Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Етапи розвитку філософії Відродження.




Філософія Відродження – особливий етап в історії західно-європейської філософії, що характеризується ствердженням нової, специфічної форми філософствування, незалежної від філософської схоластики. Свою назву вона, як і епоха в цілому, одержує від прагнення відродити класичну стародавність. Але яка б не була велика роль античної філософської спадщини у формуванні ідей 14-16 ст., їх не слід розглядати як просте засвоєння античності; це була оригінальна переробка традицій аристотелізму, платонізму, епікуреїзму, стоїцизму тощо головним чином убік переваги вчення Платона над схоластизованим у середні віки Аристотелем. Головною передумовою була здійснена гуманістичною думкою найглибша переоцінка усіх світоглядних і моральних цінностей середньовічної культури, свого роду ціннісна реформа, що торкнулася радикальних питань про положення людини у світі, її призначення, гідність, принципи моральності тощо. Падіння авторитету церкви і посилення престижу науки, становлення принципово нового, експериментального дослідження людини і природи – усе це було пов'язане зі зміною уявлень про саму людину і її місце у світі, з формуванням стійкого переконання в необхідності людини нового типу – активної, вільної від яких-небудь зовнішніх авторитетів, відповідальної, ініціативної тощо. Людини, здібної поставити себе в центр світу. Це є гуманізм. Термін „гуманізм” увів німецький педагог Ф. Нітхаммер у 1808 році.

1 етап. Гуманістичний (середина 14 – середина 15 ст.). Не випадково хронологічно першим, надзвичайно плідним за своїми результатами і дуже важливим з погляду впливу на всю наступну історію європейської філософії етапом або періодом в еволюції філософії Відродження став гуманістичний, який різко протиставив середньовічному теоцентризму найглибший інтерес до людини, визнав цінність людини як особистості з її правом на свободу, щастя, розвиток і прояв своїх здібностей. Благо людини, принцип рівності, справедливості і людяності стали тут не просто нормою відносин між людьми, але й головним критерієм оцінки всього існуючого. Саме в епоху Відродження гуманізм уперше став, як цілісна система поглядів, самостійною течією суспільної думки, яка викликала колосальний переворот у морально-світоглядному комплексі культурних ідей. Біля джерел сучасного гуманізму стояли Данте, Ф. Петрарка, Еразм Роттердамський, Т. Мор, М. Монтень і багато інших..

Саме гуманізмові з його могутнім антропоцентричним акцентом ми зобов'язані розробкою принципово нової картини світу, у якій людина вперше стала центральною ланкою усієї світобудови, здобуваючи істинно-земне, природне призначення. Фортуна долає фатум. Від Studia divina („божественне знання”) до Studia humana („людське знання”). Хвалу людині ще в формах середніх віків проспівав великий Данте, грандіозна фігура якого стояла у самих витоків гуманізму. Зародився проторенесансний рух гуманістів.Ідеї Данте підхопили, продовжили, високо піднесли й розвинули:

Франческо Петрарка (1304-1374) – августиніанець, антиаристотелік. Помітив великі земні перспективи людини.

Колюччо Салютаті (1331-1406). Лейтмотив його – людина близька до Бога.

Леонардо Бруні (1374-1444).

Джаноцуе Манетті (1396-1459).

Леон Батіста Альберті (1404-1472).

Лоренцо Валла (1407-1757) антиклерикальні випади: справжня християнська мудрість не у Фоми, а у апостола Павла (раціональне обгрунтування віри неможливе). Проти святості папи.

Еразм Роттердамський (1469-1536). Дезідерій (справжнє ім’я Герхард Герхардс). Ідеали раннього християнства, повернення до витоків.

Томас Мор (7.02.1478-6.08.1535). „Золота книжечка” („Утопія”) – вчення й белетристичний опис про ідеальну державу.

Й. Рьойхлін ” німецький гуманіст.

Пилип Меланхтон (1497-1560) німецький гуманіст друг уславленого художника Дюрера.

Провідна ідея гуманізму: актуалізація внутрішніх можливостей людини (ініціативної активності, свободи, відповідальності), її гідності, чеснот шляхом „занять” (штудій) і постійного внутрішнього діалогу.

