Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Періодизація історії дитячої літератури.




Першу спробу розглянути дитячу літературу як підсумок майже тисячолітнього розвитку у 1990 р. здійснив літературознавець, фахівець з російської дитячої літератури, методики викладання національних литератур Ф. І. Сетін у підручнику «История русской детской литературы: конец Х – первая половина ХІХ века». Він поділив її на такі періоди:

1. Давньоруська література для дітей IX–XVII століть.

2. Дитяча література XVIII століття.

3. Дитяча література XIX століття.

4. Дитяча література кінця XIX–початку XX століть [55, с. 36].

Беручи за основу періодизацію Ф. І. Сетіна, спробуємо коротко охарактеризувати розвиток читання дітей у кожний з визначених відомим літературознавцем, фахівцем з російської дитячої літератури періодів.

Періодизація української дитячої літератури ХХ століття. І-й період – 1917 – 1934 рр. – період становлення і утвердження української дитячої літератури ХХ століття; ІІ-й період – 1935 – 1956 рр. та IІІ-й період – 1957 – 1990 рр. – періоди розвитку української дитячої літератури; ІУ-й період – з 1990 року – розвиток української дитячої літератури на сучасному етапі.

Вагомий вклад у розвиток дитячої літератури.

Спочатку дитяча література ототожнювалась з навчальною, тобто підручниками. Не зразу відбувався процес перетворення її на самостійну галузь мистецтва, поступово осмислювались її органічні зв’язки з усією художньою літературою. Проблеми дитячої літератури вивчали багато науковців, революціонери-демократи, такі як В.Г.Бєлінський, М.Г.Чернишевський, М.О.Добролюбов, вони заклали основи наукового вивчення дитячої літератури, її критики і теорії, розробили методику її дослідження, основні принципи якої залишаються прийнятними для науки.

За розвитком дитячої літератури уважно стежив К.Д.Ушинський він послідовно проводив думку, що головним завданням дитячої книги є прагнення викликати емоційне ставлення до знань, інтересів до пізнання світу, прищеплення навичок самостійного мислення.

Помітний вклад у розвиток дитячої літератури і її наукове вивчення зробив А.М.Толстой, який любив і дітей і педагогіку. Він відстоював право дитячої літератури на реалістичне зображення дійсності, різноманітність тем, ставив питання про зв’язок дитячої літератури з педагогікою, вказував на необхідність тісних зв’язків етичного з естетичним у творах для дітей. Також визначним критиком і теоретиком дитячої літератури виступає І.Я.Франко. Важко переоцінити його роль в розвитку критики дитячої літератури, розробці її теорії.

Відомо, якої великої ваги надавав художній літературі у вихованні громадянина видатний педагог В.О.Сухомлинський. Його праці „Серце віддаю дітям”, „Листи до сина” піднімають проблему ролі книги у формуванні особистості, містять списки рекомендованої літератури, що її обов’язково слід прочитати дитині, підліткові, юнакові. В них багато роздумів про те, якою повинна бути книга для дітей. В.О.Сухомлинського не турбує проблема створення дитячої літератури – така література вже створена зусиллями талановитих письменників, а турбує, чи залишає вона „глибокий слід у дітей”, чи стає „школою емоційно-морального виховання”.

Дитяча література на сучасному етапі досягла такого високого розвитку, що виникає необхідність в узагальненні значного історико-літературного матеріалу – написання монографії про творчий шлях письменників, які зробили значний вклад у дитячу літературу, праць синтетичного характеру про шляхи і етапи, які пройшла література для дітей та юнацтва. Увага до проблем дитячої критики – запорука її дальшого розвитку на шляху зближення літератури з життям, читача з адресованою до нього книгою.

 

ЛІТЕРАТУРА

1. Дзюбишина-Мельник Н. Фольклор і сучасна дитина. К., 1992. – 68 с.

2. Плачинда С. Словник давньоукраїнської міфології. – К., 1993. – 215 с.

3. Нечуй-Левицький І. Світогляд українського народу. Ескіз української міфології. – К.: Обереги,

1992.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-22; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 3004 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Самообман может довести до саморазрушения. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2487 - | 2330 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.