Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Аналіз прибутковості підприємства




 

Ефективність виробничої, інвестиційної і фінансової діяльності підприємства визначаться в досягнутих фінансових результатах.

У виробничо-фінансовій діяльності суб'єктів господарювання бере участь велика кількість взаємопов'язаних організаційних, трудових, матеріальних і фінансових факторів. Мета кожної о суб'єкта господарювання - якомога ефективніше використати ці фактори.

Ефективність використання факторів виробництва, зрештою, виявляється у фінансових результатах діяльності суб'єктів господарювання.

Економічний підсумок виробничої діяльності суб'єктів гос­подарювання, що виражається у вартісній (грошовій) формі, є фінансовими результатами. Відсотки до виплати, що входять до складу прибутку, відоб­ражають суми процентів по облігаціях та депозитах.

Інші операційні доходи (витрати) являють собою доходи чи витрати від операцій, пов'язаних з рухом майна підприємства, тобто основних засобів, запасів, цінних паперів.

До складу інших позареалізаційних видатків входять:

· суми уцінки виробничих запасів, ГП та товарів;

· збитки від списання дебіторської заборгованості;

· збитки від операцій за минулі роки, ній виявлені в звітному періоді.

Щоб управляти прибутком, необхідно проводити системну діагностику формування, розподілення та використання прибут­ку, який дозволить виявити резерви її росту.

До основних задач фінансової діагностики відносять:

· оцінку прогнозу прибутку;

· вивчення складу та структури прибутку в динаміці;

· виявлення і кількісний вимір впливу факторів, що формують прибуток;

· виявлення резервів росту прибутку;

· розробка рекомендацій по найбільш ефективному формуван­ню та використанню прибутку.

Валовий дохід є узагальнюючим показником, який характе­ризує результати діяльності підприємств. Його розмір залежить від обсягу виробленої продукції та використаних на її виробниц­тво матеріально-грошових ресурсів, крім тих, що використову­ються на оплату праці.

Основними факторами підвищення валового доходу є збільшен­ня обсягу виробництва продукції та зниження матеріально-гро­шових витрат.

Валовий дохід, створюваний на підприємстві, є джерелом оп­лати праці працівників сфери матеріального виробництва і на­копичень, однією з форм яких є чистий дохід.

Чистий дохід – це частина вартості продукту, яка зали­шається після відшкодування витрат живої і уречевленої праці.

Таким чином, чистий дохід є додатковим продуктом, тобто це валовий дохід за вирахуванням коштів на оплату праці.

Чистий дохід, який створюється на підприємстві, поділяється на дві частини. Одна з них вилучається в дохід бюджету через механізм цін, друга залишається на підприємстві й визначається як різниця між вартістю продукції та витратами на її виробницт­во. Ця частина чистого доходу є чистим доходом підприємства.

Чистий дохід підприємства, у свою чергу, складається з реалі­зованого чистого доходу і чистою доходу, який залишається в залишках продукції, призначеної для внутрішньогосподарського використання.

Реалізований чистий дохід розраховується за проданою про­дукцією і тому тотожний прибутку підприємства, отриманого від продажу продукції.

Отже, прибуток - це частина чистого доходу, одна з його форм. Визначається він у встановленому порядку.

За розміром прибуток від продаж) продукції, хоч і тотожний реалізованому чистому доходу, однак, менший від чистого до­ходу підприємства на суму, що залишається в залишках продук­ції, використаної на внутрішньогосподарські потреби.

Крім прибутку від продажу на підприємствах розраховують­ся прибутки від основної, інвестиційної, фінансової діяльності, позареалізаційних операцій, загальний і чистий. Кожний з наве­дених видів прибутку розраховується за певною схемою і має власний розмір.

Загальний прибуток – це прибуток від продажу продукції і па надання послуг, реалізації інших цінностей і нематері­альних активів, інвестиційної та фінансової діяльності, (ко­ригований на суму позареалізаційних (надзвичайних) до­ходів і витрат.

Чистий прибуток це частина загального прибутку після сплати з нього відповідних податків і платежів у бюджет.

В умовах ринкової економіки чистин прибуток є основою еко­номічного та соціальною розвитку підприємства. Постійне збіль­шення чистого прибутку не стале джерело фінансування роз­витку виробництва, виплати дивідендів, створення резервних фондів, задоволення соціальних і матеріальних потреб праців­ників підприємства, благодійної діяльності. Чистин прибуток найважливіший показник для оцінювання виробничої та фінансо­вої діяльності підприємств, оскільки відбиває ступінь його актив­ності та фінансовою благополуччя, а також ефективність менедж­менту. За чистим прибутком визначається прийнятний для інве­стора рівень дохідності активів підприємства для порівняння з альтернативними варіантами напрямку інвестування (за умови порівнянною ризику). Постійне збільшення прибутку за умов при­пустимою ризику, тобто в разі залучення додаткових позикових коштів чи додаткового розміщення акцій, зміцнює конкурентні позиції підприємства па ринку капіталу.