На перший план висувалися етика як "наука життя", а також філософія, риторика, педагогіка, історія. Переважала етична проблематика, антропоцентризм. У ролі духовного авторитету виступила антична культура. Колишня середньовічна модель засвоєння античних ідей була обмежена релігійними конфесіональними потребами. Гуманісти ж звернулися безпосередньо до першоджерел як язичницької, так і давньохристиянської традиції; від візантійських учених вони запозичали уявлення про культурну єдність святобатьківської літератури Заходу і Сходу. Це в значній мірі визначило і позаконфесіональне відношення гуманістів до християнства. Вони протиставили позиції богословів широке трактування єдності християнської і язичеської культури, що припускало множинність джерел істини, моральну користь античних творів, універсальний характер християнської релігії. Християнство одержує тлумачення в якості загальної етичної норми, що завершує й удосконалює, але не відкидає досягнення античної культури.

2 етап. Пантеїстичний (неоплатонічний – дуже яскравий етап від середини 15 ст. до першої третини 16): зв'язаний з постановкою і розробкою головним чином онтологічної проблематики. Вже перші спроби онтології гуманізму були платонівські.

Микола Кузанський (німець Кребс) (1401-1464) – центральна фігура переходу від філософії середньовіччя до власне філософії Відродження: останній схоласт і перший гуманіст, раціоналіст і містик, богослов і теоретик математичного природознавства, що синтезував у своєму вченні апофатичну теологію і натуралізм, спекулятивний логіцизм і емпіричну орієнтацію. Кардинал Римської церкви й одночасно типовий для Ренесансу багатогранний культурний діяч і великий учений свого часу, один з попередників диференціального числення в математиці, автор першої географічної карти Європи, реформи юліанського календаря, здійсненої півтора сторіччя опісля, і астрономічної моделі, що заклала фундамент ідеї коперніканського геліоцентризму (як окремий випадок), висловленої на сторіччя пізніше; доктор права, теоретик медицини і класичного мистецтва.

Основні твори: "Про вчене незнання" (1440), "Про припущення" (1444), "Про прихованого Бога", "Про шукання Бога", "Про становлення" (1442-1445), "Апологія ученого незнання" (1449), два діалоги "Про мудрість" і діалоги "Про розум" і "Про досвіди з вагами" (1450), "Про згоду віри" (1453), "Про бачення Бога" (1453), "Про буття як можливості" (1460), "Про гру в кулю" (1463), "Спростування Корану" (1464), "Про вершину споглядання" (1464), сім математичних трактатів (проблема квадратури кола).

Філософська концепція Кузанця, що представляє собою унікальне явище в культурі 15 ст., може бути розглянута: 1) як підсумок розвитку середньовічної філософської традиції (синтезує базову проблематику і основні досягнення як схоластичного, так і містичного напрямків); 2) як передмова філософії Відродження, що задала основні орієнтири ренесансної філософської культури (гуманізм, пантеїзм, емпіризм, натуралізм); 3) як передбачення філософських ідей Нового часу, багато в чому їхнє оформлення. 4) навіть як генетичне джерело класичної європейської гносеології.

У своєму критичному неприйнятті схоластичного аристотелізму він орієнтується на неоплатонізм. Динаміка світобудови є динаміка єдиного живого організму, одушевленого світовою душею: "саме рослинне життя у своїй темряві ховає в собі життя духовне". Проблема людини і світу у філософії Миколи Кузанця – це також неоплатонізм. Бог – жива душа світу. Бог і Людина – два творчі центри Світу. Гносеологічний оптимізм: людський розум (mens), здатний реконструювати "розгортання" Бога в природі.

Ідею богорівності людини особливо захоплено підхопить ренесансний платонізм.

Далі цей етап представлений флорентійськими платоніками (Академія). Основна проблематика: місце людини у світі. Діяльність їхня носила вкрай суперечливий характер: боротьба з церковною схоластикою уживалась з пошуками нової релігії майбутнього, що відкриває шлях до справжньої істини.

Георг Геміст Пліфон (Плетон 1355-1452) – візантійський політик, учений, філософ-платонік, натхненник організації платонівської Академії у Флоренції.

