18. Які документи можуть бути тимчасово вилученими?
19. Щодо кого може бути здійснено відсторонення від посади?
20. В чому полягає тимчасовий доступ до речей і документів?
21. На яке майно можна накладати арешт?
ПЛАНИ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ
Тема 1. Поняття, суть і завдання кримінального процесу
Практичне заняття – 2 год.
Практичні завдання
1. Увечері до дому К. зайшов його знайомий М. та після нетривалого спілкування залишив у нього кожану куртку, яку пообіцяв забрати через декілька днів. Наступного дня до дому К. зайшли працівники міліції та після проведення обшуку вилучили куртку залишену М. та пояснили, що останній заволодів її під час вчинення грабежу П. Відносно М. порушено кримінальну справу за вчинення пограбування, а відносно К. – зберігання майна здобутого злочинним шляхом. Під час перевірки матеріалів кримінального провадження прокурор встановив, що слідчим незаконно притягнуто К. до кримінальної відповідальності та прийняв рішення щодо закриття кримінального провадження відносно К.
Яке з завдань кримінального судочинства обґрунтовує рішення прокурора?
2. Під час підготовчого провадження захисник неповнолітнього обвинуваченого заявив клопотання про проведення закритого судового розгляду. Мотивував він тим, що обвинуваченому виповнилося лише 17 років та про злочин, крадіжку, можуть дізнатися багато осіб, що негативно вплине на його майбутнє. Прокурор заперечив щодо задоволення такого клопотання.
Яке рішення повинен прийняти суддя, обґрунтуйте його на підставі вимог КПК?
3. Під час ознайомлення з матеріалами кримінального провадження підозрюваний Р. заявив клопотання про проведення її колегіального розгляду в суді першої інстанції. Слідчий відмовив в задоволенні клопотання, мотивуючи тим, що колегіальний розгляд справи проводиться лише апеляційним судом, а злочин що вчинив Р. підсудний районному суду.
Надайте оцінку рішення слідчого та обґрунтуйте свою відповідь.
4. Т. було затримано за підозрою у вчиненні розбійного нападу. Під час першого допиту слідчий заявив, що зібрано достатнього доказів винності Т. у вчиненні злочину, тому йому немає сенсу запрошувати адвоката для участі в справі. Про відмову від захисника було складено протокол. У подальшому, під час пред’явлення Т. обвинувачення, він висловив бажання мати захисника, але слідчий відмовив йому мотивуючи тим, що він раніше відмовився від захисника.
Надайте оцінку правильності рішення слідчого та обґрунтуйте свою відповідь.
Тема 2. Кримінальний процесуальний закон
Практичне заняття - 2 год.
Практичні завдання
1. Неповнолітній Петренко (17 років) та його двоюрідний брат Сивашенко (старший за нього на два роки), вчинили розбійницький напад і були притягнені до кримінальної відповідальності.
Сивашенко, затриманий як підозрюваний, відмовився від послуг захисника. Але через кілька днів, коли стало відомо, що при пред'явленні Петренко обвинувачення був присутній захисник:, він оскаржив дії слідчого прокурору. У скарзі Сивашенко стверджував, що слідчий поставив його у нерівне положення з Петренко, незважаючи на те, що останній теж відмовився від послуг захисника. Такі дії слідчого обмежують його, Сивашенко, права на захист й суперечать принципу рівності громадян перед законом і судом.
На скільки обґрунтована скарга Сивашенко? У чому суть принципу рівності громадян перед законом і судом? Чи існує різниця між поняттями «право обвинуваченого (підозрюваного) на захист» і «право обвинуваченого мати захисника»?
2. Під час судового розгляду щодо обвинуваченню Онопка в вчиненні грабежу суд встановив, що він, румун за національністю, має незакінчену середню освіту, володіє молдавською та російською мовами.
Під час досудового розслідування переклад здійснював студент юридичного факультету Л., який в цей час проходив практику у слідчого і добре володіє молдавською мовою. Він же допоміг Онопкі розібратися із змістом повідомлення про підозру та матеріалами кримінального провадження.
