новелам.
Розкрийте зміст категорії “обмеження конституційних прав”. У чому полягає її відмінність від “обмеження в реалізації конституційних прав”?
Задача №2
Громадянин О. направив звернення до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. У зазначеному документі О. просив Уповноваженого звернутися до Конституційного Суду України з конституційним поданням щодо відповідності ст. 51 Основного Закону ч. 1 ст. 199 Сімейного кодексу України (далі – СК України). Адже, на його думку, ч. 1 ст. 199 СК України, згідно з якою “якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з ним потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу”, покладає на нього додатковий обов’язок, не передбачений Конституцією України.
Дайте правову оцінку даному зверненню.
Які обов’язки людини і громадянина передбачені Конституцією України?
Задача №3
До Верховної Ради України було подало проект щодо внесення змін до Розділу II Конституції України, а саме виключити такі соціальні права, як право на достатній життєвий рівень, право на житло, право на працю тощо й передбачити право на соціальний захист для людей похилого віку (на гідне та незалежне життя, участь у соціальному та культурному житті) та людей з фізичними вадами (на заходи, призначені для забезпечення їх незалежності, соціальної та професійної інтеграції і участі в суспільному житті). Також запропоновано доповнити нормою наступного змісту: “Держава зобов’язується в індивідуальному порядку і в порядку міжнародної допомоги та співробітництва, зокрема, в економічній і технічній галузях, задіяти усі наявні ресурси і використати можливості для того, щоб поступово забезпечити повне здійснення соціально-економічних прав усіма належними способами”.
Наскільки доцільними з конституційної точки зору є такі зміни?
Дайте розгорнуту характеристику другому поколінню прав людини.
Задача №4
Основоположник доктрини природних невідчужуваних прав людини Джон Локк основним правом громадян вважав право на життя, свободу та майно. Декларація незалежності США 1776 р. проголосила право на життя, свободу і прагнення до щастя. Французька Декларація прав людини і громадянина 1789 р. основними назвала право на свободу, власність, безпеку та опір пригнобленню.
Конституція України 1996 р. у ст. 21 закріпила принцип, згідно з яким права і свободи людини визнані невідчужуваними і непорушними, а право людини на життя – невід’ємним правом кожної людини (ст. 27).
Чи можна всі закріплені в Конституції України права і свободи вважати невідчужуваними, непорушними, природними?
Які, на Вашу думку, права людини і громадянина, крім закріплених у Конституції України, є найбільш актуальними для нашої країни в сучасних умовах? Своє рішення аргументуйте політичними і юридичними доводами.
Задача №5
Громадянин України К., який подав документи на вихід з громадянства України з наміром набуття громадянства Російської Федерації і під час відпочинку в Туреччині був затриманий за підозрою в торгівлі наркотичними засобами, звернувся до консульства України в Туреччині з проханням про допомогу. Відмова у допомозі з боку консульської установи України обґрунтовувалася втратою правових зв’язків гр. К. з Україною внаслідок підготовки документів щодо набуття ним громадянства Російської Федерації. Однак дипломатичний представник РФ у Туреччині також відмовив у допомозі гр. К., вказуючи, що подібні дії завдали значної шкоди авторитету та іміджу його держави.
Дайте правову оцінку діям дипломатичних і консульських установ обох держав.
У яких випадках держава може відмовитися від надання допомоги своїм громадянам?
Задача №6
Громадянка України А., депутат Харківської міської ради, після укладання шлюбу з громадянином Італії Т. автоматично набула громадянства чоловіка, хоча й бажала надалі виконувати функції депутата міської ради відповідно до вимог Закону України “Про статус депутатів місцевих рад” і не мала наміру змінювати громадянство Україна. У зв’язку з наявністю одночасно громадянства двох держав А. висловила занепокоєння та звернулася за консультацією.
Проаналізуйте ситуацію, що склалася, підготуйте і обґрунтуйте відповідь на звернення А.
Нормативні акти:
v Конституція України від 28 червня 1996 року (зі змінами і допов.) // Відомості Верховної Ради України. — 1996. — № 30. — Ст. 141; Офіційний вісник України. — 2010. — №72/1 Спеціальний випуск. — С. 15. — Ст. 2598.
v Загальна декларація прав людини від 10 грудня 1948 року // Офіційний вісник України. — 2008. — № 93.
v Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року // Офіційний вісник України. — 1998 р. — № 13.
v Європейська Конвенція про громадянство. Міжнародний договір від 7 листопада 1997 року (Витяг) // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. — 2001. — № 11. — С. 69-77.
v Конвенція про статус біженців. Документ ООН від 28 липня 1951 року (Витяг) // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. — 2001. — № 11. — С. 111-120.
v Конвенція про статус апатридів. Міжнародний договір від 28 вересня 1954 року (Витяг) // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. — 2001. — № 11. — С. 131-139.
v Господарський кодекс України від 16 січня 2003 року (зі змінами і допов.) // Відомості Верховної Ради України. — 2003. — № 18, 19-20, 21-22. — Ст. 144.
v Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 року (зі змінами і допов.) // Відомості Верховної Ради України. — 2003. — № 40-44. — Ст. 356.
v Про адвокатуру та адвокатську діяльність: Закон України від 5 липня 2012 року // Офіційний вісник України. — 2012. — № 62.
v Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту: Закон України від 08 липня 2011 року (зі змінами і допов.) // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. — 2001. — № 11. — С. 354-374.
v Про громадянство України: Закон України від 18 січня 2001 року (зі змінами і допов.) // Відомості Верховної Ради України. — 2001. — № 13. — Ст. 65.
v Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків: Закон України від 8 вересня 2005 року // Відомості Верховної Ради України. — 2005. — № 52. — Ст. 561.
v Про засади державної мовної політики: Закон України від 3 липня 2012 року (зі змінами і допов.) // Офіційний вісник України. — 2012. — № 61.
v Про затвердження зразків довідок про подання особою заяви про надання їй статусу біженця, про особу стосовно якої прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання їй статусу біженця, про прийняття скарги до розгляду, про звернення до суду: Наказ Державного комітету України у справах еміграції від 14 квітня 2004 року № 21 // Офіційний вісник України. — 2004. — № 18. — С. 68-74.
v Про затвердження зразків документів, які подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України: Наказ Міністерства закордонних справ України від 15 вересня 2006 року № 185 // Офіційний вісник України. — 2006. — № 45. — С. 137-173.
v Про звернення громадян: Закон України від 2 жовтня 1996 року (зі змінами і допов.) // Відомості Верховної Ради України. — 1996. — № 47. — Ст. 256.
v Про імміграцію: Закон України від 7 червня 2001 року (зі змінами і допов.) // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. — 2001. — № 11. — С. 346-354.
v Про інформаційні агентства: Закон України від 28 лютого 1995 року (зі змінами і допов.) // Відомості Верховної Ради України. — 1995. — № 13. — Ст. 83.
