Молодь - це специфічна соціально-демографічна група суспільства, яка є неоднорідною, має внутрішню диференціацію, визначається особливостями діяльності, способу життя, динамічністю та інноваційним потенціалом. Як специфічна соціально-демографічна група суспільства молодь визначається не лише за віковими критеріями, а й за місцем, котре вона посідає в соціальній структурі суспільства, за особливостями соціального становлення та розвитку, що дає їй змогу об'єктивно посісти своєрідне місце і бути задіяною в усіх сферах життєдіяльності конкретного суспільства.
Вікові, психофізичні якості молоді значною мірою визначають схожість молодих поколінь різних часів. Не можна заперечити подібність узагальненої характеристики молоді, даної дві тисячі років тому великим мислителем античності Сократом, з тими, що часто дають їй представники старшого покоління сьогодні: "Молодь у наші дні любить розкіш, у неї погані манери, вона зневажає авторитети, не поважає літніх людей, меле язиком там, де слід було б працювати. Молоді люди тепер вже не підхоплюються з місць, коли старші заходять до кімнати. Вони сперечаються з батьками, вихваляються, проковтують за столом всі ласощі, сидять, заклавши ногу на ногу, тероризують своїх вчителів".
Але все ж молоді покоління різних епох формуються під впливом відповідних соціально-економічних, культурних, історичних та інших чинників. Тому нинішнє покоління молодого українства суттєво відрізняється навіть від попереднього.
Соціальний портрет дійсно мозаїчний, суперечливий.
Це:
• покоління людей, які у своїй більшості підтримують процеси формування демократичної незалежної держави, відродження України, ринкові перетворення;
• генерація, що вимагає більш конструктивних і динамічних еволюційних кроків щодо розвитку суспільства;
• покоління людей, які бажають вчитися, працювати, власними силами забезпечувати своє життя;
• врешті, генерація людей гарячих, радикально налаштованих, які не сприймають будь-яку фальш, нещирість, пусті обіцянки стосовно свого сьогодення і майбуття.
Усе це у поєднанні, з одного боку, відрізняє молодь від інших вікових соціальних груп суспільства, а з іншого - дає їй змогу об’єктивно займати цілком своєрідне місце і відігравати роль в усіх сферах життєдіяльності цього суспільства. Тобто, стосовно молодого покоління можна вести мову як про первинні, так і вторинні його особливості.
До первинних /або основних / відносяться фізіологічні, психологічні, вікові і соціальні характеристики.
Що стосується вторинних /другорядних/, то вони витікають з первинних і виявляються у залежності від виду громадсько-корисної діяльності, місця проживання, соціального статусу в суспільстві взагалі.
З огляду на вік, включення у соціально-економічні стосунки, вчені-юнологи (спеціалісти з молодіжної проблематики) поділяють молодь на окремі групи. Нині до цього вдаються філософи, соціологи, політологи, практичні працівники у сфері молодіжної політики практично всюди.
Зокрема, дослідник (вчений) В.Бовкун сьогоднішню молодь поділяє на пять груп:
• підліткова (14-15 років),
• передюнацька (16-17 років),
• ранньоюнацька (18-20 років),
• середньоюнацька (21-25 років),
• старшоюнацька (26-30 років).
Роль і значення молоді у суспільстві обумовлена рядом наступних об’єктивних обставин:
1. Молодь, яка є достатньо великою суспільно-демографічною групою, займає важливе місце у народногосподарському виробництві як єдине джерело поповнення трудових ресурсів.
2. Молодь є головним носієм інтелектуального та фізичного потенціалу свого народу. Вона має великі здібності до праці, технічної і культурно-художньої творчості, до продуктивної діяльності у всіх сферах життя.
З. Молодь має досить велику соціальну і професійну перспективу. Вона спроможна скоріше за інші соціальні групи оволодіти новими знаннями, професіями.