Враховуючи те, що Онопко не володіє мовою судочинства обвинувальний акт було складено також російською. Під час підготовчого провадження суддя прийняв рішення про повернення обвинувального акта прокуророві, тому що порушено засади кримінального провадження.
Надайте оцінку рішення судді. Які вимоги кримінального процесуального закону були порушені у справі?
3. 10 червня 2013 р. неповнолітній Жмаченко необережним пострілом із знайденого ним у лісі ще 2 роки тому пістолета поранив свого однокласника Ковтун. Лікар, до якого звернувся Ковтун про допомогу, повідомив 12 червня цього року міліцію. Цього ж дня, було проведено огляд місця події, освідування потерпілого, у неповнолітнього Жмаченко вилучено зброю та порушено кримінальне провадження. Під час досудового розслідування Жмаченко заявив, що з вилученого у нього пістолета у травні він здійснив постріл невідому жінку, яка йшла лісом. Крім того, експертиза вогнепальної зброї довела, що пострілом з цього ж пістолета був убитий громадянин Артеменко у 2006 році.
Визначить з якого моменту почалися кримінально-процесуальні відносини у справі Жмаченко?
Тема 3. Засади кримінального провадження
Практичне заняття – 4 год.
Практичне заняття 3.1. – 2 год.
Вирішити ситуаційні завдання:
1. Один з членів слідчо-оперативної групи, яка прибула на місце події, став вимагати, щоб усі сторонні відійшли подалі і не заважали проведенню огляду. Він пояснив, що засада гласності кримінального провадження поширюється лише на стадію судового розгляду, а зараз слід забезпечити нерозголошення даних досудового рослідування.
Чи є правильними дії і роз'яснення члена слідчо-оперативної групи?
2. У клопотанні про застосування запобіжного заходу слідчий вказав, що під час досудового слідства встановлена вина Івченка у вчиненні шахрайства.
Підозрюваний Івченко оскаржив це рішення, оскільки вважав, що його слідчий у клопотанні безпідставно назвав винним у вчиненні злочину.
Чи правий підозрюваний? Про дію положень яких засад кримінального процесу можна вести мову в даному випадку? Чи однакові поняття «вина» й «винність» («винуватість»)?
3. Захисник у своїй апеляційній скарзі на вирок суду стосовно Клуніца, угорця за національністю, просив скасувати обвинувальний вирок через те, що в його обґрунтування суд поклав не показання, які Клуніц дав у судовому засіданні, а ті, що є в протоколі його допиту як підозрюваного. При цьому, суд не звернув уваги на те, що допит підозрюваного Клуніка, який, крім рідної, слабо розуміє російську мову, здійснював за дорученням слідчого оперативний співробітник, який вільно володіє угорською, російською і українською мовами. Показання Клуніца цей співробітник оперативного підрозділу сам переклав і запротоколював російською мовою на бланку протоколу допиту підозрюваного, виготовленого українською мовою.
Дайте оцінку ситуації, що склалася. Чи може розраховувати захисник на скасування вироку суду?
4. До прокурора району звернулась громадянка Татарченко з заявою, щоб притягнути до кримінальної відповідальності сусіда Шалигу, який у суперечці побив її 80-річного чоловіка Татарченнка Павла Івановича., інваліда I групи, завдавши йому легкі тілесні ушкодження. Прокурор дав вказівку керівнику слідчого підрозділу органу внутрішніх справ провести досудове розслідування обставин побиття Татарченко П.І.
Через кілька днів до слідчого, який проводив розслідування даного кримінального правопорушення, надійшло клопотання потерпілого Татарчеко П.І. про закриття справи у зв`язку з його примиренням з Шалигою. Слідчий відмовив у задоволенні клопотання. Мотивував він відмову тим, що досудове розслідування було почато за вказівкою прокурора, а сам потерпілий є обмежено дієздатним.
Чи правильно діяв слідчий? У чому сутність публічності як засади кримінального провадження?
