Голокост- це переслідування і масове знищення євреїв у Німеччині під час Другої світової війни.
Гуцульська республіка- це назва українського державного утворення, що існувало з листопада 1918 по червень 1919 року на Закарпатті.
«Гласність»- необхідна умова оптимальної діяльності громадських або державних установ, від яких залежать інтереси окремих осіб і населення країни в цілому.
«Громади» -це форма соціальної (колективної) організації людей, характерна майже для всіх народів. як національно-культурні осередки української інтелігенції виникли в Києві та Петербурзі у 50-х роках XIX століття.
«Дике поле»-це історична назва заселених причорноморських степів.(Велика Скіфія, Тартарія)
Двовладдя - це форма правління, при якій в одній країні співіснують дві влади.
Декабристи- це перші російські дворяни-революціонери, які 14 (26) грудня 1825 року збройною силою прагнули встановити в Росії конституційний лад.
Декабристський рух — це це діяльність таємних організацій декабристів в Україні: Союзу благоденства, Південного товариства і Товариства об'єднаних слов'ян.
Декларація про державний суверенітет України- це документ про проголошення державного суверенітету України. Прийнята Верховною Радою Української PCP 16 липня 1990 року.
Демократія-це політичний режим за якого влада в руках народу.
Денікінці -(Анто́н Дені́кін) -це головнокомандувач антибільшовицькими силами Півдня Росії під час громадянської війни
Державна дума — це Державна дума Російської імперії — орган влади в Царській Росії в 1906-1917.Державна дума Російської Федерації — орган влади сучасної Росії з 1993 р., нижня палата парламенту — Федеральних Зборів РФ.
Державне відродження -( І917-1918)події, які призвели до Лютневої революції, зречення 2 березня 1917 р. престолу Миколою II і утворення Тимчасового уряду.
Державний переворот – насильницька та неконституційна зміна влади в державі, збройний виступ ворожих сил проти державної влади, організований у результаті таємної змови.
Диктатура -влада в державі особи, групи осіб,що тримається не на вільних і незалежних виборах, а спирається на силові структури чи навіть на пряме насильство, репресії та терор.
Директорія - форма організації верховної влади у вигляді колегіальної форми управління.
Енеоліт- перехідний час від неоліту до бронзової доби, якому характерна появою й поширенням у той час виробів із міді.
Енергетична безпека держави - стан електроенергетики, який гарантує технічно та економічно безпечне задоволення поточних і перспективних потреб споживачів в енергії та охорону навколишнього природного середовища
«Жалована грамота дворянству» -це Документ, прийнятий 21 квітня 1785, зводить воєдино всі привілеї дворянства, дані йому до того часу і закріплювали його панівне становище в політиці та господарств.
«Застій» - це («розвинений соціалізм») назва періоду існування радянської економічної та політичної системи (1970-1980). Звичайно застій пов'язують з ім'ям Леоніда Брежнєва.
«Земля і воля» -. це офіційний органУкраїнської соціал-демократичної партії(УСДП). Перший номер газети вийшов у1906 р. у Чернівцях
«Золота осінь» гетьманщини- це період автономії коли Гетьманщини за гетьмана Розумовського.
Збиральництво- це одна з найстаріших форм господарської діяльності людини, що полягає у збиранні для поживи та інших потреб дикорослих коренів, плодів, ягід, меду, молюсків, комах та інших продукті.
Зборівський мир - (18 сер 1649) — угода укладена між королем Речі Посполитої Яном ІІ Казимиром і Військом Запорозьким на чолі з гетьманом Богданом Хмельницьким.
ЗУНР -(Зах.укр Нар Рес) короткочасна держава, створена 19 жов 1918 р у Львові після Першої світової війни в результаті розпаду Австро-Угорщини.
Індустріалізація - комплекс заходів з прискореного розвитку промисловості, вжитих ВКП(б) у період другої половини 20-х до кінця 30-х років.
Інтегрально-націоналістичний рух -головний ідеолог українського інтегрального націоналізму Дмитра Донцова (1883—1973).
Карпатський євро регіон -єврорегіон в Центральній Європі вздовж Карпатських гір, що об'єднує 19 прикордонних адміністративно-територіальних одиниць.
