Типи машин глибокого друку.
3. Різновид матеріалів для друку.
4. Фарби глибокого друку.
5. Технічні та економічні аспекти.
3. Різновид матеріалів для друку
З усіх найбільш поширених способів друку - офсетного, флексографічного і глибокого - найбільш широкий спектр матеріалів здатний задруковувати глибокий друк, починаючи від глянцевих сортів паперу і до коробкового картону. Серед найбільш вживаних матеріалів - крейдований і некрейдовані сорти паперу, двошарові матеріали, що складаються з паперу і плівки, всі види не гофрованого картону, прокладковий папір для харчових продуктів, фольга та металізовані сорти паперу. Менш поширені целофан, поліуретан, тканинні матеріали.
Ось перелік матеріалів, які ви можете побачити в процесі обробки в машині глибокого друку:
Ø некрейдований папір;
Ø крейдований папір;
Ø тканина;
Ø багатошарова плівка;
Ø поліетилен;
Ø поліефір (поліестер);
Ø металізований поліефір;
Ø нейлон;
Ø полівінілхлорид (вінілові плівки);
Ø каландрированная папір;
Ø картон;
Ø фольга;
Ø металізований папір;
Ø поліпропілен;
Ø полістірін;
Ø целофан;
Ø самоклеящаяся папір;
Ø металізований поліпропілен;
Ø поліетилентерефталат (ПЕТ).
Хоча глибокий друк надає велику свободу у виборі матеріалів, це не означає, що всі матеріали вдається однаково добре задруковувати. Хоча вважається, що глибокий друк
здатний друкувати на будь-якому матеріалі, але існують труднощі з друком за матеріалами зі статичним зарядом, присутнім на поверхні. Труднощі виникають через те, що гравірований циліндр володіє жорсткістю - він не еластичний, як форма флексодруку - тому віддача фарби з поглиблених елементів форми не завжди відбувається стабільно. В результаті виникають ділянки зображення без фарби - «снігові пластівці» (snowflaking), «простріли» - незадруковані точки (missed, skipped dots) - або зернистість (graininess).
Для вирішення цієї проблеми використовувалися різні способи, однак найбільш ефективним виявився електростатичний пристрій для перенесення фарби в глибокому друці (electrostatic assist, ESA). Помістивши в зону друкарського контакту слабкий заряд, вдається «витягнути» фарбу з поглиблених друкуючих елементів. Тим самим підвищується ймовірність повної віддачі фарби з поглиблених елементів форми і точного перенесення зображення. Визнано, що в ряді технологічних удосконалень саме цей пристрій вніс найбільший вклад у поліпшення якості глибокого друку.
Фарби глибокого друку
Фарби для глибокого друку, як і флексографічні фарби, рідкі. Для того, щоб потрапити з формного циліндра на матеріал, фарба повинна вільно втікати і витікати з поглиблень циліндра. Це може статися тільки при умові низького рівня в'язкості фарби. Як і у флексографії, рівень в'язкості залежить від швидкості роботи машини. Чим вище швидкість друкування, тим більш рідкою повинна бути фарба. Отже, склад фарби залежить від гравірувального циліндра, від виду продукції, від матеріалу, від швидкості машини.
Унікальною особливістю фарб для глибокого друку є присутність в її складі змащувальних компонентів, призначення яких - зменшити знос циліндра і ракельного ножа. Вважається, що вони, крім того, надають фарбам особливу яскравість. Завдяки цьому глибокий друк вибирають для упаковки, в оформленні якої активно використовуються великі заливки - ділянки суцільної фарби (solid color).
Фарби для глибокого друку містять менше пігментів, ніж офсетні або флексографічні, оскільки вони утворюють товщий фарбовий шар, враховуючи, що обсяг фарби в поглиблених ділянках (друкуючих елементах) більший, ніж на поверхні офсетної або флексографічної форми. Тому фарбу для глибокого друку зазвичай доставляють у вигляді концентрату, а потім розбавляють або «розводять» вже в друкарні.
Типи фарб для глибокого друку
Фарби для глибокого друку ділять на наступні категорії:
Фарби на основі органічних розчинників (сольвентні)
У фарбах на основі розчинників в ролі в’яжучого виступають рідкий склад органічного походження, зазвичай - продукти переробки нафти. Ці фарби виявляють прекрасні друкарські властивості при друці на непаперових матеріалах. Їх недолік - присутність летючих органічних речовин з несприятливими екологічними показниками.
Для друкарні важливо знати заздалегідь, буде замовлення друкуватися фарбами на водній основі або на основі розчинників, оскільки у цих типів фарб різна здатність до віддачі фарби із заглиблених елементів друкарської форми, тому вони вимагають різної глибини елементів.