5. До органу внутрішніх справ одного з районів Київської області надійшло телефонне повідомлення від громадянина Богдан про те, що двоє чоловіків, яких він раніше не бачив у його селі, проникли через вікно до будинку його сусіда Леус, який з родиною знаходиться на відпочинку. За цим повідомленням було прийнято рішення про початок досудового розслідування і проведено огляд місця події, під час якого були зафіксовані сліди проникнення до приватного будинку Леус. Прибувши через тиждень з відпочинку, Леус подав районному прокурору скаргу на дії працівників міліції, зазначивши, що проведенням огляду його житла без рішення суду було порушено його конституційне право на недоторканність житла.
Чи обґрунтована скарга Леус? Чи порушенні засади кримінального провадження в цій ситуації?
6. Раніше судимий Войнаренко, який був за крадіжку засуджений до п'яти років позбавлення волі, оскаржив вирок суду на тій підставі, що при вирішенні справи було порушено принцип рівності громадян перед законом і судом, оскільки його співучасник за вчинення цього ж злочину був засуджений лише до двох років позбавлення волі.
Дайте оцінку доводам засудженого.
10. Під час судового розгляду щодо обвинуваченню Онопка в вчиненні грабежу суд встановив, що він, румун за національністю, має незакінчену середню освіту, володіє молдавською та російською мовами.
Під час досудового розслідування переклад здійснював студент юридичного факультету Ларін, який в цей час проходив практику у слідчого і добре володіє молдавською мовою. Він же допоміг Онопкі розібратися із змістом повідомлення про підозру та матеріалами кримінального провадження.
Враховуючи те, що Онопко не володіє мовою судочинства обвинувальний акт було складено також російською. Під час підготовчого провадження суддя прийняв рішення про повернення обвинувального акта прокуророві, тому що порушено засади кримінального провадження.
Надайте оцінку рішення судді. Які вимоги кримінального процесуального закону були порушені у справі?
Практичне заняття – 2.
Тема 4. Суб’єкти кримінального процесу
Практичне заняття – 2 год.
Практичні завдання.
Вирішити ситуаційні завдання:
1. До слідчого, який розслідував дорожньо-транспортну пригоду, з'явився начальник АТП М. з проханням визнати його цивільним позивачем на суму 19250 гривень, оскільки наслідком злочинних дій обвинуваченого Т., який у нетверезому стані виїхав на тракторі К-700 на зустрічну смугу, була не лише загибель водія АТП, а й пошкодження транспортного засобу. Слідчий відмовив у задоволенні цього клопотання.
Чи вірно вчинив слідчий? Хто і за яких умов може визнаватися цивільним позивачем у кримінальному провадженні?
2. У розмові з адвокатом підозрюваний у вчиненні крадіжки М. розповів, що він не причетний до цього злочину, але визнає себе винним, щоб уникнути відповідальності за два вбивства, які він вчинив раніше.
Як повинен діяти адвокат: відмовитися від здійснення захисту підозрюваного тому, що він дізнався про інші злочини та подати заяву про вчинення вбивств М. або продовжити виконувати свої обов’язки щодо захисту підозрюваного?
3. Вироком суду Божена Д. було засуджено до 12 років позбавлення волі. Переглядаючи матеріали кримінального провадження в апеляційному суді встановлено, що для участі в судовому засіданні були допущені як захисники Божен Л. і Божен І. – батько і брат засудженого, які на досудовому слідстві допитувались як свідки щодо обставин злочину та обставин, що характеризують особу обвинуваченого. Суд скасував ухвалу суду про визнання Божена Л. та Божена І. захисниками, а вирок залишив без змін.
Чи можуть близькі родичі підозрюваного (обвинуваченого) бути його захисниками?
Якщо визнати, що батько і брат не могли бути захисниками, то чи повинно це вплинути на законність вироку, винесеного за наявності такої обставини?
4. Г. підозрюваний у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 296 (хуліганство) КК України. Викликаний для допиту як свідок батько підозрюваного Г. показав про відомі йому обставини вчинення сином злочину.
Чи міг близький підозрюваного давати показання проти останнього?
Що повинен зробити слідчий при зазначених вище обставинах, щоб не порушити закон?
