Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Виконання державного бюджету




Наступним кроком після складання і затвердження Державного бюджету є виконання бюджету та контроль за його перебігом.

Процес управління наявними коштами – досить складний механізм, що пояснюється залежністю функціонування бюджетної системи від двох визначальних чинників. По-перше, від налагодженості бюджетних і міжбюджетних відносин у суспільстві, які ґрунтуються, насамперед, на виборі правильної і доцільної для країни бюджетної політики. Крім того, важливими є дієвість чинної бюджетної системи та чітке бюджетне законодавство. По-друге, ефективне функціонування бюджетної системи залежить від організації управління нею (рис. 5). (слайд 7).

 

           
     
 
   
 

 

 


Рис. 5. Управління доходами і видатками бюджету

 

Виконання бюджету – одна із стадій бюджетного процесу, яка передбачає забезпечення повного та своєчасного надходження всіх передбачених бюджетом доходів і забезпечення всіх запланованих бюджетом видатків. В Україні відповідно до статті 48 Бюджетного кодексу застосовується казначейська форма обслуговування державного бюджету. Тобто на Держказначейство покладено повноваження управління коштами в межах єдиного казначейського рахунку та здійснення контрольних функцій.

Виконання Державного бюджету України забезпечує Кабінет Міністрів. Міністерство фінансів здійснює загальну координацію та управління виконанням державного бюджету України, координує діяльність учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету. Верховна Рада України здійснює контроль за виконанням Державного бюджету України (слайд 8).

В Україні відповідно до статті 48 Бюджетного кодексу застосовується казначейська форма обслуговування державного бюджету, яка передбачає здійснення Державним казначейством України:

- операції з коштами державного бюджету;

- розрахунково-касового обслуговування розпорядників бюджетних коштів;

- контролю бюджетних повноважень під час зарахування надходжень, узяття зобов’язань і проведення платежів.

Касове виконання державного бюджету країни здійснюється органами Державного казначейства України в межах бюджетних асигнувань і надходжень на відповідний реєстраційний рахунок у системі єдиного казначейського рахунку. Касове виконання здійснюється шляхом проведення платежів Державним казначейством безпосередньо на користь тих підприємств, організацій, що надали послуги, виконали роботи розпорядникам та\або одержувачам бюджетних коштів.

Державний бюджет України виконується за розписом.

Бюджетний розпис – це документ, у якому встановлюється розподіл доходів і фінансування бюджету, бюджетних асигнувань головним розпорядникам бюджетних коштів на певні періоди року відповідно до бюджетної класифікації. Він затверджується Міністерством фінансів України відповідно до бюджетних призначень у місячний термін після набуття чинності законом про Державний бюджет України. До затвердження розпису міністр фінансів України затверджує тимчасовий розпис на відповідний період.

Відповідність розпису Державного бюджету України встановленим бюджетним призначенням протягом бюджетного періоду забезпечує міністр фінансів України. Виконувати будь-які зобов’язання та платежі можна лише за наявності відповідного бюджетного призначення.

Бюджетне призначення – повноваження, надане головному розпоряднику бюджетних коштів Бюджетним кодексом, законом про державний бюджет України або рішенням про місцевий бюджет, що має кількісні та часові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування.

Виконання бюджету за доходами означає мобілізацію надходження податків та зборів (обов’язкових платежів) і розподіл їх за рівнями бюджетної системи відповідно до законодавства.

Повноваження органів Державного казначейства України з касового виконання бюджету за доходами наведено на рис. 6 (слайд 9).

       
   
 
 

 

 


 

       
 
 
   
 
   
 
   

 


Рис. 6. Повноваження органів Державного казначейства з касового виконання бюджету за доходами

 

Податки, збори (обов’язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок Державного бюджету України і не можуть акумулюватися на рахунках органів стягнення.

Для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені при складанні проекту бюджету формується резервний фонд бюджету. Резервний фонд бюджету не може перевищувати одного відсотка обсягу видатків загального фонду відповідного бюджету. Порядок використання коштів з резервного фонду бюджету визначається Кабінетом Міністрів України.

Виконання бюджету за видатками означає профінансувати видатки, передбачені в бюджеті, відповідно до бюджетного розпису.

У процесі виконання Державного бюджету України за видатками виділяють такі стадії:

- встановлення бюджетних асигнувань розпорядникам бюджетних коштів на основі затвердженого бюджетного розпису;

- затвердження кошторисів розпорядникам бюджетних коштів;

- взяття бюджетних зобов’язань;

- отримання товарів, робіт, послуг;

- здійснення платежів;

- використання товарів, робіт та послуг на виконання бюджетних програм.

Відповідно до затвердженого бюджетного розпису розпорядники коштів Державного бюджету України одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів.