v Про комісію при Президентові України з питань громадянства: Указ Президента України від 30 квітня 2005 року (зі змінами і допов.) // Урядовий кур’єр. — 2005. — № 85.
v Про підприємництво: Закон України від 7 лютого 1991 року (зі змінами і допов.) // Відомості Верховної Ради України. — 1991. — № 14. — Ст. 168.
v Про Положення про Державний комітет України у справах національностей та міграції: Указ Президента України від 19 березня 2002 року (зі змінами і допов.) // Офіційний вісник України. — 2002. — № 12.
v Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України: Закон України від 21 січня 1994 року (зі змінами і допов.) // Відомості Верховної Ради України. — 1994. — № 18. — Ст. 101.
v Про правовий статус закордонних українців: Закон України від 4 березня 2004 року // Відомості Верховної Ради України. — 2004. — № 25. — Ст. 343.
v Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства: Закон України від 22 вересня 2011 року // Офіційний вісник України. — 2011. — № 83.
v Про правонаступництво України: Закон України від 12 вересня 1991 року // Відомості Верховної Ради України. — 1991. — № 46. — Ст. 617.
v Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні: Закон України від 11 грудня 2003 року (зі змінами і допов.) // Відомості Верховної Ради України. — 2004. — № 15. — Ст. 232.
v Про свободу совісті та релігійні організації: Закон України від 23 квітня 1991 року (зі змінами і допов.) // Відомості Верховної Ради України. — 1991. — № 25. — Ст. 283.
v Про телебачення і радіомовлення: Закон України від 21 грудня 1993 року (зі змінами і допов.) // Відомості Верховної Ради України. — 1994. — № 10. — Ст. 43.
v Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: Закон України від 23 грудня 1997 року (зі змінами і допов.) // Відомості Верховної Ради України. — 1998. — № 20. — Ст. 99.
Спеціалізована література:
1. Аврамова О. Право народу на протест / О. Аврамова // Юридична Україна. — 2010. — №12 (96). — С. 11-16.
2. Аврамова О. Четверте покоління прав людини: постановка проблеми / О. Аврамова, О. Жидкова // Право України. — 2010. — № 2. — С. 101-104.
3. Альонкін О. Правове забезпечення економічних гарантій права людини на свободу світогляду і віросповідання / О. Альонкін // Право України. — 2010. — № 1. — С. 92-95.
4. Андрєєвський В. В. Зовнішня і внутрішня організація адвокатури / В. В. Андрєєвський // Часопис Київського університету права. — 2007. — № 2. — С. 130-135.
5. Андріанов К. До питання про юрисдикцію Європейського суду з прав людини / К. Андріанов // Право України. — 2000. — № 8. — С. 46-47.
6. Анісімова М. Право на свободу та особисту недоторканність: відповідність українського законодавства євростандартам / М. Анісімова // Право України. — 1999. — № 2. — С. 26-29.
7. Антонович М. Законодавство України та зарубіжних країн щодо статусу державної мови (порівняльний аспект) / М. Антонович // Право України. — 1999. — № 6. — С. 73-74.
8. Антонович М. Конвенція про захист прав людини і основних свобод у судах Європейських держав та перспективи її застосування в Україні / М. Антонович // Право України. — 2000. — № 8. — С. 42-46.
9. Антонович М. Міжнародна система захисту прав людини: крізь призму України / М. Антонович // Право України. — 2007. — № 3. — С. 37-41.
10. Баймуратов М. Муніципальні права людини: теоретико-аксіологічні підходи до визначення та розуміння / М. Баймуратов // Юридичний журнал. — 2012. — №7-8(121-122). — С. 76-83.
11. Барчук В. Б. Вдосконалення форм і методів діяльності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини / В. Б. Барчук // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2004. — № 5. — С. 102-112.
12. Барчук В. Б. Роль і місце Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в юридичному механізмі забезпечення прав людини / В. Б. Барчук // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2010. — № 4-5. — С. 90-99.
13. Барчук В. Права людини як головний об’єкт національної безпеки України / В. Барчук // Підприємництво, господарство і право. — 2002. — № 4. — С. 81-84.
14. Барчук В. Роль і місце Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в юридичному механізмі закріплення прав людини / В. Барчук // Підприємництво, господарство і право. — 2010. — № 10. — С. 134-137.
15. Батанов О. Місцевий уповноважений з прав територіальної громади в механізмі захисту прав людини (проблеми теорії та практики) / О. Батанов // Право України. — 2001. — № 2. — С. 43-46.
16. Баштанник В. Регламентація захисту прав людини у системі права Європейського Союзу: організаційно-правовий аспект / В. Баштанник // Право України. — 2006. — № 9. — С. 59-60.
17. Безбабіна О. Конституційне право людини та громадянина на підприємницьку діяльність / О. Безбабіна // Підприємництво, господарство і право. — 2007. — № 7. — С. 95-99.
18. Безбабіна О. Поняття та класифікація гарантій реалізації конституційного права на підприємницьку діяльність / О. Безбабіна // Підприємництво, господарство і право. — 2007. — № 8. — С. 91-95.
19. Бєлкіна Ю. Роль Президента України в забезпеченні культурних прав громадян / Ю. Бєлкіна // Право України. — 2009. — № 12. — С. 161-167.
20. Білозьоров Є. Правові гарантії забезпечення прав і свобод людини та громадянина в Україні / Є. Білозьоров, С. Бортник // Юридична Україна. — 2011. — №3 (99). — С. 4-10.
21. Білоскурська О. В. Актуальні питання механізму забезпечення виконання конституційного обов’язку додержуватися Конституції України та законів України / О. В. Білоскурська // Часопис Київського університету права. — 2007. — № 3. — С. 78-82.
22. Білоскурська О. Питання типології конституційних обов’язків людини і громадянина / О. Білоскурська // Юридична Україна. — 2010. — №9 (93). — С. 21-24.
23. Бобокал О. М. До питання про конституційно-правовий статус іноземців в Україні / О. М. Бобокал // Часопис Київського університету права. — 2007. — № 3. — С. 88-91.
24. Богашева Н. Об’єднання громадян у контексті свободи об’єднання / Н. Богашева / Право України. — 2011. — № 6. — С. 122-126.
25. Богословська Ж. Судові органи в системі реалізації конституційного права людини та громадянина на соціальний захист в Україні / Ж. Богословська // Підприємництво, господарство і право. — 2010. — № 5. — С. 106-110.
26. Болотіна Н. Право людини на соціальне забезпечення України: проблеми теорії і понять / Н. Болотіна // Право України. — 2000. — № 4. — С. 35-43.
27. Болотіна Н. Право соціального забезпечення України: системно-структурний аналіз / Н. Болотіна // Право України. — 2001. — № 5. — С. 24-29.
28. Бондарчук І. В. Право на свободу об’єднання в Україні: конституційно-правове регулювання і міжнародно-правові стандарти / І. В. Бондарчук // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2009. — № 12 (98). — С. 89-97.
29. Бондарчук І. Легалізація об’єднань громадян як конституційно-правове поняття / I. Бондарчук // Юридична Україна. — 2009. — № 7. — С. 28-32.
