У зоні захисту спеціалісти ветеринарної медицини проводять:
- облік усіх птахогосподарств, у яких утримується свійська птиця;
- епізоотичне обстеження поголів'я птиці, за необхідності відбираються трупи/біоматеріали та направляють їх у лабораторії ветеринарної медицини;
- організовують постійний клінічний огляд птиці птиціничих ферм та присадибних господарств з метою вчасного виявлення хвороби Ньюкасла та недопущення його розповсюдженя серед птиці зони захисту.
У птахогосподарствах зони захисту птицю утримують у закритих приміщеннях з виконанням вимог Ветеринарно-санітарних правил для птиціницьких господарств і вимог до їх проектування. Якщо це неможливо, то птицю переводять в інші приміщення на території птахогосподарства, де був би відсутній контакт з іншою птицею.
Не допускається контакт свійської птиці з дикою та синантропною птицею.
Облаштовують засоби дезінфекції на виході і вході із пташників та в'їзді і виїзді із птахогосподарства.
Відвідування птахогосподарств сторонніми особами обмежується.
За необхідності відвідування території сторонніми особами повинні виконуватись вимоги біозахисту, які направлені на недопущення занесення та розповсюдження вірусної інфекції.
Не допускається завезення/вивезення птиці в птахогосподарство без відповідних супровідних ветеринарних документів.
У зоні захисту при переміщенні продукції птиціництва необхідно дотримуватися таких вимог:
- забороняється перевозити живу птицю, яйця, тушки та іншу продукцію птиціництва із птахогосподарств автошляхами та залізницею (за виключенням внутрішньогосподарських доріг) обласного та міжнародного значення;
- не допускається транспортування м'яса птиці із бойні, м'ясопереробних підприємств, холодильних складів, якщо м'ясо, отримане від птиці з птахогосподарств, які входять у зону захисту, отримане за 21 добу до першого виявлення захворювання птиці, і не зберігалося окремо від м'яса із птахогосподарств зони захисту, виробленого після цієї дати.
Заборона транспортування продуктів птиціництва не розповсюджується на транзит їх через зону захисту без зупинки і розвантаження.
В окремих випадках допускається пряме перевезення свійської птиці із птахогосподарства, розміщеного в зоні захисту, на забій у спеціально виділену бойню при дотриманні таких вимог:
- клінічного обстеження птиці офіційним лікарем ветеринарної медицини не раніше 24 год до відправки птиці;
- негативних результатів серологічних досліджень на хворобу Ньюкасла біоматеріалу від птиці;
- перевезення свійської птиці транспортом, опломбованим державним інспектором ветеринарної медицини чи під його наглядом;
- ізольованого утримання птиці із зони захисту і забій її окремо в кінці зміни з наступними очисткою і дезінфекцією забійного цеху;
- продукти забою птиці із зони захисту не змішують з іншими і направляють на переробку з використанням високих температур згідно з Правилами передзабійного ветеринарного огляду.
Допускається перевезення однодобових курчат та птиці перед початком яйцекладки із птахогосподарства зони захисту в ізольовані приміщення птахогосподарства, що розташовані за межами зони захисту, за наявності супровідних ветеринарних документів при дотриманні таких вимог:
- курчата та птиця перед початком яйцекладки перевозяться транспортом, опломбованим державним інспектором ветеринарної медицини чи під його наглядом;
- під час транспортування і в птахогосподарствах призначення дотримуються відповідних заходів біобезпеки;
- після прибуття однодобових курчат та птиці перед початком яйцекладки у птахогосподарство призначення вони знаходитимуться під контролем спеціалістів державної ветеринарної служби;
- у птахогосподарстві призначення однодобові курчата та птиця перед початком яйцекладки утримуватимуться не менше 21 доби та під державним наглядом.
Допускається пряме транспортування інкубаційних яєць із птахогосподарства в інкубаторій, який розташований в зоні захисту, чи із птахогосподарства зони захисту у інкубаторій, розташований поза межами зони, лише за рішенням відповідного головного державного інспектора ветеринарної медицини при дотриманні таких умов:
- батьківське стадо, звідки транспортуються яйця, проінспектоване в установленому порядку і в ньому не виявлено підозри на хворобу Ньюкасла птиці;
- інкубаційні яйця та тару дезінфікують;
- інкубаційні яйця перевозяться транспортом, опломбованим державним інспектором ветеринарної медицини чи під його наглядом;
- під час транспортування і в птахогосподарствах призначення дотримуються відповідних заходів біобезпеки.
Державний орган управління ветеринарної медицини контролює проведення знезараження транспорту, на якому перевозили птицю та птахопродукцію. Тару очищають, миють та дезінфікують, а дерев'яну та одноразову - спалюють.
У зонах захисту забороняється вивіз на поля посліду та підстилки без знезараження. Допускається перевезення посліду та підстилки в місця для їх складування та знезаражування згідно з Ветеринарно-санітарними правилами. У зонах захисту забороняється проведення ярмарок, виставок, базарів чи іншого скупчення птиці. Дика птиця, яка утримується у неволі, не випускається на волю з метою поповнення поголів'я дичини.
У птахогосподарствах і населених пунктах, розміщених у зоні захисту, все сприйнятливе поголів'я птиці щеплюють проти хвороби Ньюкасла залежно від напруги імунітету.
У зоні захисту необхідно дотримуватися заходів не менше 30 діб після закінчення проведення у зараженому птахогосподарстві очистки, миття та дезінфекції.
У подальшому захисна зона приєднується до зони спостереження. Якщо при епізоотологічному розслідуванні було встановлено, що спалах хвороби викликаний інфекцією, але при цьому не має горизонтального поширення, тоді розмір захисної зони та зони спостереження можуть бути скорочені.