5. Під час розбійного нападу К. було завдано тілесні ушкодження, внаслідок яких він помер у лікарні. Після початку досудового розслідування до слідчого звернувся рідний брат К. з вимогою визнати його потерпілим та прийняти цивільний позив щодо відшкодування збитків, пов’язаних з лікуванням та похованням брата.
Яке рішення повинен прийняти слідчий? Сформулюйте відповідь слідчого на заяву брата К.
6. Під час судового розгляду прокурор відмовився від підтримання державного обвинувачення, мотивуючи своє рішення тим, що на його переконання в діях обвинуваченого відсутній склад кримінального правопорушення та заявив клопотання про закриття кримінального провадження.
Яке рішення повинен прийняти суд?
7. Адвокат М., який брав участь як захисник у допиті підозрюваного в крадіжці Б., через деякий час звернувся до слідчого, у провадженні якого знаходилась матеріали кримінального провадження, з проханням допитати його як свідка, оскільки Б. не виплатив йому гонорар і обрав собі іншого захисника, а від Б. йому відомо де заховано викрадені речі і хто ще брав участь у вчиненні злочину.
Як повинен діяти слідчий?
8. Т. було затримано за підозрою у вчиненні розбійного нападу. Під час першого допиту Т. відмовився від захисника. У подальшому він висловив бажання мати захисника.
Яке рішення повинен прийняти слідчий?
9. В ході досудового слідства слідчий заявив підозрюваному, що останній повинен знайти іншого захисника, тому, що виникає необхідність його допиту як свідка. Після цього слідчий виніс постанову про усунення захисника від участі в кримінальному провадженні, яку надав для ознайомлення захисникові.
Надайте оцінку діям слідчого, обґрунтуйте ваше рішення. Який порядок усунення захисника від участі у кримінальному провадженні?
Тема 5. Докази і доказування у кримінальному процесі
Практичне заняття – 4 год.
Практичне заняття 5.1.
Вирішити ситуаційні завдання:
1. А. була допитана як свідок у кримінальному провадженні про хуліганство. Вона розповіла, що сама хуліганських дій, що відбувались у дворі, не бачила. Проте впевнена, що хуліган – К., який був раніше двічі судимий за подібні злочини. Крім того, А. назвала декілька фактів, які негативно характеризують сусідку по квартирі Ч. і пояснила, що останній, безперечно, повинні бути відомі обставини злочину, адже вона розповідала про це ввечері на кухні.
Які докази має слідчий внаслідок допиту А.?
2. Потерпіла у кримінальному провадженні про зґвалтування заявила такі клопотання: а) про освідування підозрюваного Г. для виявлення на його тілі подряпин, які вона залишила йому, коли чинила опір; б) про витребування документів, які підтверджують, що Г. неодноразово доставлявся до міліції у нетверезому стані; в) про допит осіб, яким відомо, що і батько підозрюваного судимий за крадіжки; г) про огляд її плаття, яке розірвав ґвалтівник.
Яке доказове значення мають обставини, про з'ясування яких заявила клопотання потерпіла? Дайте оцінку кожному з них.
3. Б. за підробленим лотерейним квитком одержав велику суму грошей.
До якого виду джерел доказів належать лотерейний квиток і гроші?
4. До якого виду джерел доказів потрібно віднести магнітну плівку, якщо на ній зафіксована розмова заявника і підозрюваного, під час якої останній вимагає виплатити йому певну суму грошей у вигляді викупу?
5. Журналіст Р. зняв на відео фрагмент хуліганських дій, вчинених на вулиці групою підлітків.
Чи є відеозапис вказаної події самостійним джерелом доказів? Як оформити його залучення до процесу доказування у кримінальній провадженні?
6. У висновку судово-медичного експерта вказано: «Заподіяні М. тілесні ушкодження відносяться до тяжких. За часом вони можуть відноситись до строку, який указаний потерпілим. Ушкодження могли бути заподіяні металевим стержнем, що був направлений для експертного дослідження».
Дайте оцінку доказовому значенню висновку експерта.
7. Під час футбольного матчу один з глядачів вистрілив із ракетниці і поранив Н. Потерпілий заявив клопотання про допит як свідків двадцяти уболівальників, з якими він приїхав на стадіон з іншого міста.