30. Бородін І. Права та свободи громадян, їх класифікація, гарантії реалізації / І. Бородін // Право України. — 2001. — № 12. — С. 32-34.
31. Бородін М. Конституційне право громадянина на звернення до суду за захистом своїх прав / М. Бородін // Право України. — 2000. — № 8. — С. 65-66.
32. Бочарова Н. Право на результати творчої діяльності в системі сучасних прав людини і громадянина / Н. Бочарова // Юридична Україна. — 2006. — № 3. — С. 8-12.
33. Бредіхіна В. Л. Конституційні засади права громадян на безпечне навколишнє середовище: монографія / В. Л. Бредіхіна. — Х.: Вид. ФО-П Вапнярчук Н. М., 2008. — 168 с.
34. Букач В. Зміст конституційних політичних прав і свобод громадян / В. Букач // Право України. — 2001. — № 9. — С. 21-23.
35. Буроменський М. Європейський кодекс свободи та демократії / М. Буроменський // Право України. — 2010. — № 10. — С. 89-93.
36. Буткевич В. Ґенеза доктрини міжнародної правосуб’єктності індивіда / В. Буткевич // Право України. — 2010. — № 2. — С. 44-48.
37. Венецька О. Проблематика прав людини у відносинах Європейського Союзу з третіми державами / О. Венецька // Право України. — 2010. — № 1. — С. 98-101.
38. Верланов С. Практика Страсбурзького суду як інструмент захисту соціально-економічних прав людини / С. Верланов // Право України. — 2010. — № 10. — С. 173-177.
39. Верланов С. Соціальні права людини і громадянина у практиці Конституційного Суду України: межі захисту / С. Верланов // Право України. — 2010. — № 2. — С. 108-111.
40. Вінгловська О. Діти України потребують правового захисту / О.Вінгловська // Право України. — 1996. — № 4. — С. 31-33.
41. Власенко О. Конституційно-правовий механізм реалізації права громадян на свободу мирних зборів / О. Власенко // Підприємництво, господарство і право. — 2010. — № 5. — С. 111-113.
42. Волинка К. Забезпечення прав і свобод особи в Україні: теоретичні і практичні аспекти / К. Волинка // Право України. — 2000. — № 11. — С. 30-33.
43. Волинка К. Проблема збереження прав і свобод особи в Україні / К. Волинка // Людина і політика. — 2000. — № 1. — С. 64-68.
44. Воронова В. Право на евтаназію як складова права людини на життя / В. Воронова // Право України. — 2010. — № 5. — С. 199-201.
45. Гладкіх В. І. Конституційні соціальні права громадян України як теоретична і практична проблема / В. І. Гладкіх // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. — 2005. — № 2. — С. 38-41.
46. Головченко В. Права жінок в Україні: під кутом зору міжнародно-правових стандартів / В. Головченко // Право України. — 1999. — № 7. — С. 38-41.
47. Голяк Л. В. Спеціалізовані омбудсмани у механізмі утвердження гендерної рівності: конституційно-правові аспекти організації / Л. В. Голяк // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2010. — № 3. — С. 126-133.
48. Гончаренко В. Аспекти забезпечення прав і свобод особи в системі місцевої публічної влади / В. Гончаренко // Підприємництво, господарство і право. — 2010. — № 5. — С. 118-122.
49. Гончаренко О. Законодавство України про біженців – реальні проблеми та шляхи їх подолання / О. Гончаренко // Підприємництво, господарство і право. — 2006. — № 12. — С. 10-14.
50. Гончаренко О. Конституційно-правові гарантії економічних прав людини і громадянина в Україні / О. Гончаренко // Підприємництво, господарство і право. — 2005. — № 4. — С. 24-29.
51. Гончаренко О. Міжнародні нормативно-правові гарантії економічних прав людини і громадянина України / О. Гончаренко // Юридична Україна. — 2006. — № 3. — С. 23-26.
52. Гончаренко О. Міжнародно-правове регулювання прав дитини в Україні / O. Гончаренко // Юридична Україна. — 2009. — № 2. — С. 4-7.
53. Гончаренко О. Питання конституційного закріплення права на життя ненародженої дитини / О. Гончаренко // Право України. — 2010. — № 5. — С. 90-94.
54. Гончаренко О. Правові обмеження права на приватну власність у Конституції України / О. Гончаренко // Право України. — 2007. — № 4. — С. 122-125.
55. Грабар Н. Правова регламентація порядку порушення справи про надання статусу біженця / Н. Грабар // Право України. — 2005. — № 7. — С. 57-60.
56. Грицкевич С. Екологічні права в системі конституційних прав людини і громадянина / С. Грицкевич // Право України. — 2001. — № 8. — С. 54-57.
57. Ґудзь Д. С. Поняття прав людини: загальнотеоретична характеристика / Д. С. Ґудзь // Часопис Київського університету права. — 2007. — № 3. — С. 42-45.
58. Дамірлі М. Європейська конвенція з прав людини як ключовий елемент системи права Ради Європи / М. Дамірлі // Право України. — 2010. — № 10. — С. 98-102.
59. Дашковська О. Гендерна рівність у системі демократичних принципів організації суспільства / О. Дашковська // Право України. — 2009. — № 12. — С. 134-139.
60. Дашковська О. Право на гідність та особисту недоторканість особи: гендерний аспект / О. Дашковська // Вісник Академії правових наук України. — 2004. — № 4. — С. 198-204.
61. Дешко Л. До питання про визначення охорони здоров’я в законодавстві України / Л. Дешко // Підприємництво, господарство і право. — 2007. — № 4. — С. 65-68.
62. Довбиш В. Шляхи вдосконалення політико-правового статусу вітчизняного омбудсмана: застосування західноєвропейського досвіду / В. Довбиш, Н. Кравченко // Підприємництво, господарство і право. — 2007. — № 9. — С. 62-65.
63. Дробуш І. В. Проблеми класифікації конституційно-правових гарантій політичних прав громадян України / І. В. Дробуш // Часопис Київського університету права. — 2005. — № 4. — С. 100-105.
64. Дудаш Т. Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод у світлі праворозуміння Страсбурзького суду / Т. Дудаш // Право України. — 2010. — № 10. — С. 158-161.
65. Єрух М. Правове регулювання державного управління міграційними процесами в Україні / М. Єрух // Право України. — 1994. — № 5-6. — С. 42-43.
66. Заворотченко Т. Обов’язки держави та державних органів і обов’язки громадян як гарантії конституційних прав і свобод людини / Т. Заворотченко // Юридична Україна. — 2006. — № 4. — С. 4-8.
67. Заворотченко Т. М. Конституційно-правові гарантії прав і свобод людини й громадянина в Україні: монографія / Т. М. Заворотченко. — Д.: Дніпропетр. нац. ун-т, 2007. — 255 с.
68. Загальна декларація прав людини // Вісник Конституційного Суду України. — 2006. — № 3. — С. 69-74.