Кошторис бюджетних установ є основним плановим документом, який надає повноваження бюджетній установі щодо отримання доходів і здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на бюджетний період відповідно до бюджетних призначень.

Державне казначейство України здійснює контроль за відповідністю кошторисів розпорядників бюджетних коштів розпису Державного бюджету України. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.

Бюджетне асигнування – повноваження, надане розпоряднику бюджетних коштів відповідно до бюджетного призначення на взяття бюджетного зобов’язання та здійснення платежів з конкретною метою в процесі виконання бюджету.

Бюджетне зобов’язання – будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або в майбутньому.

Органи Державного казначейства перераховують кошти та проводять платежі у межах наявних грошових коштів і затверджених документів розпорядників коштів.

До функцій Державного казначейства з виконання бюджетів належить проведення попереднього контролю за використанням бюджетних коштів за цільовим призначенням на підставі підтвердних документів розпорядників коштів. Органи Державного казначейства оплачують рахунки бюджетних установ та організацій тільки після проведення попереднього контролю.

Повноваження державного казначейства України з касового виконання бюджету за видатками наведено на рис. 7 (слайд 10).

 

 

 
 

 


Рис. 7. Повноваження органів Державного казначейства з касового виконання бюджету за видатками

Бухгалтерський облік усіх операцій щодо виконання Державного бюджету України здійснюють органи Державного казначейства України. Цей облік повинен відображати всі активи та зобов’язання держави.

Якщо за результатами місячного звіту про виконання загального фонду Державного бюджету виявиться, що отриманих надходжень недостатньо для бюджетних асигнувань відповідно до бюджетних призначень з урахуванням граничного рівня дефіциту (профіциту), затвердженого законом про Державний бюджет України, Міністерство фінансів згідно зі статтею 54 Бюджетного кодексу встановлює тимчасове обмеження асигнувань загального фонду державного бюджету. У разі недотримання доходів загального фонду державного бюджету за результатами квартального звіту більш ніж на 15% суми, передбаченою, розписом державного бюджету на відповідний період, Міністерство фінансів України готує пропозиції про внесення змін до державного бюджету.

Кабінет Міністрів України, розглянувши ці пропозиції, подає до ВРУ розроблений на їх основі проект закону про внесення змін до закону про Державний бюджет України не пізніше ніж через два тижні з дня подання пропозицій міністром фінансів України.

ВРУ ухвалює рішення щодо зазначеного проекту закону стосовно скорочення видатків Державного бюджету України у двотижневий термін з дн відповідного подяння КМУ. До ухвалення ВРУ відповідного рішення видатки проводяться з урахуванням тимчасових обмежень бюджетних асигнувань, встановлених Міністерством фінансів України.

Бюджетним кодексом регламентуються повноваження Державного казначейства України щодо контролю за дотриманням бюджетного законодавства. Державне казначейство України:

- здійснює бухгалтерський облік усіх надходжень та витрат Державного бюджету України;

- встановлює єдині правила ведення бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання бюджетів, кошторисів, видає інструкції з цих питань та здійснює контроль за їх дотриманням;

- здійснює контроль за відповідністю платежів взятим зобов’язанням та бюджетним асигнуванням.

У випадку виявлення бюджетних правопорушень Державне казначейство України у межах своєї компетенції може вчинити дії до розпорядників бюджетних коштів, яким вони видали відповідні бюджетні асигнування.

Бюджетним правопорушенням визнається недотримання учасником бюджетного процесу встановленого Бюджетним кодексом та іншими нормативно-правовими актами порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету.

За здійснені розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів бюджетні правопорушення Державне казначейство може призупинити проведення операцій з бюджетними коштами на термін до тридцяти днів, якщо інше не передбачено законом. Зупинення операцій з бюджетними коштами полягає у зупиненні будь-яких операцій по здійсненню платежів з рахунку порушника бюджетного законодавства.

Нецільове використання бюджетних коштів, тобто витрачання їх на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, має наслідком зменшення асигнувань розпорядникам бюджетних коштів на суму коштів, що витрачені не за цільовим призначенням, і притягнення відповідних посадових осіб до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності у порядку, визначеному законами України.

Органи Державного казначейства України відповідно до закону про Державний бюджет України несуть відповідальність за невиконання вимог щодо ведення бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання бюджетів.

Керівники органів Державного казначейства України несуть персональну відповідальність у разі вчинення ними бюджетного правопорушення та невиконання вимог щодо казначейського обслуговування бюджетів, вставлених Бюджетним кодексом.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 656 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Сложнее всего начать действовать, все остальное зависит только от упорства. © Амелия Эрхарт
==> читать все изречения...

2189 - | 2074 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.