Фарби на водній основі
У цих фарбах в якості сполучного компонента виступає вода. Вони містять менше шкідливих летючих органічних сполук і, отже, володіють більш сприятливими екологічними показниками, ніж фарби на основі розчинників. Проте, в друкарнях глибокого друку вони поки не прижилися. Для цього є кілька причин:
Ø Фарби на водній основі містять мало швидковисихаючих розчинників, тому вони довше закріплюються, ніж фарби на основі розчинників. Багато видів продукції глибокого друку виробляються на високій швидкості, тому відрізки часу, відведені для закріплення відбитка між фарбовими секціями, обмежені.
Ø Багато видів продукції, для яких традиційно використовують глибокий друк, вимагають таких властивостей, які не властиві фарбам на водній основі (утворення товстого шару фарби і високий рівень адгезії, тобто зчеплення з матеріалом).
Ø Поки не розроблені успішні способи очищення матеріалу від фарб на водній основі при переробці відходів.
Ø Конструкція сушильних пристроїв в складі машин глибокого друку не розрахована на застосування фарб на водній основі.
Фарби та покриття спеціального призначення
Фарби цієї категорії охоплюють всі спеціальні сфери застосування, від захисних фарб і до термокопіювальних фарб. Фарби для перенесення під дією тепла (термокопіювальні) найбільш часто використовуються в глибокому друці, оскільки їх застосовують в текстильній промисловості для обробки тканин. Спочатку фарбу наносять на паперовий рулон, після цього рулон паперу і тканини укладають один на одного, і під впливом високої температури розігріта фарба переходить на тканину.
Вибираючи фарбу або покриття, необхідно бути дуже уважним до того, як поєднуються між собою фарба і матеріал. Такі властивості фарби, як адгезія, стійкість до злипання (на відбитках в стопі), стійкість до нагрівання, стійкість до стирання, можуть істотно змінюватися в залежності від матеріалу, навіть якщо використовується одна і та ж фарба.
5. Технічні та економічні аспекти
Перша технічна проблема, пов'язана з глибоким друком, стосується температури. Чим вище температура, тим вище плинність фарби. Чим нижче температура, тим фарба густіша.
Ще одна важлива сфера впливу температури - закріплення фарби. Оскільки друк виконується на високій швидкості, сушильні пристрої відіграють важливу роль, забезпечуючи зміну стану фарби перед нанесенням наступного шару в черговій друкарській секції. Температура сушіння повинна бути досить високою, щоб фарба не відмарювалась і не прилипала до валиків. З іншого боку, якщо температура сушки буде занадто високою, це може викликати зміни властивостей матеріалу - надати йому ламкість або деформацію (усадку, розтягнення, скручування).
Перегрів при сушінні може викликати й інші проблеми на фарбовому шарі при швидкій сушці може утворитися плівка, під якою збережеться волога. В результаті може відбуватися вищипування фарбового шару при проходженні полотна між валиками.
Одна з класичних проблем глибокого друку - смуга на відбитку, утворена ракелем, «комета». Вона утворюється в тих випадках, коли тверда частинка, наприклад, частка пігменту, фарби, іржі, паперового пилу, або інше застряє під ракелем і викликає появу на відбитку смуги. З ракелем може бути пов'язана ще одна проблема: лезо в повному обсязі зчищає фарбу з поверхні гравірувального циліндра, через це зображення може виглядати розпливчастим в тінях. Для усунення цього дефекту проводять коригування кута встановлення ракеля.
Завдяки хромуванню поверхні формного циліндра, глибокий друк отримав можливість проводити виключно великі тиражі з одного формового циліндра. Порівняйте ці масштаби із середньою тиражестійкістю офсетної друкарської форми - 50-200 тисяч відбитків. Флексографічні форми хоча й можуть витримати до мільйона відбитків, проте підтримувати якість друку і перенесення кольорів протягом великих тиражів тут набагато важче. Спостерігається тенденція до погіршення кольорів і якості відбитків зі збільшенням величини тиражу.
Інша залежить від глибокого друку. За глибоким друком закріпилася репутація технології для великих тиражів, проте в основі такої оцінки лежить єдиний фактор - первісна вартість запуску роботи в виробництво. Після того, як закінчена додрукарська підготовка замовлення, ніяких нових витрат на запуск до друку не виникає, скільки б раз ви не друкували тираж повторно. В результаті досить швидко може виявитися, що глибокий друк обходиться дешевше, ніж флексографічний.
Разом з тим, будь-які поправки, які виникають в останній момент, або пошкодження формного циліндра при друці обходяться в глибокому друку набагато дорожче, ніж переробка друкарської форми в інших способах друку. З іншого боку, машини глибокого друку швидше за інших потрапляють в колір, звідси більш низький рівень відходів матеріалу та інших витратних матеріалів.