69. Залюбовская И. Защита прав граждан Украины за границей / И. Залюбовская // Юридический вестник. — 1998. — № 4. — С. 142-144.
70. Зарубей В. Правове регулювання перебування іноземців та біженців в Україні / В. Зарубей // Право України. — 1999. — № 8. — С. 52-53.
71. Исмаилов Р. Понятие гражданства / Р. Исмаилов // Юридический вестник. — 1999. — № 4. — С. 81-85.
72. Іванюшенко Б. В. Особливості гарантій права людини на безпечне життя і здоров’я довкілля / Б. В. Іванюшенко // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2011. — № 1. — С. 36-43.
73. Івершенко Л. Зміст конституційного права людини та громадянина на приватну власність / Л. Івершенко // Підприємництво, господарство і право. — 2007. — № 7. — С. 88-91.
74. Каліченко О. Політичні гарантії права людини на свободу світогляду і віросповідання та їх правове забезпечення за законодавством України / О. Каліченко // Право України. — 2009. — № 10. — С. 132-136.
75. Кампо В. Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та Конституційний Суд України (окремі аспекти міжнародно-конформного тлумачення Конституції України) / В. Кампо, М. Савчин, Н. Сергієнко // Право України. — 2010. — № 10. — С. 186-190.
76. Карпачова Н. І. Стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні: 1 щорічна доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини / Н. І. Карпачова. — 2-е вид. — Харків: Консум, 2001. — 464 с.
77. Карпачова Н. Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод – основа формування європейських стандартів прав і свобод людини в Україні / Н. Карпачова // Право України. — 2010. — № 10. — С. 24-27.
78. Карпачова Н. Омбудсман України на захисті прав і свобод людини в умовах глобальної фінансово-економічної кризи / Н. Карпачова // Право України. — 2010. — № 2. — С. 4-9.
79. Карпачова Н. Правовий статус українських трудових мігрантів та стан дотримання їхніх прав і свобод / Н. Карпачова // Юридична Україна. — 2003. — № 5. — С. 60-68.
80. Карпачова Н. Про стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні: Щорічна доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини / Н. Карпачова // Профспілки України. — 2006. — № 6. — С. 6-9.
81. Кашинцева О. Право пацієнта на духовну підтримку: принцип толерантності / О. Кашинцева // Право України. — 2011. — № 1. — С. 196-199.
82. Кашинцева О. Правовий статус людини в біомедичному експерименті: людина чи animal of necessity / О. Кашинцева // Право України. — 2010. — № 2. — С. 114-118.
83. Кирилюк Д. Міжнародно-правові стандарти права особи на правову допомогу та їх імплементація у законодавстві України / Д. Кирилюк // Юридичний журнал. — 2005. — № 10. — С. 29-31.
84. Кім Н. Р. Право на вільний розвиток особистості: універсальна цінність чи новела ліберального світу / Н. Р. Кім // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2006. — № 6. — С. 104-113.
85. Климович О. Система національних засобів захисту прав людини (в контексті положень Конвенції про захист прав і основних свобод людини) / О. Климович // Право України. — 2001. — № 1. — С. 34-36.
86. Князєв В. Конституційні гарантії прав, свобод та обов’язків людини і громадянина в Україні / В. Князєв // Право України. — 1998. — № 11. — С. 29-31.
87. Князєв В. Поняття та елементи конституційного статусу людини і громадянина в Україні / В. Князєв // Право України. — 1998. — № 12. — С. 29-33.
88. Ковалишин І. Законодавство України про біженців: питання розвитку і вдосконалення / І. Ковалишин // Нова політика. — 1999. — № 6. — С. 12-15.
89. Ковалишин І. Поняття “біженець”: критерії визначення в законодавстві України / І. Ковалишин // Право України. — 1999. — № 11. — С. 112-117.
90. Ковалишин І. Правовий статус біженців в Україні як вид правового статусу іноземців / І. Ковалишин // Право України. — 2001. — № 2. — С. 38-42.
91. Козир. О. Забезпечення органами внутрішніх справ України конституційного права особи на недоторканість житла / О. Козир // Підприємництво, господарство і право. — 2010. — № 9. — С. 12-15.
92. Колісник В. Деякі питання реалізації національно-культурних прав особи / В. Колісник // Вісник Академії правових наук України. — 2000. — № 3. — С. 41-45.
93. Колісник В. Про визначення поняття правового статусу національних меншин та його головних елементів / В. Колісник // Вісник Академії правових наук України. — 2002. — № 2. — С. 28-34.
94. Комогоров Ю. Громадянство в Україні: правові та соціологічні питання / Ю. Комогоров // Право України. — 2000. — № 8. — С. 115-117.
95. Кононенко О. Проблеми реалізації конституційного права громадян на збори, мітинги, походи і демонстрації / О. Кононенко // Право України. — 1998. — № 2. — С. 48-50.
96. Кончар П. Європейська соціальна хартія – один із основних інструментів захисту прав людини в Європі / П. Кончар // Право України. — 2010. — № 10. — С. 119.
97. Копиленко О. Щодо закону про громадянство України / О. Копиленко // Право України. — 2001. — № 10. — С. 84-88.
98. Котерлін І. Тлумачення поняття захисту інформації як правової категорії / I. Котерлін // Юридична Україна. — 2009. — № 4. — С. 34-35.
99. Котляревська Г. Методичні питання класифікації звернень громадян до органів влади / Г. Котляревська // Юридична Україна. — 2010. — № 5 (89). — С. 34-39.
100. Котюк І. І. Конституційно-правові аспекти проблеми визначення та забезпечення правомірності слідчих дій / І. І. Котюк, О. І. Котюк // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2009. — № 12 (98). — С. 48-55.
101. Кравченко С. Розвиток екологічних прав людини у міжнародному праві / С. Кравченко, А. Андрусевич // Право України. — 2001. — № 2. — С. 133-136.
102. Краснова М. Право громадян на екологічну інформацію: проблеми гарантій реалізації та захисту / М. Краснова // Право України. — 1997. — № 3. — С. 42-48.
103. Крук О. Проблемні питання реалізації демократичних прав і свобод людини / О. Крук // Право України. — 2007. — № 5. — С. 20-24.
104. Крусс В. И. Актуальные аспекты проблемы злоупотребления правами и свободами человека / В. И. Крусс // Государство и право. — 2002. — № 7. — С. 46-53.
105. Крусс В. И. Личностные (“соматические”) права человека в конституционном и философско-правовом измерении: к постановке проблемы / В. И. Крусс // Государство и право. — 2000. — № 10. — С. 43-50.
106. Кубко О. Проблемні питання реалізації демократичних прав і свобод людини / О. Кубко // Право України. — 2007. — № 5. — С. 20-24.
107. Кулініч О. О. Право на освіту в системі конституційних прав людини і громадянина та його гарантії / О. О. Кулініч // Часопис Київського університету права. — 2007. — № 4. — С. 88-92.