Марсіліо Фічино (1433-1499). Очолював Академію. Переклав латиною Платона та всіх основних неоплатоніків. У власному творі ("Платон. Теологія про безсмертя душі") розробив вчення, що представляє творче переосмислення ідей неоплатонізму з додаванням містичних вчень пізньої античності. Бог – нескінченна вища істота, діяльність якої породжує світ речей у процесі поступового творення. Світ – це ряд ступіней, серед яких нижче всего розташовується безжиттєва пасивна матерія, потім – розумна душа, ангели і Бог. Цікаві міркування Фічіно про людину і її особливе місце у світі, про серединне положення душі між божественним і матеріальним. Душа уособлює зв'язок між тілами в природі, допомагаючи їм піднятися до ангелів і навіть вищої божественної істоти. Душа наділена здатністю до пізнання, завдяки чому всі ступіні буття знову повертаються в божественну єдність. Людина – це мікрокосмос, що пізнає макрокосмос, а здатність до пізнання являє собою головне достоїнство людини, що зливається з Богом на вищій ступіні пізнання. Ідея про історичний характер всіх існуючих релігій і релігійно-філософських вчень як лише етапів розвитку якоїсь загальної, природної релігії.

Піко делла Мірандола (1463-1494). Молодший друг Фічино. Наззвичайно яскрава особистість. Гра в античній образності. Робив наголос на Людину як особливу (виняткову), унікальну у задумі Бога істоту. Відстоював платонізм як універсальну релігію, як альтернативу офіційній вірі. Промова „Про гідність людини” – розвинув і додав нові риси вченню про серединне положення людини. Людина – мікрокосмос, вона з'єднує в собі земний (складається з повітря, води, землі і вогню), тваринний (тіло і їжа людини) і небесний (здатність до пізнання і розум) початки. Глибоко гуманістично звучить ідея Мірандоли про людину як коваля свого щастя і майбутнього. "Ми породжені з тією умовою, що ми стаємо тим, чим ми бажаємо бути". Людина може уподібнитися тварині й стати найдосконалішою істотою; тільки від неї залежить опуститися до тварини або піднестися до божественного. Ці ідеї стали своєрідним гімном людині.

Гуманістичні ідеї перехрещується в його творчості з містикою і теологією. Так, вивчаючи європейські й арабські мови, він захопився каббалою і "натуральною магією", вірив у дію в природі надприродних сил і в те, що шляхом маніпуляцій з буквами і цифрами можна вплинути на надприродне, яке лежить в основі всіх речей і предметів. „Книга про все і про багато інше” (цією назвою тішилися навіть Ф. Кеведо і Вольтер).

Усіх філософів Академії поєднувало пантеїстичне уявлення про світ, ототожнення Бога і природи, ідея про його "з-вічність" світові. Наділення природи всіма необхідними божественними силами творення речей.

Мак’явеллі Нікколо (1469-1527) – італійський письменник, мислитель, політичний діяч, історик і військовий теоретик. Драматург. Секретар Ради десяти Флоренції (1498-1512). Основні твори: "Государ" (Державець) (1513, вперше опублікований у 1532), "Міркування про перші десять книг Тита Лівія" (1516-1517), "Про військове мистецтво" (1519-1520), "Історія Флоренції" (почата в 1520).

Політичне вчення – вперше політика виокремлена як самостійне явище з власними законами й сферою буття (несумісною з мораллю). Віддаючи симпатії "народу" (активним і заможним городянам) на відміну від нелюбимих їм міських низів, плебсу і церковно-клерикальних кіл папського Риму, розробляв правила політичного поводження людей і звеличував етику і міць "гордої" дохристиянської Римської імперії. Характеризував самостійність, велич і міць держави як ідеал, для досягнення якого політики повинні використовувати всілякі засоби, не думаючи про моральну сторону своїх вчинків і про цивільні свободи. Мак’явеллі увів поняття "державний інтерес" для вираження претензій держави на право не звертати уваги на закони, які вона покликана гарантувати, у випадку, якщо цього вимагають "вищі державні інтереси". Людина за природою зла: держава змушує її до самообмеження (найвищий вияв людського духу!?); держава – вища мета, сенс і щастя людського життя. Виховує не церква, а держава.

