Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Гіперінфляція-це зростання цін на 100 і більше відсотків за короткий період часу.




Голокост- це переслідування і масове знищення євреїв у Німеччині під час Другої світової війни.

Гуцульська республіка- це назва українського державного утворення, що існувало з листопада 1918 по червень 1919 року на Закарпатті.

«Гласність»- необхідна умова оптимальної діяльності громадських або державних установ, від яких залежать інтереси окремих осіб і населення країни в цілому.

«Громади» -це форма соціальної (колективної) організації людей, характерна майже для всіх народів. як національно-культурні осередки української інтелігенції виникли в Києві та Петербурзі у 50-х роках XIX століття.

«Дике поле»-це історична назва заселених причорноморських степів.(Велика Скіфія, Тартарія)

Двовладдя - це форма правління, при якій в одній країні співіснують дві влади.

Декабристи- це перші російські дворяни-революціонери, які 14 (26) грудня 1825 року збройною силою прагнули встановити в Росії конституційний лад.

Декабристський рух — це це діяльність таємних організацій декабристів в Україні: Союзу благоденства, Південного товариства і Товариства об'єднаних слов'ян.

Декларація про державний суверенітет України- це документ про проголошення державного суверенітету України. Прийнята Верховною Радою Української PCP 16 липня 1990 року.

Демократія-це політичний режим за якого влада в руках народу.

Денікінці -(Анто́н Дені́кін) -це головнокомандувач антибільшовицькими силами Півдня Росії під час громадянської війни

Державна дума — це Державна дума Російської імперії — орган влади в Царській Росії в 1906-1917.Державна дума Російської Федерації — орган влади сучасної Росії з 1993 р., нижня палата парламенту — Федеральних Зборів РФ.

Державне відродження -( І917-1918)події, які призвели до Лютневої революції, зречення 2 березня 1917 р. престолу Миколою II і утворення Тимчасового уряду.

Державний переворот – насильницька та неконституційна зміна влади в державі, збройний виступ ворожих сил проти державної влади, організований у результаті таємної змови.

Диктатура -влада в державі особи, групи осіб,що тримається не на вільних і незалежних виборах, а спирається на силові структури чи навіть на пряме насильство, репресії та терор.

Директорія - форма організації верховної влади у вигляді колегіальної форми управління.

Енеоліт- перехідний час від неоліту до бронзової доби, якому характерна появою й поширенням у той час виробів із міді.

Енергетична безпека держави - стан електроенергетики, який гарантує технічно та економічно безпечне задоволення поточних і перспективних потреб споживачів в енергії та охорону навколишнього природного середовища

«Жалована грамота дворянству» -це Документ, прийнятий 21 квітня 1785, зводить воєдино всі привілеї дворянства, дані йому до того часу і закріплювали його панівне становище в політиці та господарств.

«Застій» - це («розвинений соціалізм») назва періоду існування радянської економічної та політичної системи (1970-1980). Звичайно застій пов'язують з ім'ям Леоніда Брежнєва.

«Земля і воля» -. це офіційний органУкраїнської соціал-демократичної партії(УСДП). Перший номер газети вийшов у1906 р. у Чернівцях

«Золота осінь» гетьманщини- це період автономії коли Гетьманщини за гетьмана Розумовського.

Збиральництво- це одна з найстаріших форм господарської діяльності людини, що полягає у збиранні для поживи та інших потреб дикорослих коренів, плодів, ягід, меду, молюсків, комах та інших продукті.

Зборівський мир - (18 сер 1649) — угода укладена між королем Речі Посполитої Яном ІІ Казимиром і Військом Запорозьким на чолі з гетьманом Богданом Хмельницьким.

ЗУНР -(Зах.укр Нар Рес) короткочасна держава, створена 19 жов 1918 р у Львові після Першої світової війни в результаті розпаду Австро-Угорщини.

Індустріалізація - комплекс заходів з прискореного розвитку промисловості, вжитих ВКП(б) у період другої половини 20-х до кінця 30-х років.

Інтегрально-націоналістичний рух -головний ідеолог українського інтегрального націоналізму Дмитра Донцова (1883—1973).

Карпатський євро регіон -єврорегіон в Центральній Європі вздовж Карпатських гір, що об'єднує 19 прикордонних адміністративно-територіальних одиниць.