108. Куц Ю. Права людини і права нації як політологічна проблема / Ю. Куц // Розбудова держави. — 1994. — № 6. — С. 53-57.
109. Куц Ю. Реалізація прав людини і націй / Ю. Куц // Юридический вестник. — 2002. — № 1. — С. 82-85.
110. Кушніренко О. Інститут євроомбудсмана: питання теорії і позитивної практики / О. Кушніренко, Ю. Барабаш // Право України. — 2001. — № 6. — С. 44-47.
111. Кушніренко О. Права іноземців на участь у місцевому самоврядуванні / О. Кушніренко, О. Карасевич // Віче. — 2003. — № 4. — С. 78-79.
112. Кушніренко О. Роль місцевих органів влади у забезпеченні права громадян на достатній життєвий рівень / О. Кушніренко, В. Мацокін // Право України. — 1999. — № 1. — С. 14-16.
113. Лавринович О. Європейська конвенція з прав людини – надійний дороговказ гуманістичного розвитку України / О. Лавринович // Право України. — 2010. — № 10. — С. 43-46.
114. Ладигін С. Конституційно-правове регулювання інституту громадянства та проблема подвійного громадянства в Україні / С. Ладигін, О. Нестеренко // Юридична Україна. — 2009. — № 4. — С. 25-29.
115. Ладиченко В. Взаємозв’язок права і свободи / В. Ладиченко // Юридична Україна. — 2011. — №10 (106). — С. 4-9.
116. Лановенко Г. Приватне життя людини як об’єкт правової охорони / Г. Лановенко // Право України. — 2005. — № 12. — С. 112-116.
117. Лисогор В. Презумпція невинуватості – основний принцип кримінального процесу в правовій державі / В. Лисогор, Н. Махначова // Підприємництво, господарство і право. — 2010. — № 12 (169). — С. 145-148.
118. Литвин В. Європейська конвенція з прав людини: уроки і перспективи / В. Литвин // Право України. — 2010. — № 10. — С. 4-9.
119. Литвиненко А. Захист дітей – обов’язок держави / А. Литвиненко // Право України. — 1997. — № 5. — С. 25-29.
120. Лічман Н. Судовий захист конституційного права людини на житло / Н. Лічман // Юридический вестник. — 1998. — № 3. — С. 96-100.
121. Ліщина І. Регулювання реалізації рішень Європейського суду з прав людини / І. Ліщина // Право України. — 2001. — № 5. — С. 42-43.
122. Лобода Ю. П. Права громадян на житло та отримання житла за рахунок житлового фонду підприємств, організацій, установ: правова традиція і трансформація вітчизняної правової системи / Ю. П. Лобода // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2010. — № 10. — С. 23-29.
123. Лотюк О. Принципи громадянства України відповідно до Конституції України / О. Лотюк // Право України. — 1998. — № 7. — С. 9-11, 14 (закінчення).
124. Людвик І. В. Конституційно-правовий статус ЗМІ: поняття, структура та юридичні ознаки / І. В. Людвик // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2011. — № 1. — С. 111-116.
125. Максименко С. Шенгенська конвенція і право людини на вільне пересування та вибір місця проживання / С. Максименко // Право України. — 2000. — № 5. — С. 14-16.
126. Максимов С. Інститут прав людини в сучасному світі: філософсько-правові аспекти / С. Максимов // Вісник Академії правових наук України. — 2000. — № 3. — С. 49-53.
127. Максимов С. Права людини: універсальність і культурна різноманітність / С. Максимов // Право України. — 2010. — № 2. — С. 36-40.
128. Малишев Б. Природні права людини: загальнотеоретична характеристика / Б. Малишев // Бюлетень Міністерства Юстиції України. — 2012. — № 2. — С. 23-29.
129. Малишко В. Н. Конституційне право людини на свободу світогляду і віросповідання: монографія / В. Н. Малишко. — К.: Котигорошко, 2007. — 160 с.
130. Мальцев Д. О. Правове виховання як невід’ємна складова правової соціалізації особистості / Д. О. Мальцев, В. Ю. Швачка // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2011. — № 7. — С. 12-19.
131. Марцеляк О. Омбудсман з прав дитини: проблеми формування і розвитку у світі і в Україні / О. Марцеляк // Право України. — 2003. — № 10. — С. 44-48.
132. Мацькевич М. Конституційні культурні права та свободи людини і громадянина в умовах глобалізації / М. Мацькевич // Право України. — 2012. — № 3-4. — С. 411-417.
133. Мацькевич М. Право на освіту як конституційне культурне право: практика Європейського Суду з прав людини / М. Мацькевич // Бюлетень Міністерства Юстиції України. — 2012. — № 2. — С. 30-36.
134. Мельничук О. Інститут омбудсмена в механізмі захисту прав людини на освіту / О. Мельничук // Підприємництво, господарство і право. — 2012. — № 2 (194). — С. 7-10.
135. Мельничук О. Поняття права на освіту в аспекті інтегративної юриспруденції / О. Мельничук / Юридична Україна. — 2011. — №4 (100). — С. 10-14.
136. Мельничук О. Реалізація прав людини на освіту: сутність та механізм / О. Мельничук // Бюлетень Міністерства Юстиції України. — 2012. — № 3. — С. 23-29.
137. Мельничук О. Суб’єктивне право на освіту: поняття, структура, зміст / О. Мельничук // Юридична Україна. — 2011. — №6 (102). — С. 4-10.
138. Мельничук О. Ф. Право людини на захист суб’єктивного права на освіту / О. Ф. Мельничук // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2011. — № 7. — С. 20-26.
139. Мельничук О. Ф. Принципи освіти в механізмі реалізації права людини на освіту / О. Ф. Мельничук // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2012. — № 5. — С. 44-49.
140. Мікуліна М. Законні інтереси та суб’єктивні права: потенціал можливостей / М. Мікуліна // Підприємництво, господарство і право. — 2010. — № 3. — С. 25-26.
141. Мілова Т. М. Нормативно-правові гарантії конституційного права людини і громадянина на свободу наукової творчості в Україні / Т. М. Мілова // Часопис Київського університету права. — 2007. — № 3. — С. 82-88.
142. Мілова Т. М. Окремі права і свободи громадян України та їх відповідність європейським стандартам / Т. М. Мілова // Часопис Київського університету права. — 2005. — № 3. — С. 80-83.
143. Мінка Т. Видворення іноземних громадян як міра відповідальності за порушення порядку перебування в Україні / Т. Мінка // Право України. — 2001. — № 9. — С. 70-72.
144. Мінюков А. Теоретичні та історико-правові засади забезпечення органами державної влади прав і свобод людини і громадянина України / А. Мінюков // Право України. — 2007. — № 5. — С. 15-19.
145. Мозоль А. Характеристика і аналіз міграційного законодавства та міграційних процесів в Україні / А. Мозоль // Право України. — 2001. — № 4. — С. 118-122.