Будучи прихильником республіканського ладу держави (політичний ідеал – римська республіка), Мак’явеллі не бачив перспектив для нього в масштабах всієї Італії і радив "новому государеві" "по можливості не віддалятися від добра, але при потребі не чуратися й зла". При цьому закликав приділяти особливу увагу "загальному благу" - загальнонаціональним інтересам – тому що широкі народні маси при відомих умовах мудріше будь-якого державного лідера. Саме людський егоїзм і потреба в його насильницькому приборканні породили державу як особливий інститут: "Добрі приклади породжуються добрим вихованням, добре виховання – гарними законами, а гарні закони – тими самими смутами, що багатьма нерозважливо засуджуються".

Після заміни республіканської адміністрації Флоренції тиранією Медичі Мак’явеллі був вигнаний. Він випробував тюремне ув'язнення, піддавався катуванням. У 1546 р. Тридентський собор розповсюдив меморіал, у якому було сказано, що "Государ" написаний рукою Сатани". У 1559 усі твори його були включені в перший "Індекс заборонених книг". "Нехай доля розтопче мене, я подивлюся, чи не стане їй соромно".

Mор Томас (1478-1535, страчений за велінням Генріха VIII) – англійський юрист і філософ. Лорд-канцлер (1529-1532). Головний філософський твір про ідеальну державу - "Досить корисна, а також і цікава, воістину золота книжечка про найкращий устрій держави і про новий острів Утопія" (1516). (Дослівно "утопія" означає "нідея" – місце, якого немає). У першій її частині живописує трагічний процес збезземелювання англійських селян, коли "вівці поїли людей". У другій частині мова йде про небувале, ідеальне суспільство, де немає приватної й особистої власності, де усе належить усім, де усі трудяться, де немає влади грошей і грошей узагалі, а з золота і срібла утопійці "роблять нічні горщики ". На першому місці навіть не збіг особистих і суспільних інтересів, а безумовне підпорядкування індивідуального загальному. ("Головна і майже що єдина справа жителів Утопії – піклуватися і стежити, щоб ніхто не сидів у ледарстві".

Мор вимагав відчуження власності індивідів на користь держави, що нагадує державу Платона. Саме приватну власність розглядав як головну причину всіх соціальних нещасть: "розподілити все нарівно і по справедливості, а також щасливо керувати справами людськими неможливо інакше, як зовсім знищивши власність. Якщо ж вона залишиться, то в найбільшої і найкращої частини людей назавжди залишиться страх, а також неминучий тягар убогості й турбот". Мор вимагав релігійної віротерпимості, можливо меншої кількості догматів і передачу справи виховання юнацтва духівництву. Він не занадто вірив у можливість реального утілення власних приречень: "Утім, я охоче визнаю, що в державі утопійців є дуже багато такого, чого нашим країнам я скоріше б міг побажати, ніж сподіваюся, що це відбудеться".

Антиплатонізм (аристотелізм) був також. І його найпомітнішим представником був П’єтро Помпонацці (1462-1525). Конструктивне подолання теорії двоїстої істини почалося після її переосмислення у вченні П. Помпонацці.

3 етап. Натурфілософський (друга половина 16 – поч. 17).

Цей етап представлений видатними вченими і філософами того часу. Цим мислителям був властивий природничонауковий, багато в чому натуралістичний, підхід до розуміння світу, широке використання досягнень тодішнього природознавства, спроби переосмислення філософських основ науки і пошуки експериментальних методів обґрунтування нової космології.

Натурфілософське тлумачення світоглядних проблем проступило крізь тло розчину Бога у тварному світі (натурі). Раціонально підсушений світ поступово ставав механічним агрегатом. Та зовсім „механізмом” його побаче „Північ” Європи. В основі наукової інтуїції назавжди лишиться відчуття світової гармонії, від якої людина може віддалятися виключно як суб’єкт раціонального пізнання. Найвидатніші представники цього періоду:

Леонардо да Вінчі (1452-1519) – вже у цього художника, який проголосив живопис „царем мистецтв і наук” (але не Мудрість – донька Любові, а „Любов – донька Мудрості”) було захоплення технічними винаходами. Ідей багато, але не реалізацій.

