Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Відродження Української греко-католицької та Української авто-кефальної православної церков. Забезпечення свободи совісті в Україні




Важливою складовою частиною національно-культурного відродження в Україні було відродження церкви, зокрема,заборонених Української греко-католицької (УГКЦ) та Української автокефальної православної (УАПЦ). УГКЦ була офіційно об’єднана з Руською православною церквою (РПЦ) у Галичині в 1946 р. і на Закарпатті в 1949 р. Але фактично вона продовжувала діяти в краї нелегально (катакомбна), мала своїх священиків та єпископів на чолі з митрополитом В. Стернюком.

У 1987 р. було утворено Громадський комітет за легалізацію УГКЦ, який очолив правозахисник і дисидент І. Гель. У 1988 р. в Україні вже діяло 4 єпископи, 269 священиків і 489 ченців-уніатів, які обслуговували 200 приходів. Тоді ж до державних органів УРСР надійшли заяви про реєстрацію греко-католицьких церковних громад. Але Рада у справах релігій при Раді Міністрів УРСР не бажала визнавати УГКЦ. Тільки з 1990 р. в УРСР під тиском широкої громадськості були офіційно зареєстровані перші громади цієї конфесії. У січні 1990 р. Синод УГКЦ на чолі з єпископом В. Стернюком проголосив легалізацію своєї церкви. У березні 1991 р. у Львів повернувся верховний архієпископ УГКЦ митрополит Іван кардинал Любачівський. Собор святого Юра у Львові – колишня резиденція митрополита – був повернений греко-католикам. На 1 січня 1991 р. в УРСР УГКЦ мала до 2 тис. громад (усього в республіці тоді було 10,5 тис. зареєстрованих релігійних громад). УГКЦ діяла переважно на Галичині і на Закарпатті.

Українська православна церква ще в 1685 р. потрапила під зверхність Московського патріархату і перебувала у складі Руської православної церкви. РПЦ упродовж століть була надійним засобом русифікації українського народу. А тому після революції 1917 р. Всеукраїнська церковна рада, яка складалася із духовенства і мирян, висловилася за незалежну (автокефальну) від РПЦ Українську православну церкву. Така церква і була створена у 1919 р. Але в 1930 р. більшовики знищили УАПЦ на території УРСР. Після Другої світової війни парафії УАПЦ були ліквідовані і на західноукраїнських землях. Діяла УАПЦ тільки в українській діаспорі на Заході.

У 1988 р. відбулося офіційне святкування тисячоліття хрещення Русі. Ця визначна подія була використана українською церковною громадськістю для привернення уваги до УАПЦ.

У лютому 1989 р. було створено ініціативний комітет для відродження УАПЦ. 19 серпня 1989 р. приходський священик В. Ярема зі Львова зі своїми прихожанами оголосив про розрив із РПЦ і перехід до УАПЦ. Значний резонанс серед вірних православній конфесії набув факт переходу до УАПЦ єпископа Житомирського та Овруцького РПЦ І. Бондарука. 1 квітня 1990 р. уже близько 300 парафій РПЦ завили про свій вихід з-під юрисдикції Московського патріархату і про бажання належати до УАПЦ. У 1990 р. було створено ієрархію УАПЦ із шести єпископів. У червні 1990 р. у Києві відбувся собор УАПЦ, який проголосив патріархом Київським і всієї України митрополита Мстислава (С. Скрипника). У жовтні 1990 р. він прибув до України. На 1 січня 1991 р. із 5970 православних парафій в УРСР до УАПЦ належало 939 або 16%.

У той час, як УАПЦ та УГКЦ усіляко підтримували національне і духовне відродження українського народу, РПЦ залишалася знаряддям русифікації і виступала проти національно-визвольного руху в Україні. Тому РПЦ отримала підтримку з боку офіційних органів радянської влади, зокрема, у справі поділу церковного майна, храмів, інших церковних споруд, які почали повертати релігійним конфесіям з 1988 р. На цьому ґрунті були спровоковані сутички між віруючими різних конфесій, особливо в Західній Україні.

Водночас зростання популярності ідеї самостійності української церкви у 1990 р. змусило собор РПЦ Український екзархат перейменувати в Українську православну церкву, але з підпорядкуванням Московському патріархату (УПЦ - МП).

Відродження УГКЦ і УАПЦ мало велике значення для національно-демократичних сил. У своїй боротьбі за незалежність України вони відтепер могли спертись на національні церкви і розширити сфери свого впливу, оскільки УГКЦ і УАПЦ стояли на позиціях національно-визвольних ідей.

Верховна Рада УРСР 26 квітня 1991 р. прийняла „Закон про свободу совісті та релігійні переконання”. З політикою державного атеїзму було покінчено, втратили силу всі закони та укази радянської влади в Україні, які обмежували бо забороняли нормальну діяльність релігійних громад у республіці.

На 1 січня 1991 р. в УРСР були зареєстровані релігійні громади УПЦ, УАПЦ, УГПЦ, євангельських християн-баптистів, католиків, старообрядців, лютеран, адвентистів, євангельських християн, свідків Ієгови, іудаїстів, мусульман, вірних вірмено-григоріанської церкви, молокан та ін., всього представників 27 конфесій.

Під тиском антикомуністичної, демократичної та національно-визвольної революції в Україні була забезпечена дійсна свобода совісті.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 506 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Логика может привести Вас от пункта А к пункту Б, а воображение — куда угодно © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2286 - | 2212 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.