Київська козаччина – Київська козаччина — масовий селянський рух у Київській губернії та Чернігівській губернії 1855, спрямований проти національної і соціальної політики російського уряду в Україні.

Кирило-Мефодіївське товариство - українська таємна політична організація, що виникла в грудні 1845 — січні 1846 у Києві.Засновники- Микола Костомаров, Пантелеймон Куліш.

Княжа дружина -княже військо на руських землях 8 — 16 століть, що формувалося з бояр або найближчого оточення князя.

Козацька демократія -політичний режим, за якого єдиним легітимним джерелом влади в державі визнається її народ.

Козацьке барокко -назва архітектурного стилю, що був поширений в українських землях Війська Запорозького у XVII—XVIII ст.

Козацький реєстр- частина українського козацтва, прийнята на військову службу польсько-литовською владою і записана в окремий список.

Козацькі клейноди -символи-відзнаки Українського козацтва(булава та печатка з гербом, корогва – прапор)

Колективізація -створення великих колективних господарств на основі селянських дворів. Передбачалося, що результатом колективізації стане ріст виробництва сільськогосподарської продукції на 150%.

Конституційна монархія -влада монарха обмежена конституцією, законодавчі функції передані парламенту, виконавчі – уряду. Без згоди парламенту монарх не має права видавати закони й розпорядження загальнодержавного характеру.(Великобританія, Данія, Норвегія)

Конституційний процес - історичні передумови розвитку якого сягають ще часів Київської Русі(«Руська Правда», «Литовські статути», «Березневі статті Богдана Хмельницького»)

Конституція П. Орлика - договір гетьмана Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом Війська,який визначав права і обов'язки усіх членів Війська. Укладений 1710 року. Затверджений шведським королем Карлом XII.

Кооперативний рух - суспільна і господарська діяльність, направлена на створення і розвиток кооперативів (споживчих, кредитових, виробничих, постачальницько-збутових, житлових.

Коронний край - адміністративно-територіальна одиниця Австрійської імперії в 1849-1867 і австрійської частини Австро-Угорщини в 1867-1918. Головою коронної землі був цісар.(Королівство Галичина і Лодомерія,Герцогство Буковина)

Кошовий отаман -(гетьман) виборна службова особа в Запорозькій Січі (XVI-XVIII ст.), яка зосереджувала у своїх руках найвищу військову, адміністративну і судову владу.

Кревська унія - угода, укладена між Королівством Польським та Великим князівством Литовським, Руським і Жемайтійським 14 серпня 1385 р. у м. Крево (Білорусь).

Кріпосне право - документів на землю, відомих у Росії з кінця XV ст, система правових норм, що встановлювала залежність селянина від феодала й неповну власність другого на селянина.

Культ особи вождя -(культ особи Сталіна)- хар-ка спец. єдиновладдя тоталітарного типу покоління. Отримав шир розповсюдження в Італії, Нім, Китаї, СРСР –Й.Сталіном. Суть культу-максимально завишена оцінка фун-ї і ролі політ. лідера в історії. Сучасним яскравим прикладом є Кастро на Кубі.

«Касетний скандал» -. скандал в Україні, що вибухнув після оприлюднення «плівок Мельниченка» восени 2000 року, які свідчили про причетність тодішнього Президента України Л.Кучми та ряду інших високопосадовців та політиків до вбивства журналіста Г. Гонгадзе.

«Кобзар»- це український народний співець і музикант.

Лівобережжя -істор. найменування част.Укр на лівому березі Дніпра в складі Російської імперії в другій пол 17 — 18 столітть, після Андрусівского перемир'я між Росією й Польщею (1667 року). Називалася також Гетьманщиною.

Люблінська унія -угода про об'єднання Королівства Польського та Великого князівства Литовського в єдину федеративну державу — Річ Посполиту, що була затверджена у місті Любліні 1 липня 1569 року.

Малоросійська колегія - центральна установа Російської імперії, утворена в 1722 році замість Малоросійського приказу для контролю за діяльністю українського гетьмана і генеральної старшини.

Мануфактура -форма промислового виробництва, що характеризується поділом праці між найманими працівниками та використанням ручної праці. Мануфактура передувала заводам і фабрикам.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 439 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если вы думаете, что на что-то способны, вы правы; если думаете, что у вас ничего не получится - вы тоже правы. © Генри Форд
==> читать все изречения...

2282 - | 2212 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.