Прибуток є найважливішим показником, який узагальнено ха­рактеризує виробничо-фінансову діяльність підприємства. В от­риманому прибутку відображається виконання таких важливих якісних показників, як підвищення продуктивності праці, зниження собівартості та підвищення якості продукції, використання ви­робничих фондів. Прибуток є основним джерелом розширення основних і оборотних фондів, дієвим фактором, який стимулює (шляхом створення та використання фондів економічного стиму­лювання) до досягнення якомога вищих показників виробницт­ва, джерелом доходів Державною бюджету.

Прибуток хоч і є результатом діяльності підприємства, однак, не характеризує рівень ефективності його діяльності, витрат, використаного майна. Тому у практиці господарювання для якнай­повнішої оцінки ефективності діяльності підприємства, здійсне­них ним витрат, використання майна застосовується відносний показник рентабельність. Результативність та економічна доцільність функціонування підприємства оцінюється відносни­ми показниками, до яких відноситься система показників рентабельності.

Підприємство вважається рентабельним, якщо доходи від ре­алізації продукції перекриваються витратами виробництва і, крім і от о, утворюють суму прибутку, достатню для нормального його функціонування.

Рентабельність – це відносний показник інтенсивності ви­робництва, який характеризує рівень прибутковості (окуп­ності І відповідних складових процесу виробництва або су­купних витрат підприємства.

У практиці господарювання обчислюються показники рента­бельної продукції, виробництва, продажу, виробничих фондів, вкладень капіталу у виробництво та ін.

Для характеристики ефективності використання фінансових ресурсів розраховується рентабельність вкладень усіх коштів у виробництво, власних вкладень, вкладень в акції інших підпри­ємець тощо.

Рентабельність вкладень у підприємство (рівень рентабель­ності) у загальному вигляді визначається за вартістю всього май­на, яке с в розпорядженні підприємства, шляхом ділення загаль­ною прибутку на середньорічний загальний підсумок балансу за формулою:

R= П/ПБ

де П – загальний прибуток, грн; ПБ – підсумок балансу.

Рентабельність вкладень відображає ефективність використан­ня всіх вкладень підприємства у виробництво і показує, скільки копійок прибутку припадає па кожну гривню фінансових вкла­день.

Рентабельність власних вкладень визначається відношенням чи­стого прибутку до середньорічної суми власних коштів, розрахова­ної за балансом (без інвестицій і незавершеного будівництва).

Рентабельність довгострокових фінансових вкладень підпри­ємств (вкладень в акції та інші цінні папери, вкладень у вигляді пайової участі в інших підприємствах) визначається відношен­ням суми доходів від цінних паперів і пайової участі в інших під­приємствах до загального обсягу довгострокових фінансових вкладень.

Основні показники рентабельності наведені у таблиці.

Таблиця

Основні показники рентабельності.

Рентабельність Формула для розрахунку
1. Реалізованої продукції за операційним прибутком Операційній прибуток / Чиста виручка від реалізації
2. Реалізованої продукції за прибутком від реалізації Прибуток від реалізації / Чиста виручка від реалізації
3. Реалізованої продукції за чистим прибутком Чистий прибуток / Чиста виручка від реалізації
4. Капіталу (активів) Чистий прибуток / Актив балансу
5. Власного капіталу Чистий прибуток / Власний баланс
6. Інвестицій Валовий прибуток / Власний капітал + Довгострокові зобов'язання

Показник рентабельності виробництва знаходиться в прямій залежності від рентабельності продукції й оберненій залежності від зміни фондоємності продукції.

Підвищення рентабельності продукції забезпечується переваж­но зниженням собівартості одиниці продукції. Чим краще вико­ристовуються основні виробничі фонди, тим нижче фондоємність, вище фондовіддача і внаслідок цього відбувається зростання показника рентабельності виробництва. При поліпшенні викори­стання матеріальних обігових коштів знижується їхній розмір, що припадає на 1 гривню реалізованої продукції. Отже, чинники прискорення оборотності матеріальних оборотних коштів є од­ночасно чинниками росту рентабельності виробництва.

Розрахунок вказаних показників рентабельності, їх аналіз да­ють змогу керівникам суб'єктів господарювання і підприємцям орієнтуватися у вирішенні економічних питань, веденні господар­ства та вжитті необхідних заходів поліпшення господарювання.

Найважливішим показником фінансового стану підприємства є його забезпеченість власними обіговими коштами та ефек­тивність їх використання.