Чи повинен слідчий задовольнити це клопотання?
8. У кримінальному провадженні про заподіяння тяжких тілесних ушкоджень Л. одержані такі дані:
а) свідок С. пояснив: З. під час випивки сказав йому, що це він побив Л.;
б) свідок П. бачив З. недалеко від того місця, де був знайдений Л. у непритомному стані;
в) у підсобному приміщенні, що належить З., було знайдено ломик, яким, за висновком експерта, могли бути нанесені удари Л.;
г) З. заперечує причетність до злочину і стверджує, що в той вечір, коли було вчинено злочин, він знаходився в гостях у своїх знайомих.
Дайте оцінку доказам, які є у матеріалах кримінального провадження, класифікуйте їх.
9. Слідчий викликав як свідка приватного нотаріуса П. і запропонував їй дати відповіді на питання про дату, час та інші обставини відвідування нотаріуса підозрюваним Г., а також про зміст вчинених нею нотаріальних дій. П. відповідати на будь-які питання слідчого відмовилася, вказавши на неможливість розкриття професійної таємниці нотаріуса.
Чи є законною відмова нотаріуса П. від давання показань?
Як повинен діяти слідчий в цій ситуації?
10. Д. підозрювався у вчиненні умисного вбивства. На допиті він заявив, що злочин вчинити не міг, тому що в цей день знаходився у відрядженні в іншому місті. На підтвердження цього факту він пред’явив залізничні квитки в обидва напрями.
Визначте джерела доказів і самі докази в цій ситуації, класифікуйте їх.
11. Підозрюваний в ухиленні від сплати податків С. та його захисник адвокат Б. їхали вдвох в автомобілі під керуванням С. Під час цієї поїздки С. не впорався з керуванням і здійснив наїзд на пішохода, завдавши йому тяжкі тілесні ушкодження. За фактом цієї дорожньо-транспортної пригоди було розпочато досудове розслідування і адвокат Б. був викликаний для допиту як свідок. Проте, він давати показання відмовився, мотивуючи це тим, що він не може надавати інформацію про свого підзахисного.
Чи є законною відмова адвоката Б. від давання показань?
12. Майстер виробничої дільниці Т притягувався до кримінальної відповідальності за порушення правил охорони праці, яке призвело до заподіяння тілесних ушкоджень робітнику М. (ч. 1 ст. 271 КК України). Під час досудового слідства була проведена технічна експертиза. У судове засідання для з’ясування певних спеціальних питань, які не були вирішені у висновку експерта, суд викликав експерта, який проводив експертизу на досудовому слідстві, і спеціаліста – інженера з техніки безпеки. Після оголошення висновку експерта та його допиту з низки спеціальних питань, суд заслухав і думку спеціаліста з цих же питань. У вироку суд послався на висновок експерта й думку, висловлену в судовому засіданні спеціалістом, як на докази, що підтверджують винуватість Т.
Оцініть дії суду.
13. В обвинувального вироку суд вказав, що показання свідків Ж. і Р. не можуть бути взяті до уваги, оскільки ці громадяни знаходяться в дружніх відносинах з обвинуваченим. Показання ж свідка У. слід вважати правдивими тому, що він похилого віку, позитивно характеризується на роботі та в побуті.
Оцініть висновки суду.
За якими правилами здійснюється оцінка показань свідків?
14. У кримінальному провадженні про контрабанду як свідок був допитаний рідний брат підозрюваного М. Під час допиту свідка слідчий не роз’яснив йому усіх процесуальних прав. У судовому розгляді адвокат, який захищав М., заявив клопотання про визнання показань свідка недопустимим доказом і виключення їх загалом з матеріалів кримінального провадження. Прокурор заперечував проти цього, вказуючи, що показання цього свідка можуть бути визнані недопустимими лише в частині, яка стосується відповідей на запитання про причетність до вчинення злочину брата цього свідка. Інші дані, що містяться в його показаннях, свідок зобов’язаний був повідомити слідчому в будь-якому випадку, тому в цій частині вони можуть бути використані як докази.
