підрозділів i частин є:
· iнженерна розвiдка маршрутiв руху;
· пiдготовка шляхiв руху;
· забезпечення руху на важко -проходимих дiлянках;
· обладнання i утримання переправ через воднi перешкоди;
· виконання iнженерних заходiв по вiдновленню шляхiв руху.
Для безпосереднього забезпечення перемiщення колон військ на маршi, у зустрiчним бою i в наступi створюються ЗЗР (загони забезпечення руху). Вони створюються з iнженерних пiдроздiлiв, оснащених засобами механiзацiї дорожніх робiт.
До їх складу входять також пiдроздiли родiв вiйськ. Склад ЗЗР визначається командиром i може мати групу розвідки і розгородження, дорожньо - мостову групу та iншi.
На ЗЗР покладається ведення iнженерної розвiдки маршруту, ремонт дiлянок дорiг i мостiв, будова об’їздів i позначення маршруту встановленими знаками.
Тактичне маскування є одним iз видiв бойового забезпечення, яке складається iз комплексу заходiв, якi здiйснюються з метою підвищення живучості військ і досягнення раптовості їх дій.
Завданнями тактичного маскування являються: приховування дiяльностi частин i пiдроздiлiв, дiйсного їх розташування, бойового складу i введення противника в оману вiдносно їх дiяльностi.
Маскування вiйськ i об’єктів здійснюється виконанням заходiв, основу яких складають iнженернi заходи.
До iнженерних заходів по маскуванню вiдносяться:
· надання спорудам i об'єктам маскувальних форм;
· маскувальне фарбування озброєння, військової технiки i споруд;
· застосування штучних масок з табельних i пiдручних засобiв
маскування;
· використання рослинностi i маскувальна обробка мiсцевостi;
· застосування засобiв радiолокацiйного, теплового маскування
та імітації;
· обладнання (iмiтацiя) хибних позицiй i об'єктiв з будовою
макетiв технiки, озброєння i хибних споруд.
Для виконання iнженерних заходiв по маскуванню застосовуються табельнi засоби маскування (маскувальнi комплекти, радiолокацiйнi кутовi вiдбивачi, тепловi iмiтатори, макети технiки) i мiсцевi пiдручнi матерiали.
Широке застосування у сучасному бою знаходять iнженернi загородження i руйнування.
Вони влаштовуються у всiх видах бойових дiй з метою нанесення втрат противнику, затримання його просування i створення вигiдних умов для його поразки, а також для прикриття позицiй i об'єктiв вiд дiй ДРГ i десантiв противника.
Iнженернi загородження пiдроздiляються на мiнно-вибуховi, невибуховi i комбiнованi. Основу iнженерних загороджень складають МВЗ, до яких вiдносяться ПТМП i ППМП.
Мiннi поля встановлюються мiнними загороджувачами, дистанційними системами мiнування (лiтаки, вертольоти, ракетнi, артилерiйськi i iнженернi системи) i вручну.
ПТМП встановлюються у 3-4 ряди з вiдстанню мiж рядами 20-40 м i мiж мiнами у ряду 4-6 м. Типи мiн ТМ-62, ТМ-57 та iншi.
ППМП встановлюються, як правило, перед ПТМП. На окремих дiлянках можуть встановлювати тiльки ППМП. Кiлькiсть рядiв у ППМП 2-4, вiдстань мiж рядами бiльш 5 м для фугасних мiн ПМН-2 i осколочних мiн ПОМЗ-2м i бiльше 25 м для осколочних мiн ОЗМ-72. Вiдстань мiж мiнами в ряду не менш 1 м для ПМН-2 та 1-2 радiуси суцiльного ураження для осколочних мiн.
Улаштуванням мінно-вибухових загороджень i проведенням руйнувань займаються головним чином пiдроздiли iнженерних вiйськ.
Пiдроздiли родiв вiйськ i спецiальних вiйськ своїми силами прикривають загородженнями позиції i райони, якi вони займають.
Невибухові загородження по призначенню пiдроздiляються на протитанковi i протипiхотнi:
· До протитанкових вiдносяться протитанковi рови, ескарпи, контрескарпи, надовби, металевi їжаки i завали.
· До протипiхотних вiдносяться МЗП, дротянi спiралi, рогатки, їжаки, дротянi плоти, дротянi сiтки на високих i низьких кiлках.
В бою в загальновiйськових частинах створюються рухомi загони загороджень (РЗЗ) iз iнженерних пiдроздiлiв, якi призначенi для швидкої установки мiн у ходi бою на напрямках атак противника.
Проходи у МВЗ перед переднiм краєм оборони противника пророблюються до початку атаки i в ходi наступу вибуховим способом, механiзованим способом i вручну. При цьому застосовуються мiннi трали, якi навiшують на танки, заряди i установки розмiнування.
Переходи через перешкоди i проходи в завалах влаштовують з застосуванням мостоукладчикiв МТУ-20, ТММ, шляхопрокладникiв БАТ-М, iнженерних машин розгородження IМР, зарядiв i дорожньо-мостових конструкцiй.
Для забезпечення подолання водних перешкод обладнуються наступнi види переправ: десантнi на плавучих бойових машинах, десантнi на ПТС, поромні на ГСП i ПМП, мостовi, переправи танкiв пiд водою i вбрiд, а також льодові переправи.
Для добування i очищення води органiзуються пункти польового водопостачання.
Частини i пiдроздiли родiв вiйськ обладнують пункти водопостачання своїми силами з застосуванням табельних засобiв водопостачання МТК-2М з розрахунку один пункт на батальйон, дивізіон, орлр. В оборонi пункти водопостачання можуть обладнуватися з розрахунку один на батарею, роту.
Силами iнженерних пiдроздiлiв польового водопостачання обладнуються полковi i дивiзiйнi пункти водопостачання для забезпечення водою КП i пiдроздiлiв (частин) тилу. Для виконання цього завдання використовуються фiльтруючi станції МАФС, ВФС-2,5, свердловi установки i опрiснювальнi станції.
До iнженерних заходiв по вiдновленню боєздатностi вiйськ i лiквiдацiї наслiдкiв ударiв противника належать:
· iнженерна розвiдка районiв ураження;
· вiдновлення i зведення нових фортифiкацiйних споруд на позицiях i у районах;
· вiдновлення зруйнованих або пiдготовка дiлянок нових шляхiв у обхiд районiв руйнувань i пророблення проходiв у завалах;
· виконання аварiйно-рятувальних робiт;
· локалiзацiя (гасiння) пожеж.
Завдання iнженерного забезпечення при пiдготовцi i в ходi бою виконують пiдроздiли i частини усiх родiв вiйськ i спецiальних вiйськ.
Найбiльш складнi завдання, якi потребують спецiальної пiдготовки особового складу, застосування iнженерної технiки та iнженерних боєприпасів, виконуються iнженерними вiйськами.
Штатними пiдроздiлами iнженерних вiйськ є:
В окремій механізованій бригаді - iср, в мд (тд) - оiсб, в зрп – відділення дорожної техніки, в зрбр – iнженерно-технічний взвод.
Таким чином, ми розглянули змiст завдань i заходiв iнженерного забезпечення бойових дiй частин i пiдроздiлiв.