У кожного підприємства для забезпечення нормального про­цесу виробництва має бути відповідна кількість оборотних активів. Розмір цих активів на певному підприємстві пов'язаний як з обсягом виробництва, так і зі швидкістю їх обороту. Розширен­ня обсягів виробництва потребує збільшення обігових коштів. Прискорення ж оборотності оборотних активів, навпаки, призво­дить до зменшення їх кількості, то необхідна для забезпечення нормального процесу виробництва. В останньому випадку підви­щується ефективність використання оборотних активів, які вкла­даються у виробництво.

Тому аналіз забезпеченості підприємства обіговими коштами і ефективності їх використання мас суттєве значення для діагно­стики фінансових результатів діяльності підприємства.

Забезпеченість підприємства власними оборотними активами визначається порівнянням їх фактичної наявності, що визначаєть­ся за балансом на відповідну звітну дату, зі встановленим нор­ма швом (плановою потребою). При перевищенні фактичної на­явності над встановленим нормативом у підприємства утво­рюється надлишок власних оборотних активів, а при перевищенні встановлених нормативів над фактичною наявністю оборотних активів, навпаки, утворюється їх нестача. Наявність як надлиш­ку, так і нестачі оборотних активів негативно впливає па фінан­сову діяльність підприємства.

Отже, економічна суть фінансової результативності може бути розкрита тільки через характеристику системи показників. їх за­гальний сенс це визначення суми прибутку з однієї гривні вкла­деного капіталу.

Коефіцієнт доходності (або рентабельність всього капі­талу). Показує скільки чистого прибутку отримано з 1 три. вар­тості майна:

Кд = Пч/М *100%

де Пч - чистий або балансовий прибуток; М - вартість майна.

Коефіцієнт ефективності використання власних коштів. Показує частку чистого прибутку у власних коштах підприєм­ства:

Квк = Пч /ВК *100%

де ВК - власні кошти.

Перший коефіцієнт (доходності) порівнюється з другим (ефек­тивності використання власних коштів) і різниця цих показників характеризує залучення зовнішніх джерел фінансування.

Рентабельність виробничих фондів.

Rоф = Пч / ОФ ср *100%

Де ОФср - середньорічна вартість основних фондів.

Рентабельність обсягу продаж. Це модифікований показ­ник рентабельності продукції.

Rп = Пч / Вр *100%

де Вр - виручка від реалізації продукції.

Першим етапом діагностики фінансових результатів є оцінка рентабельності обсягу продаж і розрахунок факторів, які впли­вають на її стан. З цією метою модифікують формулу розрахун­ку рентабельності продаж (8.5) таким чином:

Rп = Пч / Вр *100% = (Вр-Ср) /Вр*100%

де Ср собівартість реалізації, до якої ще включають комерційні та управлінські витрати.

Дана формула вказує на те, що підвищення рентабельності продукції забезпечується переважно зниженням собівартості оди­ниці продукції.

Другим етапом діагностики є оцінка впливу рентабельності окремих виробів на загальну рентабельність реалізованої про­дукції.

Діагностика проводиться в такій послідовності:

1. Визначається питома вага кожного виду продукції в загаль­ному обсязі реалізації (І).

2. Розраховують індивідуальні показники рентабельності ок­ремих видів продукції за формулами:

- рентабельність окремих видів продукції: Rпр = Под/ Сод *100% або

- рентабельність одного виробу: Rпр = Ці - Сі/ Сі *100%

де Под СОД - відповідно прибуток і собівартість в розрахунку на одиницю продукції; Ці та Сі) відповідно ціна та собівартість і-го виду продукції (виробу).

3. Визначають вплив рентабельності окремих видів на її се­редній рівень для всієї продукції. Пункт (1 х 2).

4. Визначають вплив, пов'язаний зі зміною індивідуальної рен­табельності продукції:

(Rзв – Rпл)* Ізв

де Rзв та Rпл – відповідно показники рентабельності за звітний та плановий період; Ізв – частка виробів у загальному обсязі реалі­зації в звітному періоді (пункт 1).

5. Визначають вплив структурного фактора: (Ізв – І пл)* Rпл

ВИСНОВКИ З ДРУГОГО ПИТАННЯ:

Економічний підсумок виробничої діяльності суб'єктів гос­подарювання, що виражається у вартісній (грошовій) формі, є фінансовими результатами.

Валовий дохід є узагальнюючим показником, який характе­ризує результати діяльності підприємств. Його розмір залежить від обсягу виробленої продукції та використаних на її виробниц­тво матеріально-грошових ресурсів, крім тих, що використову­ються на оплату праці. Чистий дохід – це частина вартості продукту, яка зали­шається після відшкодування витрат живої і уречевленої праці. Чистий прибуток це частина загального прибутку після сплати з нього відповідних податків і платежів у бюджет.

ІІІ ПИТАННЯ





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 903 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2241 - | 2105 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.