Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Класифікація основних засобів.




Тема 8. ОСНОВНІ ТА ОБОРОТНІ ЗАСОБИ

ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ

 

1. Сутність і види капіталу. Виробничі фонди підприємства.

2. Зміст і види основних засобів.

3. Класифікація оборотних засобів.

4. Показники ефективності використання основних і оборотних засобів.

 

Сутність і види капіталу. Виробничі фонди підприємства

 

Капітал у буквальному розумінні означає головну суму коштів, необхідних для започаткування та здійснення виробництва (діяльності). Власник капіталу, купуючи на ринку товари – робочу силу й засоби виробництва, поєднує їх у процесі праці і після реалізації створеної продукції (надання послуг) одержує більшу вартість, ніж була ним авансована.

Основний капітал – це частина постійного капіталу, яка складається з вартості засобів праці (будівель, споруд, машин, устаткування) та обертається протягом кількох періодів виробництва. Вона переносить свою вартість на вартість готового продукту частинами. Вартість основного капіталу відшкодовується виробнику по мірі реалізації готових товарів (продукції, послуг).

Оборотний капітал – це та частина постійного капіталу, яка витрачається на придбання на ринку предметів праці (сировини, матеріалів, комплектуючих виробів) та оплату праці робочої сили.

За джерелами формування капітал підприємства ділиться на власний і позиковий. Власний капітал перетворюється переважно за рахунок нерозподіленого прибутку, тобто валового прибутку за вирахуванням сплачених податків, відсотків за кредит і дивідендів. Він зазвичай містить статутний, пайовий та резервний фонди. Позиковий (залучений) капітал формується на тимчасовій основі у вигляді довгострокової або (та) короткострокової позики, яка здійснюється у формі банківського кредиту.

Виготовлення продукції (виконання робіт, надання послуг) здійснюється в процесі взаємодії праці людини та певних засобів виробництва. Останні за своїм матеріально-речовим складом становлять виробничі фонди підприємства (організації), усю сукупність яких поділяють на основні та оборотні.

Засоби виробництва як сукупність засобів і предметів праці не можна ототожнювати з виробничими фондами. По-перше, елементи засобів виробництва стають виробничими фондами лише з моменту їхнього безпосереднього використання у виробничому процесі. По-друге, виробничі фонди на відміну від засобів виробництва є виключно вартісною економічною категорією.

 

Зміст і види основних засобів

 

Для здійснення виробничої діяльності транспортні підприємства мають засоби виробництва, що поділяються на засоби праці (будівлі, машини, механізми тощо) й предмети праці (матеріали, напівфабрикати, паливо та ін.) і виробничі фонди, які, у свою чергу, розподіляються на основні й оборотні.

Сукупність матеріально-речових об’єктів, що формують частину майна і використовуються у якості засобів праці при виготовленні продукції, виконанні робіт і наданні послуг більше одного року, належать до основних фондів підприємства.

Основні виробничі фонди – засоби праці, які повністю або частково зберігають свою натурально-речову форму протягом багатьох виробничих циклів (більше одного року) і переносять свою вартість на готову продукцію частинами, за мірою зносу.

Класифікація основних засобів.

1. За складом:

· земельні ділянки;

· капітальні витрати на поліпшення земель;

· будинки, споруди та передавальні пристрої;

· машини та обладнання;

· транспортні засоби;

· інструменти, прилади, інвентар (меблі);

· тварини;

· багаторічні насадження;

· інші основні засоби.

2. За призначенням:

− виробничі;

− невиробничі.

На підприємствах залізничного транспорту до основних виробничих фондів відносять локомотиви, вагони, пристрої шляхів сполучення та СЦБ, виробничі будівлі та інші види майна, що безпосередньо беруть участь у виробничому процесі. Питома вага основних виробничих фондів сягає 90 %.

Основні невиробничі фонди – житлові будинки, дитячі садки, лікарні, санаторії, пансіонати, інформаційно-методичні центри й інші об’єкти, що не беруть участь у процесі виробництва; питома вага – біля 10 %.

3. За роллю у виробничому процесі:

· активні;

· пасивні.

Активні основні засоби – знаряддя праці, які безпосередньо впливають на випуск продукції, тобто перетворюють предмети праці в готову продукцію (рухомий склад, машини та обладнання, що встановлені в основних цехах підприємств, регулюючі пристрої і приладдя).

Пасивні основні засоби – засоби праці, що забезпечують нормальне функціонування активної частини основних фондів (будівлі, шляхи сполучення, силові та передавальні пристрої й інші об’єкти).

4. За приналежністю:

− власні;

− орендовані.

Власні основні засоби – є на балансі підприємств залізничного транспорту.

Орендовані основні засоби – включають засоби праці (локомотиви, вагони, навантажувально-розвантажувальні механізми та ін.) і залучаються для виробництва продукції, виконання робіт і надання послуг на визначений період часу за встановленою платою з інших підприємств і організацій.

5. За характером використання:

· діючі;

· бездіяльні.

Діючі основні засоби – засоби праці, які на даний час використовуються для виробничих і невиробничих потреб. Перерви у функціонуванні основних фондів у зв’язку із зміною характеру робіт, виконанням ремонту, перерозташуванням не є підставою для віднесення до бездіяльних.

Бездіяльні основні засоби – об’єкти, що перебувають на консервації або у запасі.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 314 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Большинство людей упускают появившуюся возможность, потому что она бывает одета в комбинезон и с виду напоминает работу © Томас Эдисон
==> читать все изречения...

2551 - | 2215 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.