Дайте правову оцінку ситуації, що склалася.
Практичне заняття – 5.2.
Тема 6. Відшкодування шкоди у кримінальному процесі
Практичне заняття – 2 год.
Практичні завдання
Вирішити ситуаційні завдання:
1. Вкрадений у Д. костюм С. здав до ломбарду. Слідчий здійснив виїмку цього костюма із ломбарду і приєднав його як речовий доказ до матеріалів кримінального провадження. Д. і адміністрація ломбарду звернулись до слідчого із заявою про визнання їх цивільними позивачами.
Яке рішення повинен прийняти слідчий при розгляді цих заяв?
2. Під час розгляду в суді кримінального провадження за обвинуваченням П. в хуліганських діях, обвинувачений заявив клопотання про визнання його цивільним позивачем. Він пояснив, що потерпілий Н., обороняючись, а потім затримуючи його разом з працівниками міліції, розірвав на ньому дорогу шкіряну куртку.
Яким чином слід вирішити це клопотання?
3. Водій тролейбуса С., порушив правила дорожнього руху і здійснив наїзд на автомобіль Т., внаслідок чого Т. був тяжко травмований і йому заподіяно значну матеріальну шкоду.
Кого слід визнати цивільним відповідачем у кримінальному провадженні?
4. В результаті нанесення М. тяжких тілесних ушкоджень двома невідомими особами він втратив зір. В ході досудового розслідування кримінального правопорушення не вдалося встановити осіб, які його вчинили.
Чи має право М. на відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням?
Якщо так, то хто повинен її відшкодовувати та якими нормами це регламентовано?
5. Слідчий прийняв рішення про забезпечення можливої конфіскації майна, яке належить підозрюваному С. Установлено, що С. має приватний будинок, автомашину, фортепіано, грошовий вклад на велику суму в Ощадбанку і коштовності.
Які процесуальні заходи потрібно здійснити, щоб забезпечити збереження цього майна? Яких заходів необхідно було б вжити, якщо пред’явлено цивільний позов?
6. Потерпілий Р. у кримінальному провадженні про квартирну крадіжку подав заяву про визнання його цивільним позивачем. До суми, що вказана у цивільному позові, він включив гроші, які йому прийдеться витратити за ремонт пошкодженої злочинцем скрипки. Вона була украдена і повернена потерпілому лише через півроку. Крім того, Р. поставив питання про стягнення на його користь суми грошей, які він міг би за цей час заробити, граючи на скрипці в ресторані.
Як повинна бути вирішена заява потерпілого?
7. Ю. постраждав від дорожньо-транспортної пригоди. З переломами і пошкодженнями внутрішніх органів його помістили в лікарню, де він знаходився два місяці. Потім ще місяць лікувався амбулаторно. У зв'язку з інвалідністю виконувати попередню роботу Ю. не міг і був переведений на іншу роботу з меншою заробітною платою.
Які рішення у зв'язку з викладеним повинен прийняти суд?
8. До слідчого звернулася О. з заявою про визнання її потерпілою і цивільним позивачем у кримінальному провадження про викрадення килима у В., бо вона купила даний килим біля входу на місцевий ринок у С. за 700 гривень, а потім він був в неї вилучений працівниками міліції.
Як повинен діяти в даний ситуації слідчий?
9. Л. повідомлено про підозру за вчинення крадіжки фотоапарата, який коштує 3400 гр., з квартири свого сусіда Д. На момент розкриття злочину Л. фотоапарат вже продав невстановленому чоловіку біля залізничного вокзалу за 1500 гр., а гроші програв у казино.
Потерпілий заявив слідчому вимогу щодо відшкодування йому завданих збитків, а також повідомив про те, що у квартирі Л., який мешкає з батьками, є такі цінні речі: майже нові капелюх Л. з хутра норки і його шкіряна куртка, люстра, килим і мисливська рушниця батька обвинуваченого. Ці предмети б задовольнили його майнові претензії щодо Л.
Що повинен робити слідчий у цій ситуації? Спробуйте оформити заяву Д. і процесуальні документи, пов‘язані з її прийняттям та забезпеченням майнових інтересів потерпілого.