Від живопису (поштовх) почалися успіхи геометрії, фізики, медицини, техніки.

Копернік (1473-1543) – математична геліоцентрична модель „Всесвіту”. Позитивна астрономія.

Джироламо Фракаст о ро (1478-1553) – вчений, лікар: початкові засади клініки інфекційних хвороб і епідеміології

Парацельс (1493-1541) (Філіп Ауреол Теофраст Бомбаст фон Гогенгайм) – філософ, вчений-природодослідник, лікар. „Spiritus mundi” (дух цілого) – платонівсько-піфагорійські і герметичні традиції („теософський натуралізм”).

Дж. Кардано (1501-1576) – філософ, математик, лікар.

Бернардіно Телезіо (1509-1588) – типовий натурфілософ. Противник схоластизованого аристотелізму. Заснував академію для дослідного (супроти теософського) вивчення природи.

Мігель Сервет (1509-1553) філософ, лікар.

Везалій (1514-1564) – вчений-анатом.

Чезальпіно (1519-1603) – вчений-ботанік, філософ, лікар.

Вільям Гілберт (1544-1603) – фізик, лікар.

Тихо да Браге (1546-1601) – астроном.

Джордано Бруно (1548-1600) надзвичайно зрушив процес децентралізації Землі. Ідея безкінечного живого Всесвіту. Вчення про Єдине на максимумі й мінімумі з точки зору „натуралістичного” пантеїзму. „Я вмираю, бо я так хочу” (Бунін вклав у його вуста цю фразу). Не надто цінував Коперніка, вважаючи що той недалеко відійшов від вульгарної філософії, „знаючи математику більше, ніж природу”. Водночас поважав за звільнення від брехливих догм і думок вульгарної філософії. Велика його роль у натуралізації світогляду.

Йоган Кеплер (1571-1630) – астроном. Закони руху планет у Сонячній системі.

Галілей (1564-1642) – італійський мислитель епохи Відродження, фізик, засновник класичної механіки, астроном, математик, один із засновників сучасного експериментально-теоретичного природознавства, поет і літературний критик.

Патриці під впливом успіхів природознавства й античної філософії розробляв проблему матерії

Кампанелла Томазо (1568-1639) – італійський філософ, поет, політичний діяч. Ортодоксальний домініканець (до постригу в ченці в 1582 – Джованні Доменіко). Натурфілософський оптимізм. Також розробляв проблему матерії.

Прагнув до звільнення Італії від іспанського гніту. У першому ув’язненні пробув 27 років. Звільнений у 1626. Після повторного дворічного перебування у в'язниці виправданий у 1629. Прихильник ідеї папсько-католицької єдиної монархії, якій повинні підкорятися всі національні держави. Головні твори: "Місто сонця" (1601-1602, опублікована у 1623, доповнюється утопією всесвітньої теократичної монархії – „Монархія Месії"), "Філософія, доведена відчуттями" (1591) і "Повалений атеїзм" (1630).

Кампанелла був переконаний, що природа повинна реконструюватися не по працях Аристотеля, а вивчатися з середини неї. Відстоював тезу "подвійного одкровення" – природи і Священного писання. Не прийняв вчення Галілея про нескінченність Всесвіту, допускаючи при цьому існування безлічі світів. Збереження і підтримка власного буття – вища мета будь-якого поводження. Гілозоїзм: уважав, що всяким природним явищам, речам, стихіям невід'ємно властиве прагнення до самозбереження: "Усі сутності випробують завжди і всюди любов до самих себе". Кампанелла відкидав матеріалістичний атомізм Демокріта, який зводив, на його думку, якісну інаковість до кількісної. Цілепокладання і цілездійснення, що припускають кінець світу, доповнив розумінням Бога як справжньої нескінченності.