146. Мосьондз С. Проблема біженців: історія виникнення, сучасний стан та шляхи розв’язання / С. Мосьондз // Підприємництво, господарство і право. — 2004. — № 12. — С. 135-139.
147. Мосьондз С. Становлення державної міграційної політики в Україні / С. Мосьондз, С. Саїв // Право України. — 2005. — № 11. — С. 114-117.
148. Нагорний Є. Удосконалення законодавства України про громадянство – запорука захисту прав людини / Є. Нагорний // Право України. — 2006. — № 10. — С. 33-35.
149. Наливайко Л. Р. Захист прав і свобод в світлі положень Конституції України та конвенції про захист прав людини і основних свобод / Л. Р. Наливайко // Держава і право. — 2003. — Спецвипуск. — С. 343-345.
150. Наливайко Л. Р. Конституційно-правова регламентація права людини на життя в Україні / Л. Р. Наливайко // Влада. Людина. Закон. — 2003. — № 4. — С. 102-106.
151. Наливайко Л. Р. Міжнародний контроль за дотриманням прав і свобод національних меншин в Україні / Л. Р. Наливайко // Держава та регіони: Серія право. — 2002. — № 7-8. — С. 25-29.
152. Наливайко Л. Р. Міжнародні аспекти захисту прав людини / Л. Р. Наливайко // Матеріали щорічної міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої пам’яті професора К. Г. Федорова (2-4 червня 2001 року, м. Запоріжжя). — С. 99-102.
153. Наливайко Л. Р. Рамкова конвенція про захист національних меншин та українське законодавство: проблеми співвідношення / Л. Р. Наливайко // Державне управління в умовах інтеграції в Європейський Союз: матеріали наук.-практ. конф. / за заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. — К.: Вид-во УАДУ, 2002. — С. 184-186.
154. Наливайко Л. Р. Теоретичні та практичні проблеми правового статусу біженців в Україні / Л. Р. Наливайко // Вісник Запорізького юридичного інституту. — 2001. — № 2. — С. 67-76.
155. Нестеренко С. Судовий розгляд справ in absentia та захист прав особи в механізмі екстрадиції / C. Нестеренко // Юридична Україна. — 2009. — № 10. — С. 135-139.
156. Нестерович В. Лобіювання як конституційно-правовий механізм захисту прав і свобод людини і громадянина / В. Нестерович // Вісник Академії правових наук України. — 2010. — № 3. — С. 83-93.
157. Нижник А. Питання судового захисту прав і свобод людини та громадянина в Україні / А. Нижник // Право України. — 2010. — № 2. — С. 65-69.
158. Новик В. Імміграція: пошук шляхів вирішення проблеми / В. Новик // Право України. — 1999. — № 6. — С. 61-63.
159. Олійник А. Ю. Суб’єкти забезпечення конституційних свобод та недоторканості людини і громадянина в Україні / А. Ю. Олійник // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. — 2005. — № 5. — С. 78-89.
160. Олійник В. Конституційне право на свободу та особисту недоторканність: поняття та характерні риси / В. Олійник // Право України. — 2000. — № 12. — С. 33-36.
161. Олійник А. Ю. Конституційно-правовий механізм забезпечення основних свобод людини і громадянина в Україні: монографія / А. Ю. Олійник. — К.: Алтера; КНТ; Центр навч. л-ри, 2008. — 472 c.
162. Опольська Н. Проблеми забезпечення прав та свобод дитини у вітчизняній науковій думці кінця XIX – першої половини XX століть / Н. Опольська // Юридична Україна. — 2011. — № 6 (102). — С. 11-15.
163. Опришко В. Головний обов’язок держави. Проблеми реалізації принципів та норм міжнародного права щодо прав людини в Україні / В. Опришко // Політика і час. — 2001. — № 3. — С. 16-20.
164. Орзих М. Национальные меньшинства в правовом государстве / М. Орзих // Юридический вестник. — 2000. — № 4. — С. 83-85.
165. Орзих М. Судебная власть в механизме защиты прав человека: доктрина и практика / М. Орзих // Юридический вестник. — 2001. — № 4. — С. 117-127.
166. Павлищев О. Право на свободу й особисту недоторканість / О. Павлищев // Закон і бізнес. — 2005. — № 27-28. — С. 12-18.
167. Пазенок А. Конституційне право на охорону здоров’я: сучасний стан та перспективи розвитку / А. Пазенок / Право України. — 2010. — № 3. — С. 120-125.
168. Паршичева И. Механизм защиты национальных меньшинств / И. Паршичева // Юридический вестник. — 2002. — № 2. — С. 78-82.
169. Пащенко В. Моделі нормативного обґрунтування “громадянськості” / В. Пащенко // Політичний менеджмент. — 2004. — № 3. — С. 58-70.
170. Погорілко В. Загальна декларація прав людини – одна з найважливіших загальнолюдських цінностей XX століття / В. Погорілко // Право України. — 1999. — № 4. — С. 7-11.
171. Погорілко В. Ф. Конституційно-правове регулювання прав і свобод людини і громадянина в Україні (проблеми теорії і практики) / В. Ф. Погорілко // Право України. — 2005. — № 8. — С. 144-146.
172. Подима Я. Конституційно-правовий принцип рівності громадян: актуальні питання теорії та практики / Я. Подима // Підприємництво, господарство і право. — 2007. — № 8. — С. 96-99.
173. Полетило К. Інформаційні права і свободи людини та громадянина й їх судовий захист у конституційних нормах України та Росії / К. Полетило // Підприємництво, господарство і право. — 2010. — № 5. — С. 114-117.
174. Полешко А. На захисті прав і свобод людини в Україні / А. Полешко // Право України. — 2007. — № 8. — С. 141-142.
175. Полешко А. Рівність прав і можливостей жінки і чоловіка в суспільстві / А. Полешко // Право України. — 2000. — № 4. — С. 20-22.
176. Полянський T. Особливості зловживань окремими правами, гарантованими Конвецією про захист прав людини і основоположних свобод / Т. Полянський // Юридична Україна. — 2009. — № 8. — С. 28-33.
177. Полянський Т. Заборона Євроконвенцією зловживання правом та практика її офіційного тлумачення / Т. Полянський // Право України. — 2010. — № 10. — С. 179-183.
178. Попеску І. Права національних меншин у законодавстві та міжнародних зобов’язаннях України / І. Попеску // Людина і політика. — 1999. — № 2. — С. 51-52.
179. Постульга В. Термінологічні проблеми визначення меж інформаційних прав людини / В. Постульга // Право України. — 2001. — № 11. — С. 105-107.
180. Похил О. Поняття і зміст конституційного права на захист своїх прав / О. Похил // Юридична Україна. — 2009. — № 5. — С. 25-29.
181. Права людини і громадянина в афоризмах і прислів’ях: праці Львівської лабораторії людини і громадянина Науково-дослідного інституту державного будівництва та місцевого самоврядування Академії правових наук України: Серія ІІ. Коментарі прав і законодавства / редкол.: П. М. Рабінович та ін. — К.: Атіка, 2001. — Вип. 2. — 112 с.
