Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Кабінет Міністрів України, його місце та повноваження в системі виконавчої влади. 2. Центральні і місцеві органи виконавчої влади.




1. Стаття 6 Конституції України установлює, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Таким чином система органів виконавчої влади це особа ланка влади, яка відрізняється від інших влад насамперед предметом і сферою діяльності. Органи виконавчої влади забезпечують управління і реалізацію єдиної державної політики в різних сферах суспільного життя. Вони працюють у режимі адміністративної субординації і системної внутрішньої організації.
Вищим органом виконавчої влади є Кабінет Міністрів України. Відповідно до ст.113 Конституції він у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України. Головною функцією Кабінету Міністрів є забезпечення виконання Конституції, законів і актів Президенту України, контроль за їх виконанням іншими органами виконавчої влади усіх рівнів.
Конституція встановила подвійне підпорядкування Кабінету Міністрів. Він відповідальний перед Президентом України та Верховною Радою. Підконтрольний і підзвітний Верховній Раді. Відповідальність Кабінету Міністрів перед Президентом України вбачається у тому, що Президент пропонує Верховній Раді кандидатуру Прем’єр-міністра України, кандидатуру Міністра оборони та Міністра закордонних справ. Інші члени Уряду призначаються Верховною Радою на основі пропозицій Прем’єр-міністра.

Підконтрольність і підзвітність Кабінету Міністрів Верховній Раді України реалізується через затвердження Державного бюджету України та внесення до нього змін парламентом, організацією їм контролю за виконанням бюджету та прийняття рішення щодо звіту про його виконання. Верховна Рада розглядає та приймає рішення щодо схвалення Програми діяльності Кабінету Міністрів призначає Прем’єр-міністра України. Вона може розглянути питання про відповідальність Кабінету Міністрів України та прийняти резолюцію недовіри.
До складу Кабінету Міністрів України (Ст.114) входять Прем’єр-міністр, Перший віце-прем’єр-міністр, три віце-прем’єр-міністри, міністри. Основною організаційною формою діяльності Кабінету Міністрів є його засідання, на яких розглядаються найбільш важливі питання державного управління та соціально-економічного і культурного будівництва.
Відповідно до ст.117 Конституції України рішення Кабінету Міністрів оформляються у вигляді постанов і розпоряджень, які є обов’язковими до виконання на всій теріторії України. У вигляді постанов оформлюються рішення, що мають нормативний характер і найбільш важливе значення. Рішення з оперативних питань видаються у формі розпоряджень. Акти Кабінету Міністрів підписує Перм’єр-міністр України. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів підлягають реєстрації в порядку, встановленому законом. У разі їх суперечливості вони відповідно до ст.106 Конституції можуть бути скасовані Президентом України.
Повноваження Кабінету Міністрів закріплюються у статті 116 Конституції. Кабінет Міністрів забезпечує державний суверенітет та економічну самостійність України, здійснюються внутрішню і зовнішню політику України; вживає заходи щодо забезпечення прав та свобод людини і громадянина; забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики, а також політики у сферах праці та зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки та культури, охорони природи, екологічної безпеки; розробляє і здійснює загальнодержавні програми економічного, науково-технічного, соціального і культурного розвитку України; забезпечує рівні умови розвитку всіх форм власності; розробляє проект закону про Державний бюджет і забезпечує його виконання, та звітує перед Верховною Радою про його виконання; здійснює заходи щодо забезпечення обороноздатності і національної безпеки, забезпечує громадський порядок в Україні; організує і забезпечує здіснення зовнішньоекономічної діяльності; координує роботу міністерств, інших органів виконавчої влади та ін.
Ст.115 Конституції встановлює, що Кабінет Міністрів складає повноваження перед новообраною Верховною Радою. Оскільки Верховна Рада обирається на п’ять років, то й Кабінет Міністрів може працювати 5 років. Термін повноважень Кабінету Міністрів може бути достроково припиненим за поданням прохання про відставку, в результаті прийняття Верховною Радою резолюції недовіри Кабінету Міністрів.
Згідно з ч.5 ст.114 Конституції структурною ланкою виконавчої вертикалі є центральні органи виконавчої влади, які утворюються, реорганізуються та ліквідуються Кабінетом Міністрів України. Центральні органи виконавчої влади поділяються на міністерства, які організують державне управління в найбільш важливих сферах соціально-економічного і політичного буття України і у більшості випадків є органами галузевого управління; державні комітети, які здійснюють міжгалузеве управління; відомства, які реалізують функції управління у тих сферах, які не є об’єктами сфери впливу з боку міністерств і комітетів. Свої функції центральні органи виконавчої влади здійснюють за допомогою наказів, інструкцій та інших нормативно-правових актів.
До місцевих органів виконавчої влади України належать обласні, районні державні адміністрації та місцеві державні адміністрації міст Києва і Севастополя. Голови місцевих виконавчих органів призначаються на посаду і звільняються Президентом за поданням Кабінету Міністрів. Вони, таким чином, відповідальні перед Президентом України і Кабінетом Міністрів України, підзвітні та підконтрольні органам виконавчої влади вищого рівня, відповідним радам народних депутатів.
Повноваження місцевих державних адміністрацій закріплені у ст.119 Конституції і у цілому відповідні повноваженням Кабінету Міністрів України з урахуванням їх специфіки як місцевих органів виконавчої влади.

повернутися до змісту

Тема 9. Контрольно-доглядацькі органи влади та судова система України.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 290 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Большинство людей упускают появившуюся возможность, потому что она бывает одета в комбинезон и с виду напоминает работу © Томас Эдисон
==> читать все изречения...

2551 - | 2215 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.