Київська козаччина – Київська козаччина — масовий селянський рух у Київській губернії та Чернігівській губернії 1855, спрямований проти національної і соціальної політики російського уряду в Україні.
Кирило-Мефодіївське товариство - українська таємна політична організація, що виникла в грудні 1845 — січні 1846 у Києві.Засновники- Микола Костомаров, Пантелеймон Куліш.
Княжа дружина -княже військо на руських землях 8 — 16 століть, що формувалося з бояр або найближчого оточення князя.
Козацька демократія -політичний режим, за якого єдиним легітимним джерелом влади в державі визнається її народ.
Козацьке барокко -назва архітектурного стилю, що був поширений в українських землях Війська Запорозького у XVII—XVIII ст.
Козацький реєстр- частина українського козацтва, прийнята на військову службу польсько-литовською владою і записана в окремий список.
Козацькі клейноди -символи-відзнаки Українського козацтва(булава та печатка з гербом, корогва – прапор)
Колективізація -створення великих колективних господарств на основі селянських дворів. Передбачалося, що результатом колективізації стане ріст виробництва сільськогосподарської продукції на 150%.
Конституційна монархія -влада монарха обмежена конституцією, законодавчі функції передані парламенту, виконавчі – уряду. Без згоди парламенту монарх не має права видавати закони й розпорядження загальнодержавного характеру.(Великобританія, Данія, Норвегія)
Конституційний процес - історичні передумови розвитку якого сягають ще часів Київської Русі(«Руська Правда», «Литовські статути», «Березневі статті Богдана Хмельницького»)
Конституція П. Орлика - договір гетьмана Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом Війська,який визначав права і обов'язки усіх членів Війська. Укладений 1710 року. Затверджений шведським королем Карлом XII.
Кооперативний рух - суспільна і господарська діяльність, направлена на створення і розвиток кооперативів (споживчих, кредитових, виробничих, постачальницько-збутових, житлових.
Коронний край - адміністративно-територіальна одиниця Австрійської імперії в 1849-1867 і австрійської частини Австро-Угорщини в 1867-1918. Головою коронної землі був цісар.(Королівство Галичина і Лодомерія,Герцогство Буковина)
Кошовий отаман -(гетьман) виборна службова особа в Запорозькій Січі (XVI-XVIII ст.), яка зосереджувала у своїх руках найвищу військову, адміністративну і судову владу.
Кревська унія - угода, укладена між Королівством Польським та Великим князівством Литовським, Руським і Жемайтійським 14 серпня 1385 р. у м. Крево (Білорусь).
Кріпосне право - документів на землю, відомих у Росії з кінця XV ст, система правових норм, що встановлювала залежність селянина від феодала й неповну власність другого на селянина.
Культ особи вождя -(культ особи Сталіна)- хар-ка спец. єдиновладдя тоталітарного типу покоління. Отримав шир розповсюдження в Італії, Нім, Китаї, СРСР –Й.Сталіном. Суть культу-максимально завишена оцінка фун-ї і ролі політ. лідера в історії. Сучасним яскравим прикладом є Кастро на Кубі.
«Касетний скандал» -. скандал в Україні, що вибухнув після оприлюднення «плівок Мельниченка» восени 2000 року, які свідчили про причетність тодішнього Президента України Л.Кучми та ряду інших високопосадовців та політиків до вбивства журналіста Г. Гонгадзе.
«Кобзар»- це український народний співець і музикант.
Лівобережжя -істор. найменування част.Укр на лівому березі Дніпра в складі Російської імперії в другій пол 17 — 18 столітть, після Андрусівского перемир'я між Росією й Польщею (1667 року). Називалася також Гетьманщиною.
Люблінська унія -угода про об'єднання Королівства Польського та Великого князівства Литовського в єдину федеративну державу — Річ Посполиту, що була затверджена у місті Любліні 1 липня 1569 року.
Малоросійська колегія - центральна установа Російської імперії, утворена в 1722 році замість Малоросійського приказу для контролю за діяльністю українського гетьмана і генеральної старшини.
Мануфактура -форма промислового виробництва, що характеризується поділом праці між найманими працівниками та використанням ручної праці. Мануфактура передувала заводам і фабрикам.