182. Правове регулювання міграційних процесів в Україні: інформаційно-довідковий посібник (російською мовою). — К.: Атіка, 2002. — 328 с.
183. Присяжнюк Т. Система Європейської конвенції про захист прав і основних свобод людини — унікальний інструмент захисту порушених прав / Т. Присяжнюк // Право України. — 2001. — № 6. — С. 32-36.
184. Присяжнюк Т. Стаття 5 Європейської конвенції про захист прав та основних свобод людини (підходи до розуміння основних положень) / Т. Присяжнюк // Право України. — 2001. — № 12. — С. 28-32.
185. Приходько С. Здійснення громадянами права на соціальних захист та гарантії його забезпечення / С. Приходько // Право України. — 2000. — № 2. — С. 18-22.
186. Прокопов Д. Є. Теорія “гарантій держави” М. Алєксєєва в контексті проблеми забезпечення прав людини / Д. Є. Прокопов // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2010. — № 7 (105). — С. 9-18.
187. Прокопчук І. Сутність та структура свободи / І. Прокопчук // Людина і політика. — 2000. — № 1. — С. 30-34.
188. Процишен М. Аналіз чинного та перспективного законодавства про право на страйк / М. Процишен // Підприємництво, господарство і право. — 2007. — № 5. — С. 104-107.
189. Процишен М. Гарантії реалізації права на страйк та можливості їх удосконалення / M. Процишен // Юридична Україна. — 2009. — № 11-12. — С. 26-31.
190. Процишен М. Право на страйк, його конституційне визначення та можливості вдосконалення / М. Процишен // Підприємництво, господарство і право. — 2010. — № 1. — С. 17-20.
191. Пугач С. Положення про рівноправ’я загальної декларації прав людини й їх юридичні гарантії в Україні / С. Пугач // Підприємництво, господарство і право. — 2010. — № 2. — С. 22-26.
192. Пустовіт Ж. Поняття соціальних гарантій прав і свобод людини і громадянина в Україні / Ж. Пустовіт // Право України. — 2000. — № 3. — С. 28-30.
193. Пушкарьов Г. О. Визначення термінів “іноземний громадянин” та “особа без громадянства” за законодавством України / Г. О. Пушкарьов // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. — 2004. — № 2. — С. 162-167.
194. Пушкіна О. Інститути громадянського суспільства в системі захисту прав і свобод людини / О. Пушкіна // Юридична Україна. — 2012. — №1(109). — С. 4-11.
195. Пушкіна О. Проблеми систематизації та структурування соціальних прав людини і громадянина / О. Пушкіна // Вісник прокуратури. — 2006. — № 1. — С. 109-117.
196. Рабінович А. Основоположні споживчі права людини та їх зв’язок з її правом на достатній рівень життя / А. Рабінович // Підприємництво, господарство і право. — 2010. — № 9. — С. 7-8.
197. Рабінович П. Вільність і рівноправність людини у Конституції України / П. Рабінович // Юридический вестник. — 1998. — № 2. — С. 47.
198. Рабінович П. Ефективність впливу Конвенції про захист прав та основних свобод людини на держави — членів Ради Європи / П. Рабінович // Право України. — 2000. — № 11. — С. 34-36.
199. Рабінович П. Європейська конвенція з прав людини: філософсько-антропологічні та гносеологічні засади її застосування Страсбурзьким судом / П. Рабінович // Право України. — 2010. — № 10. — С. 135.
200. Рабінович П. М. Права і свободи людини: соціальна сутність / П. М. Рабінович // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2005. — № 4. — С. 27-36.
201. Рабінович П. Межі прав людини і Конституція України / П. Рабінович, І. Панкевич // Право України. — 1997. — № 5. — С. 19-22.
202. Рабінович П. Основоположні права людини: соціально-антропна сутність, змістова класифікація / П. Рабінович // Право України. — 2010. — № 2. — С. 18-22.
203. Рабінович С. Права людини і соціальна доктрина католицької церкви / С. Рабінович // Вісник Академії правових наук України. — 2001. — № 1. — С. 154-167.
204. Рабінович С. Природно-правова очевидність та її юридична позитивація / С. Рабінович // Юридична Україна. — 2009. — № 1. — С. 15-21.
205. Рабінович С. Природно-правові підходи в інтерпретаційній практиці Страсбурзького суду / С. Рабінович // Право України. — 2010. — № 10. — С. 166-170.
206. Раданович Н. Міжнародно-судові засоби імплементації Європейської Конвенції про захист прав людини і основних свобод / Н. Раданович // Право України. — 1999. — № 12. — С. 36-39.
207. Радзієвська В. Щодо правового визначення поняття „механізм забезпечення прав і свобод людини та громадянина” / В. Радзієвська // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2010. — № 3. — С. 149-152.
208. Рачков И. В. Правовая регламентация гражданства Европейского Союза / И. В. Рачков // Государство и право. — 1999. — № 8. — С. 75-83.
209. Решетник Л. Деякі питання відшкодування моральної шкоди, заподіяної порушенням екологічних прав громадян / Л. Решетник // Право України. — 2001. — № 9. — С. 18-20.
210. Рєзнікова В. Право людини на інформацію про стан здоров’я / В. Рєзнікова // Право України. — 2004. — № 9. — С. 36-39.
211. Рогатюк К. В. Правовий статус особи: доктринальні аспекти визначення та розуміння / К. В. Рогатюк // Науковий вісник Київського національного університету внутрішніх справ. — 2006. — № 4. — С. 110-115.
212. Руднєва О. М. Розвиток концепції прав людини під впливом глобалізаційних та інтеграційних процесів / О. М. Руднєва // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2010. — № 11. — С. 30-36.
213. Руднєва О. М. Теоретичні проблеми класифікації міжнародних стандартів прав і свобод людини / О. М. Руднєва // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2010. — № 9. — С. 32-42.
214. Савченко О. Правове обмеження прав людини як основа і критерій співвідношення публічних та особистих інтересів / О. Савченко // Право України. — 2006. — № 3. — С. 26-29.
215. Саченко С. С. Конституційно-правовий аналіз прав людини і громадянина, що забезпечують охорону життя / С. С. Саченко // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2006. — № 1. — С. 102-110.
216. Селіванов С. Право як сфера свободи / С. Селіванов // Вісник Академії правових наук України. — 2001. — № 1. — С. 17-20.
217. Серьогін В. Зміст та обсяг права на недоторканість приватного життя (прайвесі) / В. Серьогін // Вісник Академії правових наук України. — 2010. — № 4 (63) — С. 88-97.
218. Серьогін В. Приватне життя як об’єкт конституційного права на недоторканість приватного життя / В. Серьогін // Вісник Академії правових наук України. — 2011. — № 1 (64). — С. 51-62.
219. Скавроник В. Обеспечение конституционного права граждан на обращение / В. Скавроник // Юридический вестник. — 1999. — № 1. — С. 26-29.
