I. Актуальність теми:
Фінансова діяльність держави зумовлена об’єктивною необхідністю і є процесом збирання, розподілу, перерозподілу та використання централізованих та децентралізованих фондів грошових коштів, що забезпечують практичне виконання функцій державою.
В умовах розвитку правової держави все більшого значення набуває необхідність знання медичними працівниками засад державної політики, особливо в галузі фінансування розвитку медичної допомоги населенню. В умовах ринкової економіці медичні працівники повинні прагнути якомога краще опанувати професію, щоб мати можливість повністю реалізуватися в практичній діяльності.
II Навчальна мета самостійної роботи:
Студент повинен знати:
- поняття фінансової діяльності та фінансове право України;
- поняття бюджету і бюджетної системи;
- поняття системи оподаткування в Україні;
- законодавство України про фінансування системи охорони здоров'я;
- правові основи страхування, медичного тощо
Студент повиненвміти:
- розбиратися в питаннях фінансової політики:
- давати роз’яснення бюджетного процесу;
- пропаганду вати необхідність медичного страхування
III Матеріалі самостійної роботи
III.1. Базові знання, необхідні для вивчення тими
(міждисциплінарна інтеграція)
Дисципліни | Знаті |
Соціологія та медична соціологія Основи сімейної медицини Загальна психологія та міжособистісне спілкування Основи мед сестринської справи | Соціологія здоров'я Державна діяльність по наданню допомоги сім'ї Проблема спілкування з хворими по питанням фінансового характеру Права та обов’язки медичної сестри |
III.2. Зміст теми:
1. Бюджет — план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.
2. Бюджетна система — це сукупність державного бюджету та місцевих бюджетів, побудована з урахуванням економічних відносин, державного і адміністративно-територіальних устроїв і врегульована нормами права.
3. Бюджетний процес — регламентована нормами права діяльність, пов'язана зі складанням, розглядом, затвердженням бюджетів, їх виконанням і контролем за їх виконанням, розглядом звітів про виконання бюджетів, що складають бюджетну систему України.
4. Бюджетне правопорушення — це недотримання учасником бюджетного процесу порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету.
5. Система оподаткування — сукупність податків, що сплачуються до бюджетів і державних цільових фондів у встановленому законами України порядку, а також права, обов'язки й відповідальність платників.
6. Податок — обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками в порядку й на умовах, визначених законами України про оподаткування.
7. Платники податків — юридичні та фізичні особи, які, згідно законодавства України, поділяються на: резидентів (національні платники) і нерезидентів (іноземні платники).
8. Охорона здоров'я — один з пріоритетних напрямів державної діяльності. Держава формує політику охорони здоров'я в Україні та забезпечує її реалізацію. Державна політика охорони здоров'я забезпечується бюджетними асигнуваннями в розмірі, що відповідає її науково обґрунтованим потребам, але не менше десяти відсотків національного доходу.
9. Фінансування охорони здоров'я здійснюється за рахунок Державного бюджету України, бюджету Республіки Крим, бюджетів місцевого та регіонального самоврядування, фондів медичного страхування, благодійних фондів та будь-яких інших джерел, не заборонених законодавством.
10. Держава забезпечує створення і функціонування системи медичного страхування населення. Страхування громадян здійснюється за рахунок Державного бюджету України, коштів підприємств, установ і організацій та власних внесків громадян. Питання організації медичного страхування населення і використання страхових коштів визначаються відповідним законодавством. (Стаття 18 Основ законодавства України про охорону здоров`я).