Воля людей цілком і цілковито спрямована на владу. Влада досягається завдяки знанню, яке й повинне бути покладене в основу усього виховання. "Місто сонця" – християнсько-комуністична утопія Кампанелли – створене державою, у якій панують філософи-священики на чолі з Метафізиком, що втілює собою ідеал лідера. Це підкреслено соціально однорідне суспільство, що сповідує просту і раціоналізовану релігію і веде "філософський спосіб життя громадою". У ньому відсутні приватна власність і родина, дітей виховує держава, загальна обов'язкова 4-годинна праця гарантує достаток. Начальницьких фахівців у місті – 40 чоловік (головні – Міць, Мудрість і Любов – відповідно курируючі питання: військові; наукові; харчування, дітородіння і виховання). Допомагають їм більш вузькі фахівці: Граматик, Логік, Фізик, Політик, Етик, Економіст, Астролог і т.п. Державний устрій Міста Сонця не походив від Бога, а являв собою прямий результат діяльності людського розуму. Єзуїти в період свого панування в Парагваї (1688-1768), безуспішно намагалися створити "Місто сонця", проте, сформулювали першу у світі концепцію "прав людини".

Мішель Монтень (1533-1592). Натурфілософський песимізм. Скептик. Письменник.

Філософія Відродження стала надзвичайно важливим етапом у становленні історії філософії Нового часу, заклавши основи для наступної, ще більш радикальної критики схоластики і формування нової картини світу і людини. Запропонована нею схема устрою світобудови була ще багато в чому наївною і навіть фантастичною в порівнянні з більш строгою механістичною і математично-вивіреною картиною світу Нового часу; її відрізняв перехідний характер, однак багато чого з її новаторських ідей і насамперед такі, як настанова на досвідний і експериментальний характер знання, уявлення про автономність природи, а також положення про місце людини у світі та його активну ролі в пізнанні були асимільовані філософською і природничонауковою традицією наступних століть. Секуляризований Розум не одразу потіснив віру, а тим більше – перетворився на Деспота.

Література:

Абеляр П. История моих бедствий. Августин. Исповедь. – М.: Республика, 1992. 335 с.

Августин Аврелий. Исповедь. Блез Паскаль. Лабиринты души. – Симферополь, 1998.

Августин Блаженный. О граде Божием: В 4-х т. – М., 1994.

Аверинцев С.С. Судьба европейской культурной традиции в эпоху перехода от античности к средневековью.//Из истории культуры средних веков и Возрождения. – М.: Наука, 1976.

Античное наследие в культуре Возрождения. – М. Наука, 1984.Л. Бруни (58-65); Кузанский (116-124); Т. Мор (89-97); Кампанелла (98-108) Эразм (126-130).

Антология мировой философии: В 4-х т. – М., 1970, т. 2. Л. Валла „О наслаждении” (78-85); Помпонацци „Трактат о бессмертии души” (89-97); Т. Мор „Утопия” (97-112);; Коперник „Очерк нового механизма мира”, „Об обращении небесных сфер” (117-122); Телезио «О природе вещей» (с.122-129); Патрици «Новая философия Вселенной» (147-154); Бруно „О причине, начале и едином” (154-176); Кампанелла „Город Солнца” и др. (180-192).

Бичко І.В., Тихолаз А.Г. Флорентійська академія і розквіт гуманістичної філософії Відродження.//Філософська думка, 1983, № 5.

Боргош Ю. Фома Аквинский (с польской). – М.: Мысль, 1975, 183 с.

*Боэций А.М. “Утешение философией” и другие трактаты. – М.: Наука, 1990. 414 с.

Валла Л. Об истинном и ложном благе. О свободе воли. – М., 1989.

Василий Великий. Творения: В 5 ч. – М., 1993.

Горфункель А.Х. Философия эпохи Возрождения. – М., 1980.

Жильсон Э. Дух средневековой философии.//Мир философии. – М., 1991, т.2, с. 397-403.

Історія філософії: Підручник./ А.К.Бичко, І.В.Бичко, В.Г. Табачковский. – К.: Либідь, 2001, с. 51-74-92.

Канке В.А. Философия. Исторический и систематический курс. – М., 2000.

Кузанский Н. Сочинения: В 2-х т. – М.: Мысль, 1979 (Тажуризина, передмова 9-45).