10. 19-річний М. разом з 13-річним А. вчинили крадіжку автомобіля, що належав В. Катаючись на викраденому автомобілі, вони, не впоравшись з керуванням, вдарилися в огорожу та пошкодили автомобіль на суму 2500 гривень. Від потерпілого В надійшла позовна заява про відшкодування йому шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Хто бути нести цивільну відповідальність за заподіяну шкоду?
Яким чином особа, якій заподіяно шкоду кримінальним правопорушенням, набуває статус цивільного позивача у кримінальному провадженні?
Тема 7. Процесуальні строки і судові витрати
Практичне заняття - 2 год.
Практичні завдання.
Вирішити ситуаційні завдання:
1. До підозрюваного К. обрано запобіжній захід взяття під варту. За два дні до закінчення строку тримання начальнику слідчого ізолятору зателефонував слідчий та попередив, що строк його тримання закінчується в неділю та буде продовжено наступного дня після закінчення, а також що обвинуваченого не можна відпускати зі слідчого ізолятора. Свою вимогу слідчий мотивував тим, що питання про продовження строку суддя не може розглянути в неділю.
Яке рішення повинен прийняти начальник слідчого ізолятору? Який порядок продовження строку тримання під вартою?
2. П. отримав постанову про закриття кримінального провадження щодо його заяви про вчинення злочину Н. Вважаючи, що таке рішення є необґрунтованим, П. на сьомий день після отримання постанови, направив скаргу до суду. Слідчий суддя за результатами розгляду скарги прийняв рішення про відмову в її прийнятті в зв’язку з пропущенням строку на оскарження такого рішення.
Чи правильне рішення прийняв суд? Обґрунтуйте відповідь.
3. К. подав заяву до міліції про здійснення крадіжки з його квартири. Слідчий прийняв заяву в середу, розглянув її та в понеділок вніс дані до ЄРДР. К. оскаржив дії слідчого до прокурора, мотивуючи тим, що слідчий порушив встановлений порядок та терміни і наполягав на його покаранні за порушення вимог КПК.
Чи є в діях слідчого порушення строків початку досудового розслідування? Яке рішення повинен прийняти прокурор?
4. У суботу о 21 годині був затриманий за підозрою у вчиненні крадіжки Д. У понеділок о 10-й годині матеріали кримінального провадження з клопотанням про взяття Д. під варту слідчий надав прокуророві.
Який строк є в розпорядженні прокурора для того, щоб прийняти рішення про направлення клопотання до суду?
5. Слідчий запланував провести слідчий експеримент на 20 січня 2015 року та залучити до нього потерпілого Л.
Визначте дату, коли потерпілий має отримати повістку про виклик або бути повідомленим іншим шляхом (враховуючи вимоги ст. 135 КПК України).
6. В ході кримінального провадження, яке здійснювалося в м. Києві, з Херсонської та Одеської областей викликалися як свідки троє осіб, кожний з яких, у зв’язку з виїздом до місця провадження досудового розслідування, був відсутній на роботі 4 дні. Ряд слідчих дій провадилися слідчим у Львові, куди він виїжджав у відрядження. У кримінальному провадженні також було проведено 2 експертизи, які виконувалися співробітниками експертної установи. Під час провадження допиту одного із свідків, який не володів українською мовою, був присутній перекладач.
Визначте процесуальні витрати.
7. М., який вчинив умисне вбивство з корисливих мотивів, був німий. Під час кримінального провадження від послуг захисника він відмовився.
Чи будуть процесуальні витрати під час повідомлення М. про підозру?
Якщо так, то з чого вони будуть складатися?
8. 10 грудня 2014 року о 20 год. 00 хв. К. звернувся до міліції з заявою про викрадення з його квартири грошей на суму 10 тис. гривень. Відповідно до ч.1 ст. 214 КПК України слідчий зобов’язаний не пізніше 24 годин після подання заяви внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Враховуючи цю вимогу закону, відомості були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 11 грудня 2014 року о 20 год. 50 хв.