Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Мезоліт – епоха кам’яної доби (12,000-7,000 до РХ), що була перехідною між палеолітом і неолітом.




Міщани -(Міщанин - шляхтич- комедія-балет на 5 дій Мольєра з музикою Жана Люллі, вперше поставлена у 1670)

Москвофіли - мовно-літературна і суспільно-політична течія серед українського населення Галичини, Буковини і Закарпаття у 1819—1930-х рр.

«Магдебурзьке право» -це (німецьке міське́ право ) Сформувалося в Маґдебурзі близько 1235 року в процесі розвитку комунального руху під впливом міст-комун Північної Італії, що входила до складу Рейху.

«Норманська теорія» - це наукова теорія, за якою, нормани є засновниками східнослов'янської державності

Націоналізм -ідеологія і напрямок політики, принципом яких є теза про цінність нації як вищої форми суспільної єдності в державотворчому процесі.

Неоліт -новий кам'яний вік (X-поч.III тис. до н.е.) з неолітом пов’язаний початок переходу від привласнюючих форм господарства до відтворювальних.

Нова економічна політика -економічна політика, яка проводилася в Радянських республіках починаючи з 1921 року. Була прийнята весною 1921 року X з'їздом РКП(б), змінивши політику «воєнного комунізму»

Нова січ(Підпільненська Січ)- адміністративний і військовий центр запорозького козацтва в 1734—1775 роках. Остання Запорозька Січ.

Окатоличення – Іноземні завойовники намагались поневолити Україну не тільки мечем, а й рівною мірою насильницьким окатоличенням.

Опришки - учасники народно-визвольної боротьби в Галичині, на Закарпатті, Буковині проти феодально-кріпосницького гніту польської шляхти, молдавських феодалів, угорських та австрійських поміщиків у XVI —XIX ст..

Остарбайтери - нім. термін для означення осіб, які були вивезені гітлерівцями з східних окупованих територій, переважно з Рейхскомісаріату Україна, протягом Другої світової війни на примусові роботи до Німеччини.

Отаманщина -період в історії визвольних змагань. Найчастіше асоціюється з селянським повстанським рухом у 1918 - 1923 роках.

ОУН - УПА- ОУН (1929 році) та УПА (1943—1954). Під абревіатурою «ОУН» найчастіше мають на увазі ОУН(б) — відгалуження Організації українських націоналістів, що утворилося внаслідок її розколу у 1940 році та очолювалося Степаном Бандерою.

Палеоліт - давня кам'яна доба, найдавніший період людського суспільства (3млн. до 100—150 тис. р т)

Панславізм -культурна і політична течія, поширена в державах, населених слов'янськими народами, в основі якої лежать ідеї про необхідність їх політичного об'єднання на основі етнічної, культурної та мовної спільності.

Партизанський рух -1941—45, боротьба радянського народу проти фашистських загарбників на тимчасово окупованій території СРСР, головною формою якої були озброєні дії партизан і підпільників.

Первісне стадо - умовна назва людських суспільств[6], в яких жили первісні люди з моменту виділення людини із світу тварин й до формування родових общин.

Переяславська рада -військова рада, скликана гетьманом Б. Хмельницьким у м. Переяславі для вирішення питання про взаємовідносини між Військом Запорізьким та Московською державою.

Північна війна - (1708 – 1713) — війна між Московією з одного боку та Швецією, Гетьманщиною та Османською імперією з іншого.

Підкарпатська Русь - офіційна назва автономної республіки у складі Чехо - Словаччини в 1938—1939 і Української незалежної держави на Закарпатті в березні 1939 р.

План «Ост»- секретний план уряду Третього Рейху з проведення етнічних чисток на території Східної Європи, і її німецькій колонізації після перемоги над СРСР.

Правління гетьманського уряду - уряд, якому у 1734 році, після смерті Данила Апостола доручила правління Гетьманщиною цариця Анна Іоанівна, фактично видозмінена Малоросійська колегія.

Політична партія - це зареєстроване згідно з законом України «Про політичні партії в Україні» добровільне об'єднання громадян — прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку. Поступовці - таємна понадпартійна політична і громадська організація українців в Російській Імперії, постала 1908 з ініціативи членів колишньої Української Демократично-Радикальної Партії.

«Перебудова»- це назва сукупності політичних і економічних реформ, що проводилися в СРСР у 1985—1991 роках(демократизація суспільного життя, введення елементів ринкових відносин)

«Помаранчева революція» -це революція, проведена прихильниками Віктора Ющенка, кандидата від опозиції на президентських виборах у листопаді — грудні 2004 року, після оголошення Центральною виборчою комісією попередніх результатів, згідно з якими переміг його суперник — Віктор Янукович.

«Просвіти»- це укр.. громадська організація культурно-освітянського спрямування, яке винкло у 1868році у Галичині. Його виникнення було стало противагою антиукраїнським течіям у культурному житті.

Рейхскомісаріат - це ради народного господарства, державні органи територіального управління й планування промисловістю УРСР і СРСР, що існували 1918—1931 і 1957—1965.

Референдум 1 грудня 1991р.- загальнонаціональний референдум на території колишньої УРСР щодо проголошення незалежності України. Відбувся 1 грудня 1991 року.

Реформа кріпацтва - (селянська — 1861 p., земська, фінансова — 1864 p., міська — 1870 p., шкільна — 1860—1864 pp., військова — 1864—1874 pp., поліцейська та ін.).

Реформи царизму -петровська реформа 1708-1721 рр

Ринкові реформи-1) аграрна реформа проведена згідно президентського указу від 3 грудня 1999 р "Про невідкладні заходи що­до прискорення реформування аграрного сектору економіки"

Роздержавлення -передача майна державного підприємства у володіння, розпорядження та використання трудовому колективу роздержавлюваного підприємства за збереження незалежності цього майна суспільству, державі.

«Руїна» - це період історії України кінця XVII століття, що відзначився розпадом української державності, який пов*язують з правлінням трьох гетьманів(Івана Брюховецького, Дем'яна Многогрішного та Івана Самойловича)

«Руська правда» -це збірка стародавнього руського права, складена в Київській державі у XI—XII ст. на основі звичаєвого права, яку проголосив князь Ярослав Мудрий.

«Руська трійця»-це (1832—1837 рр.) — галицьке літературне угруповання, очолюване М. Шашкевичем, Я. Головацьким та І. Вагилевичем, що з кінця 1820-их років розпочало на Західних Українських Землях національно-культурне відродження.

Січове козацтво - військо на Запоріжській січі поч. з 15 ст.

Січові стрільці - одна з найкращих регулярних формацій Армії УНР у 1917—1919, яка мала різні форми організації - Курінь Січових Стрільців, Полк Січових Стрільців.

Скасування кріпацтва - 1861 р. проголошено Скасування кріпосного права,завдяки селяни - кріпаки переставали бути власністю поміщиків. Вони могли вільно торгувати, без дозволу поміщиків одружуватися,

Соціально-економічна модернізація - вирішення трьох взаємопов’язаних проблем: модернізація державної економічної політики, модернізація виробничо-технологічної бази економіки, модернізація системи соціального захисту населення.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 414 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2335 - | 2134 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.