Кузнецов Б.Г. Идеи и образы Возрождения (Наука ХІУ-ХУІ в.). – М.: Наука, 1979. 152-161, 196-201, 212-221, 259-265 (Бруно и Галилей).

Культура эпохи Возрождения и реформация. – Л., 1981, с. 49-61 (Нези); 61-75 (Макиавелли и Лютер).

Лосев А.Ф. Эстетика Возрождения. – М.: Мысль, 1978, 623 с. неоплатонизм и гуманизм; Кузанский, платоновская академия, Л. Валла, Помпонацци, пантеизм 16 века, наука.

Лосев А.Ф. Философия. Мифология. Культура. – М., 1991, 380-397 – номинализм.

Лютер Мартин. Избранные произведния. – СПб., 1994.

Майоров Г.Г. Формирование средневековой философии: латинская патристика. – М.: Мысль, 1979.

Майоров Г.Г. Судьба и дело Боэция.//Боэций А.М. “Утешение философией”, с.315-413.

Макиавелли Н. Государь. – М., 1990.

Макиавелли Н. Избранные сочинения. – М., 1982.

Мак’явеллі. Флорентійські хроніки. Державець. – К., 1998.

Мир философии. – М., 1991,т. 1, с.14-15, 193-196 (Августин) т.2, с. 397-403

Монтень М. Опыты: Избранные главы. – М., 1991.

Нисский Григорий. Об устроении человека. – СПб., 1995.

Ориген. О началах. Соч. Оригена – учителя Александрийского. – Новосибирск, 1993.

Попович М.В. Очерк развития логических идей. – К.: Наук. думка, 1979, с.106-166.

Рассел Б. История западной философии. – Новосибирск, 1994, кн. 2.

Сілаєва Т.О. Філософія. – Тернопіль, 2000, с. 37-45-52.

Соколов В.В. Европейская философия XV-XVIII вв. – М., 1984, с. 8-182.

Соколов В.В. Средневековая философия. – М., 1979. патристи, схоласти.

Сочинения итальянских гуманистов эпохи Возрождения. – М., 1985. Салютати; Бруни; с.121-137 Л. Валла «Элеганции»; Манетти; с. 162-189 Ринуччини «Диалог о свободе»; с. 211-228 М. Фичино; с.229- 253 Полициано; с. 254-280 Пико делла Мирандола.

Спиркин А.Г. Философия: Учебник. – М., 2001, с. 82-112.

Тажуризина З.А. Философия Николая Кузанского. – М.: Изд. МГУ, 1972, 147 с.

Тертуллиан К.С.Ф. Избр. Сочинения. – М., 1994.

Уколова В.И. «Последний римлянин». Боэций. – М.: Наука, 1987, 161 с.

Філософія: Підручник./За ред. І.В. Бичко. – К.: Либідь, 1991, с. 76-98-115.

Філософія. /За ред. Надольного І.Ф. – К., 1997, с. 50-64.

Философский энциклопедический словарь. – М., 1983.

Чалоян В. К. Восток – Запад. – М.: Наука, 1979.

Чанышев А.Н. Курс лекций по древней и средневековой философии. – М., 1991.

Якоб Бёме. Аврора, или утренняя заря в восхождении. – К.: Ника-Центр, 1998.

Эразм Роттердамский. Философские произведения. – М., 1987. 703 с.

Еразм Роттердамський. Похвала глупоті. – К.: Дніпро, 1981, 166 с.

Завдання:

1. Проблема віри і розуму на всіх етапах розвитку середньовічної філософії.

2. Проблема істинної віри у патристів. Ідеї Августина Блаженого.

3. Розкрийте сутність схоластичних проблем: “подвійної істини”, “універсалій”.

4. Сенс розбіжності позицій номіналізму і реалізму.

5. Назвіть головні ідеї і праці Фоми Аквінського.

6. Дайте коментар до основних етапів (проблематики, ідей) філософії Відродження.

7. Назвіть натурфілософські та природничо-наукові досягнення XVI - поч.XVII ст.

8. Відмінність теоцентристського і пантеїстичного світоглядів.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 870 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Велико ли, мало ли дело, его надо делать. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2523 - | 2183 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.