Стаханівський рух -- це масовий рух в СРСР. Це були люди - новатори соціалістичного виробництва - робочі, колгоспники, інженерно-технічні працівники. Вони багато разів перевищували встановлені норми виробництва. Всесоюзна Комуністична партія заохочувала й пропагувала стаханівський рух як новий етап соціалістичного змагання і форму підвищення продуктивності праці
Столипінська реакціяНазва походить від голови Ради Міністрів Петра Столипіна, за керуванням якого була спроба розв’язати аграрні питання, ліквідація селянської общини,переселення близько 1 млн. безземельних селян в східні райони. Після цих реформ Росія відчула їх позитивні наслідки.
«Трипільська культура» - це археологічна культура часів енеоліту, назва якої походить від назви тоді села Трипілля на Київщині розквіту між 5500 та 2750 роками до н. е.,
«Українська держава» -це українська держава, що існувала протягом 29 квітня — 14 грудня 1918 року на території Центральної, Східної та Південної України. Очолювана гетьманом Павлом Скоропадським. Постала в результаті державного перевороту.
Украї́нська діаспора— збірне визначення української національної спільноти поза межами українських земель (етнічної української території), яка почуває духовий зв'язок з Україною..
Суспільно-політичне життя - самостійною сферою суспільного буття, що охоплює всі прояви і реалії функціонування політичного життя. Це також діяльність, пов'язана з організацією державної, політичної влади, з визначенням її цілей, завдань та засобів, забезпеченням їхнього функціонування політичними і правовими нормами.
Універсали Центральної Ради - це грамоти-прокламації, які видала Українська Центральна Рада для широкого загалу, як гетьмани козацької доби. Українська Центральна Рада (УЦР) видала 4 Універсали, які визначили етапи української держави — від автономної до самостійної.
Універсал -актовий документ, який доводить до загального відома певну постанову влади, її розпорядження адміністративно-політичного характеру.
УСРР -(Українська Соціалістична Радянська Республіка) — держава, яка прийшла на зміну УНР. Проголошена 30 грудня 1919 Комуністичними
Установчі збори -виборні тимчасові збори представників народу, покликані виробити або змінити конституцію держави і, таким чином, на правовій основі оформити новий державний і суспільний устрій.
«Ходіння в народ» -це програма і рух російського народництва 1860 — 70-их років, метою якого була освітницька робота серед селян, а згодом і робітників та поширення революційної антисамодержавної свідомості.
«Шістдесятники» -це назва нової генерації радянської та української національної інтелігенції, що ввійшла у культуру та політику в СРСР в другій пол 1950-х — у період тимчасового послаблення комуністично-більшовицького тоталітаризму та хрущовської «відлиги».
Фільварок -у Польщі, Литві, Україні та Білорусі у 14-19 століття багатогалузеве господарство, засноване на праці кріпосних селян і орієнтоване на виробництво збіжжя на продаж. За панщини у фільварках застосовувалася дармова праця, пізніше — наймана.
Хлопомани -діячі укр. національного відродження 2-ї полов. XIX ст., переважно вихідці зі спольщених поміщицьких родин, які прагнули зблизитися з простолюдом (хлопами)
Християнство - один з напрямків єдинобожжя, Характерною є віра в Ісуса Христа як втілення і прояв Бога заради спасіння всього людства і людського суспільства і настанови в істині.
Центральна Рада -спочатку український представницький орган політичних, громадських, культурних та професійних організацій; згодом, після Всеукраїнського Національного Конгресу — революційний парламент України, який керував українським національним рухом.
Церковне братство- національно-релігійні громадські організації українських (русинських) і білоруських (литовських) православних міщан у 16-18 ст.
Червоний терор - заходи, які здійснювалися більшовиками проти широких соціальних груп, що були оголошені «класовими ворогами», або звинувачувалися в «контрреволюційній» діяльності межах Радянської Росії у роки Громадянської війни
Чернобильська катастрофа -екологічно-соціальна катастрофа, спричинена вибухом і подальшим руйнуванням четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції 26 квітня 1986 року, розташованої на території України.
Шляхта -провідний суспільний привілейований соціальний стан, форма аристократії у Польщі, Литві та Русі у 14 — 18 століттях.
Шовінізм -пропагування національної переваги на чужих етнічних територіях (на територіях іншої етнічної спільноти одним народом (нацією) — іншим народам (націям)).
Язичництво -(з давньоруської мови «народ», від лат язичник)- генотеїстичні вірування, світоглядні системи з погляду монотеїстичних релігій (наприклад, християнства, ісламу) На було офіційною релігією до насадження християнства.
Ярлик на правління -грамота від сеньйора підлеглому, якою визнаються права підлеглого на володіння його підконтрольною територією