220. Скомороха В. Захист прав і свобод людини у практиці Конституційного Суду України / В. Скомороха // Право України. — 2009. — № 6. — С. 61-64.
221. Скочиляс-Павлів О. Чи вирішить впровадження Болонського процесу проблему корупції у сфері вищої освіти / О. Скочиляс-Павлів // Підприємництво, господарство і право. — 2010. — № 12 (169). — С. 29-32.
222. Скрипнюк О. Правове забезпечення прав і свобод людини та громадянина в процесі реалізації державного управління / О. Скрипнюк // Право України. — 2007. — № 4. — С. 3-8.
223. Скрипнюк О. Проблеми розвитку демократичного державного управління в контексті забезпечення прав і свобод людини в Україні / О. Скрипнюк // Вісник Академії правових наук України. — 2006. — № 2. — С. 16-20.
224. Скрипнюк О. Свобода думки і слова: конституційно-правові гарантії в Україні / О. Скрипнюк // Юридична Україна. — 2011. — №3 (99). — С. 28-32.
225. Словська І. Механізм захисту прав людини – основоположний принцип сучасного українського конституціоналізму / І. Словська // Право України. — 2001. — № 9. — С. 15-17.
226. Слюсар К. Методи гарантування і захисту конституційних прав та свобод людини і громадянина / К. Слюсар // Право України. — 2006. — № 4. — С. 35-39.
227. Соловйов О. Застосування практики Страсбурзького суду як джерела права в Україні: деякі проблемні аспекти / О. Соловйов // Право України. — 2010. — № 10. — С. 207-209.
228. Стадник М. Правове регулювання розв’язання страйків / М. Стадник // Право України. — 1992. — № 7. — С. 30-34.
229. Старобор О. Конституційні принципи правового статусу людини і громадянина в Україні / О. Старобор // Право України. — 2007. — № 4. — С. 30-32.
230. Сташкін Б. Поняття права соціального забезпечення / Б. Сташкін // Право України. — 2000. — № 5. — С. 24-26.
231. Стащенко О. До питання про вдосконалення механізму забезпечення прав і свобод людини та громадянина в Україні / О. Стащенко // Підприємництво, господарство і право. — 2010. — № 6. — С. 115-118.
232. Стеценко С. Обмеження прав людини в діяльності органів виконавчої влади / С. Стеценко // Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні. — Львів, 2006. — С. 178-180.
233. Стичинський Б. Неупереджене судочинство та юстиція: спільно до реального захисту прав і свобод людини / Б. Стичинський // Право України. — 2001. — № 4. — С. 3-7.
234. Сульженко Ю. О. Судовий захист економічних прав і свобод людини і громадянина в Україні / Ю. О. Сульженко // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2011. — № 6. — С. 35-42.
235. Суржинський М. І. Належність до громадянства України: теоретико-правові питання / М. І. Суржинський // Часопис Київського університету права. — 2006. — № 2. — С. 90-95.
236. Сушко Г. Захистити права людини / Г. Сушко, З. Єременко // Право України. — 1994. — № 3-4. — С. 20-21.
237. Тацій В. Імплементація європейських стандартів у галузі прав людини – важливий напрям правової політики України / В. Тацій // Право України. — 2010. — № 10. — С. 48-53.
238. Темченко В. Права і свободи людини як критерій розмежування функціональної спрямованості держави / В. Темченко // Підприємництво, господарство і право. — 2005. — № 11. — С. 55-59.
239. Тимчик Г. Деякі аспекти правового статусу політичних біженців в Україні / Г. Тимчик // Юридичний журнал. — 2004. — № 5. — С. 63-66.
240. Ткаченко Є. Принципи мовної політики України: державно – правовий аспект / Є. Ткаченко // Юридична Україна. — 2010. — №8 (92). — С. 32-38.
241. Ткачук А. Актуальні питання конституційного захисту основних прав і свобод людини / А. Ткачук // Право України. — 2010. — № 11. — С. 297-301.
242. Товт М. Міжнародно-правовий захист національних меншин в Україні та система контролю Ради Європи / М. Товт // Право України. — 2001. — № 7. — С. 28-31.
243. Тодика Ю. Конституційний принцип гласності як гарантія основних прав і свобод громадян / Ю. Тодика, В. Серьогін // Право України. — 1998. — № 6. — С. 22-24.
244. Тодика Ю. М. Громадянство України: конституційно-правовий аспект: навч. посіб. / Ю. М. Тодика. — Х.: Факт, 2002. — 254 с.
245. Толкачова І. Конституційний принцип єдиного громадянства / І. Толкачова // Право України. — 2009. — № 11. — С. 196-200.
246. Толочко О. Європейський досвід застосування ст. 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини у кримінальному судочинстві / О. Толочко // Право України. — 2001. — № 6. — С. 41-43.
247. Толочко О. Міжнародно-правові стандарти захисту права особи на свободу і особисту недоторканість / О. Толочко // Юридичний журнал. — 2006. — № 3. — С. 122-127.
248. Третьяков Д. Застосування практики Європейського суду з прав людини в Україні / Д. Третьяков // Віче. — 2007. — № 9-10. — С. 41-44.
249. Трофименко Л. Політичні права жінки та їх реалізація / Л. Трофименко // Юридический вестник. — 2000. — № 4. — С. 77-79.
250. Федчишин М. Громадянство України. До питання законодавчого регулювання / М. Федчишин // Віче. — 2001. — № 8. — С. 145-150.
251. Француз-Яковець Т. Гарантії забезпечення конституційно-правового статусу особи: Україна на шляху реалізації ідеалу правової, демократичної держави / Т. Француз-Яковець // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2004. — № 4. — С. 97-106.
252. Француз-Яковець Т. Принцип конституційно-правового статусу особи та специфіка їх системної взаємодії / Т. Француз-Яковець // Бюлетень Міністерства юстиції України. — 2004. — № 7. — С. 118-123.
253. Фролов Ю. Держава – основний організаційно-правовий гарант забезпечення реалізації, охорони та захисту економічних прав і свобод людини та громадянина в Україні / Ю. Фролов // Підприємництво, господарство і право. — 2007. — № 4. — С. 57-60.
254. Хальота А. Класифікація конституційних особистих прав і свобод людини і громадянина / А. Хальота // Право України. — 2000. — № 8. — С. 55-57.
255. Хальота А. Методи діяльності органів внутрішніх справ по забезпеченню реалізації прав людини / А. Хальота // Право України. — 2001. — № 5. — С. 43-46.
256. Хальота А. Щодо захисту конституційних прав шляхом звернення до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини / А. Хальота // Право України. — 2000. — № 3. — С. 31-33.
257. Хіміч С. Право на житло відповідно до норм Конституції України / C. Хіміч // Юридична Україна. — 2009. — № 9. — С. 55-59.
258. Христенко Н. Право на недоторканність житла у різних конституціях світу / Н. Христенко // Юридична Україна. — 2009. — № 4. — С. 30-33.
259. Чалий П. Елемент державності — інститут гр